X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Український Гомер ХХ століття Улас Самчук

Завантажити презентацію

Український Гомер ХХ століття Улас Самчук

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Я не тому письменник українського народу, що вмію писати. Я тому письменник, що відчуваю обов'язок перед народом. Бог вложив в мої руки перо. Хай буде дозволено мені використати його для доброго, для потрібного. Улас Самчук

Слайд 2

"Писати... про видатних людей дуже важко, зауважила якось Наталя Левицька - Холодна. Кожна така людина має в собі не одну, а може й кілька істот, які часом живуть побіч себе в мирі й злагоді, а часом бунтуються і не раз цілковито міняють духовне обличчя людини". Істоти, які жили в Уласові Самчукові, були навіть вправно уконституйовані, принаймні дві з них. Маємо на увазі те, що він цілком офіційно мав впродовж життя два прізвища - Самчук і Данильчук. Так, матричний запис про народження у церковній книзі зроблений на прізвище Самчук , а вже паспорт громадянина Канади 1975 року виписаний на Данильчука. Народився Улас Самчук у Дермані на Волині 20 (7) лютого 1905 р. у селянській сім'ї. Проблиски…

Слайд 3

Батько Уласа - Олексій Антонович Самчук - мав від двох шлюбів п'ятеро дітей (сам Улас був серед них середульшим). Своє навчання хлопець розпочав уже в Тилявці Кременецького повіту, куди сім'я, у пошуках у пошуках землі переїхала у 1913 р. Його перші літературні вправи, однак, розпочались ще у Крем'янецькій гімназії, де Самчук редагував рукописні журнали "Юнацтво" і "Хвиля". Саме в "Юнацтві" 16 лютого 1922 р. Самчук помістив вірш "Не любити не можу свою я країну...« Тоді ж Улас Самчук взяв собі перші літературні псевдоніми - В.Данильчук і В.Перебендя.

Слайд 4

Бібліотека письменника Перший з'їзд МУРу, 21-23 грудня 1945р. у Ашаффенбурзі. Сидять - О.Лятуринська, У.Самчук. Кремянецька приватна гімназія ім. Стешенка, в якій навчався Улас Самчук

Слайд 5

Улас і Тетяна Самчуки та Євген і Євгенія Пастернаки, 50-ті роки. Письменники Улас Самчук та Олексій Сацюк, м. Дубно 1941 р.

Слайд 6

Першим опублікованим твором Уласа Самчука стало оповідання "На старих стежках", вміщене у восьмому числі варшавського журналу "Наша бесіда" за 1926 р. Ще у 1924р. він зробив спробу переходу польсько-радянського кордону, яка скінчилась ув'язненням до польської в'язниці, та зумовлена вона була прагненням до особистої самореалізації, бажанням "стати письменником", яке, на думку 19-річного У.Самчука, могло реалізуватись тільки в Києві.

Слайд 7

"У Німеччині я вперше пізнав, як виглядають культурні люди, - розповідає для нас Самчук, принагідно додаючи. - І, здається, коли б я там лишився, я мав би нагоду пізнати і культурне життя". Бойтен і Бреслав стали для Уласа Самчука своєрідним плацдармом у велику літературу. Звідти він надіслав до "Літературно-наукового вісника" свої перші "новели", там виникли задуми більших романів. Великий похід… У міжвоєнній Німеччині важко було знайти цілісне українське середовище. Зате воно існувало в Празі - і шлях молодого прозаїка виснувався туди. Саме Прага сформувала літературне обличчя Самчука і дала йому літературну славу. Саме тут він написав найвідоміші свої літературні твори - "Волинь", "Марія", "Кулак", "Гори говорять!",

Слайд 8

Слайд 9

Слайд 10

Прага привела Самчука у велику літературу. Прага привела його й у велику політику. Політичне народження Уласа Самчука було опосередковане співпрацею з національними виданнями. Маємо на увазі не стільки "Літературно-науковий вісник" (з 1933 р. - "Вісник") та "Самостійну думку", як нелегальні революційно - пропагандистські журнали УВО-ОУН "Сурма" і "Український націоналіст", де, як співробітник, від 1931 до 1935 р. Самчук помістив 25 політичних "фейлетонів". Частина цих друкованих без підпису матеріалів (зокрема з циклу "Месники") була у 1932 р. видана пропагандистським відділом УВО окремою книжкою під псевдонімом Ольга Волинянка. Другий славетний твір письменника довоєнного часу — роман «Марія». Написано за свіжими слідами жахливих подій, якими завершувалася в Україні перша третина XX століття, — голоду 1933 року.

