Олесь Досітній
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Скрипаль-Міщенко Олександр Федорович (літ. псевдонім Олесь Досвітній) народився 8 листопада 1891 року в повітовому містечку Вовча (теперішній Вовчанськ) на Харківщині в багатодітній сім'ї дрібного крамаря.
Початкову освіту здобув у земській чотирирічній школі, екстерном закінчив гімназію, вступив на фізико-математичний факультет Петербурзького університету, звідки був виключений як активний учасник революційного руху.
У роки першої світової війни перебував рядовим на фронті. За революційну агітацію в царській армії був засуджений до страти, але втік за кодон. У Сан-Франціско став кореспондентом соціал-демократичної газети "Нова рада".
На рідну землю повернувся 1918 року. Через рік вступив до КП(б)У, працював редактором газети "Галицький комуніст". За пропагандистську роботу на Галичині потрапив до варшавської в'язниці. У березні 1920 року відбув на Велику Україну. Був політкомісаром і головним редактором літературно-агітаційного поїзда "Більшовик",, редагував газети "Хліб і залізо", "Большевик в пути", "Селянська правда" і "Зірка" (Катеринослав).
Уривки з романів, повістей, оповідання, фейлетони, літературно-критичні статті друкував в журналах "Вапліте", "Червоний шлях", "Літературний ярмарок". "УЖ", "Шквал", та ін. Належав до літературних організацій "Плуг", ВАПЛІТЕ, ВУСПП.
Автор багатьох книг публіцистики, оповідань та повістей: "Новели" (1920), "Тюнгуй" (1924), "На чужині". "Чия віра краща??" (1925). "Алай", "Гюлле" (1927), "Нотатки мандрівника" (1929), ""На той бік" (1931), "Новели" (1932), романів "Американці" (1925), "Хто?" (1927), "Нас було троє" (1929), "Кварцит" (1932). Його твори видавалися російською, англійською, німецькою та іншими мовами.
У «Нотатках мандрівника» (1929) письменник характеризує ідейно-естетичні платформи таких відомих літературних об’єднань, як «Девєтсіл» у Чехо-Словаччині та «Клярте» у Франції, а також ліві мистецькі групи Німеччини на чолі з Й. Бехером.
Першою спробою Досвітнього в жанрі епічної прози був його політичний роман «Американці» («Герої світанку»). За формою цей твір — своєрідний сплав мемуарного й хронікально-мандрівницького жанрів. Автор прагнув показати синхронний розмах революційного руху в глобальних масштабах — в Японії, Китаї, Кореї, Індії, Афганістані і навіть на Філіппінських островах.
Роман «Хто?» (1927) — художньо досконаліший, ніж «Американці». Цікавою є його композиція: про події, які відбуваються у США і Франції, читач дізнається з листів, що ними обмінюються герої. У романі «Хто?», як і в «Героях світанку», є істотні слабини. Письменник скоріше сфотографував бачене, часом недостатньо осмислене і не узагальнене, діяльність різних соціалістичних груп і течій.
Одним з найдовершеніших творів О. Досвітнього вважається роман «Нас було троє». Цей гостросюжетний твір побудований на автобіографічному матеріалі з часів перебування письменника в більшовицькому підпіллі на Західній Україні і в Польщі. Герой-оповідач у романі зливається з автором, і цим самим письменник домагається своєрідної тональності, емоційної забарвленості і невимушеної розповіді. Читач знайде тут немало яскравих малюнків з життя різних верств буржуазної Польщі, зокрема жахливі картини життя ув’язнених.
У 1924—1929 рр. був головним редактором Всеукраїнського фотокіноуправління (Харків), одним з організаторів Ялтинської та Одеської кінофабрик. Автор сценарію фільму «Провокатор» (1927).
Поряд з успіхами на цьому шляху були невдачі напружених творчих шукань, що неминучі в розвитку будь-якого літературного процесу. Та все краще з доробку письменника витримало випробування часом. Романи й повісті Олеся Досвітнього, овіяні грозами революції і громадянської війни, посілі належне місце в розвику української пожовтневої прози.
Схожі презентації
Категорії