"Життєвий і творчий шлях Олександра Блока"
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Олександр Олександрович Блок - найбільший поет - символіст «Якщо ви любите мої вірші, подолайте їх отрута, прочитайте в них про майбутнє» (А. Блок)
28.11.1880 р. Народився в Санкт-Петербурзі. Батько - професор державного права у Варшавському університеті, мати - перекладач художньої літератури.
1880р. - 1890 р. Дитинство і юність А. Блок проводить в будинку діда А. Бекетова, ректора Санкт-Петербурзького університету.
Три етапи процесу «воплочення»: 1. «Теза»-перше поклоніння ідеалу. 2. «Антитеза»-пов'язане з втратою ідеалу. 3. «Синтез»-набуття нових позитивних цінностей. Поезія А. Блок - єдина лірична трилогія, унікальний роман у віршах, що оповідає про духовному шляху поета. Блок назвав свою творчість «трилогією воплочення» : «від миті занадто яскравого світла-через необхідний болотистий ліс - до розпачу, прокльонів, відплати, до народження людини громадського»
«Теза» - 1 книга віршів (1898г.-1904р.) Про неї А. Блок писав так: «Рання ранкова зоря, сни і тумани, самотність, морок, тиша...» Цикли віршів: «Ante Lucem» («До світла») «Вірші про Прекрасну Даму» «Роздоріжжя» Прекрасна Дама- «Цариця чистоти», «Вечірня Зірка», осередок всього Вічного й Небесного.
1898г. - 1906 р. Навчання в Санкт-Петербурзькому університеті, спочатку на юридичному, потім на філологічному факультеті. У 1902 р. входить у коло поетів-символістів на чолі з Д. Мережковським і З. Гіппіус. Основні ознаки символістської лірики А. Блоку: Музикальність Височина тематики Багатозначність Містична налаштованість Недомовленість Розпливчастість образів.
1903 р. Перша публікація віршів А. Блоку в журналі «Новий шлях». Дружиною А. Блоку стає Любов Дмитрівна Менделєєва, їй присвячено поетична збірка «Вірші про Прекрасну Даму» (1904 р.). Душевний і поетичний злет А. Блоку почався з зародження любові до Л. Д. Менделєєва. «Вірші про Прекрасну Даму» об'єднані наскрізними мотивами: очікування появи Прекрасної Дами недосяжності мрії лицарського служіння Дамі
Цикл «Вірші про Прекрасну Даму» Передчуваю Тебе. Року проходять мимо - Усе у вигляді одному передчуваю Тебе. Весь горизонт у вогні - і ясний нестерпно, І мовчки чекаю, - сумуючи і люблячи. У ліричної героїні циклу злилися риси загадкової незнайомки і конкретної жінки, Любові Дмитрівни Менделєєва:
«Антитеза» -2 книга віршів (1904р.-1908р.)Відхід від містицизму, від ідеалу світової гармонії, спрямованість до обыденнности і повсякденності, занурення у світ людських пристрастей, боротьби і страждань. Цикли віршів: «Бульбашки землі», «Різні вірші», «Місто», «Снігова маска», «Фаїна». Починає звучати одна з головних проблем - народ і інтелігенція.
«Вірш «Незнайомка», яке увійшло в цикл «Місто», не тільки один із кращих віршів поета, але й одне з найдосконаліших створінь всієї російської лірики А. В. Тернівський Ліричний герой вірша відчужений і самотній. Світ, народжений його фантазією, - це його «скарб», що дає можливість залишитися самим собою. І цей світ натхненний чином прекрасної Незнайомки. Саме вона вселяє віру в світле початок життя.
1907 р. Цикли віршів «Несподівана радість» і «Сніжна маска». У цих творах А. Блоку з'являється соціальна тема. У ліриці виникає поетичний символ стихії. Герой опиняється перед необхідністю вибору шляху, він повинен знайти в хаосі порядок.
1906 р. Поставлена перша п'єса «Балаганчик» в театрі Ст. Коміссаржевської під керівництвом Ст. Мейєрхольда. У ній поет проголосив своє відчуття кризи.
«Синтез» - 3 книга (1909.-1916г.) «Страшний світ»-це викриття буржуазного існування, дисгармонія навколишньої дійсності; світ замкнутий, але поет вірить у перемогу світла і життя Цикли: «Страшний світ» «Танці смерті» Відплата», «Кармен» «Батьківщина» Цикли віршів: «Страшний світ» «Танці смерті» Відплата», «Кармен» «Батьківщина» О, я хочу безумно жити, Все, що існує - увічнити, Безособове - вочеловечить, Несправджене - втілити!
1907р. - 1913 р. Численні поїздки по країнах Західної Європи (Італія, Франція, Бельгія, Нідерланди, Німеччина). 1908р. Збірки віршів «Земля в снігу», 1911р.«Нічні години», 1913р. лірична драма «Троянда і хрест», цикл «На полі Куликовому». 1916 р. Призваний в армію.
1917р. -1918 р. Події революції відбилися в поемі «Дванадцять» та вірші «Скіфи» (1918р). Революцію поет приймає як потрясіння космічного масштабу, як аварія колишнього світоустрою.
Революцію А. Блок відчуває як розвивається хаос, як відплати старому світу. Написавши поему в єдиному творчому пориві, поет вигукнув: «Сьогодні я-геній!» Поема «Дванадцять» - вершина творчості А. Блоку. Велич і правоту «революції-бурі», поет зображує в заключній главі поеми, де попереду дванадцяти червоногвардійців- «апостолів» нового життя виникає образ Ісуса Христа. Кінцівка загадкова. Ймовірно, А. Блок передбачав великі жертви і виявився прав.
Росія - Сфінкс. Радіючи і засмучений, І обливаючись чорною кров'ю, Вона дивиться, дивиться ,дивиться в тебе І з ненавистю, і з любов'ю! Вірш «Скіфи». У російській історії А. Блок побачив запорука майбутніх успіхів і підйому країни.
1918 -1921 рр. Як поет після революції замовкає. Багато працює в установах культури, створених новою владою. Пише статті «Інтелігенція і революція» (1918р.), «Крах гуманізму» (1919р.), вірші «Без божества, без натхнення» (1921р.), «Про призначення поета» (1921р.). Останній вірш «Пушкінському дому» звернуто (як і стаття «Про призначення поета») до пушкінської теми. Останні роки життя і творчості Олександра Блока.
07.08.21 р. Помер Олександр Блок у Петрограді Звучи, лунай, жива мова Поета Олександра Блока. Зустрічей розуму і світла зустрічей У пориві потужному і глибокому. Лунай же, вписуючись одно В світ міст і сіл, листопад туманний, в теплий серпень, І в тяжкий, і в щасливий день. ...І не відкинути, не отречь Рядок від Батьківщини і термінів. Звучи, лунай, жива мова Поета Олександра Блока! Ст. Лазарєв Володимир Лазарєв
Схожі презентації
Категорії