X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Розділові знаки

Завантажити презентацію

Розділові знаки

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Розділові знаки в простому реченні Підготував Студент групи Т12 2/9 КМК КНТУ Кузьменко Сергій

Слайд 2

Що таке речення? Речення - це осмислене сполучення слів або окреме слово, граматично та інтонаційно оформлена як відносно закінчена цілість.

Слайд 3

Просте речення Простим називається речення, яке має тільки одну граматичну основу. Приклад: “Вибігла на вулицю весела дітвора.”

Слайд 4

Крапка (.) Кома (,) Крапка з комою (;) Двокрапка (:) Тире (-) Знак оклику (!) Знак питання (?) Розділові знаки

Слайд 5

Крапка Крапка вживається: У кінці розповідного двоскладного чи односкладного речення. “Ніч. Спека.” У кінці спонукального речення, якщо в ньому відсутня інтонація оклику або питання. “Вирішить завдання.” У кінці графічно скороченого слова. “напр.; і т.д.”

Слайд 6

Крапка Для виділення приєднувальних конструкцій. “Будуть козаки подорожні проїжджати, твій голос зачувати, до могили будуть завертати. Бандуро моя (М.Пригара).” Після назв дійових осіб перед їх репліками в драматичних творах. “Василь. І довго це ти будеш чухатися? Конюх. Вибачте, пане. Винен.”

Слайд 7

Кома “Я підвівся, поглянув їй у очі.” “Спи, моя дитинко, спи.”

Слайд 8

Кома Кома вживається: Між однорідними членами речення, безсполучникового або за допомогою потиставного сполучника. “Він встав, потягнувся, підійшов до вікна.” Між частинами складного речення. “У кав'ярні вони зустрілися з друзями, яких давно не бачили.”

Слайд 9

Кома При виділенні інтонацією і за смислом звертання, вставних і вставлених словосполучень і речень, відокремлених другорядних членів речення, а також уточнюючих слів, вигуків, стверджуючих часток і порівняльних зворотів. “Пиши ж мені, друже, якщо матимеш час.”

Слайд 10

Крапка з комою Крапка з комою вживається: Для виділення однотипних частин складного речення. “Шелестить пожовкле листя по діброві; гуляють хмари; сонце спить; ніде не чутно людської мови (Т.Шевченко).” Між поширеними членами речення. “Я люблю їхати на поле тоді, як ниви зеленіють та хвилюються зеленими хвилями; коли обважнілі колоски черкаються об голову, об вуха… (І.Нечуй-Левицький)” У кінці рубрик. “1) голосні; 2) приголосні; та ін.”

Слайд 11

Двокрапка Двокрапка вживається: У безсполучникових складних реченнях з різнотипними частинами, якщо друга частина розкриває загальний зміст першої або пояснює окрему її частину. “Він врахував все: і що скаже він, і те, як його сприйме аудіторія, і навіть думку самого Миколи Петровича” При прямій мові у випадку, коли слова автора їй передують. “Петро нарешті вимовив: "Я впевнений, що це правда.”

Слайд 12

Після узагальнюючого слова перед однорідними членами. “Послідовність дій така: 1) довести, що речення складне; 2) з'ясувати вид складного речення та ін.” Двокрапка !!! Перед двокрапкою, як правило, тон підвищується, після неї робиться вичікувальна пауза, і далі слова промовляються звичайним тоном.

Слайд 13

Тире Тире ставиться там, де й одинична та парні коми, а також там, де коми ставити не можна. Тире вживається: Між присудком і підметом, якщо вони виражені однаковими лексично- граматичними категоріями. “Справжня дружба - чисте джерело.” На місці пропущеного члена або кількох членів речення. “ Сьогодні (є)- твій день народження.”

Слайд 14

Тире При відокремленій прикладці. “Я так довго працював - завдяки твоїй підтримці - для того, що б доказати самому собі.” Перед узагальнюючим словом після однорідних членів речення. “На пустирях, у рівчаках та неглибоких балках - скрізь росте ця невибаглива рослина.” Якщо друга половина безсполучникового складного речення має значення протиставлення. “Ще сонячні промені сплять - досвітні вогні вже горять (Л.Українка).”

Слайд 15

Знак оклику Знак оклику вживається: У кінці спонукального речення, якщо, крім спонукання, в реченні виражається емоційний стан того, хто говорить. “А ну, відчиняй!"- вигукнув хтось за дверима.” Після звертання при емоційному його виділенні. “- Хлопці! - покликав Олег Васильович - Швидко біжить до мене!” У кінці розповідного речення, у якому виражається емоційний стан автора. “Боже! Що ж ви наробили!”

Слайд 16

Знак питання Знак питання вживається: У кінці питального речення. “Звідки ж ми такі?” У діалогах. “ Микола. Слухайте, і чого ви оце все питаннями на питання відповідаєте? Михайло. А ви як думаєте?”

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська мова