X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Травматологія - Закриті переломи ukr

Завантажити презентацію

Травматологія - Закриті переломи ukr

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

ТРАВМАТИЗМ. ЗАКРИТИЙ ПЕРЕЛОМ. СУЧАСНІ ПРИНЦИПИ ЛІКУВАННЯ ХВОРИХ З ПЕРЕЛОМАМИ ЛЕКЦІЯ №2 Завідувач кафедри травматології і ортопедії Професор СУЛИМА ВАДИМ СТАНІСЛАВОВИЧ

Слайд 2

Травматизм. Види. Вивихи. Діагностика. Класифікація. Лікування Перелом. Визначення. Класифікація переломів. Класифікація АО. Принципи. Діагностика перелому. Транспортна іммобілізація Сучасні методи лікування хворих з переломами. Види остеосинтезу. ПЛАН Проф. Сулима В.С.

Слайд 3

це сукупність пошкоджень різного характеру у певної групи населення, що перебувають у подібних умовах та виникають або повторюються за певний відрізок часу виробничий 20% невиробничий 80% Виробничий травматизм у свою чергу ділиться на промисловий та сільськогосподарський. До промислового травматизму належать травми у працівників на заводах, фабриках, у майстернях, на транспорті, будівництві тощо Травматизм Проф. Сулима В.С.

Слайд 4

Щорічно на виробництві травмується близько 50 тис. осіб, з них 1,5 тис. гинуть, понад 3,5 тис. отримують професійні захворювання. В народному господарстві в умовах, що не відповідають санітарно-гігієнічним нормативам, працюють понад 3 млн. чоловік, з них-близько 1 млн. - жінок Виробничий травматизм Проф. Сулима В.С.

Слайд 5

Основні причини виробничого травматизму - незадовільні умови праці, порушення техніки безпеки на виробництві, застаріла та несправна техніка, погані санітарно-гігієнічні умови праці (захаращеність робочого місця, забруднення повітря, неадекватне освітлення), недостатня кваліфікація робітника, перевтома, численні конструктивні недоліки станків та машин тощо сприяють травматизмові Проф. Сулима В.С. Виробничий травматизм

Слайд 6

У 2012 році в Україні від нещасних випадків невиробничого характеру загинуло 41 158 осіб Крім зазначених видів травматизму, розрізняють навмисні, що наносяться окремими людьми з метою самогубства (суіцидальні) чи каліцтва. До навмисних належать також воєнні травми, тобто травми, одержані на війні Невиробничий травматизм транспортний залізничний автодорожній авіаційний вуличний побутовий спортивний дитячий Проф. Сулима В.С.

Слайд 7

В світі внаслідок ШТП щорічно гинуть понад 250 тис. людей, а кількість травмованих перевищує 2 млн. (за іншими повідомленнями - 8 млн.). Шляхово-транспортний травматизм Цифри переважно занижені, оскільки на сьогодні не вироблене єдине поняття смертності від травми. В Бельгії смертністю від травми вважають смерть на місці травми, а в США до неї зараховують і смерть протягом року після травми Внаслідок ШТП в Англії щорічно гине людей більше, ніж від усіх інших травм, разом узятих. Особливо прикро, що ці та інші травми є головною причиною смерті людей молодого віку (20-40 років) Проф. Сулима В.С.

Слайд 8

об'єднує травми, що виникають у домашніх умовах (у квартирі, на подвір'ї, в гаражі). Велика кількість їх пов'язана з прибиранням квартири та приготуванням їжі. Переважають забиття, рани, опіки. Уражується переважно кисть. Багато травм виникає під час сварок та бійок, чому сприяє алкоголь. Частіше побутові травми виникають у чоловіків, зокрема молодих Побутовий травматизм Проф. Сулима В.С.

Слайд 9

травми отримані під час заняття спортом на майданчиках та в залах складають близько 2- 3 % від усіх пошкоджень Спортивний травматизм Проф. Сулима В.С.

Слайд 10

Характерний для футболістів, боксерів, гімнастів, хокеїстів та мотогонщиків. Переважають травми опорно-рухового апарату (забої, переломи, вивихи), а також голови та тулуба Спортивний травматизм Проф. Сулима В.С.

Слайд 11

Загальна смертність дітей від нещасних випадків складає, за даними ВООЗ 37,2 на 100 тис. хлопчиків і 22,8 на 100 тис. дівчаток Дитячий травматизм До дитячого травматизму належать усі види невиробничого травматизму (дорожньо-транспортний, побутовий, шкільний, вуличний, спортивний та ін.) у дітей Нещасні випадки з дітьми в побутових умовах трапляються частіше у віці до 3 років. Переважна кількість травм у дітей віком до 13 років спостерігається в шкільному віці під час ігор та занять спортом (50%); вдома - 30% і в ШТП - 20% (смертність сягає 80 %). Проф. Сулима В.С.

Слайд 12

треба створити для людини сприятливі соціально-економічні та екологічні умови та проводити спеціальні профілактичні заходи Профілактика травматизму організаційного технічного санітарно-гігієнічного медичного освітнього морально-етичного Проф. Сулима В.С.

Слайд 13

(лат. luxatio) - вид ушкодження суглоба, при яких виникає повне зміщення суглобових кінців з розривом капсули суглоба і зв'язок. Часткове (неповне) зміщення суглобових кінців називають підвивихом Вивих Проф. Сулима В.С.

Слайд 14

Механізм травми Прямий та непрямий Рідко вивихи виникають безпосередньо внаслідок прямої дії травмуючого фактору. Це можливо, коли один із суглобових кінців фіксований, а на другий раптово діє травмуючий фактор значної сили. Частіше травматичні вивихи виникають внаслідок травмуючого фактору, який діє за принципом важеля Вивих Проф. Сулима В.С.

Слайд 15

Класифікація За часом свіжі - до 3 діб після травми; несвіжі - від 3 діб до 3 тижнів; застарілі - більше 3 тижнів Особливі види вивихів Звичний вивих - багаторазові вивихи без надмірних фізичних зусиль. Невправимий - це, як правило, свіжий вивих, який через інтерпозицію капсули, зв'язок, сухожилків не вдається усунути Патологічні вивихи та підвивихи виникають внаслідок руйнування суглобових кінців запальним, дегенеративно-дистрофічним або пухлинним процесом Вроджений вивих або підвивих Вивих Проф. Сулима В.С.

Слайд 16

Симптоми Сильний біль вивихнутого суглоба, посилюється при спробі ворухнути, відсутність руху у ньому, кінцівка знаходиться у вимушеному положенні При огляді визначається деформація у ділянці суглоба, помітна при порівнянні його зі здоровим суглобом. При пальпації виявляється зміщення. Спроби провести пасивні рухи викликають сильний біль та пружній опір. Діагноз ставлять за допомогою рентгенівського дослідження Вивих Проф. Сулима В.С.

Слайд 17

Надання першої допомоги при вивихах Знеболююча терапія (введення наркотичних анальгетиків, 50% розчину анальгіну, 2% розчину новокаїну, лідокаїну в ділянку суглоба (10-20 мл). Транспортна іммобілізація: підручними засобами, табельними транспортними шинами (драбинчастою шиною Крамера, пов’язка Дезо ). Невірно виконана іммобілізація може принести шкоду в результаті додаткової травматизації Вивих Проф. Сулима В.С.

Слайд 18

Лікування Вправлення вивиху проводять за відомим способом для кожного суглобу. Після вправлення кінцівку фіксують гіпсовою лонгетою на 3 тижні. Після зняття її призначають комплекс відновного лікування, масаж, лікувальну гімнастику, електропроцедури. Хірургічному лікуванню підлягають хворі зі звичним вивихом (плеча, наколіника), застарілі вивихи, ускладнені вивихи, деякі свіжі вивихи (вивих акроміального або стернального кінця ключиці) та інші Вивих Проф. Сулима В.С.

Слайд 19

Проф. Сулима В.С. Перелом – це часткове або повне порушення цілісності кістки, яке викликане дією сили і супроводжується пошкодженням м’яких тканин і порушенням функції

Слайд 20

До абсолютних ознак перелому належать наступні симптоми: видима деформація, вкорочення та викривлення осі, патологічна рухомість кісток у місці травми, крепітація. Проф. Сулима В.С. Перелом До відносних ознак перелому належать біль, набряк оточуючих тканин, крововилив в м'які тканини, обмеження рухів, порушення функції кінцівки

Слайд 21

Пошкодження ребер часом утруднює дихання. Переломи кісток таза та хребта часто спричиняють розлади сечовиділення і порушення функцій нижніх кінцівок. Переломи кісток черепа супроводжуються кровотечею з вух. Під час тяжких переломів нерідко настає шоковий стан, особливо у випадках відкритих переломів, що супроводжуються артеріальною кровотечею. При відкритих переломах з рани можуть виглядати частини зламаної кістки Проф. Сулима В.С. Перелом

Слайд 22

1) За причинами виникнення - травматичні – внаслідок зовнішнього впливу. - патологічні – внаслідок незначного впливу ззовні на кістку, котра зруйнована патологічним процесом (наприклад, пухлинним ін.). 2) За важкістю: - Повні без зміщення (наприклад, підокісні), зі зміщенням уламків. - неповні - краєві. 3) За формою та напрямком лінії перелому - поперечні – лінія перелому умовно перпендикулярна осі кістки. - повздовжні –лінія перелому умовно паралельна осі кістки. - косі – лінія перелому проходить під гострим кутом до осі кістки. - гвинтоподібні – виникають внаслідок скручуючого моменту сили, лінія при цьому розташовується по спіралі довкола осі. - уламкові – кістка зруйнована на фрагменти багатьма лініями перелому. - вколочені – кісткові уламки вколочуються між собою на рівні метафазу в губчату тканину та зміщуються проксимальніше по осі кістки. - компресійні – кісткові уламки дрібні, переломи властиві наступним губчатим кісткам – тіло хребця, п’яткова кістка. 4) За цілісністю шкірних покривів - закриті - без сполучення з зовнішнім середовищем. - відкриті - сполучуються з зовнішнім середовищем. 5) За наявності ускладнень загального (травматичний шок, кровотеча, жирова емболія) та місцевого характеру (ушкодження структур (нервів, судин, внутрішніх органів, ранева інфекція) Проф. Сулима В.С. Класифікація

Слайд 23

«Класифікація корисна тільки тоді, коли вона враховує важкість ушкодження та є основою для лікування і оцінки його результатів» проф. Müller Проф. Сулима В.С.

Слайд 24

В основні сучасної класифікації лежить цифрове кодування діагнозу за анатомічною локалізацією та типом перелому (кістка, сегмент, тип, група, підгрупа) Проф. Сулима В.С.

Слайд 25

Класифікація АО Дати відповіді на основні та бінарні питання Центр перелому Діафіз/метаепіфіз Внутрішньосуглобовий/позасуглобовий Повний/неповний внутрішньосуглобовий Простий/уламковий Клиноподібний/складний Спіральний/сгинальний Відколювання/вдавлення Проф. Сулима В.С.

Слайд 26

Класифікація АО анатомічна Правило квадрата 1 2 3 1 2 3 4 Проф. Сулима В.С.

Слайд 27

діафізарні 2 переломи простий з клином складний 2 А 2 В 2 С Класифікація АО Простий чи уламковий Клиноподібний чи складний Проф. Сулима В.С.

Слайд 28

простий (А) спіральний чи згинальний А 1 А 2 А 3 спіральний косий поперечний діафізарні 2 переломи Класифікація АО Кут ≥300 чи ≤300 Проф. Сулима В.С.

Слайд 29

В 1 В 2 В 3 спіральний клин згинальний клин уламковий клин Класифікація АО діафізарні 2 переломи з клином (В) спіральний чи згинальний інтактний чи фрагментарний Проф. Сулима В.С.

Слайд 30

С 1 С 2 С 3 спіральний сегментарний неправильний Класифікація АО діафізарні 2 переломи складний (С) правильний чи іррегулярний спіральний чи сегментарний Проф. Сулима В.С.

Слайд 31

позасуглобовий Частковий суглобовий Повний суглобовий Класифікація АО метаепіфізарні переломи А 1 В 1 С 1 Проф. Сулима В.С.

Слайд 32

Класифікація АО метаепіфізарні позасуглобові прості (А) переломи А 1 А 2 А 3 простий з клином складний Проф. Сулима В.С.

Слайд 33

Класифікація АО метаепіфізарні частково суглобові (В) переломи В 1 В 2 В 3 простий відкол з імпресією відкол і імпресія Проф. Сулима В.С.

Слайд 34

Класифікація АО метаепіфізарні суглобові (С) переломи С 1 С 2 С 3 простий суглобовий простий метафізарний простий суглобовий складний метафізарний складний суглобовий складний метафізарний Проф. Сулима В.С.

Слайд 35

Кістка Сегмент Тип Група 3 2 А 3 ПРИКЛАД ДІАГНОЗУ Перелом лівої стегнової кістки на межі середньої та верхньої третини зі зміщенням по довжині та ширині Рентгендіагностика Проф. Сулима В.С.

Слайд 36

простий (А) спіральний чи згинальний А 1 А 2 А 3 спіральний косий поперечний діафізарні 2 переломи Класифікація АО Кут ≥300 чи ≤300 Проф. Сулима В.С.

Слайд 37

Кістка Сегмент Тип Група 3 2 С 3 ПРИКЛАД ДІАГНОЗУ Багатоуламковий перелом лівої стегнової кістки в середній третині зі зміщенням Рентгендіагностика Проф. Сулима В.С.

Слайд 38

С 1 С 2 С 3 спіральний сегментарний неправильний Класифікація АО діафізарні 2 переломи складний (С) правильний чи іррегулярний спіральний чи сегментарний Проф. Сулима В.С.

Слайд 39

Кістка Сегмент Тип Група 4 1 B 1 ПРИКЛАД ДІАГНОЗУ Внутрішньосуглобовий метаепіфізарний перелом зовнішнього виростку великогомілкової кістки зі зміщенням Рентгендіагностика

Слайд 40

Класифікація АО метаепіфізарні частково суглобові (В) переломи В 1 В 2 В 3 простий відкол з імпресією відкол і імпресія Проф. Сулима В.С.

Слайд 41

– заходи щодо забезпечення нерухомості кісток у місці перелому. Здійснюється за допомогою відповідних шин, виготовлених з табельних чи підручних матеріалів з обов’язковою фіксацією двох розміщених поряд суглобів. Такі заходи зменшують біль, що попереджає виникнення шоку Проф. Сулима В.С. Транспортна іммобілізація

Слайд 42

ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ТРАНСПОРТНОЇ ІММОБІЛІЗАЦІЇ КІНЦІВОК обов’язкова іммобілізація двох суміжних суглобів, а при вивиху плечової або стегнової кістки - трьох суглобів медпрацівник при можливості моделює шину на собі або по здоровій кінцівці хворого кінцівці слід надати фізіологічне положення, а якщо це неможливо, то таке положення, при якому кінцівка менш за все травмується при відкритих вивихах чи переломах вправлення не виконують. А після вкриття рани стерильною пов'язкою кінцівку фіксують в тому положенні, в якому вона знаходиться Проф. Сулима В.С.

