X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Золота Шевченкіана Гусятинщини

Завантажити презентацію

Золота Шевченкіана Гусятинщини

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Благословенна най буде година, І тая хата, і село, Що Україні принесло З великих найбільшого сина… Б. Лепкий ( “ Краківські вісті ” 10 березня 1940р. ) ГУСЯТИНЩИНА історичний зв'язок мистецькі джерела генеалогічні корені

Слайд 2

Золота Шевченкіана Гусятинщини Д. Лукіянович І. Пулюй Б. Лепкий І. Бандурка Д. Січинський Д. Макогон В. Бардачевський

Слайд 3

Богдан Лепкий ( 02.11.1872, с. Крогулець, Гусятинський р-н, Тернопільська обл.) Видатний діяч української культури, відомий поет-лірик, прозаїк-белетрист, автор емігрантського гімну. Один із найбільших на Західній Україні шевченкознавців 1902 р. – під псевдонімом Ярослав Марченко видав сценічний пролог “ На Тарасовій могилі ” 1918 р. – видав брошуру про Кобзаря та його творчість 1919-1920 рр. – підготував до друку зібрання творів Т. Шевченка у п'яти томах перекладав вірші Тараса Шевченка польською мовою намалював декілька варіантів портретів Тараса Шевченка (збереглися в краківському архіві) Два суттєвих штрихи: у березні 1914 року серед почесних гостей на шевченківському вечорі у Кракові були В. І. Ленін і Б. С. Лепкий; 7 липня 1917 року Богдан Лепкий виступив на концерті у Відні на честь Тараса Шевченка. Тоді ця промова вийшла окремою брошурою під назвою “ Прийди до нас ”.

Слайд 4

Денис Січинський ( 1865 , с. Клювинці, Гусятинський р-н, Тернопілька обл.) Український композитор, хоровий диригент, перший професор музики у Галичині, музично-громадський діяч, педагог. Автор музики до пісні “ Мир вам, браття, всі приносим ” на вірші о. І. Гулашевича, який у 1848 році Головна Руська Рада прийняла за гімн галичан-русинів. жанр сольової пісні займає найважливіше місце у творчості Січинського. Початком у цьому жанрі було звернення до історичної тематики. Ще у 1888 році виникла пісня “ У гаю, гаю ” на текст з “Гайдамаків” Тараса Шевченка. та найбільш цінним є внесок Січинського у вокальний жанр. Почавши від хорових обробок народних пісень, композитор поступово переходить до написання цілої низки хорових мініатюр на тексти Т. Г. Шевченка ( найоригінальніша кантата “ Лічу в неволі ” (1902р.) )

Слайд 5

Іван Бандурка 1954, с. Яблунів, Гусятинський р-н, Тернопільська обл. Український публіцист, літератор, педагог, громадський діяч. Член НСЖУ (1995р.) У публіцистичному нарисі “ Тарас Шевченко й козацтво ” досліджує факти з життя й боротьби нашого земляка Северина Наливайка у творчості Т. Г. Шевченка. вперше Тарас Шевченко звертається до образу Северина Наливайка в поемі “ Тарасова ніч ” ( вперше опублікована у “ Кобзарі ” 1840 р.); Потім образ Наливайка зустрічаємо в поемі “ Гайдамаки ” 1841р.; трагедії “ Никита Гайдай ”; драмі “ Назар Стодоля ”; поезії “ У неділеньку, у святую ” (де Кобзар змалював картину обрання Наливайка гетьманом)

Слайд 6

Свої рядки в Шевченкіану Гусятинщини вписали: “ Просвітні листки ” накладом Товариства “ Просвіта ” з друкарні Наукового товариства імені Тараса Шевченка 1914р. Денис Лукіянович (1873, с.Городниця, Гусятинський р-н, Тернопільська обл.) - український письменник, літературознавець, педагог. Автор літературно-критичних праць про життя і творчість Тараса Шевченка.

Слайд 7

Дмитро Макогон (1881, м. Хоростків, Гусятинський р-н, Тернопільська обл.) – український письменник, культурно-освітній діяч. Батько Ірини Вільде.

Слайд 8

Слайд 9

І нині у вінку всенародної шани Великому Кобзареві є внесок гусятинців. На території району встановлено 10 пам'ятників та один пам'ятний знак. Що цікаво? Вперше на Гусятинщині було встановлено мармурову меморіальну дошку на кінотеатрі до 100-річчя з дня народження Тараса Шевченка . 08.03.1914р. А перший пам'ятник (погруддя Кобзаря) у 1951 році було встановлено у с. Теклівка ( одному з найменших та найвіддаленіших сіл району). Робота самодіяльних майстрів.

Слайд 10

Цікавим є той факт, що найактивніше (а це 5 пам'ятників із 10) були встановлені у 90-ті роки. 1990 р. Робота самодіяльних майстрів 1992 р. Скульльптор І.Мулярчук (м. Тернопіль) 1992 р. Скульптор Б.Рудий (м.Тернопіль) м.Копичинці с. Яблунів с.Глібів 1992р. Робота самодіяльних майстрів смт.Гусятин 1993р. Скульптор М.Обезюк (м.Київ)

Слайд 11

Роботи самодіяльних майстрів смт. Гримайлів 1956р. с. Лежанівка 1963р. м. Хоростків 1964р.

Слайд 12

Слайд 13

Василь Тимофійович Шкробот приїхав головлікарем в Гусятин у 1946 році. За 13 років керована ним лікарня виросла в одну з кращих у республіці. Про це свідчать документи. Нащадки Шевченкового роду

Слайд 14

Дорогою на Європейську Говерлу щасливого життя

Завантажити презентацію

Схожі презентації

Презентації по предмету Українська література