Михайло Коцюбинський " Ялинка"
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Урок української літератури у 5 класі за оповіданнями «Грицева шкільна наука» Івана Франка та «Ялинка» Михайла Коцюбинського. Презентацію підготувала учитель української мови та літератури Донецької ЗОШ №77 Яненко Олена Дмитрівна
Мета уроку: Навчати виразно читати твори,розуміти зміст оповідань,розкривати основну думку; Розвивати усне зв`язне мовлення,формувати вміння висловлювати власні думки з приводу прочитаного; Виховувати любов до читання , краси слова,доброту,милосердя; *
Епіграф уроку: Книга - морська глибина: Хто в них пірне аж до дна, Той,хоч і труду мав досить, Дивнії перли виносить Іван Франко Словничок:пірне –нырнёт; перли –жемчуг; *
Перебіг уроку: Добрий початок - половина діла. Діло майстра величає. Взявся за гуж, не кажи, що не дуж. Поки не упріти, доти не уміти. Не святі горшки ліплять. Словничок: гуж- ремень,которым прикрепляют оглобли к хомуту; не дуж- не смог; упріти- вспотеть; *
Добрий початок – половина діла. Виконайте тести: 1)Прозова мова - а) мова розмірена,пісенна; б) мова схожа на звичайну розмовну; 2)Цитата- а) вислів з твору,переданий дослівно без змін; б) вислів з твору,який передається частково своїми словами; *
Виконайте тести: 3)Порівняння - а) «Невеличка річечка,мов блакитна стрічечка,звивалася між полями»; б) « Хуртовина вила,крутила снігом, як Яким підійшов до хати». 4) Пейзаж - а) « Стіл застелений був скатертиною цяцькованою…На вікнах квіти…На стінах картини…» *
Виконайте тести: б) « Чорні дерева стояли в садку, настовбучившись замерзлими гілочками» 5) Портрет - а) « Усе було розпитує вчителя,усе розпитує і про се,і про те, і про дощ, і як сніг». б)«Та ще ж чорнобривенький,білолиценький, носик невеличкий,щічки кругленькі». *
Перевір себе: 1)Прозова мова - а) мова розмірена,пісенна; б) мова схожа на звичайну розмовну; 2)Цитата - а) вислів з твору,переданий дослівно без змін; б) вислів з твору,який передається частково своїми словами; *
Перевір себе: 3)Порівняння - а) «Невеличка річечка,мов блакитна стрічечка,звивалася між полями»; б) « Хуртовина вила,крутила снігом, як Яким підійшов до хати». 4) Пейзаж - а) « Стіл застелений був скатертиною цяцькованою…На вікнах квіти…На стінах картини…» *
Перевір себе: б) « Чорні дерева стояли в садку, настовбучившись замерзлими гілочками» 5) Портрет - а) « Усе було розпитує вчителя,усе розпитує і про се,і про те, і про дощ, і як сніг». б) «Та ще ж чорнобривенький,білолиценький, носик невеличкий,щічки кругленькі». *
Діло майстра величає. Ви вже неодноразово переконувалися, що є книги,якими зачитуєшся,від яких не можеш «відірватися», які викликають то радість, то смуток; читаючи, мимоволі усміхаємось,іноді на очі навертаються сльози. У чому причина? *
Діло майстра величає! Назвіть великих майстрів українського художнього слова і твори, які вони написали. Яка тема об`єднує ці оповідання? *
Перевіримо: І.Франко «Грицева шкільна наука» Михайло Коцюбинський «Ялинка» Тема, яка об`єднує – це оповідання про дітей. *
Взявся за гуж,не кажи ,що не дуж. Уявіть собі, що мають вийти з друку окремі книжечки, де надруковані оповідання І.Франка та М.Коцюбинського. Вас попросили намалювати малюнок до обкладинки, щоб у книжкових магазинах, бібліотеках діти звернули увагу на ці книжечки. Розглянемо виставку « Як би я був художником!» *
Розглянемо друковані ілюстрації до оповідання «Ялинка» та ,будь ласка, прокоментуйте їх. Яка подія зображена на малюнку? *
Поки не упріти,доти не уміти. « ПЯТИХВИЛИНКА» виразного читання. Виразне читання за дійовими особами уривка з оповідання Івана Франка «Грицева шкільна наука». Виразне читання розповіді про внутрішній стан героя (уривок з оповідання Михайла Коцюбинського « Ялинка»). *
Поки не упріти,доти не уміти . І.Чи уважно ти прочитав оповідання? Як називав Гриця вчитель? Як розпізнав Василько дорогу до дядька? ІІ. Якого оповідання стосуються приказки? 1)Не наука, а мука. 2)У страху очі великі. *
Поки не упріти,доти не уміти. ІІІ. Про кого з героїв йдеться у цитаті? « У нових чобітках, у новому повстяному капелюшку і червоним ремінцем підперезаного…» « Усю ніч сум літав по хаті , шарпав за серце бідних людей та не давав їм спати…» *
Поки не упріти , доти не уміти. ІV. Підтвердити або заперечити думку. 1)У класі діти уважно слухали вчителя,який показував щось на дощечках.( Із твору Івана Франка «Грицева шкільна наука»). 2)З Васильком неприємна пригода сталася, бо він не знав дороги до пана. (Із твору Михайла Коцюбинського « Ялинка».) *
Поки не упріти,доти не уміти. V. Розгадаємо загадки. Хто надіявсь на підмогу, Прагнув віднайти дорогу, Страху й смутку мав доволі, Все здолала сила волі. 2)Воєвода і володар! Ким він тільки не буває! Хто читав,той його знає. *
Не святі горшки ліплять. Будь – яка справа буде вважатися важкою,недосяжною,неможливою,якщо не прикласти до неї сил,не виявити терплячості. Заслухаємо творчі роботи , в яких діти розкрили своє розуміння змісту оповідань, висловили ставлення до героїв. *
Не святі горшки ліплять. Здрастуй,Грицю! Прочитала я оповідання, в якому Іван Франко розповів про твоє життя. Жаль мені тебе, бідний хлопчику! Ти працьовита дитина. Гуси тебе люблять,а ось у школі діти тебе не радо зустріли,жорстоко. Та й навчання страшне, з покараннями. Не сумуй, що нічого не вивчив у школі . Не тільки ти в цьому винен. Я вчуся добре,але якби мене били різкою, я не знаю,що б я робила. Якби я могла,запросила б тебе до нас. У нас клас дружний і вчителі хороші. Не сумуй. У тебе все буде добре. Софія. *
Не святі горшки ліплять. Образ Василька з оповідання М. Коцюбинського « Ялинка». З нетерпінням чекав Василько Різдва. Він мріяв побачити в домі прикрашену ялинку, яку пестував і доглядав. Та через нестатки батько змушений продати ялинку панам. *
Не святі горшки ліплять. Василькові дуже «жаль стало стрункої ялинки, що одна звеселяла зимою садок». Але він змирився із втратою улюбленого деревця, бо любив батьків і співчував їм. Хоча і болить душа, і «дві сльозини скотились йому по щічках». Василько сміливий, кмітливий і розважливий. Заблукавши, він не розгубився, приймає правильні рішення, шукає дорогу. *
Не святі горшки ліплять. Витримка і хоробрість допомогли Василькові врятуватися і від вовків. «Переляканий, без шапки, запорошений снігом, мчав Василько по дорозі назустріч холодному вітрові». Мені сподобався Василько — безстрашний хлопчик, люблячий син з великим почуттям відповідальності перед рідними. *
Зробимо висновки: Усі твори,які ми сьогодні опрацювали, закінчуються глибокою вірою в те,що героям оповідань в майбутньому ще посміхнеться щастя. Якби ці хлопчики-герої були поряд з вами,вони почували себе щасливими,що мають вірних друзів,які можуть їх підтримати у важкі хвилини життя. *
Зробимо висновок : Будьте завжди в житті добрими, милосердними, небайдужими до чужого горя! * *
ІНФОРМАЦІЯ ПРО ПІДГОТОВКУ ПРЕЗЕНТАЦІЇ Новий довідник:Українська мова та література. - К.:ТОВ «Казка», 2006.-864с. * *
Схожі презентації
Категорії