З історії слов' янських мов
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
З історії походження східнословянських мов Та звідки ж воно, оце слово, Ніколи, здається, не чуте? Ну просто не слово, а чудо – Та звідки ж воно, оце слово, Таке таємниче, неждане. Таке невловиме, жадане Зійшло у свідомості слово… Індоєвропейська мовна сім'я Слов'янська група Українська Російська Білоруська
Перший історик давньої слов’янської писемності болгарський книжник і учений Чорногорець Храбр (Х ст.) у книзі „Сказання про письмена” розповідає про два етапи розвитку слов’янського письма. Перший етап – коли ще слов’яни були язичниками, і читали та ворожили за допомогою рисок та зарубок. Другий етап – після прийняття християнства, коли вони почали писати римськими та грецькими письменами. Але це письмо не було пристосоване до слов’янської мови. Етапи розвитку слов'янського письма
Два різновиди писемних знаків Кирилиця Глаголиця Оригінальна система слов’янської писемності, складна творча переробка грецького алфавіту. Азбука кирилиці складалася з 43 літер, зокрема з 24 грецьких і 19 оригінальних слов’янських знаків. Графіка такої азбуки була близькою грецькому та візантійському алфавіту. Від „глагол” – слово… Вважається давнішим письмом, але і досі не існує єдиної думки щодо походження. Азбука складалася з 39 літер, які мали дуже складне накреслення у вигляді кружечків і петельок, з’єднаних між собою.
Рукописи Х - ХІ століття були написані двома різними абетками... Київські листки, написані глаголицею Палімпсести Остромирове Євангеліє (1057 р.) (написане кирилицею)
Кириличний алфавіт Почав широко використовуватись з ХІ століття в художній і світській літературі східних слов’ян. БОЛГАРІЯ 865 РІК - ПРИЙНЯТТЯ ХРИСТИЯНСТВА ІХ - Х СТ. - ЦЕНТР СЛОВ'ЯНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ (ВИКОРИСТАННЯ СТАРОСЛОВ'ЯНСЬКОЇ МОВИ)
СПІВІСНУВАННЯ ДВОХ МОВ Давньоруська Старослов'янська Вживалася переважно в церковній сфері… Вживалася для укладання державно-юридичних законів („Руська правда”), велися ділові документи й писалися художні твори („Слово о полку Ігоревім”)…
Етапи кириличного алфавіту Устав Напівустав Скоропис Чітке, каліграфічне накреслення літер, кожна з яких писалась окремо, ставилася перпендикулярно до рядка, мала геометричний вигляд. Спрощення геометричного вигляду літер: написання їх з нахилом, допускання скорочення слів (середина ХІV ст.) Заокруглена форма букв, зв’язне їх написання, винесення окремих з них понад рядком. ХVІ ст. - поява друкарства і друкованого алфавіту на основі напівуставу. Перша друкована книга „Апостол” – Москва, 1564 рік. В Україні – у Львові в 1574 році друкарем Іваном Федоровим.
Х-ХІ століття - спільна писемна мова - старослов'янська. Три групи слов'янських мов Східна Західна Південна Російська Білоруська Українська І мене в сім’ї великій, В сім’ї вольній, новій, Не забудьте пом’янути Незлим тихим словом. И меня в семье великой, В семье вольной, новой, Не забудьте – помяните Добрым тихим словом. І мяне в сям’ї вялікай, Сям’ї вольной, новай Памянуць вы не забудзьце Нязлым ціхім словам.
Схожі презентації
Категорії