Допоміжні історичні дисципліни
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Допоміжні історичні дисципліни Підготувала Дацюк Наталія Миколаївна вчитель історії Цибулівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Монастирищенської районної ради Черкаської області
Герáльдика (лат. heraldus — «опові сник») — допоміжна історична дисципліна, що вивчає герби, кольорові емблеми, які належать особам, родам чи спільнотам.
Плита гробу Ґодфріда Анжуйського з одним із перших задокументованих зображень гербів — 6 золотих левів на блакитному полі.
Геральдику інколи визначають як гербознавство або мистецтво зображення та опису гербів. Її відносять до спеціальних історичних дисциплін, розглядаючи як складову історичної науки.
Три зуб — українське національне знамено у формі золотого тризубця особливої форми на синьому полі; у минулому — герб князів Рюриковичів і Київської держави.
Походження тризуба Найстаріші археологічні знахідки тризубів на українській території сягають I століття. Правдоподібно він був знаком влади, символом племені, яке пізніше стало складовою частиною українського народу. З княжої доби збереглися тризуби на золотих і срібних монетах князя Володимира Великого, який, мабуть, успадкував цей родинно-державний знак від своїх предків.
По відродженні української держави в 1917 р. Центральна Рада прийняли Володимирів тризуб за державне знамено УНР як великий і малий герб у відповідному орнаментальному обрамуванні. Автором проектів був Василь Кричевський. Великий Державний герб УНР
Тоді ж схвалено велику й малу печатки УНР зі знаком тризуба. Він фігурував на державних кредитових білетах (банкнотах) УНР, згодом Української Держави (автори проектів Георгій Нарбут В. Кричевський й ін.). Печатка УНР
У 1992 року тризуб затвердили як малий герб України. Нині за Конституцією України, прийнятою 28 червня 1996 року, головним елементом великого Державного Герба України є Знак Княжої Держави Володимира Великого (тризуб) — малий Державний Герб України.
Нумізматика Нумізма тика (від лат. numisma, грец. nómisma — монета) — історична дисципліна, що вивчає старовинні монети та медалі як джерело історичних, економічних, політичних і культурних знань, а також історію грошового обігу та монетного виробництва.
Монета 6 ст. до н. е., Лідія Срібляник Ярослава Мудрого (1019–1054). Лицьова — св. Георгій, зворотна — тризубець
Паперові гроші 100 гривень Української Народної Республіки, 1918 Грошова одиниця України - гривня
Гро ші — особливий товар, що є загальною еквівалентною формою вартості інших товарів. Гроші виконують функції мірила вартості та засобу обігу.
Сфрагістика (від грец. — сфрагіс, печатка), також сіґілографія (від латинської — сіґіллюм, печатка), охоплює три поняття: печаткове мистецтво (виготовлення печаток); печаткове право (правні норми вжитку печаток) печаткознавство (наука про печатки).
У 19 ст. появився так званий «штемпель» укр.«печатка»), виготовлений з ґуми чи іншої еластичної речовини, який залишає не рельєфне зображення, а лише відтиск, подібний до друкованого.
Державні печатки До них належать Печатки: великокняжі й королівські київської, галицько-волинської й литовсько-руської доби; гетьманські, Української Народної Республіки, Української Держави та УРСР. Печатка УНР
Територіальні Печатки Це Печатки княжих уділів і волостей, провінцій Великого Князівства Литовського, українських воєводств та їхніх складових частин, полків і запор. паланок, Гетьманської держави, намісницькі, губерній у складі Російської Імперії, коронно-крайові та інші в складі Австрійської Імперії аж до 1918.
Місцевостеві Печатки Печатки міст, сіл і місцевостей мішаного типу. Зародилася вже в другій пол. 13 ст. на західних землях. Найдавніша збережена Печатка Володимира, виготовлена в кінці 13 ст.
Родові й особисті Печатки Вже за ранньої доби Київської держави визначні роди користувалися своїми знаками які були ознакою дідизни, позначенням родового чи особистого майна. Ці знаки були найдавнішими зображеннями на староруських Печатках. Ними користувалися княгині, бояри, дружинники, купці й ін. Печатка гетьмана Григорія Лободи 1596 року Печатки козацької старшини Правобережної України
Церковні Печатки Досі знайдено 18 відтисків Печаток київського митрополита. Найдавніша з них належала митрополиту Теопемптові на її лицевій стороні зображений св. Іван Предтеча, а на зворотній — грец. напис: Господи поможи Теопемптові Митрополитові Руси.
Урядові й установчі Печатки Печатки урядового значення існували вже в 10 ст. за Ігоря і Святослава . Найдавніші збережені урядові печатки походять з кін. 11 ст. З першої половини 14 ст. починається поширення Печаток міських урядів й установ, яке особливого розвитку досягло в Гетьманській державі 17 — 18 ст.
Перевір свої знання 1. Наука про печатки. 2. Історична дисципліна, що вивчає старовинні монети та медалі . 3. Виконують функції мірила вартості та засобу обігу. 4. Допоміжна історична дисципліна, що вивчає герби, кольорові емблеми. 5. Автор Великого і Малого Державного гербів УНР. 6. Хто зображений на 50-ти гривневій купюрі ? 7. Який давньоруський князь першим розпочав карбувати власні монети? 8. У минулому — герб князів Рюриковичів і Київської держави. 9. Виготовлений з ґуми чи ін. еластичної речовини, який залишає не рельєфне зображення, а лише відтиск. 10 .Печатки великокняжі ,гетьманські, Української Народної Республіки, Української Держави та УРСР.
Відповіді 1. Сфрагістика. 2. Нумізматика. 3. Гроші. 4. Геральдика. 5. Василь Кричевський. 6. М Грушевський. 7. Володимир Великий. 8. Тризуб. 9. Печатка. 10.Державні печатки.
Схожі презентації
Категорії