X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
ПОЗАМАТКОВА ВАГІТНІСТЬ

Завантажити презентацію

ПОЗАМАТКОВА ВАГІТНІСТЬ

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Підготував к.м.н. Сопель В.В. Лекція на тему: 1 ПОЗАМАТКОВА ВАГІТНІСТЬ

Слайд 2

План лекції: Вступ Класифікація та фактори ризику Діагностичні критерії позаматкової вагітності Лікування позаматкової вагітності Прикінцеві положення

Слайд 3

Під позаматковою вагітністю (ПВ) розуміють вагітність, при якій імплантація заплідненої яйцеклітини відбулася поза порожниною матки. Найбільш часта локалізація ПВ – маткові труби.

Слайд 4

Класифікація 1. За МКХ-10: О00 Абдомінальна (черевна) вагітність О00.1 Трубна вагітність Вагітність у матковій трубі Розрив маткової труби внаслідок вагітності Трубний аборт О00.2 Яєчникова вагітність О00.8 Інші форми позаматкової вагітності Шийкова Комбінована В розі матки Внутрішньозв'язкова В брижі матки О00.9 Позаматкова вагітність неуточнена.

Слайд 5

За перебігом : прогресуюча; порушена (трубний аборт, розрив маткової труби); завмерла вагітність.

Слайд 6

Фактори ризику Запальні захворювання матки та придатків матки в анамнезі. Рубцево - спайкові зміни органів малого таза внаслідок перенесених раніше операцій на внутрішніх статевих органах, пельвіоперитоніту, абортів. Порушення гормональної функції яєчників. Генітальний інфантилізм. Ендометріоз. Довготривале використання внутрішньоматкових контрацептивів. Допоміжні репродуктивні технології.

Слайд 7

Діагностика Клінічні ознаки Ознаки вагітності : затримка менструацій; нагрубання молочних залоз; зміна смакових, нюхових та інших відчуттів характерних для вагітності; ознаки раннього гестозу (нудота, блювання та ін.); позитивні імунологічні реакції на вагітність (ХГЛ у сироватці крові та сечі). Порушення менструального циклу – мажучі, кров`яні виділення зі статевих шляхів: після затримки менструацій; з початком наступної менструації; до настання очікуваної менструації;

Слайд 8

Больовий синдром : односторонній переймоподібний або постійний біль внизу живота; раптовий інтенсивний біль у нижній частині живота; перитонеальні симптоми у нижньому відділі живота, різного ступеня вираженності; ірадіація болю у пряму кишку, область промежини та крижі. Ознаки внутрішньочеревної кровотечі (у разі порушеної ПВ) : притуплення перкуторного звуку у фланках живота; позитивний симптом Кулєнкампфа (наявність ознак подразнення очеревини за умови відсутності локального м`язового напруження у нижніх відділах живота) у горизонтальному положенні хворої позитивний двосторонній “френікус” симптом, а у вертикальному – головокружіння, втрата свідомості; у разі значного гемоперитонеума - симптом Щьоткіна-Блюмберга; прогресуюче зниження показників гемоглобіну, еритроцитів, гематокриту за результатами аналізу крові. Порушення загального стану (у разі порушеної ПВ): - слабкість, головокружіння, втрата свідомості, холодний піт, колапс, гемодинамічні порушення; нудота, рефлекторне блювання;метеоризм, однократна діарея.

Слайд 9

Дані гінекологічного обстеження : ціаноз слизової оболонки піхви та шийки матки; розміри матки менші від очікуваного терміну вагітності; одностороннє збільшення та болючість придатків матки; нависання склепінь піхви (у разі гемоперитонеума); різка болючість заднього склепіння піхви (“крик Дугласа”); болючість при зміщенні шийки матки.

Слайд 10

Специфічне лабораторне обстеження: - якісний або кількісний тест на ХГЛ. Інструментальні методи обстеження. УЗД : відсутність плодового яйця у порожнині матки; візуалізація ембріона поза порожниною матки; виявлення утвору неоднорідної структури в області проекції маткових труб; значна кількість вільної рідини у дугласовому просторі.

Слайд 11

Слайд 12

У разі малого терміну затримки менструації, зацікавленості жінки у збереженні маткової вагітності та відсутності симптомів внутрішньочеревної кровотечі необхідно вибрати очікувальну тактику, орієнтуючись на клінічні ознаки, УЗД в динаміці спостереження та рівень -ХГЛ у сироватці крові. Діагностичне вишкрібання стінок порожнини матки виконується за відсутності апарату УЗД та за умови поінформованої згоди пацієнтки на цю маніпуляцію.

Слайд 13

У разі малого терміну затримки менструації, зацікавленості жінки у збереженні маткової вагітності та відсутності симптомів внутрішньочеревної кровотечі необхідно вибрати очікувальну тактику, орієнтуючись на клінічні ознаки, УЗД в динаміці спостереження та рівень -ХГЛ у сироватці крові.

Слайд 14

Пункція черевної порожнини через заднє склепіння піхви. Проводиться за відсутності апарату УЗД для діагностики трубного аборту. Наявність у пунктаті рідкої крові – одна з ознак ПВ. У разі клінічних ознак внутрішньочеревної кровотечі пункція черевної порожнини через заднє склепіння піхви не проводиться – затримка часу початку лапаротомії.

