Стовбурові клітини
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
“Стовбурові клітини можуть замінити пересадку органів. При печінковій недостатності непотрібно людині пересаджувати цілий орган, проводити велику операцію а провести „ремонт” за допомогою стовбурових клітин. Якщо хворому, в якого вже немає половини печінки ввести стовбурові клітини, то вони відродять пошкоджену частину”. (Академік Возіанов., газета „Урядовий кур’єр, грудень, 2003 р.)
Стовбурова гемопоетична клітина – це родоначальниця всіх форменних елементів крові мезенхімального походження, яка здатна до необмеженої самопідтримки і диференціації по всіх напрямках гемопоезу
Види стовбурових клітин 1. Тотипотентні – здатні утворювати клітини всіх типів. 2. Плюрипотентні – здатні утворювати клітини багатьох, але не всіх типів. 3. Мультипотентні – здатні утворювати клітини декількох типів
Джерела стовбурових клітин 1. Кістковий мозок. 2. Жирова тканина. 3. Плацентарна і пуповинна кров новонародженого. 4. Власне плацента. 5. Фетальний матеріал.
Плазма і сироватка кордової крові та тканина плаценти містять комплекс імуноглобулінів, весь спектр гормонів, фактори росту, гемопоетини і адаптогени, мікроелементи і пептиди. Все це продукує плацента, ендокринні залози матері та плода. Є повідомлення що із плаценти можна отримати стовбурових клітин в 10 разів біьше ніж із кордової крові. Ці стовбурові клітини здатні перетворитися в шкірні, мязеві, нервові чи інші клітини.
Переваги використання для пересадки плацентарної крові над іншими джерелами стовбурових клітин 1. Відсутній ризик для здоров’я матері і дитини (донора), немає необхідності в загальній анестезії під час збору ПК. 2. З’являється можливість довготривалого зберігання алогенного трансплантату у замороженому стані. 3. Виявлена велика можливість використання не повністю сумісних за HLA системою (від1 до 3 антигенів) трансплантатів. 4. Значно знижується ризик передачі деяких латентних інфекцій, що передаються трансмісивним шляхом. 5. Потрібно менше часу для пошуку необхідного HLA типу трансплантату. 6. З’являється можливість створення дешевого аутобанку стовбурових клітин.
Способи забору плацентарної крові і кількість що отримується 1. Закритий – за допомогою ексфузії крові безпосередньо в контейнер (76,4±32,1 мл Le 10,5±3,6х106 ). 2. Відкритий – шляхом активної ексфузії крові шприцами з подальшим промиванням вен плаценти і одночасним дренуванням крові в контейнер. 3. Напів’відкритий – за допомогою активного забору крові шприцами і промивання через артерію пуповини з одночасною ексфузією в контейнер
Загальна кількість стовбурових клітин в організмі незначна, тому і можливості до регенерації тканин і органів обмежені. В останні роки доведено, що стовбурові клітини, потрапляючи в уражені ділянки різних органів, перетворюються у клітини того типу, який необхідний, щоб залікувати ушкоджену частину органа. Тобто ствовбурові клітини можуть міняти спеціалізацію: потрапляючи у серце перетворюватися в клітини серцевого мязу-міоцити, потрапляючи в уражену печінку - в гепатоцити і т.п. Це дає надію на виліковування хворих з різними захворюваннями.
Наказ МРЗ РФ “Про розвиток клітинних технологій в РФ” В цілях розвитку клітинних технологій в РФ затвердити: 1. Інструкцію по заготівлі пуповинної (плацентарної) крові для науково-дослідницьких робіт. 2. Інструкцію по виділенню і зберіганню концентрату стовбурових клітин пуповинної (плацентарної) крові людини. 3. Положення про банк стовбурових клітин пуповинної (плацентарної) крові людини.
Інструкція по заготівлі пуповинної /плацентарної крові для науково-дослідних робіт 1. Пуповинна / плацентарна кров для науково-дослідних робіт заготовлюється в клініках наукових і освітніх медичних організаціях на підставі договору про наукове співробітництво з юридичною особою, у структурі якого знаходиться Банк стовбурних кліток пуповинної / плацентарної крові людини. 2. Абсолютними протипоказаннями для заготівлі пуповинної / плацентарної крові для науково-дослідних робіт є: - мертворождення або внутрішньоутробна загибель плоду; - пренатальне виявлення в крові матері - HBsAg, Anti-HCV, Anti-HIV-1 і -2. 3. Пуповинна / плацентарна кров заготовлюється в стерильну закриту донорську систему (пластиковий мішок), що містить ізотонічний антикоагулянт, з дотриманням правил асептики й антисептики, що виключають інфікування. 4. Пуповинна / плацентарна кров заготовлюється після народження дитини і перетиснення пуповини в стерильних умовах шляхом венепункції пуповини голкою закритої донорської системи після ретельної обробки місця пункції розчинами спирту і йодонату.
Інструкція по заготівлі пуповинної /плацентарної крові для науково-дослідних робіт (продовження) 5. На закритій донорській системі (пластиковому мішку) із заготовленою пуповинною /плацентарною кров'ю вказується: - штрих код - ідентифікаційний номер; - дата і час пологів; - група крові по системі АВО і резус-фактор немовляти. До зразка заготовленої пуповинної /плацентарної крові під тим же ідентифікаційним номером додається супровідний анонімний запис сімейного і персонального анамнезу матері і батька новонародженого, акушерського, гінекологічного анамнезу й особливостей плину пологів, а також результати аналізів крові матері на HBsAg, Anti-HCV, Anti-HIV-1 і -2, RW, Anti-CMV, Anti-HSV-I і -II, антитіла до Toxoplasma gondii. 6. Заготовлена кров зберігається і транспортується в Банк стовбурових кліток пуповинної /плацентарної крові людини при температурі +15 - +30 протягом не більш 24 годин.
