Проблема прекрасного в поезії Максима Рильського періоду « третього цвітіння»
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Гей, поля жовтіють, і синіє небо, Плугатар у полі ледве маячить- Поцілуй востаннє, обніми востаннє; Вміє розставатись той, хто вмів любить.
Клянусь тобі, веселий світе, Клянусь тобі, моє дитя, Що буду жити, поки жити Мені дозволить дух життя!
Чи янголи нам свічі засвітили По довгих муках безсердечних літ, Чи ми самі прозріли й зрозуміли Солодкий світ?
Яблука доспіли, яблука червоні! Ми з тобою йдемо стежкою в саду. Ти мене, кохана, проведеш до поля, Я піду — і, може, більше не прийду.
Я на гору круту крем'яную Буду камінь важкий підіймать І, несучи вагу ту страшную, Буду пісню веселу співать.
Яблука доспіли, яблука червоні! Ми з тобою йдемо стежкою в саду, Ти мене, кохана, приведеш до поля, Я піду — і може більше не прийду.
Тема: Проблема прекрасного в поезії Максима Рильського періоду «третього цвітіння»(«Троянди й виноград»). Рідна мова – духовне багатство людини(«Мова»)
Мета:поглибити знання учнів про життєвий і творчий шлях поета, через процес роботи над поезіями збагнути патріотизм М.Рильського, учити виразно читати поезію, з’ясовувати її ідейно-художню цінність; виховувати в учнів праце- людяність, відчуття краси художнього слова, утверджувати в дитячих доброту, милосердя і цінність почуттів.
ЗБІРКИ МАКСИМА РИЛЬСЬКОГО 1910 – « На білих островах»; 1918 – « Під осінніми зорями» 1922 – « Синя далечінь» 1925 – « Крізь бурю й сніг» 1926 – « Тринадцята весна»; 1929 – « Гомін і відгомін» « Де сходяться дороги»; 1932 – « Знак терезів». Любов до життя, до співвітчизників відображено в останніх збірках поета: 1957 – « Троянди й виноград» 1959 – « Голосіївська осінь»; 1960 – « Зграя веселиків»; 1961 – « Зимові записи»; 1965 – « Іскри вогню великого» - посмертне видання, яке не друкувалося за життя поета.
«Пан Тадеуш» А. Міцкевіча «Ернані» В. Гюґо «Сірано де Бержерак» Е. Ростана «Орлеанська Діва» Вольтера «Король Лір» В. Шекспіра «Дванадцята ніч» В. Шекспіра «Євгеній Онєґін» О. Пушкіна
« Ви належите, Максиме Тадейовичу, до тієї чудової плеяди поетів, яким випало щастя першими висловити почуття людей нового суспільства… Ваш Великий талант, розквітнувши На рівному ґрунті України – її народу, Її мови, її поезії, сприйняв кращі класичні традиції світової, і висунув Вас в ряди кращих поетів нашої Вітчизни».
український літературознавець «Одна з найбільших умиротворень і водночас найсвітліших І найрадісніших книг про нашу сучасність» ( зб. «Троянди й виноград »)
Із поля дівчина утомлена прийшла І, хоч вечеряти дбайлива кличе мати, За сапку — і в квітник, де рожа розцвіла, Де кучерявляться кущі любистку й м'яти. З путі далекої вернувся машиніст, Укритий порохом, увесь пропахлий димом,— До виноградника! — Чи мільдью часом лист Де не попсований? Ну, боротьбу вестимем! В саду колгоспному допитливий юнак Опилення тонкі досліджує закони,— А так же хороше над чорним грунтом мак Переливається, мов полум'я червоне! Ми працю любимо, що в творчість перейшла, І музику валку, що ніжно серце тисне У щастя людського два рівних є крила: Троянди й виноград, красиве і корисне.
Д.Павличко « вічно сяє сонце людяності, де течуть ріки філософського спокою, де шумлять водоспади пристрастей, де гудуть автостради дружби,де жевріють зорі кохання, де стоять пам’ятники народним геніям, де все зрозуміле й дитині, де треба замислитись над простотою форми і прозорою глибиною змісту »
1. Взяти участь у Всеукраїнському поетичному вернісажі « Троянди й виноград», який носить назву славнозвісного вірша М.Рильського. Вернісаж триватиме до 1.09.2012 року й завершиться запрошенням до Києва на літературно-мистецький вечір. 2. Підготувати повідомлення про Валер’яна Підмогильного,С.229-232
Схожі презентації
Категорії