Складне речення. Його ознаки. Види речень із сурядним зв’язком
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Повторення Сьогодні в селі велике свято. Комбайнери дожинають останні загінки. Нарешті кінець, комбайнери розминають затерплі ноги. Вони сідають на краях розстеленого брезенту. Для них гримить духовий оркестр, лунають дівочі пісні. Двійко дівчат на вишиваному рушнику несуть коровай. Це хліб з нового врожаю. Яке з виділених речень є складним?
Мовне спостереження Гойдає вітерець співанку, а співачки не видно. Таня здійняла стрічку з голови, Володимир пов'язав її голубою квіткою. Сполучникові Які засоби зв'язку у поданих складних реченнях? Безсполучникові Види складних речень
Порівняй! Сполучникові складні речення Складнопідрядні [ ], (що ) Мати сподівалась, що буде їй захист і опора на старості літ. На що? Складносурядні [ ], і [ ] Затихала в своїй кімнаті, читала, і в кожнім листі їй відкривалася нова людина.
Переписати, вставляючи на місці крапок пропущені букви. В кожному реченні підкреслити граматичні основи. Вказати прості речення, складні із сполучниковим та безсполучниковим зв’язком. Я іду у парку золотому, і прощально листя ш..лестить. (В.Сосюра.) Листя вм..ра і на брук ос..па..ться. (Б.Олійник.) Дощ іде і наче стукає срібним пальцем у вікно. (В.Сосюра.) Вже з дощами в ши..ку стука рання осінь, на пр..в’ялих травах тужавіють роси, віт..р з кленів листя холодно зр..ва. (З.Бебешко.) Пл...ве над світом осінь, як м..дуза, і мокре листя падає на брук. (Л.Костенко.) Землю огорта рожева тиша, вечір опуска..ться з н..бес. Він сопілку з оч..рету ріже, і лунає тихий полонез. (Є.Сарапулова.)
Запам'ятай! Види складносурядних речень З єднальними сполучниками: одиничними і, й, та (в значенні і), також; повторюваними і…і, ні…ні (ані…ані). З протиставними сполучниками а, але, та (в значенні але), проте, зате, все ж, однак. 1. [ ], і [ ] 2. [ ], а [ ] З розділовими сполучниками: одиничними або, чи, хоч ; повторюваними або…або, чи…чи, хоч…хоч, то…то, не то…не то. 3. [ ], або [ ]
Переписати речення, вставляючи пропущені букви. Вказати, яким сполучником поєднуються між собою прості речення. 1. С..ніє угорі ласкаве небо, а в ньому знов курличуть журавлі. (М.Волощук.) 2. Чи ти вночі зітхаєш надворі а чи то вер..снева ніч зітхає... Чи ти вночі вм..ваєшся слізьми, чи ніч взялась виплакувати очі. (Є.Гуцало.) 3. Шпаки – це імітатори в..селі. То іволга у пісні їх дзв..нить, то хлопчик, друзів кл..чучи, св..стить, то соловейко ро..с..пає трелі, то кол..со немазане скр..пить. (М.Рильський.) 4. Чи ти мій сон, чи ти моя уява? (Л.Костенко.)
Переписати прислів’я, замість крапок уставляючи пропущені сполучники сурядності. До якого розряду належить кожен сполучник? Життя не має ціни, ... воля дорожча за життя. Один засіває поле, ... інший збирає плоди. Коріння навчання гірке, ... плід його солодкий. ... розумне казать, ... зовсім мовчать. Язик має й коняка, ... вона не балака.
Схожі презентації
Категорії