Міжнародна трудова міграція
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Міжнародна трудова міграція Львівська комерційна академія Кафедра міжнародних економічних відносин Лектор: к.е.н. Флейчук М.І., Асистент: Чех М.М. Львів, лютий 2008 Лекція 1
Міжнародна трудова міграція (МТМ) - переміщення працездатного населення із одних країн в інші терміном більше, ніж на один рік, пов'язане зі зміною місця проживання та роботи.
Причини МТМ: Нерівномірність процесу нагромадження капіталу в окремих країнах, що призводить до відносного перенаселення в одних країнах і браку робочої сили в інших; Невідповідність структурних зрушень в економіці і структурі сукупної робочої сили певних країн, що призводить до структурного безробіття, а отже до надлишку робочої сили певної кваліфікації в одних країнах та браку в інших
Суттєва різниця в оплаті однорідної за кількісними і якісними показниками праці у різних країнах; Тяжіння до реалізації за допомогою еміграції потреб у розвитку особистості; соціальні та етичні причини
Основні причини існування міжнародної трудової міграції: а) з боку країни, з якої іде міграція: велика густота населення. масове безробіття. низький життєвий рівень і заробітна плата. виробнича необхідність (для спеціалістів, що працюють у слаборозвинених країнах). б) з боку країн, які приймають міграцію: потреба у додатковій висококваліфікованій робочій силі. потреба у додатковій дешевій робочій силі. порівняно висока зарплата.
Класифікація МТМ: За просторовими параметрами: Зовнішня - переміщення населення за межі своєї країни; Внутрішньоконтинентальна - переміщення в межах одного континенту; Міжконтинентальна - переміщення за межі континенту
2. За часовими параметрами: Сезонна (кочова) – виїзд робочої сили з однієї країни в іншу на певний період часу; Тимчасова (поворотна) – виїзд населення із одної країни в іншу на певний період часу, як правило, не більше одного року; Маятникова міграція – періодичний або часто повторюваний виїзд населення з країни, де воно постійно проживає на роботу в іншу, як правило, сусідню країну (характерна для населення прикордонних районів); Постійна (безповоротна) – на ПМП
3. За характером організації міграційних потоків: добровільна – непримусово переміщення робочої сили; Примусова – виселення громадян із своєї країни на основі рішення судових організацій; організована - переміщення населення згідно з національним законодавством (наприклад візовий режим); Нелегальна – самовільне переміщення населення за межі своєї країни
4. За професійним складом: Міграція робітників (шахтарі); Спеціалістів (програмісти); Представників гуманітарних професій (акторів, співаків)
5.За якісним складом: Міграція робочої сили низької кваліфікації (хатні працівники); Високої кваліфікації (конструктори); Міграція вчених або “відплив інтелекту” (з України щорічно виїжджає близько 150 вчених)
6. За напрямом руху: Еміграція – виїзд населення за межі свої країни; Імміграція – в'їзд іноземців в країну з метою проживання протягом визначеного терміну; Рееміграція – повернення емігрантів у свою країну “Вітчизну”
Наслідки МТМ для державних фінансів у країні еміграції: Втрати у зв'язку з відсутністю майбутніх податкових надходжень від мігрантів перевищують виграш, що виникає у результатів скорочення державних видатків на них (блага, держпослуги, безпека та ін.); Чисті бюджетні втрати, оскільки мігранти, як правило люди, які отримали певну освіту за рахунок тих, хто сплачує податки (вихід тут можливий в оподаткуванні тих, хто виїжджає, на суму витрат на їх освіту та інші послуги); Прибутки для країни-еміграції полягають у валютних переказах з-за кордону мігрантів членам своїх сімей
Наслідки для державних фінансів у країні імміграції: Зростають витрати бюджету за рахунок виплат бідним, непрацюючим, громадським школам, органам правопорядку та ін.; Водночас зростають податки у бюджет за рахунок працюючих іммігрантів (ці доходи у бюджет перекривають витрати)
Поточні ефекти міграції (втрати): Перенесення знань і досвіду з однієї країни в іншу; Перенаселеність в країні, що приймає мігрантів; Соціальні протиріччя
Виграш країни-імпортера трудових ресурсів: дешева, молода робоча сила; готові спеціалісти; прискорення економічного зростання; зростання надходжень до державного бюджету;
Негативні наслідки міграції для країн-імпортерів: виникнення додаткових проблем, пов’язаних з соціальним захистом іvмігрантів; відтік національної валюти у формі вивозу чи переказу; втрата вишколених дешевих спеціалістів-іммігрантів, за умови їх поверненні на батьківщину.
