Виписування, зберігання і застосування лікарських засобів. Шляхи введення лікарських засобів
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Виписування, зберігання і застосування лікарських засобів. Шляхи введення лікарських засобів
План 1. Шляхи уведення лікарських препаратів. 2. Зовнішнє застосування лікарських речовин для лікування уражень шкіри. 3. Зовнішнє застосування лікарських речовин для лікування слизових оболонок. 4. Ентеральне уведення лікарських препаратів. 5. Паретеральне уведення ліків.
Шляхи уведення лікарських засобів Зовнушнє застосування – уведення лікарських речовин через шкіру та слизові оболонки Ентеральне уведення – через рот (перорально) Парентеральне уведення – уведення ліків шляхом ін’єкцій
Зовнішнє застосування лікарських речовин для лікування уражень шкіри Утирання лікарських речовин – це спосіб активного уведення лікарських препаратів через шкіру без порушення її цілості.
Показання: місцеві розлади крово- та лімфообігу,розлад функції периферичних нервових розгалуджень у шкірі, запалення суглобів, паразитарні захворювання шкіри (короста). Протипоказання: ураження шкіри (пролежні, екзема, фурункули, карбункули, гноячкова висипка).
Змазування – це нанесення мазей, паст на уражені ділянки тіла. Мазь або пасту накладають на шкіру за допомогою шпателя, розподіляючи її рівномірним шаром.
Мазеві пов’язки Показання: якщо необхідний тривалий вплив лікарської речовини на шкіру. Невелику кількість мазі накладають на марлеву серветку. Марлеву серветку покривають компресним папером, а потім ватою. Фіксують за допомогою бинта або лейкопластиря. Пов’язку можна тримати 12-24 години.
Волого-висихаючі пов’язки Показання: гострі запальні ураження шкіри, які супроводжуються мацерацією, екзема. Стерильну марлеву серветку змочують лікарською речовиною, віджимають і накладають на уражену ділянку шкіри. Зверху кладуть компресний папір та забинтовують.
Присипання та припудрювання Показання: для зменшення подразнення при попрілостях, для зменшення печії та свербіння, при надмірному потінні, особливо у закритих місцях.
“Бовтанки” – це суміш порошку та рідини (гліцерин, спирт або олія). Пластирі Перцовий: при запальних процесах, бронхіт, радикуліт, артрит. Бактерицидний: при незначних ушкодженнях шкіри (порізи, подряпини).
Зовнішнє застосування лікарських речовин для лікування слизових оболонок Уведення крапель у кон’юнктивальний мішок Уведення крапель у ніс Закладання мазі в кон’юнктивальний мішок Уведення крапель у зовнішній слуховий хід Інгаляції
Показання: гострі і хронічні захворювання слизової оболонки носа, глотки, гортані, бронхів, бронхіальна астма. Протипоказання: легенева кровотеча, гіпертонічна хвороба ІІ і ІІІ стадій, підвищена чутливість до препарату. Переваги методу інгаляції: лікарські засоби, обминаючи печінку, у незміненому вигляді потрапляють безпосередньо в ділянку патологічного процесу. Недоліки методу: неточність дозування, можливі подразнення слизової оболонки дихальних шляхів.
Ентеральне уведення лікарських препаратів Уведення препаратів через рот (перорально, per os).
Переваги: Є найбільш фізіологічним; Зручний у користуванні; Дає змогу застосовувати різні лікарські форми.
Недоліки: Уведений препарат протягом тривалого часу не всмоктується; Виникають труднощі у створенні та підтримці певної концентрації лікарського препарату в крові; Деякі лікарські препарати руйнуються в травному каналі або печінці; Певні групи препаратів викликають значне подразнення травного каналу; Пероральним шляхом важко вводити лікарські препарати дітям, психічно хворим.
Сублінгвально- уведення лікарських препаратів під язик. Переваги методу: досить швидке та повне всмоктування лікарської речовини; лікарська речовина не руйнується у травному каналі травними ферментами і не інактивується печінкою.
Ректально – уведення лікарських препаратів через пряму кишку. Переваги методу: дає можливість безпосередньо впливати на уражену слизову оболонку прямої кишки. Недоліки методу: Більшість лікарських препаратів не всмоктується у прямій кишці, це обмежує кількість препаратів, які можна вводити ректально.
Переваги методу: миттєва дія; точність дозування та підтримання певної концентрації ліків у крові; ліки потрапляють у кров і надходять до органів і тканин у незміненому вигляді.
Недоліки методу: існування хворобливих станів, коли парентеральне уведення ліків стає утрудненим або неможливим: підвищена кровоточивість, опікова хвороба тяжкого перебігу, зміни у шкірі в ділянці ін’єкції, різні психічні стани; - виникнення різних ускладнень після виконання ін’єкцій.
Схожі презентації
Категорії