гендер і особистість
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Що таке репродуктивне здоров'я? Репродуктивне здоров'я – стан повного фізичного, психічного й соціального благополуччя, а не тільки відсутність захворювань репродуктивної системи, порушення її функцій або процесів у ній. Означає можливість задовільного й безпечного сексуального життя, здатність до відтворення здорового потомства природним шляхом, без негативних наслідків для організму у межах фертильного віку на фоні психічного й фізичного здоров'я та можливість вирішувати коли і як часто це робити.
Репродуктивні права особистості: 1. Право на життя; 2. Право на свободу й безпеку особистості, 3.Право на рівність і свободу від усіх форм дискримінації; 4.Право на невтручання в особисте життя та конфіденційність; 5. Право на свободу переконань; 6.Право на інформацію й освіту стосовно репродуктивного здоров‘я;
Репродуктивні права особистості 7. Право на вирішення питання вступати чи не вступати до шлюбу, а також щодо створення сім‘ї і її планування; 8. Право на прийняття рішення мати або не мати дітей, а також щодо часу їхнього народження; 9. Право на медичне обслуговування й охорону здоров'я; 10. Право на користування досягненнями наукового прогресу; 11. Право на свободу зборів і участь у політичній діяльності задля охорони репродуктивного здоров'я та захисту репродуктивних прав; 12. Право на свободу від жорстокого та принизливого ставлення та насильства.
Вплив шкідливих звичок на репродуктивне здоров'я Згубно впливає на репродуктивну функцію нікотин, що входить до складу тютюнового диму. Не секрет, що перший досвід куріння більшість чоловіків і жінок набувають в підлітковому віці, тому нікотин починає негативно впливати на репродуктивну систему ще в період її формування. Куріння порушує рухливість сперматозоїдів, що робить чоловічу сперму в'язкою і утрудняє її проходження по сім'явивідних протоках. При стажі куріння 10 і більше років у спермі чоловіків залишаються рухомими всього 40% сперматозоїдів. На щастя, це явище носить оборотний характер, так як чоловічі статеві клітини оновлюються кожні 3 місяці.
Аналогічну дію надає нікотин і на жіночу репродуктивну систему, приводячи до загибелі яйцеклітин. З тютюновим димом в легені потрапляють і ароматичні вуглеводні, які пригнічують функцію епітелію, що вистилає маткові труби (як результат – запліднена яйцеклітина не може потрапити в матку, в результаті чого гине, або призводить до розвитку позаматкової вагітності).
Вплив шкідливих звичок на репродуктивне здоров'я Алкоголь вважається головним ворогом печінки. Але його вплив відчуває на собі і чоловічий гормон тестостерон. Навіть при одноразовому прийомі великої дози спиртного рівень тестостерону в організмі чоловіка знижується, а при регулярних бенкетах відбувається пригнічення гормону, причому процес не має зворотної дії. Тобто багаторічне пияцтво призводить до критичного зниження тестостерону в організмі, що позбавляє чоловіка можливості коли-небудь стати батьком. Крім цього, алкоголь є причиною зменшення розмірів статевих залоз і атрофії функції вироблення сперматозоїдів, а також призводить до дисфункції насінників.
У жінок зловживання алкоголем викликає стійке порушення менструального циклу. Нестабільний цикл робить неможливою плановану вагітність. Якщо ж завагітніти все-таки вдається, то ризик виникнення патології у плоду перевищує середньостатистичний на 40-50 відсотків. Часто у питущих жінок відбуваються викидні, мимовільні пологи, завмирання плоду.
Вплив шкідливих звичок на репродуктивне здоров'я Найбільш негативний вплив на репродуктивну систему людини чинять наркотики. Незалежно від того, як вони опадають в організм шляхом ін'єкцій, вдихання або куріння – наркотики кардинально змінюють гормональний фон, порушують фертильність. Так, у чоловіків знижується рівень тестостерону. У жінок прийом наркотиків викликає збільшення концентрації гормону пролактину, в результаті чого настає аменорея і передчасний клімакс. Якщо зачаття відбувається, то плід практично завжди приречений на загибель або розвиток патологій.
Інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ) Інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ) – національна проблема охорони здоров'я України. За даними МОЗ в Україні щорічно реєструється близько 400 тисяч нових випадків сифілісу, гонореї, хламідіозу, герпесу, сечостатевого мікоплазмозу, генітального кандидозу та трихомонозу. Проблему ІПСШ не можна відокремлювати від епідемії ВІЛ/СНІД в Україні, оскільки одним з основних шляхів передачі ВІЛ-інфекції є статевий. ІПСШ, збудниками яких є більше 30 різних бактерій, вірусів та паразитів, поширюються переважно при сексуальних контактах,. Деякі ІПСШ можуть передаватися при шкірному сексуальному контакті. Мікроорганізми, що викликають ІПСШ, можуть також поширюватися при переливанні продуктів крові та пересадці тканин. Багато ІПСШ, включаючи хламідіоз, гонорею, гепатит В, ВІЛ, ВПЛ і сифіліс, можуть також передаватися від матері дитині під час вагітності та пологів.
Інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ) Людина може мати ІПСШ без явних симптомів хвороби. Тому термін «інфекція, що передається статевим шляхом» ширше терміна «хвороба, що передається статевим шляхом» (ХПСШ). Загальні симптоми ХПСШ включають вагінальні виділення, виділення з сечівника у чоловіків, генітальні виразки і болі в області живота. З найбільшою захворюваністю пов'язані 8 з більш ніж 30 відомих патогенів, що передаються при сексуальних контактах. В даний час лікуються 4 з цих 8 інфекцій, а саме сифіліс, гонорея, хламідіоз і трихомоніаз. Інші 4 інфекції, такі як гепатит В, герпес, ВІЛ та ВПЛ, є вірусними і не лікуються, але завдяки лікуванню їх вплив можна зменшити. За результатами численних досліджень встановлено, що наявність ІПСШ суттєво підвищує ризик передачі та інфікування ВІЛ статевим шляхом. Зокрема передачі ВІЛ сприяють сифіліс, генітальний герпес, гонорея, хламідіоз, трихомоноз, кандидоз, мікоплазмоз та інші венеричні інфекції. Ерозії та виразки, запалення, пошкодження тканин, що зумовлено ІПСШ, ослаблюють чинники захисту організму від інфікування ВІЛ.
Симптоми ІПСШ: будь-які незвичайні виділення із статевих шляхів, кровотечі; язви, пухирі, бородавки або плями біля піхви чи заднього проходу; біль або відчуття печії при сечовипусканні; дуже часте, або частіше, ніж завжди сечовипускання; запалення лімфовузлів у паху; болі в ділянці живота, паху,підвищення температури тіла.
Небезпека ІПСШ: за відсутності лікування легко переходять у хронічні форми і терапія істотно ускладнюється (одне з них - безпліддя); ІПСШ передаються від хворої матері до дитини під час вагітності, пологів, грудного вигодовування; хворий небезпечний для своїх статевих партнерів; реєструються випадки вродженого сифілісу та побутового інфікування малолітніх дітей.
10 фактів, які варто знати про ВІЛ/СНІД 1.ВІЛ-інфекцію спричиняє вірус імунодефіциту людини, який руйнує імунітет і призводить до СНІДу. Існує терапія, здатна уповільнити розвиток ВІЛ і настання СНІДу, але повністю він не виліковується. 2. Хвороба на ВІЛ може не проявлятися десятки років і людина виглядати здоровою. 3. Вірус передається на всіх стадіях розвитку ВІЛ через кров, сперму, овуляційні та вагінальні виділення, грудне молоко. 4. Люди, які мають захворювання, що передаються статевим шляхом, особливо вразливі до ВІЛ (мають пройти лікування та попередити своїх партнерів). 5. Люди, які вживають наркотики ін’єкційно або мають статеві контакти з такими партнерами є уразливими внаслідок ризикованої поведінки. ВІЛ передається через голки, шприци, леза, ножі, ножиці.
10 фактів, які варто знати про ВІЛ/СНІД 6. Найчастіше Віл передається статевим шляхом (небезпечна наявність ранок, розривів). Украй ризикованим статеве життя для юних дівчат – у зв'язку з анатомічною будовою вразливі до проникнення інфекцій. 7. Ризику ВІЛ-інфікування немає. Коли обидва партнери ВІЛ-негативні. Коли статус партнера невідомий, ризик зменшити можна за допомогою презерватива. 8. Обстеження на ВІЛ є анонімним, ніхто не має права розголошувати результат. 9. ВІЛ не передається через обійми, потискання рук, користування туалетом, басейном,постільну білизну, кухонний посуд, укуси комах, кашель, чхання. Спілкування з ВІЛ-позитивними людьми є безпечним. 10. Дискримінація людей з ВІЛ – порушення прав людини.
Особливості підліткового сексу: нерегулярне статеве життя; нерегулярні місячні; недостатня сексуальна освіта; низька сексуальна культура; короткочасне використання контрацепції; використання малоефективних методів контрацепції; страх перед батьками і лікарем; використання порад друзів у виборі контрацепції; наявність декількох статевих партнерів.
Кола сексуальності Імідж тіла Цикл сексуального реагування Шкіряний голод Насильства Інцест Сексуальні домагання Спокуси Утримання Флірт Турбота участь Любов/симпатія Ризик уразливість Поінформованість Почуття та ставлення Статеві стосунки Фізіологія, анатомія Репродуктивних органів репродукція Упередження статева ідентичність Статеві ролі Сексуальні орієнтації Чуттєвість Інтимність Маніпулювання за допомогою сексу Сексуальне здоров’я та репродукція Сексуальна (статева) ідентичність
Засоби контрацепції: Презервативи Оральні контрацептиви Внутріматкові засоби Сперміциди Депо-провєра Контрацептивний пластир Вагінальне кільце Невідкладна контрацепція Стерилізація
Штучне переривання вагітності Аборт – мимовільне або штучне переривання вагітності до строку 22 тижні. На сьогоднішній день в нашій країні штучне переривання вагітності здійснюється на термінах до 12 тижнів за бажанням матері, до 22 тижнів за соціальними показниками і аж до терміну пологів - за медичними. Види абортів: медикаментозний (до 8 тижнів); вакуумний (від 1 до 12 тижнів вагітності); хірургічний (до 12 тижнів); штучні пологи (пізнє переривання вагітності) (від 13 до 22 тижнів);
Як користуватись презервативом Користуйтесь новим презервативом щоразу, коли займаєтесь сексом! 1. Під час відкриття упаковки не застосовуйте гострі предмети. Одягайте безпосередньо перед статевим актом; 2. Розмістіть презерватив на голівці ерегованого статевого члена. Стисніть двома пальцями резервуар презерватива, щоб випустити із нього повітря. Наявність повітря – поширена причина розриву презерватива; 3. Розправте презерватив по всій довжині ерегованого члена; 4. Одразу після сім’явиверження вийміть пеніс, притиснувши до нього кромку презерватива, щоб він не зіскочив. Обережно зніміть презерватив, притримуючи біля основи. 5. Згорніть використаний презерватив і викиньте. Ніколи не кидайте в унітаз.
Як користуватись презервативом Презерватив у разі правильного використання є надійним засобом запобігання небажаної вагітності і хворобам, що передаються статевим шляхом, зокрема ВІЛ. Для зменшення ступені ризику порушення цілісності презервативу: Зберігайте їх у сухому прохолодному місці подалі від тепла та сонячного світла; Не використовуйте його, якщо упаковка пошкоджена; Не користуйтесь для додаткового змащення тваринними, рослинними, кулінарними жирами, лосьйоном, вазеліном.
Схожі презентації
Категорії