X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Улас Самчук "Мария"

Завантажити презентацію

Улас Самчук "Мария"

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Тема уроку: Роман « Марія» Уласа Самчука – перший в українській літературі твір про насильницьку колективізацію, голодомор 1932- 1933 років. Побудова роману. Образ Марії

Слайд 2

Я не тому письменник українського народу, що вмію писати. Я тому письменник, що відчуваю обов’язок перед народом. Бог вложив у мої руки перо. Хай буде дозволено мені використати його Для доброго, для потрібного. Улас Самчук

Слайд 3

Це був розбій, свідомо спрямований на фізичне винищення селян, українців.

Слайд 4

Масове голодування почалося ще у грудні 1931 року, тривало до вересня 1933 року. 22 місяця народ страждав, мучився, вмирав …

Слайд 5

ДЕМОГРАФІЧНІ ВТРАТИ ВІД ГОЛОДОМОРУ

Слайд 6

Чи той, що в нас поруйнували храми? – Прийшли в наш край перевертні і хами Чинить страшну наругу над людьми Не нагодує Мати-Україна, Не приголубить діточок своїх… Яка ж бо перед Богом в нас провина? Який ми сотворили гріх?

Слайд 7

За жінок, чоловіків, дітей; За малих, дорослих і старих, Не співала півча похоронна, Не лунали дзвони за впокій…

Слайд 8

Ні труни, ні хрестів, і ні тризни. Прямо в яму, навіки віків. Чорна сповідь моєї Вітчизни, І її затамований гнів.

Слайд 9

І як же так, у сонцещедрім краї ви вмерли, згинь же смерте, згинь! О діти, діти, Ангели невинні! Чом ви так тяжко й страшно мовчите? Ви вже ніколи рідній Україні своїх сердець і душ не віддасте. Ви не розцвітши, згинули дочасно, Поклав у землю вас голодомор…

Слайд 10

Голодомор… Голодна смерть ходила по селу. Мертві лежали в кожній хаті. Нікому було ховати. .. В. Барка ”Жовтий князь”

Слайд 11

Голодомор… У 1933 році померла моя сестричка… їй було лише три роки. Вона не кричала, не вередувала, а лише тихо просила їсти… Микола Піскун, зі спогадів

Слайд 12

Голодомор… Шановний тов. Сталін . Чи є закон Радянської влади, щоб селянство сиділо голодне, так як ми, колгоспники, не маємо вже з 1.1.32 р в своєму колгоспі ні фунта хліба… постає питання. Як ми можемо будувати соціалістичне будівництво народного господарства, коли ми приречені на голодну смерть, бо ще до врожаю 4 місяці. З листа мешканців с. Горби до Й. Сталіна (квітень 1932р)

Слайд 13

Голодомор… У нас є окремі випадки і навіть окремі голодуючі села, проте це результат тільки місцевого головотяпства, перегинів, особливо щодо колгоспів. Всілякі розмови про “голод” на Україні треба категорично відкинути. З листа секретаря ЦК КП(б) У С. Касіора до секретаря ЦК ВКП(б) Й. Сталіна ( 26 квітня 1932р)

Слайд 14

В Лубнах, у Сингаях і Валках, Де страшно пухли літні і малі, Ми тяжко ждали крихти, не кавалка, Святого хліба на своїй землі В. Юхимович ”Тридцять третій” Голодомор…

Слайд 15

Голодомор… За Адама, за Дмитра й Арона, За Адель, Олен, Оксан, Докій Не співала півча похоронна, Не лунало “бам-м, бам-м” за впокій.. В. Юхимович “Тридцять третій”

Слайд 16

Голодомор… Не дзвонили, не дзвонили дзвони: “Був, та вмер, був, та вмер…” Всюди – кволі й мертві… Як збагнете, Де опух бідняк, а не куркуль! В. Юхимович “Тридцять третій”

Слайд 17

Голодомор… До зернини-бубки, дотла (Що там бабський плач-голосіння?!) Все мела “Червона мітла”, Не лишала й жменьки насіння. В.Юхимович “Тридцять третій”

Слайд 18

Голодомор… Мати зарубала свого дворічного хлопчика і варила, аби прогодувати решту дітей. Скаламутився у неї розум, кричала тільки: “Ваня, Ваня…” А. Листопад “Остання колискова”

Слайд 19

Голодомор… Катеринку поклали зверху на купу мертвих людей і повезли вулицею. Жодна душа не трапилась їм назустріч… Дівчинка вижила. Тільки зовсім розучилась усміхатися. Від тоді більше ніхто не називав Катеринкою, лише Катериною. Згодом Катерина разом з іншими дітьми ходила до школи, де, окрім письма і читання, вчилася ще й усміхатися. Оповідання“Катеринка. Катерина”

Слайд 20

Де пшениця росте густа На полях оддалік Грушового, - Не минаймо того Хреста На могилі села неживого… Голодомор…

Слайд 21

Його називали ми “Батьком народів”, “Великим і мудрим Вождем” Він кров’ю заляпав і Серп нам , і Молот, Гасив наш родинний вогонь. Заслання в Сибір і заклання у Голод – На совісті чорній його. В. Юхимович “Тридцять третій”

Слайд 22

Голодомор очами наших сучасників

Слайд 23

Ніна Марченко “Останній путь”

Слайд 24

І. Новобранець “Ой, як налетіли тії вороньки”

Слайд 25

Обдирали селян, наче липку. Мав коня – то вже був з куркулів. Супротивних – Сибір, там крізь шибку Скільки глянеш, - дроти таборів. В таборах той, що землю леліяв. У буремні відстояв грудьми. “Вождь великий” всю тундру засіяв З України моєї кістьми. П. Головатюк “Обдирали селян”

Слайд 26

Кажуть, коли пізнаєш краплю, можеш довідатися про будову океану. В цьому є свій сенс. І тому, як казав Олександр Міщенко,: “ мертвим нікому довіритися, крім живих, - і нам треба так жити тепер, щоб смерть наших людей була виправдана щасливою і вільною долею нашого народу, і тим була виправдана їх погибель!”

Слайд 27

Матерям, що загинули голодною смертю на Україні в роках 1932 – 1933

Слайд 28

Композиція роману

Слайд 29

1 2 6 2 5 8

Слайд 30

Слайд 31

Слайд 32

Слайд 33

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська література