X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ ВАСИЛЯ СТЕФАНИКА

Завантажити презентацію

ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ ВАСИЛЯ СТЕФАНИКА

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Уривок з етюду М. Черемшини «Добрий вечір, пане брате!» Жайворонки злетілися і над дитиною збили крильцями та й заголосили, аж дєдя і мати жахнулися... Дєдя казали, що укрутили би жайворонкам в'язи за того, що дитині ворожуть жайворончину долю... ...Із криничок вилетів вітрець і обкрутився над дитиною, та й прикликав хмари, і закрив сонце перед її оченятами. А відтак прилетіли чорні птахи та й все поле вкрили і закря кали. Розгримілися громи — і земля під пшеницями задрижала, заблискали блискавиці — і його долю над селом виписували, розіллялися води — і його щастя споліскували та й у ріку за бирали... Збоялися за дитину жайворонки і хотіли її крильцями на крити. Але мама поклали її у пазуху та й тулили до свого серця і пла кали, що небо із бурею на її дитину змовилося та її керваву до рогу призначило. А як заклекотів кований віз і дєдя везли у село і маму, і ди тину, то жайворонки летіли мокріські за возом і так, жалібно спі вали, що всі села на дорогу повиходили. Мужики прижмурювали свої глибокі очі і розпізнавали, що цю дитину птахи у неба випросили, аби ввесь смуток із сіл зібрала та. й аби його буйним вітром вгору передала. Та й казали, що цей хлопець буде сонечком села гріти і землю дощиком росити.

Слайд 2

Запитання Коментуючи яскраві символічні картини пейзажу, подані в етюді, скажіть, яке майбутнє пророкувала природа ново народженому хлопчику? Як ви розумієте слова останнього абзацу?

Слайд 3

«БЕТХОВЕН УКРАЇНСЬКОГО СЛОВА». (ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ ВАСИЛЯ СТЕФАНИКА) Тема уроку

Слайд 4

Народився Василь Семенович Стефаник 14 травня 1871 року в с. Русів (тепер Снятинського району Івано-Франківської області) в сім'ї заможного селянина.

Слайд 5

Слайд 6

Родина жила заможно. Хоча під час пожежі у великодню п’ятницю 1911 року в родини згоріла хата. Проте мати винесла подушку, в якій були зашиті гроші. Так рід Стефаників знову залишився багатим. Семен натомість побудував ще більший будинок, який стоїть і донині. Зараз там знаходиться меморіальна частина музею.

Слайд 7

Слайд 8

Запитання Які особливості вдачі майбутнього письменника можна було визначити вже в дитинстві?

Слайд 9

У 1880 році Семен Стефаник відвіз хлопчика в Снятин, де Василя зарахували до другого класу міської школи. «Тут мене почали бити, хоч дома мої батьки ніколи мене не били».

Слайд 10

У 1883 році Стефаник вступає до польської гімназії в Коломиї «Я пішов від мами у біленькій сорочці, сам білий. З білої сорочечки сміялися. Кривдили мене і ранили, я ходив тихонько, як біленький кіт, аби паничики не чули. Я чув свою підлість за тихий хід і кров моя діточа з серця капала…»

Слайд 11

Питання Як пояснити таку реакцію хлопця?

Слайд 12

«Покутська трійця». Лесь Мартович Василь Стефаник Марко Черемшина

Слайд 13

«Писати я почав дуже рано, ще в гімназії, та величезний талант Мартовича просто паралізував мене, і я ніколи не признавався, що я також письменник».

Слайд 14

У 1890 році Стефаник у зв'язку із звинуваченням в нелегальній громадсько-культурній роботі змушений був залишити навчання в Коломиї і продовжити його в Дрогобицькій гімназії. Там він брав участь у громадському житті, став членом таємного гуртка молоді, особисто познайомився з Франком, з яким потім підтримував дружні зв'язки.

Слайд 15

Запитання Яке враження справив на вас Стефаник-студент?

Слайд 16

Після закінчення гімназії (1892) Стефаник вступає на медичний факультет Краківського університету. Однак, за визнанням письменника, з тією медициною “вийшло діло без пуття”. Замість студіювання медицини він поринає у літературне і громадське життя Кракова.

Слайд 17

Сімейні драми В останній рік навчання в Дрогобицькій гімназії помирає старша сестра Марія, що була для Василя і вихователем, і другом-порадником. У 1899 році помирає перша любов Василя — Євгенія Бачинська. Туберкульоз знищив її. У 1890 році Василь втратив матір Оксану. Весілля батька з Василевою ровесницею.

Слайд 18

Творчість письменника першого періоду На сторінках газети “Праця” у 1897 році під редакцією Вячеслава Будзиновського з’являються перші новели Стефаника, які одразу засвідчують, що в літературу прийшов неперевершений майстер. Пан Морачевський береться за переклади творів покутянина на польську мову. Він уже має успіх як письменник.

Слайд 19

1899 У Чернівцях вийшла у світ перша збірка новел — «Синя книжечка», яка принесла Василю Стефанику загальне визнання, була зустрінута захопленими відгуками найбільших літературних авторитетів, , серед яких, крім І.Франка, були Леся Українка, М.Коцюбинський, О.Кобилянська, стала помітною віхою в розвитку української прози. Автор «Синьої книжечки» звернув на себе увагу насамперед показом трагедії селянства.

Слайд 20

1900 Вийшла друга збірка Стефаника — «Камінний хрест». У другій збірці головне місце займає тема, що хвилювала письменника протягом усього творчого життя, — одинока старість, трагедія зайвих ротів у бідних селянських родинах.

Слайд 21

1901 Вийшла в світ третя збірка новел В.Стефаника — «Дорога», яка становила новий крок у розвитку його провідних ідейно-художніх принципів. У збірці переважають новели безсюжетні, лірично-емоційного плану: «Давнина», «Вістуни»,  «Сон», «Озимина», «Злодій», «Палій», «Кленові листки».

Слайд 22

1905 Вийшла в світ четверта збірка письменника — “Моє слово”. В ній уперше була надрукована новела “Суд”, яка завершує перший період творчості Стефаника.

Слайд 23

26 січня 1904 року Василь Стефаник одружився з Ольгою Гаморак, надзвичайно розумною, делікатною і мужньою дівчиною з прогресивної сім'ї. Її батько високо цінував творчість зятя і після прочитання «Синьої книжечки» сказав: «Не пиши так, бо помреш». Сімейне щастя Стефаника тривало всього десять років. У лютому 1914 року Ольга померла, залишивши Василеві дрібних діток — трьох синів: Семена, Кирила та Юрія.

Слайд 24

Більше 10 років творчого мовчання Після творчих успіхів надходить і затишшя. У 1905 році Стефаник надовго перестає писати, і з 1908 до 1918 року стає послом до австрійського парламенту. Про його діяльність на посаді розповідають численні матеріали та листи, які він адресував імперським чиновникам та допомагав селянам вирішувати їхні справи.

Слайд 25

Запитання Ми висловлювали свої думки про Стефаника-сина, про Стефаника-людину, Стефаника-батька. Що ви можете сказати про Стефаника-громадянина?

Слайд 26

Другий період творчості У 1925 році з'явилася нова збірка новел «Земля». Вона засвідчила, що письменник не втратив майстерності.

Слайд 27

1916р. Стефаник пише новелу “Марія”, яку присвячує пам'яті Франка. За “Марією” письменник публікує шість новел, які разом із двома названими творами другого періоду (“Діточа пригода” і “Марія”) склали п'яту збірку — “Вона — земля”, видану 1926р.

Слайд 28

1926 Вийшла в світ п’ята збірка «Вона – земля».

Слайд 29

1927-1933 Василь Стефаник публікує більше десяти новел. 1935-1936 В останні роки життя В.Стефаник пише автобіографічні новели, белетризовані спогади.

Слайд 30

В. Стефаник написав 72 новели, писав публіцистичні статті. А ще листи, які самі по собі — маленькі драми. Така його творча спадщина.

Слайд 31

Запитання Як ви вважаєте, така творча спадщина — багато чи мало?

Слайд 32

Помер В. Стефаник 7 грудня 1936 р. у Русові від серцевого нападу. За заповітом митця поховали в рідному селі, поруч із могилою матері, адже відчуваючи подих смерті, він не раз повторю вав: «То, небожата, мені вже треба йди до моєї мами». Похорон був настільки великий, що такого Русів з всю свою історію не пам’ятав.

Слайд 33

Як ви вважаєте, чи справедливо Микола Шудря назвав Василя Стефаника “Бетховеном українського слова”?

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська література