: Еволюція художньої свідомості М.Коцюбинського. Українська психологічна новела «Intermezzo»
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Тема: Еволюція художньої свідомості М.Коцюбинського. Психологічна новела «Intermezzo» (урок української літератури в 10 класі)
Мета: допомогти учням усвідомити еволюцію творчості письменника від стилю розповідного реалістичного до метафоричного, імпресіоністичного; дати поняття про імпресіонізм у літературі й образотворчому мистецтві, про психологічну новелу; визначити проблематику новели, особливості її композиції, розкрити символічні образи й образотворчі засоби; розвивати образне мислення, уміння сприймати художній текст у його єдності з життям; виховувати бережне й уважне ставлення до природи рідного краю
Тип уроку: вивчення нового матеріалу Форма уроку: урок – спостереження над змістом новели з використанням інтерактивних технологій Обладнання: підручник, текст новели, таблиці, репродукції картин художників – імпресіоністів, музичні записи, додаткова література , епіграф
Епіграф уроку: В хвилини розчарування та розпуки мене раз у раз рятувала незвичайна любов до природи. М. Коцюбинський
Іван Франко писав про “нову генерацію”письменників, до яких належав М.Коцюбинський: “ Вони, так сказати, відразу засідають у душі своїх героїв, мов магічною лампою, освічують усе окруження ”.
За тематикою новели М.Коцюбинського можна умовно поділити на чотири групи: 1) Проникнення у внутрішній світ людини. («Цвіт яблуні», «Сміх», «Лялечка».) 2) Викриття справжньої суті лібералізму. («Коні не винні».) 3) Погромницька, катівна політика царизму.(«Він іде!», «Persona grata».) 4) Роль і місце поета в суспільному житті.( «Intermezzo».)
Новела ( невеликий розповідний твір про незвичайну життєву подію з несподіваним закінченням) Ознаки новели Різновиди новели Особливості новели як жанру Глибокий психологізм. Лаконізм. Несподівана кінцівка. Новели подій. Новели з настроєвим, психологічним сюжетом. Побудова сюжету на основі справжньої, невигаданої події. Більш загострений, ніж в оповіданні, конфлікт. Обмежена кількість головних дійових осіб. Нетривалість дії. Посилена увага до певних художніх деталей. Невеликий обсяг, несподіване закінчення.
Аналіз системи образів “Intermezzo” та образотворчих засобів. Робота з текстом. 1) образи-персонажі; 2) образи птахів і тварин; 3) образи-предмети; 4) образи природи-пейзажі.
Заповніть таблицю: Образи-персонажі Образи птахів і тварин Образи-предмети Образи природи-пейзажі
Робота в групах. Знайти описи пейзажу і прокоментуйте їх. І група: - Зачитати уривок «Мої дні течуть серед степу…» до слів «клекотять в соках надія й те велике жадання..». ІІ група: - Зачитати уривок «… я повний приязні до сонця» до «Я теж пустив свою душу під пар». ІІІ група: - Зачитати уривок «Коли лежиш у полі лицем до неба» до «було прекрасно».
Робота в парах - Накресліть лінію психологічних змін в душі героя. Утома – стрес – інтермецо – рівновага – спроможність сприймати горе
V. Рефлексивно – оцінювальний етап Літературна гра «Закінчи речення» В українській літературі М.Коцюбинський відомий як… Слово «Intermezzo» означає… Новела «Intermezzo» присвячена… . На початку новели і в її фіналі наявний образ… Ознакою драматичного твору в новелі є… «Єднала небо із землею в голосну арфу і грала на струнах симфонію поля « дійова особа новели… Дослідники, вивчаючи жанрову специфіку новели, відносили її до… Вівчарка Павла символізує…, Трепов - …,Оверко… М.Коцюбинському присвоїли титул… Новела написана у … Кульмінацією новели є епізод… Уривок «Прощайте. Йду поміж людьми. Душа готова , струни тугі, наладжені, вона вже грає» є елементом сюжету - …
Підсумок Домашнє завдання: прочитати повість “ Тіні забутих предків ” та створити міні-проект “ Естетичні смаки та особливості характеру карпатських українців ” ( за повістю М.Коцюбинського “ Тіні забутих предків ”).
Схожі презентації
Категорії