Виграш країни-експортера трудових ресурсів: валютні перекази мігрантів своїм сім’ям (надходження валютних активів у банківську систему). послаблення проблеми безробіття. підвищення кваліфікації працівників, за умови повернення мігрантів.
Негативні наслідки міграції для країн-експортерів: втрата висококваліфікованих підготовлених спеціалістів (“відтік інтелекту”); додаткові витрати з бюджету на підготовку нових спеціалістів; виникнення тенденції до спаду темпів економічного зростання.
D1 і D2 - попит на робочу силу в країні 1 та 2; P та P´ - середня ставка зарплати в країні 1 та 2; Р* - міжнародна ціна на робочу силу.
Наслідки еміграції для країни 1: ↑Р0 до Р*→↓С0 до С1; Сумарний обсяг граничного продукту створеного робочою силою змінюється з ОАВС0 до ОАКС1; Фонд заробітної плати (ФЗП) зміниться з ОР0ВС0 до ОР*КС1; Дохід бізнесу (різниця обсягу національного продукту та ФЗП) зміниться з Р0АВ до Р*АК
Наслідки для світу: ↑ реального обсягу національного продукту з (ОАВС0+ О´А´В´С´0) до (ОАКС1+ О´А´К´С´1), якщо приріст національного продукту (С´0В´К´С´1) > (С1КВС0).
Форми регулювання міграції: Встановлення кількісних квот на в'їзд (цими квотами визначається кількість іммігрантів не лише для країни в цілому, але й для окремих регіонів, галузей і, навіть, великих фірм). У межах затвердженої квоти країни, що приймають, діють вибірково у підборі іммігрантів. Пріоритет надається особам, що володіють значним фінансовим і людським капіталом. Щодо низько кваліфікованих працівників і залучають до важких, низькооплачуваних робіт від яких відмовляються корінні жителі; Квотування, як правило узгоджується з контролем за термінами перебування; Як правило забороняють в'їзд для осіб з кримінальним минулим, членів екстремістських і терористичних організацій; Мають певні ускладнення щодо в'їзду хворі (особливо психічно нездорові люди)
Країни імміграції часто реалізовують програми стимулювання рееміграції – надають певну фінансову допомогу країнам масової еміграції; Діяльність МОП (міжнародної організації праці) – створена у рамках ООН, її членами є більше 150 країн (включно з Україною).
Адміністративно-правове регулювання МТМ: встановлення правових норм; встановлення міграційних квот; встановлення рамок можливостей міграції (кримінальні норми).
Економічне регулювання міжнародних міграційних процесів полягає в: встановленні митних внесків чи бар’єрів; встановленні відповідних візових ставок; регулювання зарплати мігрантів; запровадження різного роду штрафних санкцій.
Регулювання міжнародних міграційних процесів на міждержавному рівні буває: Одностороннє міжнародне регулювання – це державне регулювання міграційних процесів у відповідності з власними інтересами і без узгодження з іншими державами. Двостороннє регулювання – це регулювання міграційних процесів на основі двосторонніх міждержавних угод. Багатостороннє регулювання міжнародними міграційними процесами – базується на підписанні міжнародних угод, конвенцій на загальносвітовому рівні, а також в межах окремих інтеграційних угрупувань.
МОП - міжнародна організація праці – це міжнародна урядова організація створена в 1919 р., яка з з 1946 р. є спеціалізованою інституцією ООН. Україна є членом цієї організації, але ще не всі її положення підписані Україною.
Мета діяльності МОП: Сприяння утвердженню соціальної справедливості для трудящих; Реалізація програм забезпечення кращих умов праці і життя; Встановлення міжнародних трудових стандартів та принципів як основи для соціальних програм і національної політики забезпечення прав трудящих; Здійснення професійної підготовки та навчання робочої сили відповідно до сучасних вимог; Прийняття конвенцій та рекомендацій щодо свободи створення асоціацій, забезпечення достатнього рівня зарплати, соцстрахування, оплачення відпусток, охорони праці, обмеженого робочого дня
Кількість мігрантів: В усьому світі: 191 млн у 2005 З яких: У розвинених країнах з високим рівнем доходів: 91 млн У країнах, що розвиваються з високим рівнем доходів : 21 млн Відповідно: 59 % перебувають у країнах з високим рівнем доходів
Основні тенденції розвитку сучасних міграційних процесів. Міграційні процеси відбуваються по всьому світу і мають багатовекторну спрямованість, але на світовому ринку трудових ресурсів склалися чітко визначені центри, куди в основному стікаються трудові ресурси. США, Канада й Австралія. Ці країни приймають переважно кваліфікованих фахівців. (для прикладу, близько половини американських математиків - вихідці з колишнього СРСР, а третина лауреатів Нобелівської премії – іммігранти)
Країни Західної Європи. Тут на непрестижних, важких і шкідливих для здоров'я робочих місцях постійно використовується велика кількість некваліфікованої робочої сили.
Нафтовидобувні країни Ближнього Сходу - приймають на роботу іноземних фахівців, а також некваліфікованих робітників із сусідніх арабських країн.
Близький Схід – в середньому тут працює 3-5млн. іммігрантів. Найбільше іноземців працює в Об’єднаних Арабських Еміратах, Катарі, Кувейті, Саудівській Аравії. Латинська Америка – число іммігрантів 3-8млн. Найпривабливішими країнами є Аргентина та Венесуела. Австралія – це традиційний центр міграції, котрий стягує на роботу 2-3% іммігрантів від кількості всього числа працівників. Азіатсько-Тихоокеанський регіон – основними імпортерами робочої сили тут є Японія, Південна Корея, Гонконг, Малайзія, Таїланд, Сінгапур.
Окремі тенденції щодо міграційних процесів в Україні* *У презентації використано окремі матеріали О.А.Малиновської
Зайнятість науковців вищої кваліфікації у науковій, науково-технічній діяльності (1,000 – повна зайнятість)
Загальний результат міграцій 1991-2006 рр. для України З пострадянських держав прибули близько 2,2 млн. осіб Вибули – 1,95 млн. осіб Сальдо міграції +250 тис. В країни “старого” зарубіжжя вибули понад 650 тис. осіб Прибули - приблизно 170 тис. Сальдо міграції -480 тис. Загальний баланс міграційних переміщень -230 тис. ЗА ДАНИМИ ПЕРЕПИСУ РЕАЛЬНІ ВТРАТИ МАЙЖЕ ВДВІЧІ БІЛЬШІ
Зміна етнічного складу населення України між переписами 1989 і 2001 рр. Зросла : частка українців з 72,7% до 77,8%; кількість кримських татар у 5,3 рази; вірмен - на 84% (99,9 тис.), грузин – на 45% (34,2 тис.), азербайджанців – на 22% (45,2 тис.), в’єтнамців – у 8,2, арабів – у 5,3, китайців – у 3,3, афганців – у 2,8 рази, американців – у 64 рази.
Зміна етнічного складу населення України між переписами 1989 і 2001 рр. Зменшилася: кількість росіян на 26,6%, євреїв – у п’ять разів
Зміна статево-вікової структури населення внаслідок міграції за даними перепису, все населення зменшилося менше, ніж на один відсоток чисельність чоловіків віком 25-29 років зменшилася на 6,8%, жінок – на 4,9% чисельність чоловіків 30-34 років – зменшилась на 3,7, жінок - на 2,1% Зросла чисельність осіб до 20 і старше 70 років
Основні фактори розвитку трудової міграції з України Демократизація суспільного життя, у т.ч. забезпечення права на вільне пересування Економічна криза та ринкові реформи Потреби розвинутих країн у робочій силі з-за кордону в умовах загальної інтенсифікації міграційних процесів
Оцінки обсягів трудової міграції з України Опитування Держкомстату 2001 р. – не менше 1,2 млн. Оцінка МЗС – понад 2 млн. Дані національного соціологічного моніторингу – щонайменше 1,5 млн. Оцінки Мінпраці – до 3 млн. Оцінки Ін-ту демографії НАНУ – 2,7 млн. Оцінки політиків – 5-7 млн.
Країни перебування працівників-мігрантів за оцінками посольств України за кордоном, тис. осіб.
Обсяги переказів мігрантів в Україну За оцінками Світового банку у 2004 р. - 400 млн. доларів США. 50% цих коштів надійшли із „старих” країн ЄС, 5% - з країн, що приєдналися до Євросоюзу нещодавно, 37% - з Російської Федерації, Казахстану та Білорусі На думку Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, мігранти надсилають в Україну приблизно 400 млн. доларів США щомісячно, тобто 5 млрд. на рік За підрахунками фахівців Інституту демографії та соціальних досліджень НАНУ, найбільш вірогідно оцінювати обсяги переказів у 7,2 млрд., тобто 8,5% ВВП
Дані країн призначенні про імміграцію українців (перший рядок) та українські дані (другий рядок)
Схожі презентації
Категорії