Слайд 15

Діагностичні ознаки різноманітних форм трубної вагітності

Слайд 16

Слайд 17

Диференціальна діагностика. Діагностика ектопічної вагітності достатньо проста у пацієнток з аменореєю, ознаками вагітності, болями в нижніх відділах живота і кровотечею. Але необхідно виключати наступні стани: 1. Перекрут кісти яєчника або гострий апендицит. 2. Переривання маткової вагітності. 3. Крововилив у жовте тіло.

Слайд 18

Лікування ПВ. Принципи ведення хворих з ектопічною вагітністю: Підозра на позаматкову вагітність є показанням для термінової госпіталізації. Рання діагностика допомагає зменшити кількість ускладнень і надає можливість застосовувати альтернативні методи лікування. У разі встановленого діагнозу позаматкової вагітності необхідно провести невідкладне оперативне втручання (лапароскопія, лапаротомія). Оперативне лікування позаматкової вагітності є оптимальним. У сучасній практиці можливе застосування консервативних методів лікування позаматкової вагітності. У разі вираженої клінічної картини порушеної ектопічної вагітності, наявності гемодинамічних порушень, гіповолемії пацієнтка негайно госпіталізується для невідкладного хірургічного втручання у найкоротші терміни лапаротомічним доступом

Слайд 19

Якщо клінічна картина стерта, немає ознак гіповолемії та внутрішньої кровотечі – проводять УЗД органів малого таза і/або лапароскопію. На догоспітальному етапі у разі порушеної позаматкової вагітності об`єм невідкладної допомоги визначається загальним станом хворої та величиною крововтрати. Інфузійна терапія (об`єм, швидкість введення розчинів) залежить від стадії геморагічного шоку (див. протокол – „Геморагічний шок”). Тяжкий стан хворої, наявність виражених гемодинамічних порушень (гіпотонія, гіповолемія, гематокрит менше 30%) – абсолютні показання для оперативного втручання лапаротомним доступом з видаленням вагітної маткової труби і проведенням протишокової терапії.

Слайд 20

Застосовують комплексний підхід до лікування жінок з позаматковою вагітністю, який включає: а) оперативне лікування; б) боротьбу з кровотечею, геморагічним шоком, крововтратою; в) ведення післяопераційного періоду; г) реабілітацію репродуктивної функції. Оперативне лікування проводять як лапаротомним, так і лапароскопічним доступом. До переваг лапароскопічних методик відносяться: - скорочення тривалості операції; - скорочення тривалості післяопераційного періоду; - скорочення тривалості перебування в стаціонарі; - зменшення кількості рубцевих змін передньої черевної стінки; - косметичний ефект.

Слайд 21

Виконання органозберігаючих операцій при позаматковій вагітності супроводжується ризиком розвитку у післяопераційному періоді персистенції трофобласта, що є результатом його неповного видалення з маткової труби і черевної порожнини. Найбільш ефективним методом профілактики даного ускладнення є ретельний туалет черевної порожнини 2 –3 літрами фізіологічного розчину і однократне введення метотрексату у дозі 75-100мг внутрішньом`язово у першу, другу добу після операції.

Слайд 22

Операції, які застосовують у разі трубної вагітності: Сальпінгостомія (туботомія). Виконується подовжня сальпінгостомія. Після видалення плодового яйця сальпінгостому, звичайно не ушивають. У разі, коли ворсини хоріона не проростають у м'язову оболонку маткової труби обмежуються її вишкрібанням. Сегментарна резекція маткової труби. Видаляють сегмент маткової труби, де знаходиться плодове яйце, після чого виконують анастомоз двох кінців труби. При неможливості виконання сальпінго-сальпінго анастомоза можна перев'язати обидва кінці і накласти анастомоз пізніше. Сальпінгектомія. Цю операцію виконують у разі порушеної трубної вагітності, що супроводжується масивною кровотечею. Операцію і гемотрансфузію у такому разі проводять одночасно.

Слайд 23

Консервативне лікування ПВ. Лікування прогресуючої позаматкової вагітності метотрексатом може проводитися лише у закладах охорони здоров’я третього рівня, де є можливість визначення -субодиниці ХГЛ у сироватці крові та проведення УЗД трансвагінальним датчиком. Показання до застосування метотрексату у разі ПВ. Щоб уникнути введення метотрексату при нормальній матковій вагітності або викидню, що не відбувся, його призначають лише у наступних випадках:

Слайд 24

Підвищений рівень -субодиниці ХГЛ у сироватці крові після органозберігаючої операції на матковій трубі, яка виконана з приводу прогресуючої позаматкової вагітності. Стабілізація або підвищення рівню -субодиниці ХГЛ у сироватці крові протягом 12-24 годин після роздільного діагностичного вишкрібання або вакуум-аспірації, якщо розмір плодового яйця в області придатків матки не перевищує 3,5 см. Визначення при УЗД трансвагінальним датчиком плодового яйця діаметром не більше 3,5 см. в області придатків матки у разі рівня -субодиниці ХГЛ більше 1500 МЕ/л за відсутності плодового яйця у порожнині матки.

Слайд 25

Застосування метотрексату при позаматковій вагітності

Слайд 26

Якщо рівень -субодиниці ХГЛ у сироватці зменшився менше, ніж на 15% на восьму добу, метротрексат вводять повторно у тій же дозі. Якщо рівень -субодиниці ХГЛ у сироватці збільшився понад 15%, хвору спостерігають, щотижня визначають рівень -субодиниці ХГЛ до тих пір, поки цей рівень не буде менше 10 МЕ/л.