X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Травматологія[Ушкодження хребта]

Завантажити презентацію

Травматологія[Ушкодження хребта]

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

УШКОДЖЕННЯ ХРЕБТА ЛЕКЦІЯ №5 Завідувач кафедри травматології та ортопедії Професор СУЛИМА ВАДИМ СТАНІСЛАВОВИЧ

Слайд 2

Актуальність проблеми травм хребта. Анатомія хребта як системи опори, захисту і руху. Класифікація травматичних пошкоджень хребта. Клініка травматичних пошкоджень хребта. Надання невідкладної допомоги потерпілим з травмами хребта. Консервативні методи лікування. Хірургічні методи лікування. ПЛАН Проф. Сулима В.С.

Слайд 3

Травми хребта належать до найбільш важких і прогностично несприятливих видів пошкоджень опорно-рухової системи людини. Вони спостерігаються, за даними різних авторів, від 3% до 12% від усіх травм, найчастіше у осіб найбільш працездатного віку (18-40 років), характеризуються довгими строками лікування і високою (87%) первинною інвалідністю. Ступінь інвалідності потерпілих залежить від важкості самої травми, післятравматичних ускладнень та від методів лікування Актуальність Проф. Сулима В.С.

Слайд 4

Хребет - основна частина кистяка людини, є органом опори, руху і захисту. Складається з 24 хребців: 7- шийних, 12 – грудних, 5 – поперекових, 5 - зрощених хребців крижової кістки і з 3-5 недорозвинутих хребців куприка Анатомія Проф. Сулима В.С.

Слайд 5

Кожний окремий хребець за виключенням 1 шийного, складається з тіла і дуги. Дуга, за допомогою двох симетрично розташованих ніжок разом з тілом хребця утворюють отвір. Отвори хребців формують канал хребта, в якому розміщений спинний мозок з нервовими корінцями Анатомія Проф. Сулима В.С.

Слайд 6

На дузі хребця розміщені 7 паростків: 1 - непарний остистий, 2 - парний поперечний 3 - чотири суглобові відростки, які служать для рухового з’єднання хребців між собою Анатомія Проф. Сулима В.С.

Слайд 7

Нижня частина дуги хребця з обох боків зверху і знизу звужена вирізками, які при співставленні двох хребців утворюють міжхребцеві отвори, через які виходять з каналу хребта спинномозкові нерви Анатомія Проф. Сулима В.С.

Слайд 8

Хребет людини має своєрідну форму, зумовлену прямоходінням. В ньому розрізняють вигини до переду (лордоз) в шийному і поперековому відділах, а також назад (кіфоз) в грудному і крижовому відділах. Вказані фізіологічні викривлення зменшують осьові навантаження на хребет Анатомія Проф. Сулима В.С.

Слайд 9

Тіла хребців, крім 1 і 2 шийних, з’єднані між собою міжхребцевими дисками. Всього у людини нараховується 23 диски. Висота диска складає в середньому 1/3 висоти сусіднього хребця. Так, товщина диску в грудному відділі становить 3-5 мм, а в поперековому 10-12 мм Міжхребцевий диск складається з пульпозного ядра в центрі і оточуючого його фіброзного кільця. Зверху і знизу він вкритий гіаліновими пластинками, які тісно зрощені з сусідніми хребцями. Через ці гіалінові пластинки шляхом дифузії відбувається харчування міжхребцевого диска, який в дорослої людини не має автономної судинної системи Анатомія Проф. Сулима В.С.

Слайд 10

Фіброзне кільце складається із внутрішнього і зовнішнього шарів колагенових волокон, які надзвичайно стійкі на розрив і своїми кінцями проростають в тіла хребців. В склад пульпозного ядра входять сполучнотканинні і хрящові клітини, колагенові волокна і желатиноподібна прозора маса - міжклітинна речовина Пульпозне ядро придає пружність міжхребцевому диску і рівномірно розсіює осьове навантаження згідно законам фізики і біомеханіки. Вказані властивості міжхребцевих дисків зумовлюють їх основні фізіологічні функції: - функція міцного з’єднання і утримання тіл суміжних хребців; - функція напівсуглоба, що забезпечує рухомість тіл хребців; - функція амортизатора, який сприймає і гасить всі навантаження на хребет Анатомія Проф. Сулима В.С.

Слайд 11

Поряд з диском у з’єднанні хребців приймають участь зв’язки і міжхребцеві суглоби. За своїми механічними властивостями зв’язки характеризуються величезною міцністю на роз тяжіння і розрив. Згідно Паризької анатомічної номенклатури в організмі дорослої людини налічується 796 зв’язок, які з’єднують між собою 206 кісток. З них на хребет припадає 6 зв’язок Анатомія Проф. Сулима В.С.

Слайд 12

Вздовж всього хребта спереду і ззаду тіл хребців від черепа до крижової кістки розташовані передня і задня поздовжні зв’язки. Між дужками хребців розміщені жовті зв’язки, які складаються в основному із еластичних волокон, що придають їм своєрідний жовтий колір. Ці зв’язки мають значну амплітуду розтягнення, в той же час найбільш міцні на розрив. Поперечні і остисті відростки з’єднані між собою міжпоперечними і міжостистими зв’язками, а над верхівками остистих паростків пролягає надостиста зв’язка Анатомія Проф. Сулима В.С.

