Порівняльний аналіз наступних історичних подій: Відміна кріпацтва в Росії та відміна рабства у США.
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Порівняльний аналіз історичних подій: Відміна кріпацтва в Росії та відміна рабства у США. Роботу виконала: Учениця 9 класу Полігонівської ЗОШ Поліщук Анастасія.
Закон Авраама Лінкольна про відміну рабства та маніфест Олександра II про відміну кріпацтва. Наслідки цих подій та їх вплив на розвиток США та Росії “ Якщо не вважати рабство злом, то зла в світі не існує “
Діяльність А. Лінкольна за час перебування у влади Авраам Лінкольн (англ. Abraham Lincoln; 12 лютого 1809 — †15 квітня 1865) — 16-й президент США (1861—1865), перший президент від республіканської партії, визволитель американських рабів. 1 січня 1863 року Лінкольн підписав закон — Декларацію про звільнення («емансипацію») негрів. Цей революційний вчинок став початком кінця конфедератів. 8 листопада 1864 року Лінкольн був вдруге обраний президентом США, перемігши з різницею в 10% генерала Мак-Кленана. Перед обранням Лінкольн сказав фразу, яка стала знаменитою: «Коней на переправі не міняють» . У середині листопада 1864 року почався знаменитий марш-кидок армії генерала з Півночi Шермана Атлантичним узбережжям США, який остаточно поховав надії Півдня на перемогу. 18 січня 1864 року конгрес США прийняв 13-у поправку до Конституції, подану Лінкольном. З цього дня усі без винятку негри стали «вільними назавжди». Президент наполягав на звільненні негрів не тільки за законом, але і відповідно до Конституції.
Громадянська війна та її причини Громадянська війна в США 1861—1865 рр. — війна між північними штатами США і 11 рабовласницькими штатами Півдня, які відділилися від Сполучених Штатів Америки і повстали з метою збереження рабовласницького стану на території півдня США. Війна почалась з битви за Форт Самтер 12 квітня 1861 р. і закінчилась 26 травня 1865 р., коли останні війська конфедератів здалися. Під час війни відбулося близько 2000 битв. Ця війна була найбільшою за масштабом людських втрат серед усіх воєн, де брали участь США. Причини: Існування двох різних систем ( Північна – ринкова система та Південна – рабовласницька ) Політичні причини ( Створення двох політичних партій – Демократична та Республіканська ) Повстання на півдні країни негрів-рабів
Життя рабів та рух аболіціоністів Чорношкірі раби на плантаціях зазнавали найжорстокішої експлуатації. Ними торгували, як речами чи худобою, влаштовували аукціони з їх продажу. За рабами пильно наглядали спеціальні охоронці та навчені полювати за втікачами собаки. Рабі підвергали насиллю, били батогами. Працюючи зранку до зорі вони були тяжко виснажені. Сил не було навіть на те, щоб приготувати собі вечерю. Вони були позбавлені права голосу, свободи зборів, можливості вільного пересування, права носити зброю. Аболіціоні зм — рух за скасування рабства негрів, що виник у кінці 18 століття у США. Аболіціонізм в США користувався підтримкою робітничого класу, широких кіл фермерства (що боролося за землю, проти плантаторів), а також буржуазії, яка вбачала в рабстві перешкоду для капіталістичного розвитку країни. З появою щотижневика «Ліберейтор» (1831—1865) та заснуванням в 1833 році «Американського товариства боротьби з рабством» аболіціонізм став організованим рухом, що об'єднував до 250 тисяч чоловік. В 1840 році виникла «Партія свободи», яка рішуче виступила проти рабства.
Прийняття закону про відміну рабства 19 червня 1862 президент Авраам Лінкольн прийняв закон про скасування рабства, а 1 січня 1863 випустив Декларацію незалежності, в якій закликав союзну армію звільняти всіх рабів, які перебували у власності землевласників. Однак дія Декларації не мало належного впливу аж до кінця війни, адже його конституційність оскаржувалася самим фактом збройного конфлікту між Північчю і Півднем. У грудні 1865 року була прийнята 13-а поправка до Конституції США, яка скасувала рабство на всій території держави. Ця подія завдала остаточного удару по работоргівлі в країні.
Реконструкція Півдня та терористичний рух Ку - клукс – клан У 1867 р. південні штати було позбавлено автономних прав владу передано військовому командуванню федеральних військ. Почалась реконструкція Півдня, її суть полягала у приведенні соціально-політичних норм життя на Півдні у відповідність до федеральних стандартів та вимог конституції. Для сприяння колишнім рабам було створено спеціальний державний орган - Бюро звільнених, яке допомагало афроамериканцям шукати роботу, здобувати освіту і загалом пристосовуватися до вільного життя. Було вирівняно права темношкірих та світлошкірих. Але на півдні країни у темношкірих не було свободи зборів, можливості вільного пересування, права носити зброю. Тобто темношкірі жителі Сполучених Штатів всіляко утискалися. І тільки в 1877р. Пд. Штати визнали 13 – ту і 14 – ту поправку до Конституції і тоді закінчилося реконструкція Пд. У 1866 на Півдні було створено терористичну організацію Ку - клукс – клан, які чинили криваві розправи над колишніми рабами, перешкоджали їм користуватися наданими громадянськими правами.
Наслідки та підсумки закону Головний підсумок Громадянської війни полягав у скасуванні рабства. Інші компоненти американської економіки — промисловість, торгівля, фермерське сільське господарство — успішне розвивалися і до неї. Наслідки: Скасування рабства Розвиток промисловості на півдні країни Розвиток капіталізму Прийнятий у 1862 р. акт про гомстедах став самим прогресивним у світовій історії рішенням аграрного питання Частина плантацій позбавилася хазяїнів і перейшла до нових власників, частина була поділена на дрібні ділянки і здана в оренду. На плантаціях як і раніше трудилися в основному негри, але вже як батраків або орендарів-здольників (кропперов), що віддавали хазяїнові частина врожаю (така форма землекористування носить відсталий характер і схожа з «відпрацьовуваннями» колишніх кріпаків Росії на поміщицькій землі). сімейне фермерське господарство, причому землю здобували і вихідці з північних, штатів. формування на Півдні ринку робочої сили
Передумови Селянської реформи 1861р. У Росії 1.Кріпосне право - гальмо для економічного розвитку країни. Підневільна праця неефективна. Господарство деградує. Країна йшла до революції, але селянство було не революційною силою і тому революції не відбулося. 2.Кріпосне право аж ніяк не вичерпало своїх ресурсів. Кріпосне право могло б існувати ще не один десяток, а може бути і сотню років. Росія могла б повільно, але вірно перейти до капіталістичного способу ведення господарства. Кріпосне право виглядало аморально. АII, які орієнтувалися на загальносвітове думку, розумів це. Тому для світового визнання розвитку Росії була потрібна скасування КП. Кримська війна показала, що у військовому відношенні Росія не може змагатися з розвиненими індустріальними державами. На відміну від західних країн, в Росії все відбувається зверху, і реформи, вироблені в інших країнах знизу, під час буржуазних революцій, в Росії проводяться зверху, державою.
Причини реформи 1861р. Причини: • промислова революція; • зміна соціальної структури російського суспільства (з'являються капіталісти, формується інститут найманих робітників); • кримську війну (Росії показали, що вона є країною другого сорту); • громадська думка (засудження кріпацтва); • смерть Миколи I. Не можна заперечувати і той факт, що особливості кріпацтва в Росії також з'явилися базою для проведення реформи в життя. Особливостями кріпацтва в Росії було: • Документів про кріпацтво не було. І якщо в країнах Європи воно зникло природним шляхом, то в Росії його ліквідація стає державним завданням. • В усіх країнах Європи кріпосницькі відносини були різноманітними, тобто відносини кріпацтва спостерігалися в різних станах і відповідно до цього кріпаки мали різні права. У Росії держава сама формує єдиний стан.
Зміст реформи, головні ідеї та історичне значення Маніфест про звільнення селян був підписаний 19 лютого 1861 року. Зміст: Селяни при звільнені отримували землю, але не в особисту власність,а у власність “ Громади “. Також створювалися нові посади. Загальні справи сільськогосподарських районів стали вирішуватися виборними представниками громад і поміщиків. Така організація була названа "Земством". Земства проводили в селах велику і корисну роботу. Вони будували школи і церкви, відкривали лікарні, організовували агрономічну допомогу. Дві основні ідеї реформи: • негайне виконання законів після їх опублікування; • рішення про земельні наділи відкладалося, селяни переводилися в тимчасово зобов'язане стан, відносини з поміщиками (тепер тільки земельні) регулювалися статутними грамотами, в яких фіксувалися права та обов'язки сторін, умови, розмір і строки викупу. Вона регулювала важливі питання для селян: • справи про земельні межах; • розкладка і збір податей, поміщик сам не збирав податки, йому їх платив староста громади; • складали списки рекрутської повинності; • ряд інших менш важливих моментів, наприклад, врегулювання відносин між громадами. Історичне значення реформи 1861 р може бути виражене наступними тезами: 1. вона відкрила шляху розвитку капіталізму 2. монархія зміцнила матеріальну базу, отримавши мільйони платників податків. Викупна операція зміцнила фінанси держави 3. велике моральне значення реформи. Покінчено з рабством. Початок епохи реформ, самоврядування, суду і т.д.
Наслідки реформи Наслідки реформи: Соціальна диференціація селян. Збереження поміщицького землеволодіння. Тимчасово зобов'язаний стан. Викупна операція Зниження купівельної спроможності селян. Обмеження самоврядування і правового статусу селян. Безпосереднім результатом селянської реформи стало прискорення майнової диференціації населення. Так, близько 220 тисяч українських селян були обезземелені, 100 тисяч отримали до одної десятини, понад 1,6 мільйонів — від 1 до З десятин на душу.. Проведення аграрної реформи мало наслідком реформування всіх інших сторін громадського життя ( див. діаграму ).
Порівняльна характеристика відміни рабства та кріпацтва у Росії та США. Їх наслідки ( діаграми )
Порівняльна характеристика відміни рабства та кріпацтва у Росії та США. Їх наслідки ( продовження, таблиця) Реальні причини та дії у відміні кріпацтва в Росії Реальні причини та дії у відміні рабства в США Російський цар дотримувався правила: “ Краще скасувати кріпацтво згори, аніж чекати, коли воно само собою почне скасовуватися знизу “. Він хотів уникнути повстань, але не змінювати суспільний устрій. Тому його маніфест не покращив життя селян. Ставши вільними вони потрапили до злиднів і були винуждені знову повернутися до пана. Тому життя селян не покращилось, вони не отримали такої бажаної свободи. Також проведення аграрної реформи мало наслідком реформування всіх інших сторін громадського життя Авраам Лінкольн на відміну від російського царя щиро хотів звільнити від рабства темношкіре населення. Видавши указ згори він підкріпився Громадянською війною. Отримавши перемогу він реконструював Південь. Але американці не зразу зрозуміли пориви великого політика. Тому протягом багатьох років темношкіре населення підвергалося насиллю, виникали різні організації спрямовані про ти афроамериканців. А. Лінкольн зробив великий прорив в історії США. Звичайно реформування соц. устрою тільки почалося, але головне було зроблено. І на відміну від російського царя Лінкольн щіро хотів об'єднати Північ та Південь і нарешті відмінити рабство у США.
Висновки істориків про ці реформи Висновки щодо Росії: З точки зору істориків радянського періоду в кінці 50-х початку 60-х років XIX століття в Росії склалася революційна ситуація, яка призвело б до краху всієї політичної і державної системи. Тому реформа, на їхню думку, була проведена урядом під тиском знизу. Західні історики такі як: Д. Рібері, Т. Еммонс, Р. Пайпс, навпаки вважали, що реформа здійснювалася під загрозою економічного краху Росії, і спростовували тезу про революційну ситуацію. Висновки щодо США: Майже всі історики засуджують рабство. Вони підтримують політику Лінкольна щодо скасування рабства, але вважають її де що « м’якою ». Історики згодні, що це був вимушений крок Лінкольна. Але деякі діячі, навпаки підтримують політику рабовласництва. Це наприклад Але Келхун. «Рабовласництво, вказував Келхун, є першоосновою економічного розвитку і благополуччя Півдня, його соціальних відносин і політичної організації, скасувати його - і тут же станеться апокаліпсис, впаде цілий світ. Тому агітація на користь ліквідації рабства безрозсудна: погано воно чи добре, рабовласництво має бути збережене. » Але все ж таки історики наполягають, що скасування рабства пішло США на користі. Почався розвиток промисловості, економіки та США стала більш цивілізованою державою, де рабству не було місце.
Схожі презентації
Категорії