Життєвий та творчий шлях Лесі Українки
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
13 лютого 1871року у місті Новограді-Волинському в родині українських інтелігентів Петра Антоновича Косача та Ольги Петрівни народилась дочка Лариса
Олена Петрівна Косач,мати Лесі Українки; літературний псевдонім – Олена Пчілка. Петро Антонович Косач, батько Лесі Українки. Високоосвічений поміщик, що надзвичайно любив літературу та живопис
Дядько Лесі, Михайло Драгоманов, що згодом дружньо опікувався племінницею і всіляко допомагав їй, - був відомим ученим, суспільним діячем, подовгу жив за кордоном у Франції і Болгарії .
1876,Січень Косач з дітьми Михайлом і Ларисою приїхали до Києва, щоб попрощатися з Драгомановим перед його вимушеною еміграцією.
Літо 1876 року Олена Косач разом з Лесею та Михайлом відпочивають в селі Жабориці. Тут Леся вперше почула розповіді матері про Мавку. «…Видко було, що перебування в Жабориці зробило на Лесю дуже велике враження і дуже їй сподобалося: вона, бувало, раз у раз із втіхою згадує, що те або те яула яи бачила в Жабориці…»
6 січня 1881 року Леся дуже застудилася, початок тяжкої хвороби . Олена Косач возила Михайла, Лесю, Ольгу в село Чекни щоб вони побачили і послухали веснянки.
Травень 1882 року Косачі переїздять в село Колодяжне, що віднині стало їхнім постійним місцем проживання. «Наша сім’я жила в дуже близьких стосунках з селянами, всі ми, в тому числі й Леся, може, ще більше, ніж хто, мали між колодяжненцями не лише знайомих, а й приятелів, і товаришок, і товаришів»
1882 Квітня Матір Лесі піддано «негласному надзору» за листування «преступного характера» Травня Косачі переїздять в село Колодяжне,що віднині стало їхнім постійним місцем проживання. «Наша сім’я жила в дуже близьких стосунках з селянами,всі ми,в тому числі й Леся,може,ще більше,ніж хто,мали між колодяжненцями не лише знайомих,а й приятелів,і товаришок,і товаришів,тому весь їх побут дуже скоро став нам відомим,а далі й рідним»
29 Травня 1882 Народилася Оксана – сестра Лесі Українки Вересень – грудень Леся з братом Михайлом живуть у Києві, вчаться у приватних вчителів, зокрема вивчають грецьку і латинську мови.
1883 Січень – травень Леся з матір’ю, братом Михайлом та сестрами Ольгою та Оксаною живуть у Києві. Леся й Михайло продовжують розпочате минулого року навчання під керівництвом домашніх учителів . Лютого Діячі літератури і культури Києва організували дитяче шевченківське свято. Слово про Т. Г. Шевченка виголосила Олена Пчілка, музичний супровід – М. В. Лисенка. Леся і її брат Михайло декламували поезії .
1884 Перша половина року Стан здоров’я поліпшується.З допомогою матері Леся вивчає французьку і німецьку мови,про що сповіщає бабусю Літо Леся з матір’ю,братом Михайлом та сестрою Ольгою їздили до села Скулина,де відвідали урочище Нечімне [тепер урочище Лісова пісня], яке глибоко вразило її своєю чарівністю.Легенди, пов’язані з озером,Леся пам’ятала все життя і відтворила в «Лісовій пісні»
1885 Березень,Колодяжне З Києва привезли рояль. Леся грає на ньому.Разом з сестрою Ольгою вивчає композиції Лисенка з опери «Різдвяна ніч» Травень,Львів Видано книжку:Гоголь М. «Вечорниці».Переклад Михайла Обачного (псевдонім Михайла Косача.) й Лесі Українки, під редакцією Олени Пчілки. Львів, заходом Ткаченка
1886 Лютого близько 24 Батьки відвезли Лесю на консультацію до київських лікарів, які діагностували туберкульозне запалення суглоба правої ноги Лютий – травень Провадиться лікування ноги особливими пов’язками. Леся мешкає в сім’ї батькового брата Київ Косача на Фундуклеївській вулиці, багато читає .
