Жанрова специфіка роману І.Багряного “Тигролови“
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Актуальність роботи - недостатньо досліджуються українські пригодницькі романи, які були б цікаві юному, ще не сформованому в моральному і психологічному плані читачеві. Дослідники роману І.Багряного “Тигролови” Т.Осьмачка,Ю.Шевельов, І.Костецький, В.Винниченко, В.Чорнограй, Д.Чуб, У.Самчук, М.Жулинський, Ю.Клен, І.Дзюба ,М. Сподарець, В.Петров (Домонтович) В.Чорнограй :“Твір високопатріотичний, високомистецький і по-вселюдському гуманний” Д.Чуб : “Твір лицарства і хоробрості”.
Дослідники роману “Тигролови” М.Жулинський “Твір розкрив страшне нутро “шостої частини світу” і показав усю жахливу систему тюрем, концтаборів, провокацій…” М.Сподарець “І.Багряний ставив перед собою завдання правдиво показати жахіття сталінської системи…. Саме такі персонажі об`єднують минуле і сучасне українського народу, через них письменник виявляє свій погляд на майбутнє України”. НОВИЗНА РОБОТИ Проведено недостатньо літературознавчих досліджень , де б романові була дана належна оцінка як історично – пригодницькому роману
Мета дослідження – визначити типологічні особливості жанрової природи роману “Тигролови” і його місце й значення в літературному процесі цього періоду і на сучасному етапі розвитку літератури. Реалізація поставленої мети передбачає розв’язання завдань: - провести аналіз критичної літератури, яка розглядає жанроі особливості роману “Тигролови”; - визначити типологічні ознаки роману, схарактеризувати традиції та новаторство ; - здійснити аналіз роману в аспекті жанру та дослідити його джерельну базу; - визначити місце творчості Багряного у сучасній літературі.
Об’єкт дослідження – творчість І.Багряного, зокрема його пригодницький роман “Тигролови”. Методи роботи: описовий, типологічний, зіставний , використовувалися принципи історизму. Предмет дослідження – жанрові особливості роману І.Багряного “Тигролови”
І.Багряний народився 2 жовтня 1906 року в с. Куземині на Полтавщині 1927 – збірка поезій “До меж заказаних” 1929 - роман у віршах “Скелька”; 1944 - роман ”Тигролови”; 1946 - поетична збірка “Золотий бумеранг”; 1946 - памфлет-брошура “Чому я не хочу повертатися до СРСР”; 1947 - п’єса “Морітурі”, “Генерал” 1950 - роман “Сад Гетсиманський” 1953 - повість “Огненне коло”, 1957-роман “Маруся Богуславка”, 1965- роман “Людина біжить над прірвою”. “МИ Є. БУЛИ. І БУДЕМ МИ. Й ВІТЧИЗНА НАША З НАМИ”.
Концепція людини в творчості І.Багряного Людина - це найвеличніша з усіх істот. Людина - найнещасливіша з усіх істот. Людина – найпідліша з усіх істот. Як тяжко з цих трьох рубрик вибрати Першу для доведення прикладом. Іван Багряний
Концепція людини в творчості І.Багряного Ідеї гуманізму, людяності, перемоги добра над злом. Відтворення внутрішньої краси людини в її вчинках, думках . Звеличення людської особистості, показу цінності кожного людського життя. Любов - центр філософії гуманізму. Віра у здатність людей впливати на перебіг історії. Де б ти не був , куди б тебе не занесла доля, завжди потрібно залишатися Людиною.
Специфіка роману як жанру Жанр роману досліджували: І.Анісімов, Н.Бернадська, В.Днєпров, В.Кожинов, А.Михайлов, Л.Мошенська, С Шаховський та інші. Один із засновників українського пригодницького роману з елементом сенсації – Г.Лужницький, автор книг “Кімната з одним виходом”, “Гало,гало, напад на банк” та інші. Приклад пригодницького роману – “Прекрасні катастрофи” Ю.Смолича. Роман – широке епічне полотно, що охоплює тривалий проміжок часу , ланцюг важливих життєвих подій, організованих у кілька сюжетних ліній, через які постає система образів-персонажів. Пригодницький роман в українській літературі ХХ ст. - В.Винниченко, І.Багряний, Ю.Смолич . За змістом: соціальні, психологічні, історичні, сатиричні, філософські, науково-фантастичні, пригодницькі. Пригодницький роман бере свій початок з лицарського роману (А.Михайлова, ВЛ.Мошенська, А.Ткаченко, В.Кожинова).
