X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
ЗАГАЛЬНОХІРУРГІЧНІ ІНСТРУМЕНТИ

Завантажити презентацію

ЗАГАЛЬНОХІРУРГІЧНІ ІНСТРУМЕНТИ

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

ЗАГАЛЬНОХІРУРГІЧНІ ІНСТРУМЕНТИ

Слайд 2

До загальнохірургічних інструментів відносять ті, що використовуються переважно при загальнохірургічних операціях. До спеціальних хірургічних інструментів відносять ті, якими користуються лікарі вузьких спеціальностей ( акушери, гінекологи, офтальмологи, травматологи та інші). За призначенням загальнохірургічні інструменти поділяють на: ріжучі, колючі, затискуючі, розширюючі і відстискуючі, зондуючі і бужуючі.

Слайд 3

ЗАГАЛЬНІ ТЕХНІЧНІ УМОВИ ДО ХІРУРГІЧНИХ ІНСТРУМЕНТІВ: вони повинні мати рівну,гладку поверхню, без тріщин, зазубрин,вм'ятин,розслоювань,залишків корозії тощо; повинні бути стійкими до дезінфекції, передстерилізаційної обробки і стерилізації; повинні бути стійкими до корозії.

Слайд 4

ДОДАТКОВІ ВИМОГИ: - ріжучі кромки повинні бути гострими по всій довжині і не мати тріщин, зазубрин; - кінці гострокінцевих інструментів повинні бути гострими; - якщо інструмент складається з 2-х половинок (ножиці,щипці), то леза повинні щільно з'єднуватися по всій довжині; при цьому замок повинен міцно скріпляти обидві половинки і не давати хитань; - змикання та розмикання ножиць має відбуватися плавно, без заїдань; - пружини щипців не повинні мати залишкової деформації; - зубці пилок мають бути гострими, рівномірно розведеними і мати однакову висоту.

Слайд 5

РІЖУЧІ ІНСТРУМЕНТИ: Скальпелі, ножі, долота, распатори, ложки медичні, ножиці, пилки, щипці кісткові. Вони призначаються для: розсікання тканин, розтину абсцесів, резекції окремих органів, вирізання (видалення) пухлин, зрізання наростів, поліпів тощо. Скальпелі – загальнохірургічні суцільноковані ножі, які застосовують для розсікання м'яких тканин. Вони повинні бути: гострими, стійкими, виготовленими з однорідного матеріалу, простої геометричної форми.

Слайд 6

Скальпелі бувають: черевцеві, гострокінцеві, із зйомним лезом. Відрізняються між собою формою ріжучої частини леза. У черевцевих скальпелів ріжуча частина різко випукла, тобто має форму черевця, а обушок має вигляд майже прямої лінії. Кінець леза зміщений відносно осевої лінії ножа. Скальпель гострокінцевий має випуклу ріжучу частину однакової форми, як і обушок. Кінець леза знаходиться на осевій лінії ножа. Скальпель із зйомним лезом використовують при операціях у глибоких порожнинах. Його загальна довжина до 250 мм.

Слайд 7

Слайд 8

Хірургічні ножі призначені для розрізання м'яких тканин. Ножі, як і скальпелі, виготовляються суцільнометалеві і відрізняються своїми розмірами і формами. Мають лезо і ручку. На ручці можуть бути рифлення або виїмки для кращого тримання у руці. Хірургічні ножі повинні бути гострими і стійкими. Медична промисловість випускає ножі: ампутаційні ( малий і середній) , які призначені для розрізання м ' яких тканин при ампутації кінцівок; трансплантаційні –для зняття поверхневих шарів шкіри при її пересадці; хрящові і резекційні – для розсікання щільних тканин, ампутації фаланг пальців, резекції суглобів. мозкові –для розслоювання тканин мозку при паталогоанатомічному вскритті.

Слайд 9

Слайд 10

Випробування ріжучих властивостей проводять шляхом розсікання замши, шкіри, картону чи паперу середньої щільності. При цьому леза не повинні притуплятися, а краї розрізу повинні бути рівними. Перевірка гостроти кінчика гострокінцевих скальпелів і ножів здійснюється на спеціальному приладі, заснованому на вимірюванні зусиль проколу конденсаторного паперу товщиною 1О або 15 мкм, натягнутого на барабан. При цьому ніж повинен проколювати папір без його перегину, розріз повинен бути рівним.

Слайд 11

Ножиці медичні застосовують для розрізання м ' яких тканин і матеріалів. Розрізняють ножиці хірургічні та допоміжні. Хірургічні ножиці призначені для розрізання різних тканин при операціях, а також ниток, перев ' язувальних та інших матеріалів в операційному полі. Всі ножиці складаються з 2-х половинок, які з ' єднані між собою замком, що ділить їх на робочу частину (більш коротку) і прикільцеву. Ножиці бувають: тупокінцеві зігнуті і прямі, анатомічні кишкові, для вскриття судин, з одним гострим кінцем, реберні, реберні гільотинні. Допоміжні ножиці застосовують для зрізання нігтів, волосся, розрізання перев'язувального матеріалу тощо. Ріжучі властивості ножиць перевіряють розрізанням одного змоченого водою шару цигаркового паперу або марлі, складеної у 1-5 шарів. При цьому вони повинні добре розрізати, а не мняти папір або марлю. Розріз повинен бути чистим.

Слайд 12

Слайд 13

Слайд 14

Слайд 15

Долота медичні – молоткові суцільноковані інструменти, які застосовуються для довбання і розсікання кісток, вскриття кісткових порожнин. Складаються з ручки і робочої частини. Долота бувають: плоскі і жолобкуваті, з квадратною та рифленою ручкою, трапецеїдальні прямі і зігнуті. Перевірка функціональних властивостей здійснюється шляхом перерубання дерев'яного прутика з дуба чи берези вологістю не більше 15% при ударі металевим молотком або зрізанням стружки з дерев'яного бруска на довжині 50-60мм. При цьому лезо долота не повинно притуплятися або викришуватися.

Слайд 16

Слайд 17

Распатори бувають: прямокутні , видовжені з трикутною лопаткою, овальні, Т-подібні, прямі, зігнуті, реберні та інші. Це суцільнометалевий стальний шкребок, який має ручку і робочу частину. Кінці распаторів гострі, а краї притуплені. Застосовують для відділення надкістниці від кістки. Виготовляють распатори з нержавіючої сталі 40Х13. Випробування ріжучої частини проводять шляхом скоблення дрібної стружки з рогової пластинки або з поверхні свіжої кістки на ділянці в 100 мм. При цьому кромка робочої частини не повинна тупитися або викришуватися. Ложки медичні призначені для скоблення стінок кісткових порожнин, свищів і видалення змертвілої розм ' якшеної кісткової тканини. Виготовляють суцільнокованими з нержавіючої сталі марки 40Х13. Ріжуча кромка ложки повинна бути гострою. Випробування такі ж, як для распаторів. Випускають ложки однобічні, двобічні великі, середні й малі, круглої й овальної форми.

Слайд 18

Пили медичні призначені для розпилювання твердих тканин ( кісток, хрящів ) при резекціях, ампутаціях і кістковопластичних операціях. Складаються з робочого інструмента ( або полотна) і пристосування для кріплення полотна ( триматель полотна ). Пили медичні бувають: дугові, рамочні, листові, дротяні, анатомічні, для розрізання гіпсових пов'язок. Технічні вимоги: полотна повинні бути рівними і прямолінійними, вільно вставлятися у проріз дуги і легко вийматися; зубці на полотні повинні бути гострими, однакового профілю і висоти, рівномірно розведені; полотно повинно бути добре натягнутим і надійно зафіксованим, щоб не було повздовжних і поперечних хитань. Виготовляють пили з вуглецевої сталі В 7А, В 9А. Щипці гострозубі кісткові застосовують для розсікання кісток, освіжіння їх країв і скушування невеликих кісткових виступів після розпилу. Складаються з 2-х масивних половинок, з ' єднаних за допомогою замку, що ділить їх на робочу частину ( губки ) і рукоятку.

Слайд 19

Слайд 20

Щипці гострозубі кісткові бувають: - з овальними губками- прямі і зігнуті по площині; - з прямими губками; - з напівкруглими губками – прямі і зігнуті; - з овальними губками - прямі і зігнуті; - з прямими губками, прямі і зігнуті по площині або по ребру з подвійною передачею. Технічні вимоги: ріжучі кромки повинні бути гострими, добре направлені, без вм'ятин, зазубрин, заусенців; ріжучі кромки губок повинні плотно змикатися по всьому контурі; бокове зміщення зімкнутих губок допускається не більше 0,06 мм; всі краї щипців, крім ріжучих, повинні бути притуплені; пружина не повинна мати залишкову деформацію, вона повинна забезпечувати повне розмикання губок.

Слайд 21

Слайд 22

ЗАТИСКУЮЧІ ІНСТРУМЕНТИ За функціональним призначенням діляться на: кровозупинні, шлунково-кишкові, затискачі фіксаційні, для прикріплення білизни, голкотримачі, пінцети. Застосовують для тимчасового здавлювання тканин чи судин під час операції з метою зупинення кровотечі, закриття отвору порожнистих органів або для фіксації, утримання і подачі різних матеріалів і тканин. Допоміжні технічні вимоги: повинні автоматично і міцно утримувати тканини; зщеплення зубців кремальєри повинно бути надійним; краї повинні бути притуплені; губки повинні плотно стикатися по всій довжині без розходження їх кінців; замок повинен забезпечувати плавність ходу і відсутність хитань.

Слайд 23

Слайд 24

Слайд 25

РОЗШИРЮЮЧІ ТА ВІДТИСКУЮЧІ ІНСТРУМЕНТИ Під час операції щоб створити найкращий підхід і видимість операційного поля використовують інструменти, які відтискають окремі органи і тканини або розширюють операційне поле. До них відносять: хірургічні гачки різної конструкції, дзеркала (гінекологічне, ректальне, для відведення печінки, нирки, серця з метою їх фіксації або захисту ), лопаточки для відтиснення внутрішніх органів. Допоміжні технічні вимоги: краї повинні бути заокруглені і притуплені; поверхня має бути гладкою і блискучою; інструменти повинні бути пружними і надійними. ЗОНДУЮЧІ ТА БУЖУЮЧІ Зондуючі інструменти призначаються для дослідження вузьких ходів порожнин, свищів з метою виявлення в них твердих тіл та з лікувальною метою. Бужі – для розширення вузьких отворів.

Слайд 26

Слайд 27

Слайд 28

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Медицина