Історичні джерела про скіфів
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
ІСТОРИЧНІ ДЖЕРЕЛА ПРО СКІФІВ Підготував учитель історії Заводської ЗОШ І-ІІІ ступенів Великописарівської райради Сумської області Ісайкін Микола Леонідович
1 5 4 2 3 6 Уявіть, що вам потрібно створити експозицію, присвячену історії скіфів. Які пам’ятки використаєте? Стисло охарактеризуйте відібрані експонати. Зразок опису пам’ятки: “Експонат №_ -це … Пам’ятка може розповісти… Відомо, що скіфи ….”
Геродо т Галікарн аський (грец. Ἡρόδοτος), (між 490 і 480 до н. е. — близько 425 до н. е.) — давньогрецький історик, названий Цицероном «батьком історії». Один з перших географів і вчених-мандрівників. На підставі побаченого на власні очі і почутих розповідей створив перший загальний опис відомого тоді світу. Автор «Історії» в дев'яти книгах, присвячених опису греко-перських воєн з викладом історії держави Ахеменідів, Єгипту та ін., містить перший систематичний опис життя і побуту скіфів. http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B5%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1%82
Псевдо-Гіппократ (470—356 рр. до н. е.) Трактат «Про повітря, води й місцевості» Достовірного підтвердження авторства немає
Завдання 2. На основі історичнихджерел доведіть, що скіфи були кочоиками та вірили в потойбічне життя. Проаналізуйте документи за запитаннями: Про які заняття скіфів повідомляють джерела? Який висновок можна зробити на основі уривка про спосіб життя скіфів? Що ви дізналися про поховальні обряди скіфів? У чому цінність фрагментів джерел? Що в розповідях вразило найбільше?
Величезні кургани почали споруджувати для знаті (кургани Мелітопольський, Куль-Оба, Солоха, Гайманова Могила). Насипи сягали 6-19,5 м. Нерідко їх оточували кам’яною обкладкою. Центральне поховання було зазвичай чоловічим, померлий мав багаті вбрання та зброю. Іноді в інших камерах катакомб поміщали «царицю», «зброєносців», слуг, коней, собак, багаті набори посуду, зброї, прикрас (у Чортомлику виявлено близько 4 тис. прикрас із золота, у Товстій Могилі — 600).
3. Про які подробиці походу персів проти скіфів довідуємося з розповіді Геродота Проаналізуйте документи за запитаннями: Про яку подію йдеться у фрагменті джерела? Поміркуйте, чому скіфи не вступали у відкритий бій з персами. Учому цінність фрагмента джерела? Завдання 3. Чи мали перси шанс перемогти скіфів у Причорноморських степах?
Скіфи зустрічали гостей з хлібом-сіллю, їм було властиве побратимство, як і козакам пізніше. Носили вони вишиті сорочки, шаровари або вузькі штани зі шкіри. У скіфській мові зустрічаємо слова «мед», «страва». Спільною ознакою скіфської та української мов є фрикативний звук «г», який відрізняє ці мови від російської. Ареал поширення цього звука збігається з ареалом скіфської топоніміки та археології: це басейни Дону, Дніпра, Дністра, Південного Бугу. За межами України така гостра вимова «г» залишається і в деяких районах Чехії, Словакії, в Ростовській області Росії. Скіфи, як і давні українці, не мали звука «ф». У сучасній українській мові майже всі слова, що мають звук «ф», іншомовного походження. Ще й нині у деяких селах України його вимовляють як «хв» або «п»: Хведір, Пилип, хвабрика.
Схожі презентації
Категорії