X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Допоміжні історичні дисципліни

Завантажити презентацію

Допоміжні історичні дисципліни

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Допоміжні історичні дисципліни Підготувала Дацюк Наталія Миколаївна вчитель історії Цибулівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Монастирищенської районної ради Черкаської області

Слайд 2

Геральдика Як ви вважаєте, що таке геральдика?

Слайд 3

Герáльдика (лат. heraldus — «опові сник») — допоміжна історична дисципліна, що вивчає герби, кольорові емблеми, які належать особам, родам чи спільнотам.

Слайд 4

Плита гробу Ґодфріда Анжуйського з одним із перших задокументованих зображень гербів — 6 золотих левів на блакитному полі.

Слайд 5

Геральдику інколи визначають як гербознавство або мистецтво зображення та опису гербів. Її відносять до спеціальних історичних дисциплін, розглядаючи як складову історичної науки.

Слайд 6

Три зуб — українське національне знамено у формі золотого тризубця особливої форми на синьому полі; у минулому — герб князів Рюриковичів і Київської держави.

Слайд 7

Походження тризуба Найстаріші археологічні знахідки тризубів на українській території сягають I століття. Правдоподібно він був знаком влади, символом племені, яке пізніше стало складовою частиною українського народу. З княжої доби збереглися тризуби на золотих і срібних монетах князя Володимира Великого, який, мабуть, успадкував цей родинно-державний знак від своїх предків.

Слайд 8

Знак Володимира Святого Герб Карпатської України (1939)

Слайд 9

По відродженні української держави в 1917 р. Центральна Рада прийняли Володимирів тризуб за державне знамено УНР як великий і малий герб у відповідному орнаментальному обрамуванні. Автором проектів був Василь Кричевський. Великий Державний герб УНР

Слайд 10

Тоді ж схвалено велику й малу печатки УНР зі знаком тризуба. Він фігурував на державних кредитових білетах (банкнотах) УНР, згодом Української Держави (автори проектів Георгій Нарбут В. Кричевський й ін.). Печатка УНР

Слайд 11

У 1992 року тризуб затвердили як малий герб України. Нині за Конституцією України, прийнятою 28 червня 1996 року, головним елементом великого Державного Герба України є Знак Княжої Держави Володимира Великого (тризуб) — малий Державний Герб України.

Слайд 12

Сучасні регіональні та муніципальні герби Герб Дніпропетровської області Герб Львова

Слайд 13

Нумізматика Нумізма тика (від лат. numisma, грец. nómisma — монета) — історична дисципліна, що вивчає старовинні монети та медалі як джерело історичних, економічних, політичних і культурних знань, а також історію грошового обігу та монетного виробництва.

Слайд 14

Орден Богдана Хмельницького I ступеня в Україні Орден Б. Хмельницького I ступеня у СРСР

Слайд 15

Давньогрецька монета із зображенням лабіринту Гривеник початку XVIII століття

Слайд 16

«Чернігівська гривня» Володимира Мономаха Статер з Ольвії

Слайд 17

Монета 6 ст. до н. е., Лідія Срібляник Ярослава Мудрого (1019–1054). Лицьова — св. Георгій, зворотна — тризубець

Слайд 18

Паперові гроші 100 гривень Української Народної Республіки, 1918 Грошова одиниця України - гривня

Слайд 19

Гро ші — особливий товар, що є загальною еквівалентною формою вартості інших товарів. Гроші виконують функції мірила вартості та засобу обігу.

Слайд 20

Пам’ятні монети

Слайд 21

СФРАГІСТИКА

Слайд 22

Сфрагістика (від грец. — сфрагіс, печатка), також сіґілографія (від латинської — сіґіллюм, печатка), охоплює три поняття: печаткове мистецтво (виготовлення печаток); печаткове право (правні норми вжитку печаток) печаткознавство (наука про печатки).

Слайд 23

У 19 ст. появився так званий «штемпель» укр.«печатка»), виготовлений з ґуми чи іншої еластичної речовини, який залишає не рельєфне зображення, а лише відтиск, подібний до друкованого.

Слайд 24

Державні печатки До них належать Печатки: великокняжі й королівські київської, галицько-волинської й литовсько-руської доби; гетьманські, Української Народної Республіки, Української Держави та УРСР. Печатка УНР

Слайд 25

Територіальні Печатки Це Печатки княжих уділів і волостей, провінцій Великого Князівства Литовського, українських воєводств та їхніх складових частин, полків і запор. паланок, Гетьманської держави, намісницькі, губерній у складі Російської Імперії, коронно-крайові та інші в складі Австрійської Імперії аж до 1918.

Слайд 26

Місцевостеві Печатки Печатки міст, сіл і місцевостей мішаного типу. Зародилася вже в другій пол. 13 ст. на західних землях. Найдавніша збережена Печатка Володимира, виготовлена в кінці 13 ст.

Слайд 27

Родові й особисті Печатки Вже за ранньої доби Київської держави визначні роди користувалися своїми знаками які були ознакою дідизни, позначенням родового чи особистого майна. Ці знаки були найдавнішими зображеннями на староруських Печатках. Ними користувалися княгині, бояри, дружинники, купці й ін. Печатка гетьмана Григорія Лободи 1596 року Печатки козацької старшини Правобережної України

Слайд 28

Церковні Печатки Досі знайдено 18 відтисків Печаток київського митрополита. Найдавніша з них належала митрополиту Теопемптові на її лицевій стороні зображений св. Іван Предтеча, а на зворотній — грец. напис: Господи поможи Теопемптові Митрополитові Руси.

Слайд 29

Урядові й установчі Печатки Печатки урядового значення існували вже в 10 ст. за Ігоря і Святослава . Найдавніші збережені урядові печатки походять з кін. 11 ст. З першої половини 14 ст. починається поширення Печаток міських урядів й установ, яке особливого розвитку досягло в Гетьманській державі 17 — 18 ст.

Слайд 30

Перевір свої знання 1. Наука про печатки. 2. Історична дисципліна, що вивчає старовинні монети та медалі . 3. Виконують функції мірила вартості та засобу обігу. 4. Допоміжна історична дисципліна, що вивчає герби, кольорові емблеми. 5. Автор Великого і Малого Державного гербів УНР. 6. Хто зображений на 50-ти гривневій купюрі ? 7. Який давньоруський князь першим розпочав карбувати власні монети? 8. У минулому — герб князів Рюриковичів і Київської держави. 9. Виготовлений з ґуми чи ін. еластичної речовини, який залишає не рельєфне зображення, а лише відтиск. 10 .Печатки великокняжі ,гетьманські, Української Народної Республіки, Української Держави та УРСР.

Слайд 31

Відповіді 1. Сфрагістика. 2. Нумізматика. 3. Гроші. 4. Геральдика. 5. Василь Кричевський. 6. М Грушевський. 7. Володимир Великий. 8. Тризуб. 9. Печатка. 10.Державні печатки.

Слайд 32

Список використаних джерел Інтернет-ресурси. Матеріали Вікіпедії – вільної енциклопедії.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Історія України