Слайд 43

ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ТРАНСПОРТНОЇ ІММОБІЛІЗАЦІЇ КІНЦІВОК транспортну шину фіксують поверх одягу і взуття потерпілого, бажано з м'яким прошарком ватно-марлевої підкладки фіксація шини не повинна перекривати місце накладання джгута для його контролю іммобілізована кінцівка перед транспортуванням в холодну пору року повинна бути утеплена для запобігання відмороження ушкоджену іммобілізовану кінцівку під час перекладання потерпілого з нош повинен тримати помічник невірно виконана іммобілізація може принести шкоду в результаті додаткової травматизації Проф. Сулима В.С.

Слайд 44

Моделювання шини лікарем Транспортна іммобілізація ушкодженої верхньої кінцівки шиною Крамера Проф. Сулима В.С.

Слайд 45

Іммобілізація шиною Дітерихса ушкодженої нижньої кінцівки Проф. Сулима В.С.

Слайд 46

Проф. Сулима В.С. Іммобілізація шиною Дітерихса нижньої кінцівки

Слайд 47

Метод іммобілізації пневмошиною ушкодженої нижньої кінцівки Проф. Сулима В.С.

Слайд 48

Комірець ШАНЦА Проф. Сулима В.С.

Слайд 49

Сучасні методи лікування Консервативний метод Хірургічний метод Фіксаційний (гіпсова іммобілізація) Екстензійний (скелетний витяг) Накістковий (екстрамедулярний) остеосинтез Внутрішньокістковий (інтрамедулярний) остеосинтез Зовнішньої фіксації за допомогою апарату Проф. Сулима В.С.

Слайд 50

Правильно виконана гіпсова іммобілізація добре утримує вправлені відламки. Техніка накладання гіпсової пов’язки потребує відповідних знань, навичок. При свіжих переломах кінцівка фіксована гіпсовою пов’язкою внаслідок збільшення гематоми і набряку може здавлювати судини, утворювати ішемію і призвести до змертвіння кінцівки До консервативних методів лікування належать застосування гіпсової пов’язки (фіксаційний), скелетний клейовий і лейкопластирний витяг (екстензійний) Проф. Сулима В.С.

Слайд 51

Після фіксації кінцівки гіпсовою пов’язкою слід зробити контрольну рентгенограму, а також повторити її через 7-10 днів в тих випадках, коли ми підозрюємо можливість вторинного зміщення кісткових відломків в гіпсовій пов’язці Проф. Сулима В.С.

Слайд 52

Скелетний витяг при лікуванні хворого з переломом кісток гомілки Проф. Сулима В.С.

Слайд 53

В останні десятиліття швидкими темпами удосконалюються методи фіксації переломів Проф. Сулима В.С.

Слайд 54

Змінились акценти від механічних до біологічних пріоритетів. Результати сучасних наукових досліджень довели, що більш еластична фіксація уламків сприяє формуванню кісткової мозолі, в той час як ігнорування ідеального співставлення кісткових уламків зменшує травматизацію тканин та їх кровопостачання Проф. Сулима В.С.

Слайд 55

Методи сучасної стабільної фіксації Накісткова фіксація пластинамиLISS, LCP Проф. Сулима В.С.

Слайд 56

Методи сучасної стабільної фіксації Проф. Сулима В.С. Зовнішня фіксація апаратами

Слайд 57

Методи сучасної стабільної фіксації Зовнішня фіксація апаратами Проф. Сулима В.С.

Слайд 58

Зовнішня фіксація апаратами Проф. Сулима В.С.

Слайд 59

Методи сучасної стабільної фіксації Внутрішньокісткова фіксація Проф. Сулима В.С.

Слайд 60

Принципи, що відповідають сучасним вимогам біологічної внутрішньої фіксації Відновити довжину ушкодженого сегменту Усунути кутове та ротаційне зміщення Щадно ставитися до кісткових фрагментів Проф. Сулима В.С.

Слайд 61

Проф. Сулима В.С.

Слайд 62

Проф. Сулима В.С.

Слайд 63

Проф. Сулима В.С.

Слайд 64

Проф. Сулима В.С. Aesculap Tutlingen Germany 2010 Дякую за увагу !

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Медицина