Вступ в історію медицини. Медицина первісного суспільства
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
План Зміст медицини і історії медицини Аргументація необхідності знань історії медицині для лікаря Джерела вивчення історії медицині, їх класифікація Материальні умови життя людей та їх вплив на виникнення і розвиток медицины первіснообщинного ладу Медицина за часів матриархату та патриархату Вплив засобів виробнитства, створеных відношень на погляди про причини захворювань та їх лікування Висновки
Історія медицини поділяється на загальну, яка вивчає розвиток медичних знань у людському суспільстві в цілому, і спеціальну, яка вивчає розвиток окремих напрямків медицини — терапії, хірургії та ін. Через те, що розвиток медицини залежить від рівня розвитку виробничих сил и характеру виробничих відношень, то за основу викладення загальної історії медицини закладений принцип поділу на епохи та періоди, загальноприйняті в історії людства.
Джерела вивчення історії медицини 1. Письмові джерела (рукописи, друк, папірус, кераміка та ін.). 2. Речові джерела (знаряддя праці, інструменти, пам'ятники, кістки тварин та людей, медалі, монети). 3. Етнографічні джерела (обряди, звички, пісні, легенди, методи лікування). 4. Спосіб життя сучасних племен, які живуть на рівні минулих епох. 5. Фото- та кінодокументи.
Періодизація історії медицини 1. Медицина первісних часів (3 міліони - 5 тисяч років до н. е.) 2. Медицина стародавнього світу (5 тисяч років до н. е. - V століття н. е.). 3. Медицина епохи середньовіччя (V–XVII в.). 4. Медицина XVIII століття. 5. Медицина XIX століття. 6. Медицина XX століття.
Періодизація історії медицини України 1. Медицина первісних часів (до IV тис. до н.е.). 2. Медицина стародавнього світу (IV тис. до н.е.–VIII ст. н.е.). 3. Медицина епохи середньовіччя (IX–XVII ст.). 4. Медицина XVIII ст. 5. Медицина XIX ст. 6. Медицина XX ст.
Найдавнішими лікувальними процедурами є: допомога підчас пологів (особливо перших), травмах (забиті місця, падіння з висоти, зіткнення з дикими тваринами), деякі розлади травлення, виражені зовнішні ураження на шкірі.
Перші уявлення про причини хвороб Хвороба вселяється в того, хто не поважає предка. В нього вселяється дух предка, виснажує його, робить хворим.
Лікувальні прийоми Зображенню предка приносять жертви, на його честь виконують ритуальні пісні і танці. Дух предка виганяється шляхом криків, залякуванням, одяганням страшних масок. Здійснюються заходи по перенесенню духа предка в якусь тварину.
З цією ж метою робиться трепанація черепа, що б через отвір в голові виходив дух предка. Цей дух висмоктували з тіла хворого за допомогою трубок, оленячих рогів, скляних банок. Після всіх цих дій виникає місцевий крововилив, що вказує на ефективність проведеної процедури. Для того, що б хвороба вийшла ще скоріше, на тілі проводять скарифікацію та надрізи за допомогою щелеп риби, скалок мушлі і таке подібне.
Черепа стародавніх людей, які пережили трепанацію черепа (виражена регенерація країв трепанаційних отворів). Копенгаген.
Череп стародавньої людини, яка загинула внаслидок ритуальной трепанації черепа (краї трепанаційного отвору без ознак регенерації)
Схожі презентації
Категорії