X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
АКТИВНА І ПАСИВНА ЛЕКСИКА. ЗАСТАРІЛІ СЛОВА (АРХАЇЗМИ, ІСТОРИЗМИ). НЕОЛОГІЗМИ

Завантажити презентацію

АКТИВНА І ПАСИВНА ЛЕКСИКА. ЗАСТАРІЛІ СЛОВА (АРХАЇЗМИ, ІСТОРИЗМИ). НЕОЛОГІЗМИ

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

6 клас Тема: “АКТИВНА І ПАСИВНА ЛЕКСИКА. ЗАСТАРІЛІ СЛОВА ( АРХАЇЗМИ, ІСТОРИЗМИ). НЕОЛОГІЗМИ ” Підготувала: Учитель української мови та літератури Артемівської загальноосвітньої школи I- III ступенів №24 з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів Громова Юлія Олександрівна

Слайд 2

Мета: навчальна: ознайомити шестикласників із поняттями «активна» і «пасивна» лексика, різновидами «пасивної» лексики; формувати загальнопізнавальні вміння аналізувати лексику за активністю вживання, розрізняти слова, що є у повсякденному вжитку, і ті, які рідко використовуються в мовленні, вдосконалювати навички використання таких слів; розвивальна: розвивати навички колективної та самостійної роботи; здатність до логічного мислення, творчу уяву, мовленнєві навички; виховна: через слово виховувати повагу до звичаїв і традицій пращурів, та історичного минулого свого народу. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Обладнання: мультимедійні засоби, комп’ютерна презентація до теми, картки.

Слайд 3

Епіграф: Мово рідна! Ти ж – як море безконечна, могутня, глибинна. Котиш і котиш хвилі своїх лексиконів, а їм немає кінця-краю. С. Плачинда

Слайд 4

Завдання: Оформіть грамотно поданий текст меню. 1.       Бул…он кур…ячий із фр…кадел…ками. 2.       Брюс…ел…с…ка  капуста, зап…ч…на з шинкою. 3.       Курча по…ам…р…канс…к… 4.       Короп  в см…тані. 5.       Шампін…они  в см…тан…ому соусі. 6.       К…мпот груш…во…вишн…вий.

Слайд 5

1.       П…ріг із ябл…ками по…полтавс…к… . 2.       К…сіл… груш…вий. 3.       Нирки т…ляч… смаж…ні в сухарях. 4.   В…н…грет. 5.   Кабачки фарш…ровані м…сом і гр…чан…ою каш…ю. 6.   Зап…канка картоплян…а.

Слайд 6

Слайд 7

спіх адість бдарованість мітливість

Слайд 8

Словничок незрозумілих слів: САЖЕНЬ - давня східнослов'янська лінійна міра, яка вживалася до запровадження метричної системи мір; з XVIII ст. дорівнювала 3 аршинам, або 2,134 м. КУРІНЬ – 1. Окрема частина запорізького козацького війська. Січове військо поділялось на 38 куренів, на чолі яких стояли курінні отамани; 2. Легка будівля, сторожка (на городах, баштанах і т. ін.). ЖУПАН - Старовинний верхній чоловічий одяг, оздоблений хутром та позументом, що був поширений серед заможного козацтва та польської шляхти. КОШОВИЙ - вождь, отаман козаків на Запорізькій Січі. КУРІННИЙ ОТАМАН - виборна особа, що керувала куренем. СІЧОВИЙ КОЗАК – чоловік, який входить до складу Січі, є її членом.

Слайд 9

ШЛЯХТА - дрібне дворянство колишньої феодальної Польщі. Міщанин - у дореволюційній Росії — особа, що належала до міщанства. БУНЧУЖНИЙ - виборна особа, що мала один з найвищих військових чинів на Україні в XVI—XVIII ст., — охоронник бунчука і командир частини козацького війська. БУНЧУК-   булава з металевою кулькою на кінці і прикрасою-китицею з кінського волосу; в давні часи широко застосовувалася в Туреччині, Польщі, Росії (як ознака влади козацьких отаманів) і на Україні (як ознака влади гетьманів).  ХОРУНЖИЙ - особа, що носила прапор або корогву війська; прапороносець. 

Слайд 10

Лексика Активного вжитку Пасивного вжитку Застарілі слова Неологізми Архаїзми Історизми Загальномовні Авторські

Слайд 11

Фізкультхвилинка

Слайд 12

Іван Драч “Бабуся” Бабусенько, бабулиня, бабусенція. Ой гаряча, ой бабулик, ой-ой-ой-єчки.— Ляпотить, хлюпотить у ночовоньках Дівулиня, дівчина, дівогоренько, А бабуся так і вештається, ой-я, А бабище все шупортається, ой-я, З кочергами, з баняками, банячищами... Внучка, внученька, студентонька Спить у баби на ряднищі, на рядні Під кожухом, кожушиськом, кожушариськом. На лежанці в цмоки цмокає, аж оєчки. (Випадає їй казьонний дім, І валет бубновий в нім, Туз хрестовий заберу, Швидше вже сама помру...) А дівуля, дівчинина, дівувальниця До кожуха, кожушенька так і горнеться, А бабуся, бабулиня, бабусенція До дівчиська, дівчиииська так і тулиться — Сиротина ж, сиротуля, сиропташечка, Бабумамця, бабутатко, бабусонечко...

Слайд 13

Гра «Аукціон» Працюємо у групах. Запишіть якомога більше неологізмів.

Слайд 14

Розподільний диктант Запишіть окремо застарілі слова, неологізми, загальновживані слова. Запишіть у фонетичній транскрипції кілька слів. Інтернет, літак, пан, агротехніка, ракета-носій, мушкет, вікно, універсам, помічник, школа, гувернантка, вулиця, комп’ютер, книга, гетьман, жупан, лавсан, праця, газета, фунт, телевізор, радіо, свита, хан.

Слайд 15

Малюнковий диктант

Слайд 16

«Незакінчене речення» Продовжити думку : «Сьогодні на уроці я почув, побачив, зрозумів…»

Слайд 17

Домашнє завдання 1. Вивчити теоретичний матеріал. Виконати вправу 61. 2. Скласти і записати розповідь на тему «Хліб на столі» – про випікання хліба в давнину і тепер, використовуючи застарілі слова (високий рівень).

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська мова