Слайд 11

Влітку 1941 р. Улас Самчук, як член однієї з похідних груп ОУН Мельника опинився на Україні, спочатку у Львові, тоді - вже надовго, у Рівному, яке стало "столицею" райхскомісаріату. Так, від вересня 1941 до березня 1942 р. він редагував газету "Волинь", згодом працював у ДНБ - Німецькому пресовому бюро, З Рівного об'їздив значну частину України - Київ, Харків, Полтаву, Кременчук, не кажучи вже про Волинь. За час редакторської і журналістської праці впродовж 1941-1943 рр. опублікував понад 100 різноманітних матеріалів, серед яких передовіші, нариси, огляди, рецензії, репортажі, критика та ін. У 1945 році було засновано МУР - Мистецький український рух у м. Фюрті (Німеччина), головою якого став Улас Самчук. У 1937 р., за ініціативою Є.Коновальця. була створена Культурна референтура Проводу українських націоналістів па чолі з Олегом Ольжичем. Центром Культурної референтури стала Прага, а однією з головних установ - Секція мистецтв, письменників і журналістів, де головував Самчук. СЕРЕД ВЕСНЯНИХ ЛАСТІВОК…

Слайд 12

Дерманська гімназія Учень гімназії

Слайд 13

З'їзд МУРу, Новий Ульм,15-16 березня 1947 р. Зустріч Уласа Самчука з читачами „Марії” у Кременчуці (12 серпня 1942 р.)

Слайд 14

На твердій землі… З 1948 року Самчук мешкав у Канаді. Він знаходить, зрештою, теми для своєї творчості, але це були переважно вже нові теми і нові форми. Продовження пошуків у жанрі політичної романістики - закінчення трилогії "Ост", роман "Чого не гоїть огонь" - не принесли Самчукові лаврів серед літературної критики, як також не набули особливої популярності у читачів.

Слайд 15

У недузі… "Якось пізньої осени 1958-го, - пише Іван Кошелівець. - зустрілися ми (з У.Самчуком) в Нью-Йорку. Розмова точилася про все. Тоді ми ще були відносно молоді: мені виповнився п'ятдесят перший, він був на два роки старший. Як зайшла мова про старість, Самчук висловив такий афоризм: "старість починається, коли перестають її боятися". Усе каже про те, що сам Самчук переступив рубіж свого страху перед старістю тоді, коли втратив фізичну можливість до писання.

Слайд 16

Прощальне слово Юрія Шереха: "Самчук кінчав свої дні занедбаний, упосліджений, забутий. Він сподівався малого - вижити на заробіток пером. Якщо судити людей за їхнім заробітком, письменником він в останні роки життя не був. І навіть пенсіонером - ні, було це на межі жебрацтва. Чи зберігається його могила, не знаю. Зрештою...".

Слайд 17

Улас Самчук з дружиною, 80-ті роки Музей Уласа Самчука у Торонто

Слайд 18

Автомобіль „Фіат”, на якому здійснювалися поїздки Уласа Самчука по Україні. Улас Самчук і Багряний Меморіальна дошка У.Самчуку в с. Дермань.

Слайд 19

Його могила зберігається і доглянута. За життя він був у сім'ї - "босяком - ледащо", у Польщі - "діччю гайдамацькою", у Львові - волиняком, серед католиків - православним, взагалі серед віруючих - "пантеїстом", з мельниківцями - не членом організації, з бандерівцями - мельниківцем, в цілому політичному середовищі - "міновіховцем", у МУРі - "генералом", у Канаді - "жебраком", з вихідцями із підрадянської України - націоналістом-емігрантом… Навіть даровані долею жінки не отримали від нього того, що чекали - світової слави і грошей. Не мав він і дітей.

Слайд 20

Рідний край у серці письменника… Волинь у житті і творчості Уласа Самчука. Він надзвичайно високо цінував свій край, гордився за нього. Недаремно ж перший роман-епопея письменника носить назву його краю, недаремно цю назву він дав і газеті воєнної пори. «Це слово глибоко увійшло в мою плоть і мою кров. Воно було і є для мене певним символом, бо тут найглибше усвідомив я гіркий сенс життя.., Праця, творчий чин, доцільна і свідома боротьба за ліпше, за краще, за правдивіше були написані його заповідями», — писав наш земляк в одній зі своїх статей.

Слайд 21

“МАРІЯ”

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська література