X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Карпенко Карий

Завантажити презентацію

Карпенко Карий

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Іван Карпенко-Карий (1845-1907) ~Біографічні відомості~ ~Творчий доробок~

Слайд 2

Справжнє ім’я – Іван Карпович Тобілевич (псевдонім "Карпенко-Карий" поєднує ім'я батька та улюбленого літературного персонажа Гната Карого - героя п'єси Т.Шевченка «Назар Стодоля»).

Слайд 3

Життєвий шлях письменника Народився 17 вересня 1845 року в селі Арсенівці поблизу Єлисаветграда (нині – Кіровоград) у родині управителя поміщицького маєтку. с. Арсенівка

Слайд 4

Батько – Карпо Адамович Тобілевич, хоч і був дворянином,проте не мав достатньо документів,щоб підтвердити своє походження. Мати – Євдокія Зиновїївна Садовська,походила з колись вільного козацького роду, який потрапив у кріпацьку залежність від пана Золотницького, тому Карпові Адамовичу довелося викупляти її з кріпацтва.

Слайд 5

Освіту Іван Тобілевич здобув у Бобринецькому повітовому училищі,на цьому (через матеріальну скруту батьків) офіційні “університети” для нього закінчилися. З 1859 р. працював писарчуком станового пристава в містечку Мала Виска, пізніше - канцеляристом міської управи. У 1862-1863 роках Іван Тобілевич познайомився і зблизився з Марком Кропивницьким, почав брати участь у бобринецькому театральному гуртку. У 1865 році повіт з Бобринця переїздить до Єлисаветграда, де Іван працює на посаді столоначальника повітового поліцейського управління. Тоді ж разом з Кропивницьким займається громадською, та   аматорською театральною діяльністю. 1869 року одружився з Надією Карлівною Тарковською — дочкою поміщика з давнього польського шляхетського роду. Невдовзі з'явилися діти. Перший син Віссаріон помер невдовзі після народження.  У 1872 році народилася дочка Галя, потім Назар, Юрко, Орися.  1877 року Іван Карпович заклав хутір Надія на честь дружини. 

Слайд 6

1881 р. його дружина померла від туберкульозу, залишивши чотирьох дітей. Ще через рік після тривалої хвороби поховали дочку Галю. У 1869-1883 рр. Тобілевич активно включається в громадсько-політичну і театральну діяльність в Єлисаветграді. Очолює нелегальний політичний гурток місцевої передової інтелігенції. Допомагає учасникам революційного руху. На цей період припадають і перші літературні спроби. Співпрацює з газетою «Елисаветградский вестник», займається перекладами з російської мови повістей Г. Успенського та Ф. Решетнікова, створенням оповідання «Новобранець». Працює над п'єсами «Чабан» («Бурлака»), «Хто винен?» («Безталанна»), «Підпанки».  В альманасі М. Старицького «Рада» публікує оповідання «Новобранець» за підписом Гнат Карий. 1883 року Тобілевича без пояснення звільненили з посади секретаря поліції. Після звільнення переїздить з дітьми на хутір Надія.В той час трупа Старицького приїхала на гастролі в Єлисаветград. Під псевдонімом Карпенка-Карого Іван Тобілевич стає актором трупи М. Старицького.  1884 року письменник одружився зі співачкою трупи Старицького Софією Віталіївною Дітковською.  Під час гастролей трупи Старицького в Ростові-на-Дону (1884) надходить розпорядження про заборону Карпенкові-Карому перебувати на Україні й у великих містах Росії. Він оселяється в м. Новочеркаську, живе під наглядом поліції як політичний засланець. Працює в кузні і в палітурній майстерні. Тоді ж написав п'єсу «Бондарівна», п'єси «Розумний і дурень» та «Наймичка». Переробляє п'єсу «Хто винен?» на «Безталанну». 

Слайд 7

1886 року створено комедію «Мартин Боруля». У Херсоні надруковано «Збірник драматичних творів» І. Карпенка-Карого.  Одержує дозвіл залишити Новочеркаськ. Переїжджає на хутір Надія біля Єлисаветграда. Живе під наглядом поліції. Займається господарством. Прагне поновити свою театральну діяльність. Листується з братами: М. Садовським і П. Саксаганським.  З 1888 року гласний поліцейський нагляд за драматургом змінюється негласним. Дозволено виїзд із хутора Надія. Відновлення акторської діяльності в українському народному Театрі. Виїжджає на гастролі разом з Кропивницьким, Заньковецькою, Саксаганським, Садовським. Згодом разом із Саксаганським очолює окрему трупу.  У 1889 році написав комедію «Сто тисяч», у 1892 — драму «Батькова казка».  З 1893 по 1895 роки письменником створено драматичні твори: «Паливода XVIII століття», «Лиха іскра поле спалить і сама щезне», «Понад Дніпром», «Чумаки».  1899 рік — створив трагедію «Сава Чалий», 1900 року написав комедію «Хазяїн». У 1901 році під час гастролей у Москві відвідує Л. М. Толстого, дарує йому свої твори.  З 1902 по 1904 роки написав драматичні твори: «Гандзя», «Суєта», «Житейське море».  У другій половині січня 1907 року в м. Умані востаннє виступає на сцені. Через тяжку хворобу змушений припинити роботу в театрі. 31 серпня їде лікуватись до Берліна.  15 вересня 1907 року Іван Карпенко-Карий помер у Берліні. Його тіло перевезено на Україну і поховано поблизу хутора Надія на кладовищі с. Карлюжино, поруч з могилою його батька. 

Слайд 8

На хуторі Надія 1969 року відкрито літературно-меморіальний музей І. Карпенка-Карого.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська література