X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Дієприслівник

Завантажити презентацію

Дієприслівник

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Слайд 2

Як ту мову можна забути, Котрою учила Нас усіх ненька говорити, Ненька наша мила?

Слайд 3

Запишіть речення Переступаючи одна через одну, хвилі кидались на берег.

Слайд 4

. Визначте в ньому головні члени речення. Яке слово вказує на основну дію предмета? Яке слово доповнює своїм своїм значенням дію? Яким членом речення це слово виступає? На яке питання відповідає? Переступаючи - дієприслівник

Слайд 5

Дієприслівник — це особлива незмінювана форма дієслова, яка називає додаткову дію (чи стан), що супроводжує названу присудком головну дію (чи стан).

Слайд 6

Дієприслівник відповідає на питання Не псуйте дні, шукаючи життя, Так шкода кожної хвилини, але живіть палаючи, і вас Що порошинкою пролине скорить забуття землі. І зникне в прірві забуття, С. Горлач Лишивши жаль і каяття. Олександр Олесь Зверніть увагу, що дія, названа дієсловом-присудком і дієприслівником, завжди виконується одним і тим самим діячем, який називає підмет. що роблячи? (недоконаний вид) що зробивши? (доконаний вид)

Слайд 7

Д і є п р и с л і в н и к — це особлива форма дієслова , яка має ознаки дієслова прислівника 1)близьке лексичне значення ( Ідучи –дієприслівник , що означає переміщення, Іти - дієслово, яке також означає переміщення); 2)спільні основи (читаючи - (читають) (читати); 3) вид (співаючи - (співають) (співати) — недок. вид.); 4) залежні слова (перевиконуючи план - перевиконати щ о? план). 1) Незмінна форма. 2) Виконує найчастіше роль обставини (способу дії, часу, причини, мети, умови): Не спитавши броду, не лізь у воду -обставина умови.

Слайд 8

У небі співали жайворонки, перебираючи крильцями нитки золотого проміння. Петро Панч Прочитайте виразно . Відшукайте спочатку головні члени речення , потім слово, що вказує на додаткову дію до основної, тобто дієприслівник . Зверніть увагу на те, чи змінюється дієприслівник.

Слайд 9

► Подібно до прислівника, дієприслівник не змінюється. Як і прислівник, дієприслівник у реченні виступає обставиною (разом зі словами, що до нього належать). Дієприслівники бувають доконаного і недоконаного виду прибігши, аплодуючи, прилетівши стукаючи

Слайд 10

Дієприслівник разом із залежними словами утворює дієприслівниковий зворот, який у реченні виступає обставиною. На письмі виділяється комами, а у вимові — інтонацією: Гори, розлігшись під небом високим, Сонцю підклали паруючу спину. Вітер притомлений, взявшись у боки, Спочити присів на стареньку ялину. К. Мандрик

Слайд 11

Відходив жовтень, умивши наостанку зелені береги річки. Як виділяються дієприслівник із залежними словами у вимові ? Як він виділений на письмі? Яким членом речення виступає?

Слайд 12

Зроби висновок: У реченні дієприслівниковий зворот виступає обставиною. Дієприслівниковий зворот на початку речення або в кінці його виділяється комою, а в середині виділяється з обох боків комами, у вимові — інтонацією. ДПРСЛ.ЗВОРОТ - це ДПРСЛ. + З.С. ДПРСЛ.ЗВОРОТ , ДПРСЛ.ЗВОРОТ , . . ДПРСЛ.ЗВОРОТ , , .

Слайд 13

Під темним небом затривожився, загудів ліс, закипіло листя на ньому, деревам чогось захотілося бігти, але вони не знали куди податися, й, стогнучи, металися на всі боки. М.Стельмах Запишіть речення

Слайд 14

- Як виділяються в реченні поодинокі дієприслівники, що стоять перед дієсловом? - То я й пішов,- кажу батькові зітхаючи. - Чи виділяються комою дієприслівники, що виступають після дієслова і мають значення обставини способу дії? - Яким членом речення виступають дієприслівники ?

Слайд 15

один дієприслівник, що стоїть на будь-якому місці в реченні стосовно дієслова-присудка, виділяється комами; якщо він означає додаткову дію, яка вказує на час, причину, умову тощо (а не спосіб дії). Один дієприслівник, що стоїть після дієслова і має значення обставини способу дії, комою не виділяється : Раділи люди встаючи .

Слайд 16

з дієприслівниками пишеться частка не з дієприслівниками не виконуючи, не сказавши, не зважаючи. з дієприслівниками не пишеться тоді, коли не становить частину кореня слова (дієприслівник без не у таких випадках не вживається): нехтуючи, неволячи, ненавидячи. Завжди окремо: Разом :

Слайд 17

Доконаний Недоконаний ( Що зробивши?) ( Що роблячи?) заверш. ДОДАТКОВА ДІЯ незаверш . Н.Ф.Д. ДОК.ВИДУ + - ВШИ(-ШИ) ( згадати – згадавши) ДІЄСЛ.ТЕП.Ч. НЕДОК.В. + - УЧИ(-ЮЧИ), -АЧИ (-ЯЧИ) ( кажуть - кажучи)

Слайд 18

ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛ ( Користуючись схемою, з'ясуйте, які ознаки дієслова і які ознаки прислівника має дієприслівник) ДІЄПРИСЛІВНИК ПРИСЛІВНИК ДІЄСЛОВО 1.Близьке лексичне значення. 2.Спільна основа. 3.Однаковий вид (доконаний, недоконаний). 4.Має залежні слова. 5.Незмінне слово. 6.У реченні виступає обставиною.

Слайд 19

Використана література Блик О.П., Кулик Б.М.,Українська мова: Підручник для 6-7 кл.-19-те вид.-К.: Рад шк.,1989.-288с. Новий довідник: Українська мова та література.- К.: ТОВ « Казка» , 2005.- 864 с. Українська мова та література. Комплексний довідник: 2- ге вид., зі змінами./ укладачі Марченко А.С.,Марченко О.Д. та ін.- Харків: ФОП Співак В.Л. 2010.- 704 с. Українська мова. Практичний довідник ./ укладач Попко О.Г. .- Харків: ФОП Співак В.Л. 2009.- 404 с. Ющук І.П. , Бібліотечка « Дивослова» ,№ 9,2010.

Слайд 20

Створила вчитель - методист Лукашівського НВК Ратушна Наталія Миколаївна

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська мова