Розрізняють два основних механізми впливу клітинних та тканинних препаратів: 1. Введенні реципієнту біологічні компоненти (клітин,тканин, екстрактів плаценти) виконують роль замісної терапії. 2. Введені біологічні компоненти в організмі хворого покращують імунологічний статус і стимулюють репаративні процеси в тканинах і органах.
Це джерело дуже обмежене, а його використання піднімає ряд етичних проблем. Фетальні стовбурові клітини викликають в організмі реципієнта реакцію відторгнення, як і всяка чужа тканина. Ембріональні стовбурові клітини можна отримувати з клітиної маси двохтижневих ембріонів, після переривання вагітності. Ці клітини здатні до відтворення і трансформації в спеціалізовані клітини. ЛЮДСЬКІ ЕМБРІОНИ І ФЕТАЛЬНІ ТКАНИНИ
Другий шлях використання стовбурових клітин це ЇХ АУТОБАНК. Це зберігання стовбурових клітин в кріоконсервованому стані для їх використання самим донором. Вони можуть зберігатися роками, до виникнення потреби в них (при захворюванні або у старості). Реакції відторгнення на власні клітини немає, тому в любий час можна провести “ремонт” будь-якого органу. Крім цього із даних стовбурових клітин кордової крові чи плаценти, які зберігаються десятками років, можна виростити будь–який орган чи тканину і пересадити на місце хворої. Слід памятати що стовбурові клітини плаценти чи кордової крові можна використати для лікування близьких родичів.
Перелік кріоконсервованих препаратів з кордової крові, плаценти, фетального матеріалу 1. Гемопоетичні клітини ембріональної печінки. 2. Гемопоетичні клітини пуповинної крові. 3. Эмбріональна нейротканина. 4. Мезенхімальні клітини ембріонів людини ранніх строків гестації. 5. Цитозоль плаценти. 6. Цитозоль эмбріональних тканин. 7. Клітини печінки плодів. 8. Фрагменти плаценти людини. 9. Фрагменти вилочкової залози 10. Фрагменти оваріальної тканини. 11. Тестіси плода. 12. Фрагменти щитовидної залози плода. 13. Фрагменти щитовидной залози люлдини. 14. Фрагменти селезінки. 15. Кісткова тканина. 16. Хрящева тканина. 17. Кісткова крошка. 18. Экстракт плаценти. 19. Гомогенат плаценти. 20.Амніотична і хоріальна оболонки. 21. Кріоекстракт хоріона. 22. Суспензія церебральної тканини. 23. Суспензія тканини печінки плода. 24. Фрагменти спинного мозку плода. 25. Сироватка і плазма пуповинної крові. 26. Очні краплі. 27. Рогівка людини. 28. Склера людини. 29. Гепатоцити новонароджених поросят. 30. Культура клітин ксеногенного наднирника
Стовбурові клітини використовуються: 1. Корекція порушень імунітету. 2. Профілактика передчасного старіння. 3. Лікування захворюваньССС (церебральний атеросклероз, гіпертонічна хвороба, ішемічна хвороба серця, нейроциркуляторна дистонія ін.) 3. Системні захворювання сполучної тканини (ревматоідний артрит, системні васкуліти, системний червоний вовчак системна склеродермія, ревматизм і ін .) 4. Захворювання органів дихання (бронхіальна астма, бронхіти, хронічні пневмонії) 5. Захворювання органів ШКТ (хронічний гепатит, цироз печнки, виразкова хвороба шлунка і 12 п кишки, неспецифічний виразковий коліт.) 6. Ендокринні захворювання (ЦД І і ІІ типів гіпотиреоз, Аддісонова хвороба і ін.) 7. Захворюваннянирок і сечовивідних шляхів. (пієлонефрити, цистити, уретрити, простатити, чоловіче безпліддя і ін.) 8. Шкірні і венеричні хвороби (псоріаз, экзема, трофічні виразки, пролежні і ін.)
Стовбурові клітини використовуються: 9. Акушерська патологія і гінекологічні хвороби (передчасне відшарування нормально розміщеної плаценти, передчасні пологи, токсикози (гестози) вагітних, невиношування вагітності, гіпотрофія плоду, імунологічний конфлікт, безпліддя, клімактеричний невроз, хронічні запальні захворювання геніталій) 10. Нервові хвороби (мігрень, дитячий церебральний параліч, діенцефальний синдром, невралгії, неврити, наслідки черепно-мозкової травми, енцефаліту і інсульту, хвороба Паркінсона). 11. Хірургічні хвороби (остеомієліти, переломи (тривале протікання), реконструктивні операції на кістковій тканині ) 12. Очні хвороби. 13. Хвороби вуха, горла, носа. 14. Захворювання зубів і ротової порожнини. 15. Психічні звхворювання і сексуальні розлади (епілепсія, подавленість, подразливість, агресивність, апатія, порушення сну, пам’яті, зниження потенції, лібідо ін.)
Схожі презентації
Категорії