Іван Франко. Збірка поезій «Зів’яле листя». Мотиви туги та страждань
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Тема: Збірка поезій “Зів’яле листя” (підзаголовок “Лірична драма”) Мотиви туги та страждань Мета: розкрити світ почуттів і пристрастей, створений поетичним словом великого майстра на основі поезій “Чого являєшся мені у сні?”, “Червона калино, чого в лузі гнешся?”; творчо осмислити й відтворити події, що відбувалися в житті І. Франка; розвивати вміння учнів досліджувати художні особливості творів; виховувати інтерес до поетичної творчості поета, гордість за нього, збудити бажання краще пізнати глибинний зміст його ліричних творів; чистоту й благородство почуттів.
Любов – це кара, це сумна в’язниця, Бог від якої заховав ключі. П. Сорока Іван Якович Франко “Зів’яле листя” Лірична драма
Це такі легкі, ніжні вірші, з такою широкою гамою чувства і розуміння душі людської, що, читаючи їх, не знаєш, кому оддати перевагу: чи поетові боротьби, чи поетові-лірикові, співцеві кохання і настроїв… Взагалі Франко – лірик високої проби і його ліричні твори просяться часто в музику. М. Коцюбинський
1896 року – з передмовою, що нібито ці вірші знайшов у готелі, де закінчив життя через нероздільне кохання їх автор. “Зів’яле листя” - третя лірична збірка І. Франка, що вийшла за життя поета двома виданнями: 1911 року – І. Франко пише нову передмову і визнає своє авторство. .
Сучасні дослідники творчості І. Я. Франка прийшли до висновку: В основу ліричної драми “Зів’яле листя” лягли власні переживання І. Я. Франка в часи його юності та зрілості.
“Тричі мені являлася любов…” Тричі мені являлася любов. Одна несміла, як лілея біла, З зітхання й мрій уткана, із обснов Сріблястих, мов метелик, підлетіла. Купав її в рожевих блисках май, На пурпуровій хмарі вранці сіла І бачила довкола рай і рай! Вона була невинна, як дитина, Пахуча, як розцвілий свіжо гай.
Ольга Рошкевич Одна несміла, як лілея біла, З зітхання й мрій уткана, із обснов Сріблястих, мов метелик, підлетіла. Купав її в рожевих блисках май, На пурпуровій хмарі вранці сіла І бачила довкола рай і рай! Вона була невинна, як дитина, Пахуча, як розцвілий свіжо гай…
Село Лолин має свій герб, на якому зображені гусяче перо й два серця, що символізують поезію і кохання Івана Франка та Ольги Рошкевич. Усе тут дихає високою лірикою.
У центрі села Лолин є чудовий музей, експозиції якого розповідають про незабутні зустрічі молодого гімназиста з чарівною Ольгою Рошкевич .
Володимир Озаркевич Греко-католицький священик, культурно-громадський діяч. Постать цього духовного пастиря є загалом відомою у краєзнавчих і наукових колах
Юзефа Дзвонковська Іван Франко присвятив Юзефі Дзвонковській десять віршів, з яких два — польською мовою. В останньому вірші, написаному вже після її смерті, поет гірко оплакує цю втрату: «Вона умерла! — Ні, це я умер».
У робочому кабінеті Івана Франка висів портрет «Дівчина з маком у волоссі». Припускають, що на ньому зображена Юзефа Дзвонковська. У книзі одного зі станіславських костьолів про причину смерті Юзефи написано коротко — параліч. Чи це помилка? Невідомо. Франко казав, що померла вона народною вчителькою і померла від туберкульозу.
Коли в 70-х роках минулого століття старий цвинтар у центрі Івано-Франківська перетворили на сквер, представники інтелігенції просили зберегти 24 могили, серед яких і Юзефину. Тоді її не залишили. На місці могили Юзефи Дзвонковської у 2006 році встановлена плита; від неї до пам’ятника Івану Франкові, метрів сто
Целіна Журовська Явилась третя – женщина чи звір? Глядиш на неї – і очам приємно, Впивається її красою зір. То разом страх бере, душа холоне І сила розпливається в простір. «Отся любов перемучила мене дальших 10 літ…» І. Франко про Целіну Журовську
Чого являєшся мені У сні? Чого звертаєш ти до мене Чудові очі ті ясні, Сумні, Немов криниці дно студене? Чому уста твої німі? Який докір, яке страждання, Яке несповнене бажання На них, мов зарево червоне, Займається і знову тоне У тьмі? Чого являєшся мені У сні? В житті ти мною згордувала, Моє ти серце надірвала, Із нього визвала одні Оті ридання голосні – Пісні. В житті мене ти й знать не знаєш, Ідеш по вулиці – минаєш, Вклонюся – навіть не зирнеш І головою не кивнеш, Хоч знаєш, знаєш, добре знаєш, Як я люблю тебе без тями, Як мучусь довгими ночами І як літа вже за літами Свій біль, свій жаль, свої пісні У серці здавлюю на дні. О, ні! Являйся, зіронько, мені Хоч в сні! В житті мені весь вік тужити – Не жити. Так най те серце, що в турботі, Неначе перла у болоті, Марніє, в’яне, засиха, – Хоч в сні на вид твій оживає, Хоч в жалощах живіше грає, По-людськи вільно віддиха, І того дива золотого Зазнає, щастя молодого, Бажаного, страшного того Гріха!
Звучить пісня, виконує Дмитро Гнатюк Ой ти, дівчино, з горіха зерня, Чом твоє серденько – колюче терня? Чом твої устонька – тиха молитва, А твоє слово остре, як бритва? Чом твої очі сяють тим чаром, Що то запалює серце пожаром? Ох, тії очі темніші ночі, Хто в них задивиться, й сонця не хоче! І чом твій усміх – для мене скрута, Серце бентежить, як буря люта? Ой ти, дівчино, ясная зоре! Ти мої радощі, ти моє горе! Тебе видаючи, любити мушу, Тебе кохаючи, загублю душу.
Підсумок “Зів’яле листя” – не збірка розрізнених віршів, а цілісний твір із наскрізним любовним сюжетом. Мотиви – захоплення красою жінки, високе трагічне почуття кохання Жанр – “лірична драма” Композиція – Перший “жмуток” Другий “жмуток” Третій “жмуток”
Перший “жмуток” (юнацьке кохання до Ольги Рошкевич) Палке кохання без надії на взаємність Другий “жмуток” (до Юзефи Дзвонковської) Кохання в душі героя спалахує з новою силою Третій “жмуток” ( Целіна Журовська, яка завдала Франкові страждань) Кохана стає дружиною іншого. Відчай… Самогубство.
Художні прийоми фольклору Звертання Діалог Образи рослин, тварин, що набирають значення символів (калина – краса, пара голубів – закохані) Постійні епітети (молода дівчина, ясні зорі, зелене жито) Порівняння (Оченьки, як тернок, Брівоньки, як шнурок)
Аналіз поезій Червона калино, чого в лузі гнешся? Чого в лузі гнешся? Чи світла не любиш, до сонця не пнешся? До сонця не пнешся? Чи жаль тобі цвіту на радощі світу? На радощі світу? Чи бурі боїшся, чи грому з блакиту? Чи грому з блакиту? Не жаль мені цвіту, не страшно і грому, Не страшно і грому. І світло люблю я, купаюся в ньому, Купаюся в ньому. Та вгору не пнуся, бо сили не маю, Бо сили не маю. Червоні ягідки додолу схиляю, Додолу схиляю. Я вгору не пнуся, я дубам не пара, Я дубам не пара; Та ти мене, дубе, отінив, як хмара, Отінив, як хмара.
Художній аналіз поезії “Червона калино, чого в лузі гнешся?” Поезія-алегорія – світ почуттів героїв відтінюють персоніфіковані образи рослинного світу Діалог між калиною та дубом Психологічний паралелізм – перенесення явищ природи на світ буття людей. Червона калина - символ краси, ніжності і шляхетності душі дівчини.
Художній аналіз поезії “Чого являєшся мені?..” Жанр – ліричний портрет, змальований крізь призму сну. Епітети –чудові, ясні, сумні очі; німі уста. Порівняння – “немов криниці дно студене” Монолог-сповідь героя. Риторичні питання. Тропи: - поєднує риму з анафорою; - алітерацію з асонансами
Закріпи свої знання Яка поезія зі збірки «Зів’яле листя» є автобіографічною? А «Ой ти дівчино з горіха зерня…»; Б «Червона калино, чого в лузі гнешся?»; В «Тричі мені являлася любов»; Г «Чого являєшся мені у сні?» У композиції поезії «Ой ти дівчино з горіха зерня…» використано художній прийом: А алегорія; Б риторичне запитання; В образно-символічний паралелізм; Г образно-символічне контрастне зіставлення Який підзаголовок має збірка І. Франка «Зів’яле листя» ? А зів’яла драма; Б лірична драма; В ліричні поезії; Г драма кохання
Яку символічну назву мають частини збірки? А «Квіти»; Б «Букети»; В «Жмутки»; Г «Листки» Яка збірка І. Франка побачила світ у 1896 році? А «Мій Ізмарагд»; Б «Баляди і розкази»; В «З вершин і низин»; Г «Зів’яле листя» Укажіть ім’я коханої жінки І. Франка, про яку поет писав: «несміла, як лілея біла…» А Ольга Рошкевич; Б Юзефа Дзвонковська; В Целіна Журовська; Г Ольга Хоружинська
Домашнє завдання До мого щоденника “Цитати з інтимної лірики І. Франка” Замітка до шкільної газети “Франко – співець кохання” Твір-мініатюра “Кохання – щастя чи “в’язниця, Бог від якої заховав ключі?” Напам'ять “Чого являєшся мені у сні?”
Схожі презентації
Категорії