М. Хвильовий "Кіт у чоботях"
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Той постріл травня в серці громом, Він став провісником тривог, І не лишився невідомим Трагедій багатьох пролог. Тепер ми зрозуміти можемо Таємні підступи катів. Поставить крапку їх загрозам Тим пострілом співець хотів. Хотів усіх він сповістити Про помах чорного крила, Бажав братам творити, жити, — Епоха їх не вберегла. Вони прийшли на поклик ранній, На чай і на гітари дзвін, Вони прийшли на спів прощальний — Востаннє їм співає він.
Новела «Кіт у чоботях» Рік написання - 1921 Жанр твору – новела Нове ла (італ. novella, від лат. novellus — новітній) — невеликий за обсягом прозовий епічний твір про незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом, сконденсованою та яскраво вимальованою дією.
Манера письма: Новела «Кіт у чоботях» знаходиться на межі модерністської і реалістичної прози з елементами імпресіонізму.
Тема новели: Показ жінки в роки революції; показ згубного впливу хибних ідей людині, що перетворюють її на бездумного виконавця, чиновника.
Ідея новели: Засудження суспільної системи, що, прикриваючись хорошими гаслами, перетворювала вірних їй людей у фанатичні механізми, якими можна маніпулювати.
Символ революції в новелах М.Хвильового - – Мати, Марія, Жінка, а в новелі «Кіт у чоботях – товариш Жучок. Відомі більшовички-жінки років революції і громадянської війни: Олександра Коллонтай Інесса Арманд Землячка (Товариш Демон)
Тлумачення назви новели «Кіт у чоботях» З одного боку – щось близьке, тепле, домашнє казкове. З іншого - «не в свої взувся»: тонкі котячі лапки – у чужих черевиках, до яких він не доріс. Так і товариш Жучок: приміряла на себе великі ідеї комунізму, але так і не змогла осягнути - не доросла. Лише усвідомила, що їй, малограмотній, але партійній куховарці , партія дала право розпоряджатись чужими долями, карати й милувати.
Ім’я героїні: На думку автора, ім’я героїні «не Гапка, а товариш Жучок. Це так, а то - глухо. А от гаптувати – це яскраво, бо гаптувати: вишивати золотом чи сріблом». За жвавий характер і, очевидно, темні очі прозвана Жучком.
Характеристика головної героїні : 1.Прототипом товариша Жучка стала дівчина, яка врятувала М. Хвильового від петлюрівського розстрілу. Вона стала і дружиною письменника. 2.Зовнішність її письменник характеризує одним словом «жучок». Відомо, що «ніс – головка від цвяшка», зріст – «кіт у чоботях».
3.В ешелоні, що їде на Кубань – жінка – куховарка. З усіма йде в бій, дістає дрова, коли потяг зупиняється. Вона стримана, мужня, безстрашна. 4. Вона безпартійна, але в торбинці має товстеньку книжку «Что такое коммунизм?» 5.Ця неписьменна жінка вміє говорити з бійцями, виступає на мітингах. 6.Після закінчення революції не повернулась до буденних справ, а стала секретарем ком’ячейки. Жінка-кат — Варвара Гребеннікова (Немич). У січні 1920 року знищувала офіцерів-білогвардійців.
7.»Вона бігала, метушилася, збирала жінок, улаштовувала жіночі зібрання», щоб говорити про «право куховарки» і таке інше. 8.Під час зустрічі з однополчанами не спромоглася на щось щире,тепле, людське, а нагадала тільки, що треба «зарєрістріроваться в ячейкє». Куди поділась чиста і чесна жінка «з бузинковим поглядом»? 9. «Минуло стільки-то часу. Товариш Жучок дочитала-прочитала «Что такое коммунизм?»..І тільки…»Прочитала, але усвідомили тільки те. Що вона керівник, і такі, як вона – вершителі людських доль.
10. «Зник « кіт у чоботях» у глухих нетрях революції. Зник товариш Жучок», залишилась лише ходяча інструкція. У цьому трагедія не тільки життя людини, а й трагедія революції. 11. на якусь мить здається, що не все втрачено, що в ній ще є щось людське: Жучок заговорила по-людськи, пригадуючи нелегкі дні юності, але то була лише мить. Цій жінці не змінитись. 12.Над людьми вчинено злочин - їх отруєно фанатичною ідеєю! «Загублено справжніх Жучків, з’явилися Жучки під номером 2, 3, 4… І не знаю,ще скільки є».
13.Змальовуючи , ким стала Жучок після революції, автор стверджує те, що не за ці ідеали вона і її товариші гинули в боях. Тому читач відчуває іронію і навіть сарказм. 14. Жаль згубленої долі! Такі, як Жучок, розчинились як особистості, і невідомо, в ім’я чого вони здійснювали свої подвиги!
Домашнє завдання: Дати письмову відповідь на одну з тем: 1.Iмпресiонiстичнi засоби зображення дiйсностi в новелi Миколи Хвильового "Кiт у чоботях». 2. Доля жінки в революції (за новелою М. Хвильового «Кіт у чоботях»). 3. Чим страшний фанатизм(за новелою М. Хвильового «Кіт у чоботях»)?
Схожі презентації
Категорії