ПОВІСТЬ О. КОБИЛЯНСЬКОЇ «ЗЕМЛЯ» — ПСИХОЛОГІЧНЕ ТРАКТУВАННЯ ВІЧНИХ ПРОБЛЕМ ЛЮДИНИ І ЗЕМЛІ, ЗЛОЧИНУ Й КАРИ НА УКРАЇНСЬКОМУ МАТЕРІАЛІ. ПСИХОЛОГІЗМ І СИМВОЛІЗМ ТВОРУ ЯК НОВАТОРСТВО О. КОБИЛЯНСЬКОЇ. ПОНЯТТЯ ПРО МОДЕРНІЗМ
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
ПОВІСТЬ О. КОБИЛЯНСЬКОЇ «ЗЕМЛЯ» — ПСИХОЛОГІЧНЕ ТРАКТУВАННЯ ВІЧНИХ ПРОБЛЕМ ЛЮДИНИ І ЗЕМЛІ, ЗЛОЧИНУ Й КАРИ НА УКРАЇНСЬКОМУ МАТЕРІАЛІ. ПСИХОЛОГІЗМ І СИМВОЛІЗМ ТВОРУ ЯК НОВАТОРСТВО О. КОБИЛЯНСЬКОЇ. ПОНЯТТЯ ПРО МОДЕРНІЗМ
Перші твори О. Кобилянської написані мовою: А російською; Б українською; В румунською; Г німецькою.
Перший друкований твір О. Кобилянської: А «Людина»; Б «Земля»; В «Апостол черні»; Г «Царівна».
О. Кобилянська активно розвивала в українській літературі тему: А влади землі над людиною; Б становище освіченої, культурної жінки в суспільстві; В проблеми взаємин інтелігенції та селянства; Г життя буковинських селян.
Хто з німецьких філософів кінця ХІХ ст. вплинув на художній світ О. Кобилянської? А Гегель; Б Ніцше; В Геккель; Г Кант.
Хто назвав О. Кобилянську «пишною трояндою в саду української літератури»? А І. Франко; Б Леся Українка; В С. Окуневська; Г М. Старицький.
«Тема землі й людини в українській і світовій літературі» І. С. Нечуй-Левицький «Кайдашева сім’я»; М. Коцюбинський «Fata morgana»; Панас Мирний «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»; І. Карпенко-Карий «Хазяїн», «Сто тисяч»; Е. Золя «Земля»; А. Чехов «Мужики»; Г. Успенський «Влада землі»; О. Бальзак «Селяни»; В. Реймонт «Селяни».
У 1901 році Ольга Кобилянська завершує роботу над широким полотном, яке назвала просто й водночас змістовно — «Земля». Цей твір одержав високу оцінку видатних майстрів слова, визначився як вершина творчості письменниці.
М. Коцюбинський писав авторці: «Я просто зачарований Вашою повістю,— все: і природа, і люди, і психологія їх — все це робить таке сильне враження, все це виявляє таку свіжість і силу таланту, що, од серця дякуючи Вам за пережиті емоції, я радів за нашу літературу».
Гнат Хоткевич про «Землю» писав: «…Се річ високої літературно-артистичної вартості, річ така, що зробила би честь і не нашій літературі».
Соціально-психологічна повість «Земля» написана на основі реальної трагедії братовбивства: 1894 р. в с. Димка поблизу Чернівців стався нечуваний злочин — брат убив брата.
Трагедія в конкретній родині привернула увагу письменниці до з’ясування її причин, до глибокого дослідження внутрішнього світу і дітей, і батьків.
Земля — жива, тримає у своїх міцних обіймах, окрилює, радує, сповнює надіями; мучить, розчаровує; доводить до братовбивства; Земля — творець і життєдайна сила; земля — молох, страшна сила, мірило духовних цінностей.
Модернізм (від фр. moderne — новітній, сучасний) — філософсько-естетична й художня система, що склалася на межі XIX–XX ст. і об’єднала новітні напрями й течії, яким притаманна більша увага до внутрішнього світу людини і більша творча свобода у його розкритті.
Ознаки модернізму: 1. Орієнтація на Західне мистецтво. 2. Співвіднесеність із часом. 3. Інтелектуалізм. 4. Антинародництво. 5. Індивідуалізм. 6. Фемінізм. 7. Зняття культу табу. 8. Сексуальна революція. 9. Деканонізація. 10. Формалізм.
Домашнє завдання 1. Підібрати цитати до характеристики образів-персонажів. 2. Підготувати переказ біблійної легенди про Каїна й Авеля (індивідуальне завдання). 3. Скласти асоціативний ряд, або інформаційне гроно, або схему «Земля і людина». Очікувані результати.
Схожі презентації
Категорії