Слайд 13

Міжхребцеві диски, зв’язки, міжхребцеві суглоби разом з багатьма поверхневими і глибокими, довгими і короткими м’язами спини забезпечують надійне з’єднання хребців і рухомість хребта в цілому Анатомія Проф. Сулима В.С.

Слайд 14

Особливість кровопостачання хребта і спинного мозку відіграють вагому роль в патогенезі захворювань. Існують три басейни кровопостачання хребта і спинного мозку: - верхній або шийний артеріальний басейн – a. vertebralis, яка забезпечує кровопостачання шийного відділу хребта і спинного мозку та 1-2 грудних сегментів; - середній або грудний артеріальний басейн – a. Adamkiewiсz забезпечує кровопостачання грудного і частково поперекового відділів хребта і спинного мозку; нижній або поперековий артеріальний басейн – a. Desproges-Gotteron забезпечує кровопостачання поперекового і крижового відділів хребта і спинного мозку. Венозна система хребта і спинного мозку не повторює артеріальну систему за виключенням передньої і задньої спинномозкових вен. Система вен є автономною Анатомія Проф. Сулима В.С.

Слайд 15

Класифікація травматичних пошкоджень хребта А.Стабільні (мінімальні) пошкодження хребта: 1) забій заднього опорного комплексу; 2) переломи остистих паростків; 3) переломи поперечних паростків; 4) крайові переломи тіл хребців; 5) пошкодження поздовжніх зв’язок; 6) пошкодження міжпоперечних зв’язок; 7) пошкодження надостистих та міжостистих зв’язок Б.Нестабільні (максимальні) пошкодження хребта, що приводять до відповідного ступеня нестабільності та потребують корекції і стабілізації: 1) компресійні переломи тіл хребців; 2) компресійні переломо-вивихи хребців; 3) розривні переломи; 4) вертикальні переломи; 5) переломи суглобових паростків; 6) переломи ніжок дуг хребців; 7) переломи дужок з пошкодженням жовтих зв’язок. Проф. Сулима В.С.

Слайд 16

Клініка 1. Забій заднього опорного комплексу хребта супроводжується локальними поверхневими болями з наявністю гематоми в м’яких тканинах, незначним порушенням рухової функції хребта. Осьове навантаження на хребет рідко викликає біль. На рентгенограмах хребта структурних змін не виявляється. Консервативне лікування (холод, спокій) повністю відновлює функцію хребта Проф. Сулима В.С.

Слайд 17

Клініка 2. Переломи остистих паростків. Чітка локалізація болю, деформація остистого паростка, його патологічна рухомість, гематома. Рухи в хребті обмежені, болючі, незначне напруження паравертебральних м’язів. На спондилографії в боковій проекції відмічається лінія злому, може бути зміщення відламків. Лікування консервативне, симптоматичне з використання фізпроцедур. Проф. Сулима В.С.

Слайд 18

Клініка 3. Аналогічна клініка переломів поперечних паростків. Однак біль локалізується збоку, глибокий, рухи в хребті значно обмежені, напруження паравертебральних м’язів, наявний симптом Ласега, „прилиплої п’ятки”. На рентгенографії відмічається перелом паростка, часто із зміщенням відламків. Лікування консервативне з застосуванням новокаїнових блокад, фізичних методів лікування, холоду, теплових процедур. Проф. Сулима В.С.

Слайд 19

Клініка 4. Крайові переломи тіл хребців (частіше передньо - верхнього краю тіла хребця) стаються після незначної травми. Відмічається глибокий біль при рухах, фізичному навантаженні. На спондилографії в боковій проекції наявний крайовий відламок тіла хребця переважно зі зміщенням. Лікування консервативне: ліжковий режим (2-3 тижні), реклінація, масаж, фізпроцедури Проф. Сулима В.С.

Слайд 20

Клініка 5. Пошкодження поздовжніх зв’язок зустрічається рідко як самостійна ізольована травма. При цьому біль глибокий, посилюються при навантаженні. Рухи в хребті обмежені болючі. Рентгенологічно структурних змін не виявляється. Лікування консервативне. 6. Пошкодження міжпоперечних зв’язок. Рухи в хребті різко обмежені. Болі постійного характеру, глибокі, як правило, з одної сторони. Спостерігається напруження паравертебральних м’язів. Рентгенологічних змін немає. Лікування консервативне: спокій, холод, УВЧ, блокади, теплові процедури. Проф. Сулима В.С.

Слайд 21

Клініка 7. Пошкодження надостистих та міжостистих зв’язок. Болі при пальпації локалізовані в між остистому проміжку. Остисті паростки не деформовані, може бути гематома. Рухи обмежені, осьове навантаження не болюче. Напруження паравертебральних м’язів. Рентгенологічно – збільшення міжостистих проміжків. Лікування консервативне. Мінімальні пошкодження не супроводжуються неврологічними симптомами Проф. Сулима В.С.