Осип Турянський - Поза межами болю
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
«Поет мусить пройти найглибше пекло буття й найвищі небесні вершини людського щастя. Тоді його слово буде хвилювати». О.Турянський ( Псевдонім - Іван Думка )
Через сльози і терпіння Шлях веде до просвітління: Хто боровся, скутий тьмою, Тому сонце — мрія мрій».
Мета. Розкрити учням за допомогою змісту твору жахливість війни як явища, допомогти зрозуміти умовність зображення художньої реальності на конкретному матеріалі; розглянути ідейно-художній зміст окремих фрагментів твору; розвивати вміння пізнавати і розуміти справжню вартість речей, явищ, почуттів, формувати навички композиційного і пообразного аналізу; спонукати до самостійних висновків; домогтися усвідомлення важливої переваги в житті духовного над матеріальним.
План уроку Тема та сюжет твору «Поза межами болю» О. Турянського. Аналіз композиції повісті. Ідейно-художнє звучання образів. Жанрова специфіка твору. Ідейне спрямування повісті-поеми.
Тема твору – трагедія і жах подій Першої світової війни. Сюжет автобіографічний: перехід через гори військовополонених австрійців, втеча товаришів, їх загибель, за винятком автора (Оглядівський).
Аналіз композиції твору Кому присвятив свій твір письменник і чому? На скільки умовних частин можна розділити твір? Як визначив жанр твору сам автор? Визначте композиційні елементи: експозицію, зав'язку… Чи композиція твору традиційна?
«Поза межами болю» — це хроніка передсмертних марень, прокльонів та спогадів сімох виснажених солдат, що відстали від загального каравану (як у справжніх солдат у них лишилися тільки прізвища): українців Добровського та Оглядівського (сам автор), угорця Сабо, австрійця Штранцінгера, поляка Пшилуського, сербів Ніколіча та Бояні. «Ми тут вже здійснили ідеал братньої прихильності і любові», — скаже один з героїв, замерзаючи біля згаслого вогнища.
Автор показав людей, які поза межами болю виживали інакше: замерзаючи від холоду й не маючи, чим розпалити вогонь, вони не чіпають скрипки збожеволілого й осліплого від горя Штранцінгера.
Кадри з кінофільму За мотивами повісті «Поза межами болю» 1989 року знято однойменний художній фільм (режисер — Ярослав Лупій).
Історичний матеріал Першої світової війни став для О. Турянського предметом художнього узагальнення. Письменник показав боротьбу в людині біологічних інстинктів і духовної волі до життя, підніс загальнолюдські цінності — дружбу, вірність, гуманізм, любов до рідних та батьківщини, що єднають людські серця, звільняють і просвітлюють душу.
Твори Антивоєнна психологічна повість-поема з часів Першої світової війни «Поза межами болю» (1917–1921; одночасно німецький переклад); повісті «Дума пралісу» (1922), «Син землі» (1933); збірка оповідань «Боротьба за великість», комедія «Раби» (1927); літературно-критичні нариси.
Підсумок уроку. «Незакінчене речення»: Для мене твір «Поза межами болю» - це … . Із твору я зрозумів, що … . Після прочитаного твору війну я став(ла) сприймати як… . Найголовніше для людини в екстремальній ситуації це… .
Домашнє завдання Написати твір-роздум на тему: “ Загальнолюдські мотиви та гуманістичні цінності в повісті “ПОЗА МЕЖАМИ БОЛЮ”
Схожі презентації
Категорії