Червень 1886, Львів Вийшов з друку альманах «Перший вінок», в якому надруковано поему Лесі Українки «Русалка» та поезії «Любка», «На зеленому горбочку …» та «Літо краснеє минуло …» під заголовком «Поле». Серпня Леся з матір’ю, Ольгою, Оксаною, Миколою їздили на 2 тижні до Гадяча . Грудня 15 (27), Львів Надруковано поезію «Надія» з підзаголовком «Пісня заволоки»
1888 Лютий На прохання Лисенка Леся Українка пише поезію «Вмер батько наш» як текст до створеного композитором «Жалібного маршу» на 27 роковини від смерті Шевченка. Ноти з текстом тоді ж видано в Києві. 9 Березня Народилася Ісидора – сестра Лесі Українки
1890 Лютого – березня, Київ Багато часу віддає громадським справам, особливо гуртку «Плеяда». Часто буває в театрах, на концертах . Лютого , Львів Павлик у статті «Перші ступні русько-українського жіноцтва» високо оцінює поезії Лесі Українки, надруковані в альманасі «Перший вінок»
1891 Січня Леся з матір’ю виїздять до Відня на консультацію до лікарів. Зупиняються у Львові, зустрічаються з Франком,особисто знайомиться з Павликом . Січня 24,Львів Донесення поліції про перебування у Львові – по дорозі до Відня – Лесі Українки з матір’ю. Косач викликали в поліцію для перевірки документів
Березнь,1891 Леся з матір’ю приїздить до Луцька. Це був останній приїзд поетеси до Луцька . Березнь,Львів Надруковано поезії «Сторононько рідна! Коханий мій краю …», «Україно! Плачу слізьми над тобою…», «Всі наші сльози тугою палкою спадуть на серце» під спільним заголовком «Ридання».
Червня,Львів Надруковано твір Гюго «Сірома. Бідні люди» в перекладі Лесі Українки «Народ» Червня,Львів Надруковано поезію «Зоря» («В небі місяць зіюдять сумний …») Червня – липня,Євпаторія У Лесі гостював її брат Михайло Липня Написано поезію «На човні». Автограф в альбомі «Poesie» мае посвяту «Братові на спомин 8 липня 1891 р. Євпаторія».
1892 Січня,Львів Надруковано кореспонденцію Лесі Українки під назвою «Про переселенців у Росії» Квітня Надруковано поезію «До мого фортепіано (Елегія)» 20 Квітня Леся Українка надсилає Франкові частину підготовленої до друку збірки «На крилах пісень», яку він погодився видати у Львові .
1893 Березня,Львів У приміщенні «Руської бесіди» у Львові Осип Маковей виголосив доповідь «Мати і донька», присвячену творчості Олени Пчілки і Лесі Українки. Доповідач дав огляд й оцінку збірки поезій «На крилах пісень»
Травня 1893,Колодяжне В листі до Маковея поетеса полемізує з його рецензією на збірку поезій «На крилах пісень»: «Ви боїтесь, що я не піду разом з духом часу, а зостануся позаду, – не думаю я сього. «На крилах пісень» не єсть моє остатнє слово, а коли я думаю йти далі, то вже ж вперед, а не назад, інакше не варто було й виходити».
1894 Січня 13 Написано поезію «До музи». Січня 15,Львів Надруковано поезію «Хотіла б я піснею стати …» Січня середина Київські письменники вирішили розірвати співробітництво з журналом «Дзвінок», тому що редакція у Львові відмовилась спільно з київськими письменниками редагувати журнал
Червня 17, Львів Інформація Франка про вихід у світ поеми Лесі Українки «Роберт Брюс, король шотландський» з прихильною оцінкою твору: «Чудова мова … і дар справжньої поезії, яким насичений цей твір, перетворюють його в справжню перлину новішої поетичної української літератури» («Kurjer Lwowski», Спогадаймо давнюю давнину, Спогадаймо повість незабутню Про далеку вільную країну, Про стару Шотландію славутню. Давня повість! і на байку схожа, – Є в ній певні справи, єсть і мрії, Але ж правда, наче зірка гожа, Сипле скрізь проміння золотії. Правда нам світитиме крізь хмари, Ми ж далеко думкою полинем, Ми поглянем на військові чвари, В давній славі спогадом поринем.
