X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Іван Франко. Збірки творів

Завантажити презентацію

Іван Франко. Збірки творів

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

ІВАН ЯКОВИЧ ФРАНКО ЗБІРКИ ТВОРІВ

Слайд 2

1876 ЗБІРКА ВІРШІВ “БАЛЯДИ І РОСКАЗИ”

Слайд 3

ЗБІРКА ОПОВІДАНЬ “БОРИСЛАВ” 1877

Слайд 4

ЗБІРКА ПОЕЗІЇ “З ВЕРШИН І НИЗИН” 1887

Слайд 5

На час виходу першої збірки "З вершин і низин" (Львів, 1887) Франко був уже відомим громадським діячем, знаним письменником і ученим, твори якого читали й перекладали в Києві, Петербурзі, Варшаві, Відні. Збірка складається з шести розділів («De profundis», «Профілі і маски», «Сонети», «Галицькі образки» і т. д.). Перші чотири розділи поділяються на цикли. Назва першого розділу збірки — «De profundis» («З глибини»), а останнього циклу цього розділу — «Ехсеlsіоr!» («Вище!»). За назвами першого розділу збірки і його останнього циклу і названа ціла збірка — «З вершин і низин».

Слайд 6

Революційне ідейне спрямування поезій збірки "З вершин і низин", різноманітність тем, багатство жанрів і ритмічної будови визначили першорядне її значення в українській поезії другої половини XIX ст. Після Шевченкового "Кобзаря" це була найзначніша за змістом і формою поетична книга.

Слайд 7

ЗБІРКА ОПОВІДАНЬ “В ПОТІ ЧОЛА” 1890

Слайд 8

ДРУГЕ ВИДАННЯ “З ВЕРШИН І НИЗИН” 1893

Слайд 9

ЗБІРКА ПОЕЗІЙ “ЗІВ´ЯЛЕ ЛИСТЯ” 1896

Слайд 10

У 1896 році Іван Франко видав збірку «Зів'яле листя» з підзаголовком «Лірична драма». Ця книжка народилася з невимовного болю Франкової душі. Письменник переживав важкий період: напади тяжкої недуги, що підточила його здоров'я; нерозділене кохання, що залишило по собі душевні рани; усвідомлення своєї самотності у суспільстві. Усе це на папері перетворилося в прекрасні вірші, які засвідчили, що великий Каменяр був людиною тонких і багатих почуттів, його серце також палало любов'ю, гинуло від туги і оживало в надії. Франко і в політичній, і в інтимній ліриці не мав собі рівних.

Слайд 11

У передмові до першого видання збірки Франко розповів, нібито до його рук випадково потрапив щоденник якогось юнака, котрий не зміг пережити любовної драми і кінчив життя самогубством. Створюючи збірку, поет шукав порятунку від душевних страждань. Саме тому він вигадує цю історію із самогубцем. Франко розповідає про переживання людини, яка також зазнає трагедії нерозділеного кохання, але ліричний герой загубив не тільки душу, а й саме життя. Увесь свій біль та розпач поет вкладає у ці вірші, кожен з яких, ніби зів'ялий листочок, які автор збирає в жмутки.

Слайд 12

У другому жмутку Іван Франко використовує поетику, символіку і форму усної народної творчості. Майже всі вірші цього розділу стали піснями. Найбільш популярні серед них: «Ой ти, дівчино, з горіха зерня» (композитор А. Кос-Анатольський), «Чого являєшся мені у сні?» (К. Данькевич), «Безмежнеє поле» (М. Лисенко). У цих поезіях уже немає тих вибухів чуття, що були в першому жмутку. Герой ніби намагається пристосуватися до життя, спробувати жити з глибокою душевною раною, знайти якийсь, хоча б відносний, спокій.

Слайд 13

Останній акорд збірки — третій жмуток. У кожному вірші відчувається безнадія. До героя прийшло глибоке розчарування, життя втратило будь-який смисл: І дармо дух мій, мов у сіті птах, Тріпочеться! Я чую, ясно чую, Як стелиться мені в безодню шлях І як я ним у пітьму помандрую. Отже, герой збірки бачить тільки один вихід — піти в небуття. Я не хочу на світі завадою буть, Я не хочу вдуріть і живцем озвіріть — Радше темную ніч, аніж світло зустріть!

Слайд 14

Лірична драма «Зів'яле листя» познайомила читачів із Франком — ніжним ліриком, але ж після її надрукування на поета посипалися дошкульні удари критики. Його звинувачували в декадентстві, песимізмі, трусості, втечі від дійсності. Вийшло так, що збірка, народжена болісними почуттями, і принесла автору біль. Але в літературі з'явилися, за словами М.М. Коцюбинського, «...легкі, ніжні вірші, з такою широкою гамою чувства і розуміння душі людської...».

Слайд 15

Слайд 16

ЗБІРКА ПОЕЗІЙ “МІЙ ІЗМАРАГД” 1898

Слайд 17

ЗБІРКА ПОЕЗІЙ “ІЗ ДНІВ ЖУРБИ” 1900

Слайд 18

Книжка «Мій Ізмарагд» (1898) об'єднала твори, написані за мотивами старовинних притч, легенд, повчань, що містилися в давньоруських рукописних збірниках. Збірка «Із днів журби» (1900) передає складні переживання автора, зумовлені об'єктивними труднощами у здійсненні задуманої громадської програми, а також болісними перипетіями в особистому житті.

Слайд 19

ЗБІРКА “ПАНТАЛАХА” 1902

Слайд 20

ЗБІРКА “МАЛИЙ МИРОН” 1903

Слайд 21

ЗБІРКА ПОЕЗІЇ “SEMPER TIRO” 1906

Слайд 22

ЗБІРКА ПОЕЗІЙ “ДАВНЄ І НОВЕ” 1911

Слайд 23

ЗБІРКА ОПОВІДАНЬ “РУТЕНЦІ” 1913

Слайд 24

ЗБІРКА ПОЕЗІЙ “ІЗ ЛІТ МОЄЇ МОЛОДОСТІ” 1914

Слайд 25

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська література