План «Зеельове»
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
план«Морський лев» Мета: вторгнення німецьких військ у Великобританію Місце: Великобританія Третій Рейх Планеровка: Головнокомандування сухопутних сил Виконання: Вермахт Початок операції: вересень 1940 Результат: операцію скасовано
План «Зеельове»(нім. Seelöwe - Морський лев) - план вторгнення німецькіх військ у Велику Брітанію в період 2-ої світової війни 1939-1945.План був затверджений директивою А. Гитлера № 16 від 16 липня 1940.
Планування операції «Морський лев» 7 липня в Берлін прибув італійський міністр закордонних справ граф Чіано. Гітлер прийняв його негайно. Розмова була безрадісною, бо Чіано заявив про територіальні домагання на ті області, які ще не були захоплені, - наприклад, Мальта, Єгипет і Сомалі. Розповівши йому про успіхи у Франції, фюрер став погрожувати атакувати Англію вогнем і мечем. Ці слова він адресував прямо, бо знав, що Чіано через посередників повідомить англійцям зміст розмови. Правда, фюрер з тієї ж причини запросив Чіано ненадовго з'їздити у Францію, щоб той отримав безпосереднє уявлення про розширення сфери німецького панування.
10 липня прибули в Мюнхен. У першій половині дня Гітлер мав бесіду з главою угорського уряду графом Телекі та його міністром закордонних справ. Обидва були зацікавлені лише в тому, щоб заявити про своє територіальному домаганні на румунське Семигори (Зібенберген). Спочатку фюрер про цю тему і чути не бажав. Розчаровані угорці виїхали, спіймавши облизня. Увечері виїхали на Оберзальцберг, де Гітлер 11 липня прийняв Редера. Гросс-адмірал хотів дізнатися, які плани фюрера щодо Англії. Але Гітлер бажав спочатку дочекатися з цієї країни відгуку на свою майбутню промову в рейхстазі. Редер до висадки в Англії не прагнув. Він вважав, що підводна війна і нальоти люфтваффе на такі великі центри, як Лондон, Ліверпуль і інші і без того мають зробити Англію готової піти на мир. І Гітлер, і Редер називали висадку на її території останнім засобом. Невід'ємною передумовою для цього вони вважали німецьке повітряне панування над Ла-Маншем і Південною Англією.
15 липня на гору піднявся генерал Гальдер. Гітлер і з ним близько години обговорював проблему висадки в Англії. Із слів фюрера я усвідомив, що зважитися на таку операцію він може лише насилу. Тим не менше він дав сухопутним військам наказ негайно приступити до підготовки цієї операції. Фюрер дозволяв зрозуміти, що думка його такий: Англія сподівається на допомогу з боку Росії. Розпад британської світової імперії - не в німецьких інтересах, він пішов би на користь тільки Японії або США. Фронт проти Англії Гітлер бажав розширити за рахунок залучення Іспанії в оборону Європи. Нехай Ріббентроп запланує свій візит в Мадрид!
Відповідно з наміром Гітлера було розроблено «Директиву № 16 про підготовку операції по висадці військ в Англії» і 16 липня 1940 представило її фюреру на підпис. Операція отримала кодову назву «Морський лев» («Зеелеве»). Перша фраза директиви свідчила: «Оскільки Англія, незважаючи на своє безперспективне військовий стан, все ще не виявляє жодних ознак готовності до взаєморозуміння, я вирішив підготувати і, якщо потрібно, здійснити десантну операцію проти Англії». Підписавши цю директиву, фюрер в той же день вирішив призначити на 19 липня засідання рейхстагу.
ДИРЕКТИВА ПРО ПІДГОТОВКУ ОПЕРАЦІЇ «М О Р С К И Й Л Е В» 1) З а д а ч а: Верховний головнокомандувач наказав усім видам збройних сил підготуватися до висадки десанту в Англії. Мета операції - паралізувати англійську метрополію як базу для продовження війни проти Німеччини і, в разі необхідності, зайняти її повністю. Наказ на висадку десанту буде залежати від політичної обстановки. Підготовку провести таким чином, щоб до здійснення операції можна було б приступити до 15.9. Завдання сухопутних військ - продовжуючи окупацію Франції і прикриваючи інші фронти, висадити в Південній Англії десант великих сил, розгромити англійські сухопутні війська, зайняти столицю і, в залежності від обстановки, також і інші райони Англії.
2) Умовне найменування: Операція носить умовне найменування «Морський лев». Розвиток операції залежить від безлічі заздалегідь непередбачених обставин. Тому підготовка до навантаження, переправи і до висадки першого ешелону десанту повинна бути організована настільки гнучко, щоб командування могло, не витрачаючи зайвого часу, впоратися з непередбаченими змінами обстановки. Командири і війська повинні знати, що своєрідність морських перевезень неминуче викликає дроблення з'єднань і що можливі незвичні ситуації, які можуть бути подолані тільки завдяки особистій ініціативі всіх командирів.
3) Передбачуваний хід операції: а) Військово-повітряні сили знищують англійську авіацію і авіаційну промисловість і домагаються переваги в повітрі. Військово-морський флот розчищає від мін проходи і, за підтримки авіації, прикриває фланги смуги переправи. б) Десантні війська сухопутних сил спеціально оснащеними передовими загону-ми дивізій першого ешелону спочатку захоплюють тактичні передмостові укріплення на узбережжі. Вони відразу ж приступають до розширення цих передмостових укріплень, утворюючи суцільну зону висадки, оволодіння якої своєчасно забезпечить прикриття висадки наступних ешелонів військ, а також здійснення єдиного управління військами на захопленому узбережжі. Як тільки буде зосереджено достатньо сил, слід відразу перейти в наступ для досягнення першої мети операції - вихід на рубіж: гирлі Темзи - висоти південніше Лондона - Портсмут. в) По досягненні першої мети операції подальша завдання сухопутних військ буде полягати в тому, щоб розбити знаходяться в Південній Англії сили противника, зайняти Лондон, очистити від противника Південну Англію і Захватаєв рубіж по лінії Молдон (півночі східніше Лондона) - гирло р.. Северн. Про подальші завдання будуть своєчасно віддані накази. г) Порядок інформування командувань груп армій і армій про становище супротивника залишається колишнім.
в операції «Морський Лев» з самого початку були два «якщо», без яких вона не могла здійснитися - це було записано навіть у директиві № 16.Тобто «Морський Лев» міг бути проведений лише у випадку, ЯКЩО ВПС зможуть завоювати перевагу в повітрі, ЯКЩО ВМС зможуть забезпечити перекидання і прикриття військ. Без цих двох умов «Морський Лев» перетворювався в чисто теоретичне вправа для штабників.
Перша сторінка директиви головнокомандуючого сухопутними військами від 30 серпня 1940 р. про підготовку операції "Зеелеве" ("Морський лев")
Великобританія Великобританія ( повна назва Сполучене Королівство Великобританії і Північної Ірландії, скорочено Сполучене Королівство, відома також як Великобританія чи Англія) - суверенна держава, розташована у північно -західного узбережжя континентальної Європи.
Третій Рейх Третій рейх, або також часто в літературі Нацистська Німеччина, мала назву Німецька Держава існувала з 1933 до 1945 під керівництвом Націонал-соціалістичної німецької робітничої партії. Лідером країни був Адольф Гітлер, у 1933 як Канцлер, з 1934 - глава держави.
Головнокомандування сухопутних сил ОКХ - Верховне командування сухопутних сил Третього Рейху з 1936 по 1945 рік. Формально ОКХ підпорядковувалося Верховному командуванню Вермахту. Однак на практиці діяло автономно.
Вермахт Вермахт - назва збройних сил Третього рейху (гітлерівської Німеччини) в 1935 - 1945. Вермахт був створений за законом від 16 березня 1935. Базою для створення і розгортання вермахту послужив рейхсвер, перейменований після введення загальній військовій повинності. Вермахт складався з Сухопутних військ, Військово-повітряних сил і Військово-Морського Флоту. Вермахт був офіційно розпущений в 1946 р. На його місці був пізніше створений Бундесвер.
Немецкие бомбардировщики «Heinkel He 111» на малых высотах пролетают над волнами Ла-Манша в 1940 году
Двухдвигательный тяжелый истребитель «Мессершмитт Bf.110», прозванный «Летающей акулой», над Ла-Маншем в августе 1940 года.
Последствия крупной концентрированной атаки немецких самолетов на лондонский порт и промышленные районы 7 сентября..
Худжница Этель Габэйн, нанятая Министерством информации для зарисовки исторических военных картин, за работой среди обломков и разрухи в районе Ист-Энд 28 ноября
Две девочки на южном побережье Англии смотрят на пляж через колючую проволоку, возведенную в рамках оборонительной кампании
Эти лондонские школьники в самый разгар учений поведения во время воздушного полета, проводимых Лондонским отделом народного образования, так как у учащихся было слишком мало времени, чтобы покинуть здания в убежища, 20 июля 1940 года. Им велели отправиться на середину классной комнаты, подальше от окон, и закрыть уши руками.
