X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Жанрова специфіка роману І.Багряного “Тигролови“

Завантажити презентацію

Жанрова специфіка роману І.Багряного “Тигролови“

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Презентація науково-дослідницької роботи “Жанрова специфіка роману І.Багряного “Тигролови””

Слайд 2

Актуальність роботи - недостатньо досліджуються українські пригодницькі романи, які були б цікаві юному, ще не сформованому в моральному і психологічному плані читачеві. Дослідники роману І.Багряного “Тигролови” Т.Осьмачка,Ю.Шевельов, І.Костецький, В.Винниченко, В.Чорнограй, Д.Чуб, У.Самчук, М.Жулинський, Ю.Клен, І.Дзюба ,М. Сподарець, В.Петров (Домонтович) В.Чорнограй :“Твір високопатріотичний, високомистецький і по-вселюдському гуманний” Д.Чуб : “Твір лицарства і хоробрості”.

Слайд 3

Дослідники роману “Тигролови” М.Жулинський “Твір розкрив страшне нутро “шостої частини світу” і показав усю жахливу систему тюрем, концтаборів, провокацій…” М.Сподарець “І.Багряний ставив перед собою завдання правдиво показати жахіття сталінської системи…. Саме такі персонажі об`єднують минуле і сучасне українського народу, через них письменник виявляє свій погляд на майбутнє України”. НОВИЗНА РОБОТИ Проведено недостатньо літературознавчих досліджень , де б романові була дана належна оцінка як історично – пригодницькому роману

Слайд 4

Мета дослідження – визначити типологічні особливості жанрової природи роману “Тигролови” і його місце й значення в літературному процесі цього періоду і на сучасному етапі розвитку літератури. Реалізація поставленої мети передбачає розв’язання завдань: - провести аналіз критичної літератури, яка розглядає жанроі особливості роману “Тигролови”; - визначити типологічні ознаки роману, схарактеризувати традиції та новаторство ; - здійснити аналіз роману в аспекті жанру та дослідити його джерельну базу; - визначити місце творчості Багряного у сучасній літературі.

Слайд 5

Об’єкт дослідження – творчість І.Багряного, зокрема його пригодницький роман “Тигролови”. Методи роботи: описовий, типологічний, зіставний , використовувалися принципи історизму. Предмет дослідження – жанрові особливості роману І.Багряного “Тигролови”

Слайд 6

І.Багряний народився 2 жовтня 1906 року в с. Куземині на Полтавщині 1927 – збірка поезій “До меж заказаних” 1929 - роман у віршах “Скелька”; 1944 - роман ”Тигролови”; 1946 - поетична збірка “Золотий бумеранг”; 1946 - памфлет-брошура “Чому я не хочу повертатися до СРСР”; 1947 - п’єса “Морітурі”, “Генерал” 1950 - роман “Сад Гетсиманський” 1953 - повість “Огненне коло”, 1957-роман “Маруся Богуславка”, 1965- роман “Людина біжить над прірвою”. “МИ Є. БУЛИ. І БУДЕМ МИ. Й ВІТЧИЗНА НАША З НАМИ”.

Слайд 7

Концепція людини в творчості І.Багряного Людина - це найвеличніша з усіх істот. Людина - найнещасливіша з усіх істот. Людина – найпідліша з усіх істот. Як тяжко з цих трьох рубрик вибрати Першу для доведення прикладом. Іван Багряний

Слайд 8

Концепція людини в творчості І.Багряного Ідеї гуманізму, людяності, перемоги добра над злом. Відтворення внутрішньої краси людини в її вчинках, думках . Звеличення людської особистості, показу цінності кожного людського життя. Любов - центр філософії гуманізму. Віра у здатність людей впливати на перебіг історії. Де б ти не був , куди б тебе не занесла доля, завжди потрібно залишатися Людиною.

Слайд 9

Специфіка роману як жанру Жанр роману досліджували: І.Анісімов, Н.Бернадська, В.Днєпров, В.Кожинов, А.Михайлов, Л.Мошенська, С Шаховський та інші. Один із засновників українського пригодницького роману з елементом сенсації – Г.Лужницький, автор книг “Кімната з одним виходом”, “Гало,гало, напад на банк” та інші. Приклад пригодницького роману – “Прекрасні катастрофи” Ю.Смолича. Роман – широке епічне полотно, що охоплює тривалий проміжок часу , ланцюг важливих життєвих подій, організованих у кілька сюжетних ліній, через які постає система образів-персонажів. Пригодницький роман в українській літературі ХХ ст. - В.Винниченко, І.Багряний, Ю.Смолич . За змістом: соціальні, психологічні, історичні, сатиричні, філософські, науково-фантастичні, пригодницькі. Пригодницький роман бере свій початок з лицарського роману (А.Михайлова, ВЛ.Мошенська, А.Ткаченко, В.Кожинова).

