Улас Самчук - український Гомер ХХ ст.
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
«Надходить час, коли ми мусимо стати громадянами, членами суспільства, членами нації, повірити в себе як живу дійсність».(Аналіз статті У. Самчука «Нарід чи чернь?» Урок позакласного читання)
Цілі знати періоди публіцистичної діяльності У. Самчука, основні теми його статей публіцистичного характеру; уміти аналізувати зміст статті «Нарід чи чернь?»; розвивати усне мовлення, логічне мислення, уміння співпрацювати з однокласниками; виховувати почуття національної свідомості.
Літературний диктант 1. З якого року почав Самчук свою діяльність як публіцист? 2. Як він назвав репортаж про побачене під час поїздки в Східну Україну? 3. Яку посаду письменник обіймав в Українському національному об'єднанні в Карпатській Україні? 4. Під якою назвою видані щоденникові записи, зроблені в 1945 році в Німеччині й видані в 1954 в Буенос-Айресі? 5. У скількох статтях Самчуком проаналізовано і сплановано роботу МУРу? 6. Назвіть книги, які стоять на межі мемуарної й публіцистичної літератури.
Великий резонанс мала стаття «Нарід чи чернь?», надрукована в газеті «Українське слово» 9 листопада 1941 року. — Яка проблема звучить уже в назві статті? Нарід Чернь Нація Організована, свідома, вигранена збірна одиниця Маса Юрба без'язиких і безликих постатей («Хто ми?» Тобто це питання до кожного з нас: ми повинні самі замислитися, ким ми є.)
Публіцистика Завдання — агітація, активний вплив на читача і слухача. Особливості стилю: точність висловлювання; логічність доводів з відкритим вираженням експресії та емоційного забарвлення окремих фраз). Мета : з'ясування певних суспільно-політичних питань; переконання читачів та слухачів у правильності висунутих думок; активність впливу цих думок
Словник Референт — 1. Особа, яка складає або читає де-небудь реферат. 2. Службова особа, яка є доповідачем або консультантом із певних питань. Нарід — заст. Те саме, що народ. Народ — 1. Форма національної та етнічної єдності (нація, народність, іноді плем'я). 2. Певна кількість людей, які мають що-небудь спільне. Чернь — 1. Простий народ, низи суспільства. 2. Духовно обмежене середовище, маса, верства і т. ін., позбавлена високих помислів і бажань. Гідність — 1. Сукупність рис, що характеризують позитивні моральні якості. 2. Усвідомлення людиною своєї громадянської ваги, громадянського обов'язку. Людський — 1. Прикм. до люди. Належний людям. Притаманний людині. Свідомість — 1. Псих. Процес відображення дійсності мозком людини, який схоплює всі форми психічної діяльності людини й зумовлює цілеспрямовану діяльність людини. 2. Сприйняття, розуміння навколишнього, властиві людині; розум. Здатність осмислено сприймати навколишнє. 3. Ясне розуміння, усвідомлення чого-небудь. Думка про що-небудь, відчуття чогось.
Нація — 1. Конкретно-історична форма спільності людей, об'єднаних єдиною мовою і територією, глибокими внутрішніми економічними зв'язками, певними рисами культури і характеру. 2. Держава, країна. 3. перен., ірон. Про яку-небудь групу людей. Національний. — 1. Стос, до нації, національності, пов'язаний з їхньою суспільно-політичною діяльністю. 2. Власт. певній нації, національності; який відображає їхній характер, особливості. Те, що виражає характерні особливості якої-небудь нації. Протоплазма — вміст клітини живого організму, жива речовина, в якій здійснюються всі життєві процеси. Денаціоналізація — втрата національних особливостей (мови, культури і т. ін.) Перманентний — який триває безперервно; постійний.
Улас Самчук дав відповідь на питання: «нарід чи чернь?» А як ви самі вважаєте? Хто ви особисто — нарід чи чернь? Ким хотілося б бути?
Домашнє завдання написати твір-роздум на тему «Я — нарід чи чернь?» написати відгук про вивчену статтю. За бажанням — уявне інтерв'ю з Уласом Самчуком «З чим я погоджуюсь і проти чого виступаю» (за публіцистичними творами письменника).
Схожі презентації
Категорії