X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Андре - Марі Ампер: біографія та досягнення

Завантажити презентацію

Андре - Марі Ампер: біографія та досягнення

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Андре - Марі Ампер Презентація підготовлена ученицею 11-а класу Коваль Єлизаветою

Слайд 2

Андре - Марі Ампер Ампер Андре - Марі  (22 січня 1775, Ліон — 10 червня 1836, Марсель) — французький фізик і математик, творець основ електродинаміки. Створив першу теорію, яка виражала зв'язок електричних і магнітних явищ. Амперу належить гіпотеза у розвитку про природу магнетизму, яка відіграла велику роль у розвитку вчення про електромагнітні явища: магнітні властивості тіл зумовлені наявністю в тілах молекулярних електричних струмів. Ампер запровадив у фізику поняття електричний струм; його ім'ям названа одиниця струму — ампер.

Слайд 3

Дитинство Свій родовід Андре-Марі веде від ліонських ремісників. Його батько, Жан-Жак Ампер, разом зі своїми братами торгував ліонським шовками. Мати Жанна Сарс - дочка одного з великих ліонських торговців.  Андре-Марі Ампер народився 22 січня 1775 року. Дитинство його пройшло в невеликому маєтку полем, купленому батьком в околицях Ліона. Виняткові здібності Андре проявилися ще в ранньому віці. Він ніколи не ходив до школи, але читанню і арифметиці вивчився дуже швидко. Читав хлопчик все підряд, що знаходив у батьковій бібліотеці. Вже в 14 років він прочитав всі двадцять вісім томів французької «Енциклопедії». Особливий інтерес Андре виявляв до фізико-математичних наук. Але саме в цій галузі батьківської бібліотеки явно не вистачало, і Андре почав відвідувати бібліотеку Ліонського коледжу, щоб читати праці великих математиків. Батьки запросили до Андре вчителя математики. Вже при першій зустрічі він зрозумів, з яким незвичайним учнем має справу. «Чи знаєш ти, як проводиться вилучення коренів» - запитав він Андре. «Ні, - відповів хлопчик, - але зате я вмію інтегрувати!» Незабаром вчитель відмовився від уроків, так як його знань явно не вистачало для навчання такого учня.

Слайд 4

Місто Ліон

Слайд 5

Подальше життя Вивчення праць класиків математики і фізики було для юного Ампера творчим процесом. Він не тільки читав, а й критично сприймав прочитане. У нього виникали свої думки, свої оригінальні ідеї. Саме в цей період, у віці 13 років, він представив у Ліонську академію свої перші роботи з математики. У 1789 році почалася Велика французька буржуазна революція. Ці події зіграли трагічну роль в житті Ампера. У 1793 році в Ліоні спалахнув заколот, який незабаром був пригнічений. За співчуття заколотникам був обезголовлений Жан-Жак Ампер. Смерть батька Андре переживав дуже важко, він був близький до втрати розуму. Лише через рік, насилу знайшовши душевну рівновагу, він зміг повернутися до своїх занять. Страта батька мала й інші наслідки. За вироком суду майже все майно родини було конфісковане і її матеріальне становище різко погіршилося. Андре довелося думати про засоби до існування. Він вирішив переселитися до Ліона і давати приватні уроки математики до тих пір, поки не вдасться влаштуватися штатним викладачем в яке-небудь навчальний заклад. У 1799 році Ампер одружився на Катрін Каррон. У наступному році у них народився син, названий на честь батька - Жан-Жаком. Пізніше він став одним з найвідоміших істориків французької літератури. Ця радісна подія була затьмарена хворобою Катрін. Витрати на життя неухильно росли. Незважаючи на всі старання і економію, коштів, зароблених приватними уроками, не вистачало. 

Слайд 6

Викладання в Парижі Нарешті, в 1802 році Ампера запросили викладати фізику та хімію в Центральну школу старовинного провінційного міста Бурк-ан-Бреса, в 60 кілометрах від Ліона. З цього моменту почалася його регулярна викладацька діяльність, яка тривала все життя Ампер мріяв перебудувати традиційне викладання курсу фізики. Замість цього нудні викладачі-чиновники, убога лабораторія і бідний фізичний кабінет, повсякденні буденні турботи. Однак він багато працював, заповнюючи прогалини у своїх знаннях. Разом з тим, його не покидала надія повернутися до Ліона до дружини і сина. І незабаром вона здійснилася.  4 квітня 1803 Ампер був призначений викладачем математики Ліонського ліцею. Щасливим він повернувся в Ліон, але незабаром важкий удар обрушився на Ампера - померла його дружина. В Наприкінці 1804 року Ампер покинув Ліон і переїхав до Парижа, де він отримав посаду викладача знаменитої Політехнічної школи. Ця вища школа була організована в 1794 році і незабаром стала національною гордістю Франції. Основне завдання школи полягала у підготовці високоосвічених технічних фахівців з глибокими знаннями фізико-математичних наук. У Парижі Ампер відчував себе самотнім. Він знаходився цілком у владі спогадів про свого недовгого щасливого життя. Це - головна тема його листів до рідних і друзів. Він і раніше славився дивакуватим і розсіяним людиною.

Слайд 7

Парижська політехнічна школа

Слайд 8

Подальше життя В 1806 році Ампер вступив у другий шлюб, в 1807 році був призначений професором Політехнічної школи.  У 1808 році вчений отримав місце головного інспектора університетів. Все це поліпшило його матеріальне становище і принесло деяке заспокоєння, але ненадовго. Другий шлюб був дуже невдалим, його нова дружина Женні Пото виявилася досить безглуздою і обмеженою особою. Ампер докладав багато зусиль, щоб якось примиритися з нею в ім'я дочки, народженої від цього шлюбу. Однак його зусилля виявилися марними. До переживань на цьому грунті додалися нові - в 1809 році померла мати Ампера. Ці сумні події не могли не позначитися на його наукової діяльності. Тим не менш, в період між 1809 і 1814 роками Ампер опублікував кілька цінних робіт з теорії рядів. Час розквіту наукової діяльності Ампера припадає на 1814-1824 роки і пов'язано, головним чином, з Академією наук, в число членів якої він був обраний 28 листопада 1814 за свої заслуги в області математики. Практично до 1820 року основні інтереси вченого зосереджувалися на проблемах математики, механіки та хімії. Питаннями фізики в той час він займався дуже мало відомі лише дві роботи цього періоду, присвячені оптиці і молекулярно-кінетичної теорії газів. Що стосується математики, то саме в цій області він досяг результатів, які і дали підставу висунути його кандидатуру в Академію з математичного відділення,

Слайд 9

Наукова робота Ампер завжди розглядав математику як потужний апарат для вирішення різноманітних прикладних задач фізики і техніки. Уже його перша опублікована математична робота, присвячена теорії ймовірностей, носила, по суті, прикладний характер і називалася «Міркування про математичної теорії гри» (1802 рік).  Питання теорії ймовірностей цікавили його й надалі. У дослідженні багатьох проблем фізики і механіки велике значення мають так звані диференційні рівняння в приватних похідних. Вирішення таких рівнянь пов'язане зі значними математичними труднощами, над подоланням яких працювали найбільші математики. Свій внесок у математичну фізику, як називають цей розділ науки, вніс і Ампер. Тільки в одному 1814 році він виконав кілька робіт, які отримали високу оцінку відомих французьких математиків, зокрема, Далласа, Лагранжа і Пуассона.

Слайд 10

Наукова робота Не залишає він і занять хімією. До його досягнень в області хімії слід віднести відкриття, незалежно від Авогадро, закону рівності молярних об'ємів різних газів. Його по праву слід називати законом Авогадро-Ампера. Учений зробив також першу спробу класифікації хімічних елементів на основі зіставлення їх властивостей. Але не ці дослідження, цікаві самі по собі, і не його математичні роботи зробили ім'я Ампера знаменитим. Класиком науки, всесвітньо відомим ученим він став завдяки своїм дослідженням в області електромагнетизму. У 1820 році датський фізик Г.-X. Ерстед виявив, що поблизу провідника зі струмом відхиляється магнітна стрілка. Так було відкрито чудова властивість електричного струму - створювати магнітне поле. Ампер детально дослідив це явище. Новий погляд на природу магнітних явищ виник у нього в результаті цілої серії експериментів. Уже наприкінці першого тижня напруженої праці він зробив відкриття не меншої важливості, ніж Ерстед - відкрив взаємодію струмів. Він встановив, що два паралельних дроти, по яких тече струм в однаковому напрямку, притягуються один до одного, а якщо напрямку струмів протилежні, проводи відштовхуються. Ампер пояснив це явище взаємодією магнітних полів, які створюють струми. Ефект взаємодії проводів із струмом і магнітних полів зараз використовується в електродвигунах, в електричних реле і в багатьох електровимірювальних приладах. Про отримані результати Ампер відразу ж повідомив до Академії. У доповіді, зроблено 18 вересня 1820 року, він продемонстрував свої перші досліди і уклав їх наступними словами «У зв'язку з цим я звів всі магнітні явища до чисто електричним ефектів». На засіданні 25 вересня він розвинув ці ідеї далі, демонструючи досліди, в яких спіралі, обтічні струмом (соленоїди), взаємодіяли один з одним як магніти.

Слайд 11

Подальше життя З 1820 по 1826 рік Ампер публікує ряд теоретичних і експериментальних робіт з електродинаміки і майже на кожному засіданні фізичного відділення Академії виступає з доповіддю на цю тему. У 1826 році виходить друком його підсумковий класична праця «Теорія електродинамічних явищ, виведена виключно з досвіду». Робота над цією книгою проходила в дуже важких умовах. Слава Ампера швидко росла; особливо приємно вчені відгукувалися про його експериментальних роботах з електромагнетизму. Його відвідували знамениті фізики, він отримав ряд запрошень з інших країн виступити з доповідями про свої роботи. Але здоров'я його було підірване, нестійким було і матеріальне становище. Його гнітила робота в Політехнічній школі і інспекторські обов'язки. Він як і раніше мріяв читати курс фізики, а не математики, і читати нетрадиційно, включивши в курс новий розділ - електродинаміку, творцем якої він сам був. Найбільш підходящим місцем для цього було одне з найстаріших навчальних закладів Франції - Колеж де Франс. Після багатьох неприємностей і інтриг в 1824 році Ампер був обраний на посаду професора Колеж де Франс. Йому надали кафедру загальної та експериментальної фізики.

Слайд 12

Захоплення науками та досягнення У 1835 році він опублікував роботу, в якій довів подібність між світловим і тепловим випромінюваннями і показав, що всі випромінювання при поглинанні перетворюються в тепло. До цього ж часу відноситься захоплення Ампера геологією і біологією. Він взяв активну участь у наукових суперечках між знаменитими вченими Кюв'є і Сент-Іллером, попередниками еволюційної теорії Дарвіна, і опублікував дві біологічні роботи, в яких виклав свою точку зору на процесі еволюції. На одному з диспутів противники ідеї еволюції живої природи запитали Ампера, чи справді він вважає, що людина походить від равлика. На це Ампер відповів «Я переконався в тому, що людина виникла за законом, загальному для усіх тварин». Іншим захопленням Ампера була класифікація наук. Ця важлива в методологічному та загальнонауковому плані проблема цікавила Ампера давно, ще з часу його роботи в Бурк-ан-Бресе. Він розробив свою систему класифікації наук, яку мав намір викласти у двотомному творі. У 1834 році вийшов перший том «Досліди філософія наук або аналітичного викладу природної класифікації всіх людських знань». Другий том був виданий сином Ампера вже після його смерті. Ампер був великим майстром винаходити нові наукові терміни. Саме він ввів в ужиток вчених такі слова, як «електростатика», «електродинаміка», «соленоїд». Ампер висловив думку про те, що в майбутньому, ймовірно, виникне нова наука про загальні закономірності процесів управління. Він запропонував іменувати її «кібернетикою». 

Слайд 13

Могила Ампера на кладовищі Монмарт Марсель Передбачення Ампера виправдалося. Ампер помер від запалення легенів 10 липня 1836 року в Марселі під час інспекційної поїздки.  Там же він і був похований.

Слайд 14

Пам`ятник Амперу у Ліоні

Слайд 15

Інформація використана з сайтів: 1. Вікіпедія: http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BC%D0%BF%D0%B5%D1%80_%D0%90%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%B5-%D0%9C%D0%B0%D1%80%D1%96 http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Place_Amp%C3%A8re_(Lyon).jpg 2. http://www.tonnel.ru/?l=gzl&uid=729 3. Ілюстрації http://interelectro.com.ua/htm/hist/ampere.html http://www.for-tur.com/france.html http://www.tripadvisor.com/Tourism-g187265-Lyon_Rhone_Rhone_Alpes-Vacations.html

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Наука