Харчування – запорука здоров'я
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Харчування – запорука здоров'я Аби своє життя розумно проживати, Слід два важливі правила постійно пам'ятати: Ніж їсти, що завгодно – побудь голодним ти Ніж бути з кепським другом побудь на самоті О.Хайям
Що таке раціональне харчування? Раціональне харчування – це фізіологічне повноцінне харчування з урахуванням особливостей кожної людини, яке забезпечує постійний стан внутрішнього середовища організму, підтримує його життєві прояви, (ріст, розвиток, діяльність різних органів і систем), сприяє зміцненню здоров’я, підвищенню опору організму людини інфекціям Раціональне харчування слід розглядати як одну з головних складових частин здорового способу життя, як один з чинників продовження активного періоду життєдіяльності.
Що таке раціональне харчування? Перший принцип раціонального харчування: його енергетична цінність повинна відповідати енергетичним витратам організму. На жаль, на практиці цей принцип часто порушується. У зв'язку з надлишковим споживанням енергоємних продуктів (хліб, картопля, тваринні жири, цукор та ін.) енергетична цінність добових раціонів часто перевищує енергетичні витрати. Із збільшенням віку відбувається накопичення надлишкової маси тіла і розвиток ожиріння, прискорюючи появу багатьох хронічних дегенеративних захворювань.
Що таке раціональне харчування? Другий принцип раціонального харчування – відповідність хімічного складу харчових речовин фізіологічним потребам організму. Щодня в певній кількості і співвідношенні в організм повинно потрапляти близько 70 інгредієнтів, багато з яких не синтезується в організмі і тому є життєво необхідними. Оптимальне забезпечення організму цими харчовими речовинами можливе тільки за умови різноманітного харчування. Максимальну різноманітність харчування визначає третій принцип раціонального харчування.
Що таке раціональне харчування? Нарешті, дотримання оптимального режиму харчування визначає четвертий принцип раціонального харчування. Під режимом харчування мається на увазі регулярність, кратність і чергування їжі. Режим харчування, також як і потреба, в харчових речовинах і енергії варіює залежно від віку, фізичної активності. Дотримання вказаних основних принципів раціонального харчування робить його повноцінним. Що ж потрібно їсти практично здоровій людині, щоб не захворіти на хронічні недуги та почуватися бадьорою та життєрадісною довгі роки активного життя? Отже, природне харчування - це багато клітковини та мікроелементів і мало калорій, цукру, жирів, кухонної солі. Їсти потрібно потроху, але часто. Вранці - тільки тоді, коли до цього готовий організм. Увечері їсти мало або не їсти зовсім.
Кілька практичних порад: До щоденного раціону не зайве ввести продукти, виводять токсини: яблука (зі шкіркою), банани, виноград, геркулес, картоплю (її особливо корисно їсти зі шкіркою), коричневий рис, лимони моркву, петрушку, буряк, селеру, спаржу. Організм оцінить ваші старання, якщо в обідню перерву споживатимете не бутерброди з ковбасою чи чіпси, а свіжі або сушені фрукти, горіхи, фруктово-овочеві салати, каші.
Меню для Ейнштейна Зразковий перелік деяких необхідних продуктів в добу для підлітків у віці від 13 до 17 років: Молоко - 500-600 мл Сир - 50 г. М'ясо 220 г. Риба - 60-70 г. Хліб житній - дівчата 100 р., хлопці 150 г. Картопля - 250-300 г. Овочі 350 г. Фрукти 150-500 г. Крупа, макаронні вироби 60 г.
Чи шкідливий фаст-фуд: за і проти! У яких тільки гріхах не звинувачують фаст-фуд. Він і канцерогенний, і викликає звикання, і призводить до ожиріння, і взагалі нічого спільного з раціональним харчуванням не має. Спробуємо розібратися в цих звинуваченнях, адже звичка перекушувати на ходу і замінювати швидкою їжею повноцінні обіди все міцніше входить в наше життя.
Історія виникнення фаст-фуду Фаст-фуд користувався величезною популярністю уже в часи античності. Якщо в Давній Греції все-таки воліли готувати їжу у своєму господарстві, то давні римляни нерідко взагалі відмовлялися від приготування, у деяких будинках навіть не було кухні. Зате в кожному місті існувала багато закусочних і базарів, де торгували всілякими стравами. Існували в римлян і свої гамбургери. Вони смажили коржі з яловичини, які потрібно було їсти з хлібом. Різниця в тому, що швидке харчування давніх римлян було свіжіше й корисніше, ніж сучасні хот-доги й гамбургери.
Історія виникнення фаст-фуду Фаст-фуд як індустрія виник у 1920-і роки в Америці. До цього часу американці воліли готувати їжу самостійно вдома, але зі стрімким промисловим зростанням і розвитком автомобілебудування в країні у них не вистачало часу на готування. Тут і з’явилися перші ресторани, що торгують фаст-фудом. Піонером у цій галузі стала компанія «Білий замок» (White Castle), яка відкрилася в 1921 році в Канзасі. Фірмовою стравою «Білого замку» були гамбургери, які на той час для американців були дивиною.
Історія виникнення фаст-фуду Наприкінці 1940-х років у «Білого замку» почали з’являтися конкуренти. Найсерйознішим з них виявилася молода компанія «Макдональдс». Починалося все дуже скромно: два брати Дік і Мак Макдональдс, що торгували в невеликому ресторані барбекю, вирішили переключитися на випуск гамбургерів. У 1948 році їм це вдалося, причому доходи різко зросли.
Історія виникнення фаст-фуду В 1956 році в США було 14 ресторанів «Макдональдс», Нині у корпорації «Макдональдс» понад 30000 ресторанів в 119 країнах миру, у той час як у «Білого замку» усього близько 380 ресторанів у США. Однак в останні роки могутній «Макдональдс» почав відчувати проблеми. Після компанії борців за здорове харчування, що закликають бойкотувати фаст-фуд, продажі в США й інших розвинених країнах стали скорочуватися, деяким ресторанам навіть довелося закритися.
Популярність фаст-фуду Серед підлітків, основних споживачів «швидкої їжі», панує мода на фаст-фуди. Починається така мода з доступної ціни та економії часу. Фаст-фуди є привабливими, бо весь час залучають різні лотереї та акції. Сьогодні це вже певна субкультура. І дуже добре, що в шкільних програмах є спеціальні розділи, які пояснюють шкідливість цих речей.
Чи шкідливий фаст-фуд: за і проти! В нашій свідомості фаст-фуд скоріше асоціюється з надмірною вагою та супутніми їй хворобами, але не більше. Щоб знати ворога в лице, освіжімо в пам’яті деякі факти. Всі лікарі й дієтологи єдині в думці - фаст-фуд буває двох видів: шкідливий і дуже шкідливий. Харчуватися ним регулярно ніяк не можна. Головна проблема полягає в тому, що більша частина подібної їжі дуже висококалорійна, містить багато жирів і мало вітамінів. У першу чергу це стосується гамбургерів. Виробники фаст-фуду віддавна прагнули зробити так, щоб їхні продукти були ще більш калорійними. Відвідувачам це здавалося вигідним - з’їв усього один недорогий гамбургер і вже ситий.
Чи шкідливий фаст-фуд: за і проти! Систематичне вживання їжі швидкого харчування викликає порушення обміну речовин. Адже ці продукти практично не містять вітамінів і харчових волокон, рівень холестерину в них зашкалює, а про нормальний баланс білків, жирів та вуглеводів взагалі можна не згадувати.
Що являє собою продукція Макдональдс? А ось що: Булка – штучний покращував тіста, глютен, аскорбінова кислота Кетчуп – крохмаль, натуральний ароматизатор Солоний огірок – натрію бензоат Сир – солі розплавлювачі, барвники харчові Пиріжки – крохмаль, глюкоза, фарбник буряковий, лимонна кислота, емульгатор, бікарбонат натрію, лимонне масло Соус Біг мак – емульгатор, консервант, Полуничний сироп для коктейлю – полуничний ароматизатор, фарбник, консервант, лимонна кислота Соус Барбекю – модифікований крохмаль, стабілізатор, ароматизатор Соус кисло-солодкий – модифікований крохмаль, стабілізатор
Чи шкідливий фаст-фуд: за і проти! Так що всім любителям картоплі фрі, бігмаків й іншої шаурми варто запам’ятати три простих правила, які пропонують дієтологи: 1. Не їжте фаст-фуд частіше одного разу на тиждень. А бажано не їсти взагалі. 2. Найнебезпечніше для здоров’я жирні й висококалорійні страви (картопля фрі, гамбургери, солодка газована вода). 3. Якщо вдень ви їли фаст-фуд, ввечері обов’язково потрібно поїсти нормально. Не варто йти в ресторан швидкого харчування на голодний шлунок.
Чи шкідливий фаст-фуд: за і проти! Для початку поговоримо про найстрашніше звинувачення на адресу фаст-фуду – канцерогенність. При згадці про вміст у продукті канцерогенних речовин потрібно розуміти, що мова йде не про склад самого продукту, а про низьку технологію його приготування. Високотехнологічні способи приготування продуктів, вживані в промислових масштабах (а саме такі продукти використовуються в мережах ресторанів швидкого харчування), практично виключають нанесення шкоди здоров'ю споживача. Набагато частіше канцерогени можна знайти в домашній копченині – рибі або м'ясі, або в печені, приготованій на перегорілому маслі.
Чи шкідливий фаст-фуд: за і проти! Претензії потрібно пред'являти не до самої їжі, а до способу приготування. У одному ресторані олію поміняють, в іншому на нім посмажать страву 10 разів.
Чи шкідливий фаст-фуд: за і проти! Тепер роздивимось звинувачення в тому, що у фаст-фуд додають харчові добавки, які «підсаджують» нас саме на харчування такого типу, викликаючи звикання. Ноги в цієї історії ростуть із середини ХХ століття, коли в Європі забили на сполох з приводу певної харчової поведінки людей, яка навіть отримала назву «хвороба китайських ресторанів». У європеїзованій китайській їжі тоді широко використовувалася харчова добавка, що надає їжі специфічного смаку, - глутамат натрію. Вона дуже подобалася споживачам і виробляла певні пристрасті, тобто, харчову поведінку. Згодом цю добавку обмежили у вживанні, а подекуди і зовсім заборонили, оскільки при регулярному вживанні вона викликала алергію. Але це не можна назвати звиканням, це певна пристрасть до тієї чи іншої смакової якості.
Чи шкідливий фаст-фуд: за і проти! Харчові добавки використовуються практично у всіх продуктах харчування промислового виробництва, які ми їмо. Сюди входять ароматизатори, фарбники, стабілізатори, розпушувачі, антиоксиданти, консерванти. Але вони не викликають звикання. Перша вимога, яка пред'являється харчовим добавкам відповідно до міжнародних стандартів, – вони не повинні володіти біологічною активністю, тобто впливати на фізіологію людини і викликати звикання. Вони мають лише хімічні властивості, надають продукту смак, колір, запах, аромат і так далі. Якщо харчові добавки не відповідають нормам, їх просто забороняють застосовувати. Єдине, що можуть харчові добавки – це задовольняти потребу тієї або іншої харчової поведінки. Мало хто, наприклад, зможе їсти їжу без солі. Так само хтось не може їсти блюдо без певної спеції або соусу – у кожного свій смак.
Чи шкідливий фаст-фуд: за і проти! Звичайно, не можна перетворювати фаст-фуд на свій постійний раціон харчування, як це роблять багато американців. Швидка їжа не може похвалитися збалансованістю вмісту білків, вуглеводів, жирів, вітамінів і мікроелементів. Ви в надлишку отримуєте вуглеводи і жири, тоді як організму потрібне все інше також. Американці вже пожинають плоди своєї любові до фаст-фудів – число людей, хворих на ожиріння, з кожним днем все більше.
Народна мудрість Якщо ви встаєте з-за столу з відчуттям що можете з'їсти ще щось – ви наїлись, Якщо ви відчуваєте що ви наїлися - ви переїли, Якщо ви відчуваєте що ви наїлися – ви отруїлися!!!
Схожі презентації
Категорії