1895 Січень Леся Українка надсилає М. Павликові «Лист до товаришів на Україну» – звернення до української прогресивної молоді в закликом активніше включитися в революційну боротьбу, підтримати журнал «Народ» та газету «Хлібороб» Лютого 3,Львів Надруковано «Волинські образки. І. Школа»
1896 Січень – травень Леся Українка живе і працює в Києві. Березня Пише Аріадні Драгомановій про повернення з заслання в Сибір чоловіка тьоті Єлі Тесленка-Приходька. Травня Приїздить до Колодяжного, працює над остаточною редакцією драми «Блакитна троянда»
1897 Січня початок Загострення хвороби. «Така у нас біда з Лесею … Вона дуже терпляча взагалі й переносить страждання, не скаржачись, але й мовчазні її страждання так тяжко бачити, може, ще тяжче. Вона плаче нишком від мене, а я від неї»
Лютого,Петербург Леся живе у своєї сестри Ольги в гуртожитку Вищих жіночих медичних курсів, знайомиться з Петербургом, передає редакції журналу «Жизнь» рукописи статей «Два направления в новейшей итальянской литературе» та «Малорусские писатели на Буковине»
Лютого 21 Відвідує Дерптський університет, розписується в книзі почесних відвідувачів університетської бібліотеки. Лютого 26 На вечорі в честь Шевченка в Дерптському університеті поетеса прочитала свої поезії . Березня 1 Виїздить з Дерпта, заїздить в Ригу до тітки Олени Антонівни та в Мінськ до Мержинського .
Березня кінець – квітня початок Художник Труш пише портрет Лесі Українки в приміщенні музею на Олександрівській вулиці,тепер вулиця Грушевського
1902 Травня 7 Виїздить з Сан-Ремо в Швейцарію для консультації у швейцарських лікарів про дальше лікування. В листах цього періоду поетеса подає свою адресу для листів у Швейцарію на ім’я Антона Ляхоцького («Кузьма»). Ймовірно, що поетеса мала в Швейцарії якісь конспіративні політичні справи.
1906 Серпня 18 На запит київського губернатора губернське жандармське управління видало довідку: «Косач Лариса Петровна, дворянка. В 1902 году по обыску у обвиняемого студента Мережинского по делу о преступной деятельности социал-демократической группы («Искра») и комитета Российской социал-демократической рабочей партии найдены адреса Ларисы Косач; обыску и аресту не подвергалась…»
1909 Поетеса ділиться своїми враженнями про перебування в Єгипті: «Бачили ми великі піраміди і великого сфінкса – се справді щось єдине на цілім світі!… Особливо сфінкс – він мав … живі очі, він немоа бачить вічність. А який там пейзаж перед очима в сфінкса!… Не розчарував мене Єгипет, а ще більше причарував, і тепер … я зрозуміла його до кінця геніальний хист, як побувала в Каїрському музеї»
1911,Січня початок Стан здоров’я погіршився. Січень Написано поезії «У тумані» та «На стоянці». Грудня 20 У листі до матері поетеса пише, що «Лісова пісня» роками виношувалась у творчій уяві під впливом українського фольклору, краси волинської природи. «А то ще я й здавна тую мавку «в умі держала …» І над Нечімним вона мені мріла … Зачарував мене сей образ на весь вік».
1913,Липня 19 Між першою і другою годинами ночі померла в Сурамі (Грузія) Леся Українка. Олена Пчілка надіслала телеграму до редакції газети «Рада» в Києві: «Тяжко прибиті великим горем мати і інша родина посилають звістку на Україну, що 19-го іюля, вдосвіта, померла на Кавказі, в Сурамі, Леся Українка (Лариса Квітка, уроджена Косачівна). Поховають у Києві» (Документи, с. 241).
1913 25 Липня До Києва прибув поїзд із тілом Лесі Українки 26 Липня Похорон Лесі Українки на Байковому кладовищі відбувся під пильним наглядом поліції
Липня 30,Петербург «19 июля в Сураме,Грузия, после тяжелой болезни скончалась видная украинская писательница Леся Украинка (Лариса Петровна Косачева-Квитка). Телеграф разнес эту весть по всем газетам России. Но при постоянной конфискации «Рабочей правды» известие о смерти писательницы-друга могло и не дойти до рабочих – читателей своей «Правды». Леся Украинка, стоя близко к освободительному общественному движению вообще и пролетарскому в частности, отдавала ему все силы, сеяла разумное, доброе, вечное. Нам надо сказать ей спасибо и читать ее произведения… Леся Украинка умерла, но ее бодрые произведения долго будут будить нас к работе – борьбе. Добрая вечная память »
Як звали батьків Лесі Українки? Олена Пчілка і Петро Косач Ольга Косач і Михайло Косач Марія Косач і Іван Косач
Дякую за увагу!!! Яке було справжне і’мя Лесі Українки? Лариса Петрівна Косач-Квітка Ольга Косач-Квітка Олена Петрівна Косач
Схожі презентації
Категорії