X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Микола Хвильовий - Новела «Я (Романтика)»

Завантажити презентацію

Микола Хвильовий - Новела «Я (Романтика)»

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Новела «Я»(Романтика»)

Слайд 2

Псевдонім: Микола Хвильовий Справжнє ім’я: Микола Григорович Фітільов Дата і місце народження: 13 грудня 1893 року, м. Тростянець Види діяльності: літератор, публіцист, громадський діяч Напрямок літературної творчості: «романтичний вітаїзм» Ідеологічне мистецьке спрямування: культурна інтелектуальна Європа Роки творчості: 1921–1933 Сімейний стан: двічі одружений Родинна любов: прийомна донька — Любов Уманцева Смерть: 13 травня 1933 року у Харкові покінчив життя самогубством Характеристика: романтик за світосприйняттям, фанатик ідей, вірний друг Портфоліо письменника:

Слайд 3

Слайд 4

« Невже я зайвий чоловік тому, що люблю безумно Україну?» М.Хвильовий

Слайд 5

Біографія Михайла Хвильового Дата Подія 13 грудня 1893р. В селі Тростяниці (тепер Сумщина) в сім’ї вчителів народився Микола Григорович Фітільов. 1916р. Фронти першої світової війни, член дивізійної ради солдатських депутатів. 1917р. Член компартії України, активна участь у громадянській війні в лавах Червоної армії. 1919р. У Харкові, вийшло друком три збірки поезій, 1921р. до літератури, української культури і державотворчих змагань увійшов як Микола Хвильовий. 1923р. збірка прозових творів "Сині етюди" ("Редактор Карк", "Кіт у чоботях", "Болонський Яр", "Легенда", "Свиня", "Чумаківська комуна").

Слайд 6

1924р. Збірка оповідань "Осінь" ("Елегія", "Я (Романтика)", "Силуети", "На глухім шляху" та ін.), повість "Санаторна зона". Ці публікації і громадянська активність зробили Хвильового центральною постаттю в літературному процесі 20х років. 20 листопада 1925р. Разом з однодумцями створює літературну організацію ВАПЛІТЕ (Вільна академія пролетарської літератури); літературна діскусія 1925-1927рр., яка від питання про якість літературних творів, порушеного Хвильовим, швидко перейшла на ідеологічні засади і принципи розвитку української культури: "Ми визнаємо українське відродження за необхідний і неминучий етап". Микола Хвильовий. 1927р. Роман "Вальдшнепи", ІІІ частина якого знищена урядовими органами. 1933р. Поїздка по селах, де на власні очі бачить голодомор як найбільш переконливий "аргумент" сталінського виховання українців.

Слайд 7

Травень 1933р. Арешт Михайла Ялового, друга й однодумця, колишнього президента ВАПЛІТЕ. 13 травня 1933р. Зібравши друзів, Микола Хвильовий застрелився. Так закінчила свої рахунки з життям людина, яка тричі була під розстрілом.

Слайд 8

Посмертна записка: Пам'ятник у Молодіжному парку в Харкові, 1995р.

Слайд 9

Характеристика творчості Миколи Хвильового:

Слайд 10

"…Він свято вірив у можливість рідкісного шлюбу, у можливість неймовірного єднання. Він вірив, що вільна, незалежна суверенна держава Україна, яку він виборював усією суттю, усім життям, може бути пошлюблена з червоним, справжнім, непідробним, справді ленінським комунізмом". Іван Драч.

Слайд 11

Творча спадщина Перші збірки оповідань: “ Сині етюди “ (1923) “ Осінь ” (1924) Центральні твори: “ Синій листопад “, “ Арабески “, “ Дорога й ластівка “, “ Кіт у чоботях “, “ Солонський Яр “, “ Легенда “, “ Я (Романтика) “ “ Санаторійна зона “ * «Вальдшнепи “ * «Мати “ * “ Сентиментальна історія “ *“ Іван Іванович “

Слайд 12

Новела «Я(Романтика)» (1924р)

Слайд 13

«Я(Романтика)» Присвята - «Цвітові яблуні (новела М.Коцюбинського) Жанр – новела Тема – зображення складної революційної ситуації в Україні,смерті, людського горя,страждань;вічне протистояння добра і зла. Ідея : вимріяне майбутнє не може наблизити людина з роздвоєним “ Я “, ціною злочину його не побудувати. Суспільство,побудоване на людських жертвах, не може бути ні гуманним, ні справедливим.

Слайд 14

Психологічна новела як жанр Психологічна новела є своєрідною стенограмою психологічних станів ліричного героя, його почуттів і настроїв. Нове ла (італ. novella, від лат. novellus — новітній) — невеликий за обсягом прозовий епічний твір про незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом, сконденсованою та яскраво вимальованою дією.

Слайд 15

Композиція твору: *Пролог, у якому автор вводить читача у складний психологічно-настроєвий світ новели. * Три частини, у яких відтворено три різні ситуації на фронті й три різні душевні стани ліричного героя. Кульмінація твору – сцена, що відбувається в кімнаті, де засідає «чорний трибунал»,коли до зали заводять черниць, серед яких оповідач бачить свою матір.

Слайд 16

Композиція твору: М. Хвильовий використовує у творі композиційні рамки:

Слайд 17

2.Світ також міняється від зміни звуків: то звичні шуми вітру й трави в степу й щоденний, буденний гудок на цегельні, то звуки, що поступово наростають і стають драматичними: військовий телефон, канонада, гуркіт тачанок, постріли гвинтівок й маузера головного героя, сигнали тривоги, що їх подає броньовик на оборонній позиції. 3.Врешті-решт, у фіналі, коли настає ніч розстрілу останньої групи заручників й відступу, немовби налітає шквал - вогняного світла, вибухів і громів, розірваних почуттів і спогадів. 1.Створений письменником світ постійно міняється від зміни освітлення, дня і ночі, від грози, що насувається, і від тьмяного сонячного світла в пеленах пилу останнього описаного в новелі дня. Елементи імпресіонізму в новелі:

Слайд 18

Найважливіші стильові ознаки новели М.Хвильового «Я(Романтика») розповідь від першої особи; драматизм; внутрішні монологи героя; відсутність безпосередньої авторської оцінки; лаконізм; виразні художні деталі; глибокий психологізм; відмова від традиційного описового реалізму; часові зміщення; символічність образів, деталей (наприклад, безіменність персонажів (символ, деталь): революційна дійсність нівелює людську індивідуальність; годинник – пересторога Бога, що життя – короткотривале); історичні алюзії, асоціації з метою поставити революцію у контекст визначних подій світової історії.

Слайд 19

Система образів : «Я» *Самооцінка: «Я чекіст, але я і людина» *Думка літературних критиків: герой не відносить себе до бездушних дегенератів, але насправді ним керує класова ненависть. *Позиція автора: «Я» - «справжній революціонер, він чистий перед ідеєю, якій служить; перетворюється на заручника системи, в яку вірить. *Триразове повторення слів: « Я йшов у нікуди» – ключ до розуміння внутрішнього світу героя.

Слайд 20

Система образів : доктор Тагабат *«Людина з холодним розумом і з каменем замість серця». *Жорстока, бездушна людина з залізною волею. *Його позиція: мета виправдовує будь-які засоби. *Легко ламає волю Андрюші. *Має величезний негативний вплив на «Я». *Раціонально використовує шанс, подарований долею.

Слайд 21

Система образів: Андрюша *Людина, що має кволу волю. *Силоміць призваний у «чека»; у постійних сумнівах – залишитися у «чека» чи йти на фронт. *Звикає до свого права чинити насильство над іншими людьми(поступова дегенерація).

Слайд 22

Система образів: дегенерат *Узагальнений образ усіх осіб, що утворюють «чорний трибунал комуни» *Вірний вартовий революції. *Викликає огиду у читача.

Слайд 23

Система образів: мати Марія *Утілення вічного добра. *Символ оновлюючої революції *Символ згорьованої України. *Символ нової епохи, що народжується в муках і крові. *Розуміє сина-вбивцю і мучиться роздвоєністю його душі. *Берегиня людського роду.

Слайд 24

Упізнай героя за цитатою із твору: 2.Я – чекіст, але я людина. 4.…нікому, ніколи й нічого не говорити, як розкололося моє власне «я».

Слайд 25

Упізнай героя за цитатою із твору: 5.…невеселий комунар, коли треба енергійно розписатися під темною постановою -«розстрілять» завше мнеться. 6.…вірний вартовий на чатах; трохи безумні очі, низенький лоб; він завше нагадує каторжника. 7….главковерх чорного трибуналу комуни, нікчема, яка віддалась на волю хижої стихії…

Слайд 26

Проблемне питання *Чи можна головного героя новели назвати фанатиком революції? *Чим страшний фанатизм?

Слайд 27

Поняття фанатизму Фанати зм (грецьк. Φανατισμός, лат. Fanaticus, фр. fanatisme) — буквально перекладається як «несамовитий». Це сліпе, беззастережне слідування переконанням, особливо в царині релігійно-філософській, національній чи політичній; доведена до крайності прихильність яким-небудь ідеям, віруванням або поглядам, зазвичай поєднана з нетерпимістю до чужих поглядів і переконань. Відсутність критичного сприйняття чого-небудь.

Слайд 28

Класифікації фанатизму: Фанатизм класифікується за наступними ознаками: *в залежності від вмісту (релігійний фанатизм - розглядається іноді як найбільш екстремальна форма релігійного фундаменталізму; політичний, ідеологічний фанатизм; етнічний, національний, расовий фанатизм - прояви національної, расової винятковості в поєднанні з неприхованою ненавистю до представників іншої нації або раси; фанатизм серед спортивних вболівальників - напр., футбольне хуліганство; театральний фанатизм) ; *в залежності від ступеня оволодіння ідеєю - жорсткий і м'який фанатизм; *в залежності від ступеня залученості - масовий та індивідуальний фанатизм; *за характером мотивацій; *за особистісною позицією.

Слайд 29

Релігійний фанатизм

Слайд 30

Політичний фанатизм

Слайд 31

Етнічний, національний, расовий фанатизм

Слайд 32

Спортивний фанатизм

Слайд 33

Театральний фанатизм

Слайд 34

Фанатична любов до кумира

Слайд 35

Тестові завдання за новелою «Я(Романтика)» 1. Справжнє прізвище Миколи Хвильового А)Рудченко; Б)Очерет; В) Фітільов; Г)Лозов’ягін; Д) Губенко. 2.Новела «Я(Романтика)» має присвяту –асоціацію твору: А) «Тіні забутих предків»; Б) «Цвіт яблуні»; В) «Intermezzo»; Г) «Fata morgana»; Д) «Маленький грішник».

Слайд 36

3. Одне з головних гасел літературної дискусії 1925-1928рр. А) «У справжньому творі має бути думка, а не бездарні візерунки». Б) «Письменник – не американська машинка, а твори його – не полтавські галушки». В) «Прогрес мистецтва доводять факти, а не логічні доводи». Г) « Геть від Москви! Дайош психологічну Європу!» Д) «У суперечках народжується істина». 4. Новела «Я(Романтика)» має такі композиційні особливості: А) ліричний вступ, три частини, розповідь від третьої особи; Б) ліричний вступ, три частини, кульмінація на початку твору; В) ліричний вступ, три частини, розповідь від першої особи; Г) п’ять частин, кульмінація в кінці твору, опис інтер’єру палацу; Д) дві частини, опис інтер’єру палацу, монологи.

Слайд 37

5.Багатство зорових і слухових образів,мінливість відчуттів і вражень у новелі «Я(Романтика)»є ознаками твору А) романтичного; Б) реалістичного; В) імпресіоністичного; Г) експресіоністичного; Д) сентиментального. 6.На думку М.Рильського, «шукання Хвильового почалися там, де урвалися шукання…» А) Михайла Коцюбинського; Б) Панаса Мирного; В) Івана Нечуя-Левицького; Г) Івана Франка; Д) Лесі Українки.

Слайд 38

7. Прочитайте рядки новели «Я(Романтика)»: І тоді ж пам’ятаю – з бору вдарив у тривогу наш панцерник.- Загудів ліс. Метнувся вогонь – раз. Два – І ще – удар! удар! …Напирають ворожі полки. Треба спішити. Ах, треба спішити! Емоційно-експресивну роль у цьому уривку НЕ ВІДІГРАЄ А) безсполучниковість; Б) специфічне розміщення рядків; В) лексика іншомовного походження; Г) своєрідна авторська пунктуація; Д) алітерація,

Слайд 39

8.Прочитайте уривок з новели «Я(Романтика)» Портьєра розвинулась, і в мій кабінет увійшло двоє: женщина в траурі й мужчина в пенсне… Я: Ваша фамілія? Зет! Ваша фамілія? Ігрек. Іменами Я, Ігрек, Зет М. Хвильовий А) наголошує на пересічності й нікчемності цих героїв; Б) створює інтригу, яку має читач розгадати; В) замасковує справжні прізвища героїв через раніше скоєні ними злочини; Г) указує на те, що ці герої виконують другорядну роль у сюжеті твору; Д) показує, що жорстока революційна дійсність нівелює людську індивідуальність.

Слайд 40

9. Кульмінацією новели «Я(Романтика)» є А) погроза розстріляти Андрюшу, якщо він покине трибунал; Б) суд над жінкою в траурі і чоловіком у пенсне; В) розстріл черниць; Г) розстріл чекістом своєї матері; Д) каяття чекіста в кінці твору. 10. У новелі «Я(Романтика)» передусім засуджується А) садизм членів «чорного трибуналу комуни»; Б) революційний більшовицький фанатизм; В) невпевненість у собі в найважчі моменти життя; Г) революція 1917р. Д) вандалізм нової влади.

Слайд 41

11. Установіть відповідність Герой Характеристика «Я» А) садист, злий геній; дегенерат Б) комунар, який творить усе супротив своєї психіки; Андрюша В) озброєний татарин, який постійно щось наспівує; доктор Тагабат Г) фанатик з роздвоєною душею; Д) єдино вірний пес, страж революції, що не знає сумнівів.

Слайд 42

12. Установіть відповідність Художній засіб Приклад 1.Тавтологія А) Тихо вмирав місяць у пронизаному зеніті. 2.Персоніфікація Б) По щоці, пам’ятаю, текла темним струменем кров. 3.Алітерація В) З тихих озер загірної комуни шелестить шелест. 4.Старослов’янізми Г) Воістину моя мати - втілений прообраз тієї надзвичайної Марії. Д) мати каже, що я (ЇЇ м’ятежний син) зовсім змучив себе.

Слайд 43

Символічна могила Миколи Хвильового Документ з чекістського досьє на митця Так споконвiку було: однi умирають з ганчiркою в руцi, а другi тяглися до стяга зорi i йшли за хвостами комет, горiх розкусивши буття. М. Хвильовий м. Харків

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська література