М.Коцюбинський" Ялинка"
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Урок української літератури у 5 класі за оповіданнями «Грицева шкільна наука» Івана Франка та «Ялинка» Михайла Коцюбинського. Презентацію підготувала учитель української мови та літератури Донецької ЗОШ №77 Яненко Олена Дмитрівна
Мета уроку: Навчати виразно читати твори, розуміти зміст оповідань, розкривати основну думку; Розвивати усне зв'язне мовлення,формувати вміння висловлювати власні думки з приводу прочитаного; Виховувати любов до читання , краси слова,доброту,милосердя; *
Епіграф уроку: Книга - морська глибина: Хто в них пірне аж до дна, Той, хоч і труду мав досить, Дивнії перли виносить Іван Франко Словничок: пірне – нырнёт; перли – жемчуг. *
Перебіг уроку: Добрий початок - половина діла. Діло майстра величає. Взявся за гуж, не кажи, що не дуж. Поки не упріти, доти не уміти. Не святі горшки ліплять. Словничок: гуж - ремень, которым прикрепляют оглобли к хомуту; не дуж - не смог; упріти – вспотеть. *
Добрий початок – половина діла. Виконайте тести: 1) Прозова мова - а) мова розмірена, пісенна; б) мова схожа на звичайну розмовну; 2) Цитата - а) вислів з твору, переданий дослівно без змін; б) вислів з твору, який передається частково своїми словами; *
Виконайте тести: 3) Порівняння - а) «Невеличка річечка, мов блакитна стрічечка, звивалася між полями»; б) «Хуртовина вила, крутила снігом, як Яким підійшов до хати». 4) Пейзаж - а) «Стіл застелений був скатертиною цяцькованою… На вікнах квіти… На стінах картини…» *
Виконайте тести: б) «Чорні дерева стояли в садку, настовбучившись замерзлими гілочками» 5) Портрет - а) « Усе було розпитує вчителя, усе розпитує і про се, і про те, і про дощ, і як сніг». б) «Та ще ж чорнобривенький, білолиценький, носик невеличкий, щічки кругленькі». *
Перевір себе: 1)Прозова мова - а) мова розмірена, пісенна; б) мова схожа на звичайну розмовну; 2)Цитата - а) вислів з твору,переданий дослівно без змін; б) вислів з твору, який передається частково своїми словами; *
Перевір себе: 3)Порівняння - а) «Невеличка річечка, мов блакитна стрічечка, звивалася між полями»; б) «Хуртовина вила, крутила снігом, як Яким підійшов до хати». 4) Пейзаж - а) «Стіл застелений був скатертиною цяцькованою… На вікнах квіти… На стінах картини…» *
Перевір себе: б) «Чорні дерева стояли в садку, настовбучившись замерзлими гілочками» 5) Портрет - а) « Усе було розпитує вчителя,усе розпитує і про се, і про те, і про дощ, і як сніг». б) «Та ще ж чорнобривенький, білолиценький, носик невеличкий, щічки кругленькі». *
Діло майстра величає. Ви вже неодноразово переконувалися, що є книги, якими зачитуєшся, від яких не можеш «відірватися», які викликають то радість, то смуток; читаючи, мимоволі усміхаємось, іноді на очі навертаються сльози. У чому причина? *
Діло майстра величає! Назвіть великих майстрів українського художнього слова і твори, які вони написали. Яка тема об'єднує ці оповідання? *
Перевіримо: І.Франко «Грицева шкільна наука» Михайло Коцюбинський «Ялинка» Тема, яка об'єднує – це оповідання про дітей. *
Взявся за гуж, не кажи, що не дуж. Уявіть собі, що мають вийти з друку окремі книжечки, де надруковані оповідання І.Франка та М.Коцюбинського. Вас попросили намалювати малюнок до обкладинки, щоб у книжкових магазинах, бібліотеках діти звернули увагу на ці книжечки. Розглянемо виставку «Як би я був художником!» *
Розглянемо друковані ілюстрації до оповідання «Ялинка» та, будь ласка, прокоментуйте їх. Яка подія зображена на малюнку? *
Поки не упріти, доти не уміти. «ПЯТИХВИЛИНКА» виразного читання. Виразне читання за дійовими особами уривка з оповідання Івана Франка «Грицева шкільна наука». Виразне читання розповіді про внутрішній стан героя (уривок з оповідання Михайла Коцюбинського «Ялинка»). *
Поки не упріти,доти не уміти . І. Чи уважно ти прочитав оповідання? Як називав Гриця вчитель? Як розпізнав Василько дорогу до дядька? ІІ. Якого оповідання стосуються приказки? 1) Не наука, а мука. 2) У страху очі великі. *
Поки не упріти, доти не уміти. ІІІ. Про кого з героїв йдеться у цитаті? «У нових чобітках, у новому повстяному капелюшку і червоним ремінцем підперезаного…» «Усю ніч сум літав по хаті, шарпав за серце бідних людей та не давав їм спати…» *
Поки не упріти , доти не уміти. ІV. Підтвердити або заперечити думку. 1) У класі діти уважно слухали вчителя, який показував щось на дощечках. (Із твору Івана Франка «Грицева шкільна наука»). 2) З Васильком неприємна пригода сталася, бо він не знав дороги до пана. (Із твору Михайла Коцюбинського « Ялинка».) *
Поки не упріти,доти не уміти. V. Розгадаємо загадки. Хто надіявсь на підмогу, Прагнув віднайти дорогу, Страху й смутку мав доволі, Все здолала сила волі. 2) Воєвода і володар! Ким він тільки не буває! Хто читав, той його знає. *
Не святі горшки ліплять. Будь – яка справа буде вважатися важкою, недосяжною, неможливою, якщо не прикласти до неї сил, не виявити терплячості. Заслухаємо творчі роботи, в яких діти розкрили своє розуміння змісту оповідань, висловили ставлення до героїв. *
Не святі горшки ліплять. Здраствуй,Грицю! Прочитала я оповідання, в якому Іван Франко розповів про твоє життя. Жаль мені тебе, бідний хлопчику! Ти працьовита дитина. Гуси тебе люблять, а ось у школі діти тебе не радо зустріли, жорстоко. Та й навчання страшне, з покараннями. Не сумуй, що нічого не вивчив у школі. Не тільки ти в цьому винен. Я вчуся добре, але якби мене били різкою, я не знаю, що б я робила. Якби я могла, запросила б тебе до нас. У нас клас дружний і вчителі хороші. Не сумуй. У тебе все буде добре. Софія. *
Не святі горшки ліплять. Образ Василька з оповідання М. Коцюбинського « Ялинка». З нетерпінням чекав Василько Різдва. Він мріяв побачити в домі прикрашену ялинку, яку пестував і доглядав. Та через нестатки батько змушений продати ялинку панам. *
Не святі горшки ліплять. Василькові дуже «жаль стало стрункої ялинки, що одна звеселяла зимою садок». Але він змирився із втратою улюбленого деревця, бо любив батьків і співчував їм. Хоча і болить душа, і «дві сльозини скотились йому по щічках». Василько сміливий, кмітливий і розважливий. Заблукавши, він не розгубився, приймає правильні рішення, шукає дорогу. *
Не святі горшки ліплять. Витримка і хоробрість допомогли Василькові врятуватися і від вовків. «Переляканий, без шапки, запорошений снігом, мчав Василько по дорозі назустріч холодному вітрові». Мені сподобався Василько — безстрашний хлопчик, люблячий син з великим почуттям відповідальності перед рідними. *
Зробимо висновки: Усі твори,які ми сьогодні опрацювали, закінчуються глибокою вірою в те, що героям оповідань в майбутньому ще посміхнеться щастя. Якби ці хлопчики-герої були поряд з вами, вони почували б себе щасливими, що мають вірних друзів, які можуть їх підтримати у важкі хвилини життя. *
Зробимо висновок: Будьте завжди в житті добрими, милосердними, небайдужими до чужого горя! * *
ІНФОРМАЦІЯ ПРО ПІДГОТОВКУ ПРЕЗЕНТАЦІЇ Новий довідник: Українська мова та література. - К.:ТОВ «Казка», 2006.-864с. * *
Схожі презентації
Категорії