X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Гістотехнології та стовбурові клітини

Завантажити презентацію

Гістотехнології та стовбурові клітини

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

ГІСТОТЕХНОЛОГІЇ ТА СТОВБУРОВІ КЛІТИНИ

Слайд 2

Гістотехнології Гістотехнології – вирощування за допомогою методу культури тканин різних тканин, а інколи і цілих органів. Їх можна вирощувати використовуючи ембріональні клітини або клітини хворої людини, для лікування якої вони потрібні. Одним із напрямів біотехнологій є клітинна інженерія, що займається створенням біологічних замісників клітин, тканин і органів. Як сучасна наука тканинна інженерія, або гістотехнологія почала оформлюватися після праць Д.Р. Волтера і Ф.Р. Мейєра у 1984р., яким вдалося відновити ушкоджену рогівку ока за допомогою пластичного матеріалу, штучно вирощеного з клітин, узятих у пацієнта. Із 1987р. тканинну інженерію почали вважати новим напрямком у медицині. Тканинна інженерія займається вирощуванням культури тканин та створення штучних органів. Спочатку відбирають донорський клітинний матеріал, виділяють тканинно-специфічні клітини, потім культивують їх. Клітини отриманої культури наносять на матрицю (виготовлена з різних біомаеріалів), після чого починається їх культивація.

Слайд 3

Око до і після пересадки рогівки

Слайд 4

Основні напрямки створення нових технологій на основі культивування клітин і тканин □ Перше — отримання промисловим шляхом цінних біологічно активних речовин. Так отримані мутантні клітинні лінії раувольфії змінної — продуценту індольних алкалоїдів, які містять у 10 разів більше цінного для медицини антиритмічного алкалоїду — аймаліну. □ Друге — використання тканинних і клітинних культур для швидкого клонального мікророзмноження та оздоровлення рослини. Мікроклональне розмноження добре ведеться з картоплею, капустою, часником, томатами, цукровим буряком. □ Третю групу становлять технології, пов'язані з генетичними маніпуляціями на тканинах, клітинах, ізольованих протопластах. Тканинна інженерія подає надії на подолання чоловічого й жіночого безпліддя та розв'язання інших проблем, пов'язаних з функціональною діяльністю репродуктивної системи в людей.

Слайд 5

Слайд 6

Стовбурові клітини Медики вперше зуміли продемонструвати повноцінну штучну тканину людських органів - кишечника - отриману за допомогою технології стовбурових клітин, яка знайде застосування як в лабораторних дослідженнях, так і в медичних цілях. Про це повідомляється в статті дослідників, опублікованій в журналі Nature. "Це перша робота, яка показала, що індуковані плюрипотентні стовбурові клітини в пробірці можуть бути перетворені в тканину людського організму з тривимірною структурою і складом тканини кишечнику", - сказав Джеймс Уеллс, провідний дослідник з Медичного центру Дитячої лікарні Цинцинатті. "Ми сподіваємося, що наша робота дасть надію людям, що страждають такими хворобами, як некротизуючий ентероколіт, синдром короткого кишечника, запальними захворюваннями цього органу та іншими хворобами", - додав учений.

Слайд 7

Слайд 8

Клітини майбутнього. Стовбурові клітини сьогодні актуальна тема. Ними намагаються лікувати найрізноманітніші захворювання і дивлячись на повідомлення в пресі, вони творять чудеса. «Здатні перетворюватися в різні тканини, вони самі знаходять «слабкі місця», відновлюючи тканини судин, залоз, м'язів, нервів» або «розрівнюють зморшки». Одним словом, в сучасну медицину – раціональну, аналітичну, розділено на багато гілок – спеціальностей знову повернувся давній образ панацеї. Незрозуміло чому стовбурові клітини ще не вилікували всі на світі хвороби і не витіснили із обороту всі ліки. Що ж насправді уявляють собою ці чудо клітини?

Слайд 9

Ембріональні стовбурові клітини людини Ембріональні стовбурові клітини людини. Нагорі (А): недиференційовані. Унизу (В): Нейрони — дочірні клітини. Ембріональні стовбурові клітинні лінії (ЕС клітинні лінії) — це культури клітин, що походять від тканин епібласту (внутрішньої клітинної маси бластоцисти). Бластоциста — це ранній ембріон (приблизно 4 — 5 день ембріону людини); містить від 50 до 150 клітин. ЕС клітини є плюрипотентними, вони дають початок усім трьом шарам ембріону: ектодермі, ендодермі та мезодермі. Іншими словами, вони можуть перетворитися на усі типи клітин дорослого організму (тобто більше 200 типів клітин) під дією необхідних стимулів. ЕС клітини не можуть утворити екстра-ембріональні (позаембріональні) оболонки чи плаценту.

Слайд 10

Ембріональні стовбурові клітини миші із флюоресцентним маркером

Слайд 11

Використання в медицині Дослідники у галузі медицини впевнені, що стовбурові клітини мають потенціал змінити зовнішній вигляд людських хвороб. Існує величезна кількість лікувальних методів, що опираються на стовбурові клітини. Проте більшість з них використовується досить рідко, бо це здебільшого експериментальні методи, до того ж вони не завжди ефективні. Медики-дослідники уважають, що стовбурові клітини можна використовувати для лікування онкозахворювань, хвороби Паркінсона, пошкоджень спинного мозку, м'язів, тощо. Тим часом досі ще не визначеною є суспільна та наукова позиція щодо етичного аспекту вживання стовбурових клітин у медицині. Проте стовбурові клітини вже досить успішно використовуються у наукових дослідженнях, і далеко не всі вчені розділяють думку, що єдиною метою цих досліджень є клітинна терапія. Вони вважають, що дослідження стовбурових клітин є досить цінним і саме по собі.

Слайд 12

Слайд 13

Сьогодні в Україні дозволено проведення клінічних з лікування наступних патологій із застосуванням стовбурових клітин: панкреонекроз, цироз печінки, гепатити, опікова хвороба, цукровий діабет II типу, розсіяний склероз, критична ішемія нижніх кінцівок. Першим, хто отримав право на проведення клінічних випробувань в галузі застосування стовбурових клітин в Україні, став Інститут клітинної терапії. За допомогою стовбурових клітин пуповинної крові вже успішно проведено лікування десятків пацієнтів з цими захворюваннями.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Біологія