Слайд 10

Аналіз роману “Тигролови” в жанровому аспекті “Тигролови” за жанром - пригодницький роман вважають О.Ковальчук : “Тигролови вигідно контрастують з намивом бездарної, млявої української радянської прози…”, Ю.Шерех: “Письменник цим твором стверджує жанр українського пригодницького роману, українського, усіма ідеями, почуттями, характерами…” Основна риса пригодницького роману – наявність особливої образної системи – своєрідна схема її побудови: всім своїм духом, спрямуванням благородний герой, його помічник, беззахисна героїня, злодій, його помічники. Масштаби проблем, їх широта і глибина дають підставу вважати твір романом.

Слайд 11

Особливість роману “Тигролови” 1.Читається дуже легко. 2. Порушення надважливих питань: існування людини у світі, проблема вибору, показ тоталітарної системи , у якій живе головний герой. 3. Роман поєднав у собі дуже серйозні, глибокі проблеми з романтикою пригод.

Слайд 12

“ТИГРОЛОВИ” - ПРИГОДНИЦЬКИЙ РОМАН 1.Напружений сюжет, переповнений пригодами і несподіваними ситуаціями, що постійно тримають у напрузі читача. 2. Екзотична природа далекої від цивілізації тайги. 3. Переслідування головного героя.

Слайд 13

Композиція роману “Тигролови” Складається з 12 розділів, ряду підрозділів, схожих на новели Складові частини композиції СЮЖЕТ ПОЗАСЮЖЕТНІ ЕЛЕМЕНТИ Портрет Авторські відступи Монологи Пейзаж Екстер’єр Інтер’єр Заголовок

Слайд 14

Сюжет роману І.Багряного “Тигролови” Експозиція - Поїзд-дракон, українська пісня. Зав’язка - Втеча найнебезпечнішого в’язня Григорія Многогрішного. Розвиток дії – поневіряння по лісу, голод і холод, боротьба з ведмедицею, поїздка до Хабаровська, переслідування. Кульмінація – зустріч Многогрішного і Медвина, розправа з катом. Розв’язка – закохана пара, перехід кордону, безпечне місце.

Слайд 15

Традиційне у романі “Тигролови” Традиційне : – вживання епітетів, колоритних порівнянь, метафор різних видів. - мова багата на фразеологізми, прислів’я, афористичні вислови та пісні. - діалоги, монологи, риторичні окличні та питальні речення. - пейзажі, інтер’єри. - від коротких односкладних речень до складних конструкцій на кільканадцять рядків.

Слайд 16

Новаторське у романі “Тигролови” 1.Оригінальний початок у формі казки. 2. Використання антитези не лише на словесному рівні, а й на образному. 3.Фольклорна основа з її багатством приказок і прислів’їв, народних дум, пісенної образності.

Слайд 17

ВИСНОВОК Твір І.Багряного “Тигролови” належить до пригодницького роману. На це вказують усі ознаки даного жанру: 1.Широкий проміжок часу. 2.Наявність позитивного героя. 3.Захопливий сюжет. 4.Кілька сюжетних ліній. 5.Наявність певної конфліктної ситуації у творі. 6.Пригоди,які постійно супроводжують героїв.

Слайд 18

Роман “Тигролови” цінний не тільки захопливою й новаторською сюжетною лінією, майстерно змальованими образами героїв, а й тим змістом, інформацією, яка була в ньому закладена і дійшла до наших днів. Головний герой несвідомо для самого читача ідентифікується з автором роману. Головного персонажа автор змалював людиною із високими моральними якостями, які поєднуються з чоловічою силою, мужністю.

Слайд 19

Результати і висновки дослідження відкривають нові можливості у вивченні питань теорії та історії літератури, зокрема проблеми жанру , історизму, міжлітературних зв’язків ;у формуванні нових підходів до розуміння творчості І.Багряного та його місця в українському літературному процесі ХХ ст.; у нових теоретичних і конкретно-історичних студіях з історії української літератури.

Слайд 20

За сюжетною лінією роману знятий фільм “Тигролови” Науково-дослідницька робота надихнула мене на розробку тестів , різнорівневих та творчих завдань до роману І.Багряного “Тигролови”. Різножанровий доробок письменника дав можливість створити фотоколажі обкладинок до творів та ілюстрацій до роману “Тигролови”.

Завантажити презентацію

Схожі презентації

Презентації по предмету Українська література