X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
УРЗМ. Протиставлення життєвого вибору в долі синів Тараса: цілісність натури Остапа та конфлікт почуття і обов’язку в Андрія

Завантажити презентацію

УРЗМ. Протиставлення життєвого вибору в долі синів Тараса: цілісність натури Остапа та конфлікт почуття і обов’язку в Андрія

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Тема УРЗМ. Протиставлення життєвого вибору в долі синів Тараса: цілісність натури Остапа та конфлікт почуття і обов’язку в Андрія.

Слайд 2

Образ батьківщини у повісті “Тарас Бульба” Проблемна ситуація Що таке батьківщина? Чи потрібна людині вітчизна? Чи може людина жити без свого коріння, без пам’яті про предків, без відповідальності перед народом і країною? Що ж то за людина? Що означає для вас слово “батьківщина”? Чи любите ви свою землю? У чому виявляється ця любов?

Слайд 3

Образ батьківщини у повісті “Тарас Бульба” Коментар учителя Образ батьківщини є центральним у повісті “Тарас Бульба”. Ставлення до батьківщини є критерієм оцінки героїв. Так чи інакше всі персонажі висловлюються словом чи ділом про рідну землю. Андрій зраджує батьківщину, покохавши прекрасну полячку. Остап, не осоромив рідної землі, гинучи на чужині. Так само з думкою про вітчизну помирають славні козаки-запорожці. Людина стає зрадником, коли відмовляється від батьківщини і переступає межу, з-за якої немає вороття.

Слайд 4

Слайд 5

Остап і Андрій у рідному домі Запитання та завдання для учнів Прочитайте перший опис Остапа та Андрія. Що було спільного в їхній зовнішності після виходу з академії? Як характеризує їх Тарас? Як Тарас перевіряє синів на фізичну міць? Хто із синів бився з батьком і як показав себе? Як Тарас оцінює меншого сина, який не взяв участі у бійці? Яку “науку” визнавав Тарас єдино правильною для своїх синів? Куди він повіз їх задля опанування цієї науки? Порівняйте ставлення батька і матері до своїх синів. Хто кого більше любив? Як ви гадаєте, чому?

Слайд 6

Як навчалися герої Як навчався Остап в академії? Які риси характеру хлопця там проявилися, як він ставився до товаришів, до покарань? Як навчався Андрій? Чим він відрізнявся від Остапа? У чому виявилася його спритність, хитрість? Яке почуття ще під час навчання в академії полонило його душу?

Слайд 7

Перше кохання Андрія У кого закохався Андрій? Як він пробрався у дім до прекрасної полячки? Про що свідчила поведінка Андрія? Чому кохання зіграло фатальну роль у його долі? У чому полягає трагедія Андрія?

Слайд 8

Опанування козацької науки Як Остап і Андрій поводилися на Січі? Як їх сприйняли козаки? Як билися Остап і Андрій під час облоги Дубно? Що єднає і що різнить героїв у цих описах? У кого з них виявилися “лицарські здібності” й “нахили майбутнього вождя”, хто “в одну мить міг виміряти всю небезпеку”? Хто “вбачав у бою “божевільну насолоду і захоплення”? Як Тарас оцінює військовий хист своїх синів? Коли розповідь про Остапа і Андрія у повісті розпадається на дві окремі сюжетні лінії?

Слайд 9

Аналіз образу Андрія Як Андрій поводився під час тривалої облоги Дубно, коли козаки змушені були вичікувати? Як повів себе Андрій, коли служниця панночки звернулася до нього з проханням? Чи відчував Андрій сумніви, вагання? Чи подумав він про те, що, допомагаючи ворогам, зраджує батьківщину? Як Андрій збирав харчі для панночки? Чому батько і брат не зупинили його? Чи була міцною віра Андрія? Чи вимагала від нього панночка зректися вітчизни? Які слова передав Андрій через Янкеля? Про що свідчить зміна його одягу? Кого Андрій рубав шаблею у останньому бою? Яка доля його спіткала?