Аналіз роману “Тигролови” в жанровому аспекті “Тигролови” за жанром - пригодницький роман вважають О.Ковальчук : “Тигролови вигідно контрастують з намивом бездарної, млявої української радянської прози…”, Ю.Шерех: “Письменник цим твором стверджує жанр українського пригодницького роману, українського, усіма ідеями, почуттями, характерами…” Основна риса пригодницького роману – наявність особливої образної системи – своєрідна схема її побудови: всім своїм духом, спрямуванням благородний герой, його помічник, беззахисна героїня, злодій, його помічники. Масштаби проблем, їх широта і глибина дають підставу вважати твір романом.
Особливість роману “Тигролови” 1.Читається дуже легко. 2. Порушення надважливих питань: існування людини у світі, проблема вибору, показ тоталітарної системи , у якій живе головний герой. 3. Роман поєднав у собі дуже серйозні, глибокі проблеми з романтикою пригод.
“ТИГРОЛОВИ” - ПРИГОДНИЦЬКИЙ РОМАН 1.Напружений сюжет, переповнений пригодами і несподіваними ситуаціями, що постійно тримають у напрузі читача. 2. Екзотична природа далекої від цивілізації тайги. 3. Переслідування головного героя.
Композиція роману “Тигролови” Складається з 12 розділів, ряду підрозділів, схожих на новели Складові частини композиції СЮЖЕТ ПОЗАСЮЖЕТНІ ЕЛЕМЕНТИ Портрет Авторські відступи Монологи Пейзаж Екстер’єр Інтер’єр Заголовок
Сюжет роману І.Багряного “Тигролови” Експозиція - Поїзд-дракон, українська пісня. Зав’язка - Втеча найнебезпечнішого в’язня Григорія Многогрішного. Розвиток дії – поневіряння по лісу, голод і холод, боротьба з ведмедицею, поїздка до Хабаровська, переслідування. Кульмінація – зустріч Многогрішного і Медвина, розправа з катом. Розв’язка – закохана пара, перехід кордону, безпечне місце.
Традиційне у романі “Тигролови” Традиційне : – вживання епітетів, колоритних порівнянь, метафор різних видів. - мова багата на фразеологізми, прислів’я, афористичні вислови та пісні. - діалоги, монологи, риторичні окличні та питальні речення. - пейзажі, інтер’єри. - від коротких односкладних речень до складних конструкцій на кільканадцять рядків.
Новаторське у романі “Тигролови” 1.Оригінальний початок у формі казки. 2. Використання антитези не лише на словесному рівні, а й на образному. 3.Фольклорна основа з її багатством приказок і прислів’їв, народних дум, пісенної образності.
ВИСНОВОК Твір І.Багряного “Тигролови” належить до пригодницького роману. На це вказують усі ознаки даного жанру: 1.Широкий проміжок часу. 2.Наявність позитивного героя. 3.Захопливий сюжет. 4.Кілька сюжетних ліній. 5.Наявність певної конфліктної ситуації у творі. 6.Пригоди,які постійно супроводжують героїв.
Роман “Тигролови” цінний не тільки захопливою й новаторською сюжетною лінією, майстерно змальованими образами героїв, а й тим змістом, інформацією, яка була в ньому закладена і дійшла до наших днів. Головний герой несвідомо для самого читача ідентифікується з автором роману. Головного персонажа автор змалював людиною із високими моральними якостями, які поєднуються з чоловічою силою, мужністю.
Результати і висновки дослідження відкривають нові можливості у вивченні питань теорії та історії літератури, зокрема проблеми жанру , історизму, міжлітературних зв’язків ;у формуванні нових підходів до розуміння творчості І.Багряного та його місця в українському літературному процесі ХХ ст.; у нових теоретичних і конкретно-історичних студіях з історії української літератури.
За сюжетною лінією роману знятий фільм “Тигролови” Науково-дослідницька робота надихнула мене на розробку тестів , різнорівневих та творчих завдань до роману І.Багряного “Тигролови”. Різножанровий доробок письменника дав можливість створити фотоколажі обкладинок до творів та ілюстрацій до роману “Тигролови”.
Схожі презентації
Категорії