Улас Самчук "Мария"
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Тема уроку: Роман « Марія» Уласа Самчука – перший в українській літературі твір про насильницьку колективізацію, голодомор 1932- 1933 років. Побудова роману. Образ Марії
Я не тому письменник українського народу, що вмію писати. Я тому письменник, що відчуваю обов’язок перед народом. Бог вложив у мої руки перо. Хай буде дозволено мені використати його Для доброго, для потрібного. Улас Самчук
Масове голодування почалося ще у грудні 1931 року, тривало до вересня 1933 року. 22 місяця народ страждав, мучився, вмирав …
Чи той, що в нас поруйнували храми? – Прийшли в наш край перевертні і хами Чинить страшну наругу над людьми Не нагодує Мати-Україна, Не приголубить діточок своїх… Яка ж бо перед Богом в нас провина? Який ми сотворили гріх?
За жінок, чоловіків, дітей; За малих, дорослих і старих, Не співала півча похоронна, Не лунали дзвони за впокій…
Ні труни, ні хрестів, і ні тризни. Прямо в яму, навіки віків. Чорна сповідь моєї Вітчизни, І її затамований гнів.
І як же так, у сонцещедрім краї ви вмерли, згинь же смерте, згинь! О діти, діти, Ангели невинні! Чом ви так тяжко й страшно мовчите? Ви вже ніколи рідній Україні своїх сердець і душ не віддасте. Ви не розцвітши, згинули дочасно, Поклав у землю вас голодомор…
Голодомор… Голодна смерть ходила по селу. Мертві лежали в кожній хаті. Нікому було ховати. .. В. Барка ”Жовтий князь”
Голодомор… У 1933 році померла моя сестричка… їй було лише три роки. Вона не кричала, не вередувала, а лише тихо просила їсти… Микола Піскун, зі спогадів
Голодомор… Шановний тов. Сталін . Чи є закон Радянської влади, щоб селянство сиділо голодне, так як ми, колгоспники, не маємо вже з 1.1.32 р в своєму колгоспі ні фунта хліба… постає питання. Як ми можемо будувати соціалістичне будівництво народного господарства, коли ми приречені на голодну смерть, бо ще до врожаю 4 місяці. З листа мешканців с. Горби до Й. Сталіна (квітень 1932р)
Голодомор… У нас є окремі випадки і навіть окремі голодуючі села, проте це результат тільки місцевого головотяпства, перегинів, особливо щодо колгоспів. Всілякі розмови про “голод” на Україні треба категорично відкинути. З листа секретаря ЦК КП(б) У С. Касіора до секретаря ЦК ВКП(б) Й. Сталіна ( 26 квітня 1932р)
В Лубнах, у Сингаях і Валках, Де страшно пухли літні і малі, Ми тяжко ждали крихти, не кавалка, Святого хліба на своїй землі В. Юхимович ”Тридцять третій” Голодомор…
Голодомор… За Адама, за Дмитра й Арона, За Адель, Олен, Оксан, Докій Не співала півча похоронна, Не лунало “бам-м, бам-м” за впокій.. В. Юхимович “Тридцять третій”
Голодомор… Не дзвонили, не дзвонили дзвони: “Був, та вмер, був, та вмер…” Всюди – кволі й мертві… Як збагнете, Де опух бідняк, а не куркуль! В. Юхимович “Тридцять третій”
Голодомор… До зернини-бубки, дотла (Що там бабський плач-голосіння?!) Все мела “Червона мітла”, Не лишала й жменьки насіння. В.Юхимович “Тридцять третій”
Голодомор… Мати зарубала свого дворічного хлопчика і варила, аби прогодувати решту дітей. Скаламутився у неї розум, кричала тільки: “Ваня, Ваня…” А. Листопад “Остання колискова”
Голодомор… Катеринку поклали зверху на купу мертвих людей і повезли вулицею. Жодна душа не трапилась їм назустріч… Дівчинка вижила. Тільки зовсім розучилась усміхатися. Від тоді більше ніхто не називав Катеринкою, лише Катериною. Згодом Катерина разом з іншими дітьми ходила до школи, де, окрім письма і читання, вчилася ще й усміхатися. Оповідання“Катеринка. Катерина”
Де пшениця росте густа На полях оддалік Грушового, - Не минаймо того Хреста На могилі села неживого… Голодомор…
Його називали ми “Батьком народів”, “Великим і мудрим Вождем” Він кров’ю заляпав і Серп нам , і Молот, Гасив наш родинний вогонь. Заслання в Сибір і заклання у Голод – На совісті чорній його. В. Юхимович “Тридцять третій”
Обдирали селян, наче липку. Мав коня – то вже був з куркулів. Супротивних – Сибір, там крізь шибку Скільки глянеш, - дроти таборів. В таборах той, що землю леліяв. У буремні відстояв грудьми. “Вождь великий” всю тундру засіяв З України моєї кістьми. П. Головатюк “Обдирали селян”
Кажуть, коли пізнаєш краплю, можеш довідатися про будову океану. В цьому є свій сенс. І тому, як казав Олександр Міщенко,: “ мертвим нікому довіритися, крім живих, - і нам треба так жити тепер, щоб смерть наших людей була виправдана щасливою і вільною долею нашого народу, і тим була виправдана їх погибель!”
Схожі презентації
Категорії