Слайд 10

Слайд 11

Аналіз образу Остапа Як виявив себе Остап у битві проти ляхів? Чому запорожці обирають Остапа курінним отаманом? Як поводився Остап під час виборів? Чи виявив він бажання влади? Як вороги взяли Остапа у полон? Чому під час страти Остап і козаки “не дивилися і не вклонялися ворогові”? Де був Остап – попереду чи ззаду? Що він сказав запорожцям? Як поводився Остап у останні хвилини свого життя? Як Тарас оцінює його поведінку? Якими були останні слова Остапа? Про що вони свідчать? Чому автор, описуючи героїчну загибель козаків, вводить у повість слова українською мовою?

Слайд 12

Слайд 13

Робота з ілюстраціями Розгляньте ілюстрації до повісті, які пов’язані з образами Остапа і Андрія. Чи допомагають вони краще зрозуміти і описати характери героїв твору? Які художні засоби використовують художники, щоб показати особливості характерів персонажів? Які ілюстрації вам найбільше сподобалися? Чому?

Слайд 14

Остап Андрій

Слайд 15

М. Дерегус “Повернення з бурси”

Слайд 16

Д. Шмаринов “Дорогою на Січ”

Слайд 17

Д. Шмаринов “Андрій і панночка”

Слайд 18

М. Дерегус “Тарас Бульба над тілом Андрія”

Слайд 19

М. Дерегус “Остап перед стратою”

Слайд 20

Запитання та завдання для учнів По яких критеріях ми порівнювали героїв повісті “Тарас Бульба” М. Гоголя? (Події, вчинки, оцінка іншими героями твору.) Чи можемо ми сказати, що в даному випадку мова йде про звичайне порівняння, співставлення? Яке значення в оцінці героїв має наша особиста думка?

Слайд 21

Складний план порівняльної характеристики Остапа і Андрія І. Вступ. Роль Запорозької Січі в становленні свободи на Україні, в формуванні характерів запорожців. ІІ. Основна частина. Герої повісті М. Гоголя “Тарас Бульба” – молоді козаки Остап і Андрій, сини Тараса. 1. Навчання і виховання у бурсі, формування особистостей: а) наполегливість Остапа, вміння підпорядкувати себе головній меті і легке ставлення до життя Андрія; б) прямодушність, вірність принципам колективізму Остапа і хитрість та вміння уникнути покарання Андрія; в) свідома підготовка себе до майбутнього життя на Січі Остапа і перевага особистих мотивів над колективними у Андрія, романтичність його душі.

Слайд 22

Складний план порівняльної характеристики Остапа і Андрія 2. Почуття рідного дому, початок шляху. а) почуття власної гідності у Остапа і готовність Андрія не втручатися у неприємності; б) справжня любов до рідної матері і дому у Остапа і байдужість та згода забути про все Андрія. 3. Поведінка на Січі – навчання та підготовка до битв; а) сприйняття військового таланту братів Тарасом Бульбою; б) показний героїзм, керування в бою лише своїми бажаннями Андрія і вміння Остапа тверезо оцінювати обстановку, піклуватися про товаришів, підкорювати власні інтереси інтересам справи.

Слайд 23

Складний план порівняльної характеристики Остапа і Андрія 4. У бойовому поході: А) розсудливість Остапа, повага до нього досвідчених козаків і відчайдушна юнача запальність Андрія; Б) вибори Остапа курінним отаманом і зрада Андрієм батьківщини і товаришів. 5. Поведінка перед смертю: мужність, витримка, душевна сила Остапа, бажання підтримати товаришів, вірність козацьким ідеалам, вітчизні, і страх перед розплатою, самотність Андрія. ІІІ. Висновки. Неоднозначність оцінки головних героїв: а) з точки зору їх батька – Тараса Бульби; б) ставлення автора до героїв; в) моє ставлення до Остапа та Андрія.

Слайд 24

Підсумки уроку Бесіда з учнями Чому автор показав Остапа і Андрія порівнюючи їх? Чому Андрій, маючи обдаровану натуру, фізичну силу, хист до військової служби, не став справжнім козаком? Що дало сили Остапу витримати катування і мужньо зустріти смерть? Чому, на думку автора, втрата батьківщини – горе, а відмова від неї – духовна смерть для людини? Чи поділяєте ви думку письменника? Чому?

Слайд 25

Домашнє завдання Читати розділ ХІІ, дібрати цитати до образу Тараса Бульби.

Завантажити презентацію

Схожі презентації

Презентації по предмету Зарубіжна література