Подорож Україною
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Подорож Україною Урок розвитку зв’язного мовлення для учнів 8 класу Підготувала вчитель української мови та літератури Запорізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 92 Запорізької міської ради Запорізької області Шклярова Олена Олексіївна
ПОДОРОЖ УКРАЇНОЮ Людина - диво, єдине диво на землі, а всі інші чудеса земні – результат творчості її волі, розуму, уяви. м. Горький
7 ЧУДЕС УКРАЇНИ Заповідник “Каменець – Подільський” Києво – Печерська лавра Парк “Софіївка” в Умані Херсонес Тавричеський Фортеця Хотин Острів Хортиця Собор Святої Софії у Києві
Питання уроку Чому ми маємо пишатися історичними пам’ятками нашої країни? Домашнє завдання: написати твір-роздум в публіцистичному стилі
ОПИС У НАУКОВОМУ СТИЛІ Архітектурний ансамбль Софійського собору у Києві є найвидатнішою пам’яткою не тільки давньоруської, але і світової культури. Дослідники вважають, що собор було закладено у 1037 році. Прямокутний за формою, він має розмір 55х37 метрів з дванадцятьма стовпами, характерними для архітектури Київської Русі. Діаметр центрального куполу 7,5 метрів, висота до зеніта купола – 29 метрів. У наш час Софійський собор має 19 куполів. Площа 1 ярусу становить 1427 метрів квадратних, другого – 888 метрів квадратних, будівничий об’єм близько 35000 метрів кубічних.
МАРІЯ ОРАНТА Одним із найвеличніших мозаїчних зображень є фреска Марії Оранти, яка оберігає місто від злих духів. Висота всієї фігури 5,5 метрів. Ця мозаїка набрана із мілких кубиків смальти, кількість відтінків яких сягає 117. Один тільки зелений колір має 34 відтінки. А золотий фон, який займає 128,5 метрів квадратних, нараховує 25 відтінків. За рішенням Радянського Уряду комплекс Софійського собору у 1934р. об’явлений Державним архітектурно-історичним заповідником і охороняється законом.
КИЇВСЬКЕ ДИВО розповідь у художньому стилі Головним композиційним центром города Ярослава став Софійський собор. Назва собору походить від грецького слова “софія”, що в перекладі означає “мудрість”. Присвячений “мудрості християнського вчення”, він стверджував перемогу християнства над язичеством на Русі. Диво! “Заложи же Ярослав град великий, у него же врата єсть золотиє, заложи же и церковь Святої Софії,” – це літописець. Може, будовано цей собор у сльозах, прокляттях і крові, може з урочистим співом і радістю, - хоч як там було, але піднявся він у тій землі, яка не знала кам’яних споруд; і от над цими дерев’яними городами, над звичною нетривалістю і тимчасовістю вознеслося рожеве кам’яне диво: небаченої величі і краси храм, який за своїми розмірами поступався лише константинопольській Софії.
“Украшен золотом і серебром, камінням дорогим, был дивен и славен свем окружным странам, якоже ин не обращается во всём земном от востока до запада», - це Іларіон, при якому будувалася Софія, єдиний учасник, голос якого дійшов до нас. Цей собор був барвистий, як душа і уява народу, що створив його. Устояв він посеред темряви, чвар, бідностей і нещасть того часу, і кожне покоління намагалося чимось прикрасити Софію, виказати свою благочестивість і збагачувало собор дорогоцінними ризами, коштовним камінням і рідкісними книгами.” Із роману П. Загребельного “Диво” Ще хочемо додати, що в Софії Київській велося літописання, розміщувалася перша бібліотека; тут розташовувалась князівська усипальниця. Софійський собор був також своєрідною школою, де виросли вітчизняні архітектори, будівничі, художники.
Розвиток орфографічних навиків Зорово – слуховий диктант Софія Київська, місто Київ, Ярослав Мудрий, “город Ярослава”, ріка Дніпро, собор Святої Софії, Золоті Ворота, Київська Русь, Софійський собор. Орфограма: правопис іменників власних назв.
Диктант – кросворд за романом П. Загребельного “Диво” Ім’я святої По горизонталі: Велична споруда, храм Головний герой роману “Диво” Мозаїчне зображення у храмі Значення слова “софія” Князь, за часів якого було збудовано храм 1 3 5 2 4
ОДІСЕЯ ПО ПАРКУ «СОФІЇВКА» Відомих парків є чимало, Скількох з них забуття чекало. Та в світі є краса нетлінна – Славетна Уманська перлина. М. Школьник
Опис в науковому стилі У 1995 році Міжнародна недержавна організація Європа Ностра, яка піклується про збереження архітектурних і природних пам’яток давнини, обрала із 165 об’єктів з 20 країн Європи 6 об’єктів і серед них парк “Софіївка”. Цей парк розташований у місті Умань і займає територію майже в 50 гектарів. Це єдина рукотворна пам’ятка, розташована в природному середовищі. Її будівництво розпочалося у 1796 році, щоденно над створенням “уманської перлини” трудилося близько 800 чоловік. На території парка висаджені 11505 дерев, 12 000 ґрунтових рослин і 57000 квітів. Досліджуються більше 21000 рослин 810 видів, форм і сортів. Підземна річка Ахеронт – найдовша штучна ріка Європи, її довжина складає 223 метри. У кінці 70-х років у Софіївці побували астрономи Кримської обсерваторії, а 19 липня 1971 року мала планета сонячної системи № 2254 отримала назву на честь Дендрологічного парку “Софіївка”.
Розповідь у художньому стилі Софіївко! Про тебе мрію, До тебе знову я прийду, Свою любов, свою надію В осіннє золото вкладу! “Софіївка” – перлина і справжній шедевр паркового мистецтва у старовинному українському місті Умань, на скелястих берегах річки Кам’янки. Парк виник за наказом графа Станіслава Потоцького як подарунок його дружині – прекрасній грекині Софії. Спланований за мотивами давньогрецьких міфів та легенд, він не раз протягом віків будувався. Блакитні озера, величезні кам’яні брили і скелі, мармурові скульптури і витончені архітектурні споруди потопають у розкішній зелені екзотичних насаджень і природних гаїв, здається самі античні герої стережуть стежки парку.
“Софіївка” – це вічна поема про величне палке кохання двох, зведених долею, сердець. Тут все промовляє до нас мовою торжествуючої природи: вигадливим нагромадженням каміння та скель, тихими заводями, шумом водоспадів та фонтанів, зеленим буянням небаченої краси дерев та кущів, і, звичайно, зеленими килимами галявин, яскравими візерунками квіткових клумб. ВІДВІДАЙТЕ “СОФІЇВКУ” – І ВИ ПЕРЕКОНАЄТЕСЬ У ЦЬОМУ!
РОЗВИТОК ОРФОГРАФІЧНИХ НАВИКІВ Розподільний диктант Виписати із тексту числівники кількісні і порядкові Зоровий диктант Записати виділені числівники у формі давального і орудного відмінків Творчий диктант Знайти помилки в числівниках і записати правильно Міжнародна організація із сто шестидесяти п’яти об’єктів обрала шість. Тисячу семисот дев’яноста шостий рік. Розпочалося будівництво парку “Софіївка”. ОРФОГРАМА: правопис числівників
ОПИС У НАУКОВОМУ СТИЛІ Хортиця – найбільший острів на Дніпрі, розташований у районі міста Запоріжжя, нижче Дніпрогесу, унікальний природний та історичний комплекс. Координати цього острова 47° 49’ північної широти, 35° 5’ східної довготи. На північній стороні острова був останній Дніпровський порог.
Хортиця має витягнуту форму з північ-заходу на південь-схід, довжину 12,5 кілометрів і ширину в середньому 2,5 кілометри. Площа Хортиці майже 3000 гектарів. Геологи довели, що Хортиця являє собою частину Українського кристалічного щита. До будівництва Дніпрогесу русло Дніпра перетинало 9 порогів.
Флора Хортиці нараховує більше тисячі видів рослин, 15% яких є ендеміками. На острові зустрічаються різні природні зони: різнотравно-ковилові степи, дубові й хвойні ліси, заплавні луки. Хортиця і прилягаючі до неї острови оголошені геологічним заказником «Дніпровські пороги».
РОЗПОВІДЬ У ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ І ось перед нами Хортиця – чи не єдина з кращих наддніпрянських місцевостей степової України. Як велична козацька чайка, пливе вона Дніпром. Східний берег острова вкритий лісом, де росте пишно дуб, осокір та верба, а на крутих схилах гір – дикий виноград. На північній та західній частинах нависають у Дніпро величезні скелі, старий Дніпро тече тут поміж стінами скель, що здаля чорніють, тому що і протилежний берег теж скелястий.
В низинній частині кілька рибних озер, в яких також переховується і дичина. Острів укритий курганами, що залишили наші пращури на пам’ять про себе. У північній частині острова знаходяться великі кам’яні скелі, що заходять у Дніпро, а вище Савутиної балки зустрічаються скелі з темними печерами, в яких, за оповідями старих людей,було сховище для селян, які тікали від рекрутчини. Хортиця оберігає пам’ять про милі українському народові часи, про гетьманів запорізьких, про славетне козацтво.
РОЗВИТОК ОРФОГРАФІЧНИХ НАВИКІВ 1.Розподільний диктант Записати у дві колонки (разом і через дефіс) прикметники: Південно/східний, рожево/щокий, англо/американський, сніжно/білий, енерго/ощадний, німецько/руський, каро/окий, осінньо/зимовий, рум’яно/лиций. Ключ: перші літери складають слово «прекрасно» ОРФОГРАМА: правопис прикметників 2.Хвилинка епітетів Дібрати якомога більше епітетів до слів: козак , Хортиця, народ.
Схожі презентації
Категорії