За перемогу на Західному фронті 12 німецьких генералів були вироблені в фельдмаршалом. Герман Герінг удостоївся особливого титулу: рейхсмаршал. Гейнц Гудеріан отримав звання генерал-полковника.Влітку 1940 року німецький генеральний штаб почав розробку декількох планів по вторгненню в Росію. В одному з альтернативному планів уявлялося, щоб по провокації Червона армія перша пішла в наступ на Німеччину. Так, Адольф Гітлер все частіше дивився на Схід, 31 липня на закритій нараді він провів зустріч з Кейтелем, Барухічем, Гальдером, Йодлем і Редер. Почалося обговорення висадки десанту в Англії, на що багато военначальником були налаштовані негативно і скептично. При цьому Гітлер часто підкреслював, щоб німці не ризикували даремно. Після обговорення всіх нюансів, Гітлер ізошел висновком, що напад на Радянську Росію уявлялося меншим ризиком, ніж битва з Англією. І десантна операція проти Англії "Морський Лев" була остаточно і неповоротні забута на папері. Після цього почалися обговорення планів війни з СРСР. Німецькі генерали не висловили нічого нового в своїх здогадах, щодо нападу на Росію. Як і колись, німці планували вдарити в рішучому ударі бліцкригу. Дата настання значилася як в травні 1941 року. За словами Адольфа Гітлера, якщо Росія буде знищена, Великобританія втратить останню надію на майбутнє. Цікава стратегія непрямих дій була у Гітлера, зробити похід на Великобританію через СРСР. За теорією було все легко, але тут вже з Німеччиною почала б воювати не тільки Англія, але і Росія. А це вже війна на два фронти. Німецькі ж генерали дуже не хотіли даного розкладу подій.
Німецьким генералам була нав'язана думка про те, що в Росії доведеться воювати не більше півроку, а потім все закінчитися. Гітлер думав, що Великобританія не зможе наростити сили для вирішального удару. В одному Гітлер був правий-Англія не змогла б накопичити резерви для відсічі німців. Далі з історії ми знаємо, що Англія в 1941-1942 роках не внесла значних дій в хід Другої світової війни.
Чому Гітлер не зробив десант в Англію? Якби у фюрера була можливість висадитися на острови в 1940 р. або 1941 р., то він неодмінно нею скористався б.Між тим, виявляється, існує маса «істориків», що пояснюють, чому нацистська Німеччина замість проведення операції «Морський лев» кинулася в авантюру «Барбаросси», зробивши таким хитромудрим способом довге і болісне самогубство. «Історик» Резун стверджує, що Гітлер тільки тому відмовився від активної війни з Англією, що підступний Сталін готував йому удар в спину, коли Вермахт загрузне в боях під Лондоном. «Історик» Мухін, який є дзеркальним антиподом Різуна, свято впевнений у тому, що операція «Морський лев» була призупинена зусиллями світової сіоністської закуліси. Ця закуліса, мовляв, зовсім не зацікавлена була в ураженні Британської імперії, а тому вмовила фюрера не висаджувати десант на острови. Відповісти на питання, чому німецький десант в Англії не відбувся, простіше простого.. Щоб здійснити масовану висадку на Британські острови, Німеччини треба мати крім армії вторгнення всього-нічого: 1. панування в повітрі; 2. панування на морі; 3. засоби доставки десанту і його постачання. Нічого з переліченого у Гітлера немає.
висновок Операція «Морський Лев», як і багато інших операцій НД Німеччини, була авантюрою. Але якщо деякі авантюри німцям вдавалися, то в цьому випадку їх чекав розгром. З трьох компонентів операції - повітряних, морських і Наземного - всі три були не в змозі виконати поставлені перед ними завдання. І ніяка «Воля Фюрера», ніяка хоробрість і вміння німецьких солдатів не могли забезпечити гарну погоду в Каналі, відсутність англійських кораблів і літаків, швидку доставку військ. Перекладаючи на доступну мову - у Німеччині «кишка була тонка» завоювати Англію практично без підготовки (на підготовку операції було відпущено 84 дні). ? У підготовці до цієї операції наочно проявилося, як любили говорити радянські історики, «банкрутство стратегії» Німеччини - вона виявилася просто не готова (ні військово, ні економічно) до операцій такого масштабу. Але Гітлера це не збентежило, оскільки в цей час він вже замислювався про авантюрі набагато більшого масштабу - операції «Барбаросса».??
Схожі презентації
Категорії