АНДРІЙ ЧАЙКОВСЬКИЙ «ЗА СЕСТРОЮ»
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Тема. Андрій Чайковський. «За сестрою». Коротко про митця. Відтворення історичних подій з позицій гуманізму в героїко-романтичній повісті «За сестрою». Напружений динамічний сюжет. Мета. Ознайомити семикласників з життєвим шляхом А. Чайковського, з’ясувати історичну основу повісті «За сестрою», вдосконалювати навички аналізувати художній твір, визначати його жанрові ознаки; розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення, вміння грамотно висловлювати свої думки; виховувати пізнавальний інтерес до історичного минулого свого народу, почуття любові до рідного краю.
«Захоплення козаччиною і любов до України змусили мене заповнити прірву в нашій літературі історичними оповіданнями», «Хочу вирвати з рук публіки чужу книжку, а дати свою, що повіла б про рідне та дороге...». А. Чайковський «Історична проза А. Чайковського будила (й будитиме далі) любов до книжки, до історії свого народу та його козацької слави, до завзяття і відваги. Побратимства, безоглядної самопожертви, але саможертви розумної, виваженої до своєї землі й народу» В. Яременко
Цілі Учні знатимуть: відомості про основні події в житті Андрія Чайковського, історичну основу повісті «За сестрою» зміст повісті «За сестрою», значення літературознавчих понять героїко-романтична повість, романтичний герой. Учні вмітимуть: розповісти про життя письменника; розкрити історичну основу повісті; переказувати і коментувати уривки повісті; визначати її жанрові ознаки; відрефлексувати роботу на уроці.
Тема: відтворення страшних картин поневолення татарськими загарбниками українського народу; зображення Павлуся, який докладає будь-яких зусиль, мужності, наполегливості, старанності, кмітливості для порятування своєї сестри з татарського полону. Ідея: уславлення козаків — оборонців рідної землі, Павлуся — відважного лицаря; їх благородство, відповідальність, мужність; засудження татар та українців-зрадників.
Основна думка: тільки любов до рідної землі, батьківської домівки, тільки сила волі, цілеспрямованість, дружня завзятість допоможе подолати будь-якого ворога заради щастя, радості, миру в кожній українській оселі.
Романтичний (твір) — це твір, у якому показано ідеального героя, його духовний світ та його ідеали, заради яких він вступає у боротьбу. • Героїчний (твір) —у твір, у якому показано велич людини (героя), яка здійснює подвиг, щось неможливе, ризикуючи; утвердження величі подвигу. Романтичний герой — людина, яка є частиною всеосяжної природи, вона індивідуально-самоцінна, неповторна: паралельне зображення природи й людини. Ідеал суспільно активної, діяльної людини; риси позитивного героя — відданість інтересам України, хоробрість, здатність до самопожертви, патріотизм.
Героїко-романтична повість — епічний твір середнього розміру, в якому діє герой (чи кілька героїв) ідеальний, духовно багатий, він намагається вступити у боротьбу за справедливість, правду і прагне це довести на прикладі конкретних вчинків, справ.
СЮЖЕТ - 1. Історія села Спасівки, розповідь про славний рід Судаків. - 2. Напад татар на село. - 3. Втеча Павлуся на татарському коні; зустріч з козаками, серед яких був і брат Петро; татарський кіш розбитий, ватажок Мустафа у полоні; визволення бранців — спасівчан і батька Степана; Ганна у неволі; сміливий вчинок Павлуся; небезпечні мандри на пошуки сестри. - 4. Зустріч з сестрою. Воля або смерть. - 5. Повернення в Україну.
Схожі презентації
Категорії