Діалектизми в українській мові
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Випускна робота слухача очно - заочних курсів учителів української мови та літератури Банги Оксани Миронівни Усунення лексичних діалектизмів з усного мовлення учнів Керівник роботи: Гнаткович Т. Д.
Слова і мелодія – два крила одного птаха. М. Т. Рильський Усне мовлення – це такий різновид мовлення, в якому думки і почуття набувають звукового вираження. Сфера застосування: бесіда; розмова; розповідь; лекція; доповідь; виступ; промова.
Діалектизми – це сукупність специфічних мовних засобів, що не властиві літературній мові, але характерні для усного мовлення населення, яке проживає у певній місцевості. Три основні діалекти української мови: * північний; * південно-західний; * південно-східний.
Навіть глибокі знання не розвинуть в учня дару слова, якщо в процесі вивчення мови не було проведено достатньої кількості відповідних вправ. К. Д. Ушинський Для усунення лексичних діалектизмів з мовлення учнів використовуємо такі вправи: з поданих слів визначити, які є загальновживаними, а які – діалектизмами; визначити в тексті діалектизми, пояснити їхнє значення; виписати з українських народних пісень кілька діалектних слів; визначити серед виділених слів діалектні слова.
Неможливо уявити собі культурну людину, яка б не мала потреби в словнику. М. Т. Рильський Робота зі словником * збагачує лексичний запас учнів, * викликає інтерес до предмета, * розвиває мислення, чуття стилю, * запобігає мовним помилкам, * підносить культуру усного мовлення.
Формування мовної культури учнів є спільною справою учителів-словесників, преси, радіомовлення, телебачення, власне кожної людини, котра добре володіє словом і може стати взірцем у його застосуванні.
Вічні теми… Давні теореми… Сива пам’ять і космічний вік… Ти – учитель, Ти – сіяч недремний І невтомний мудрий садівник. До дітей тебе веде і кличе Світлий образ нашої мети.
Схожі презентації
Категорії