X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Готовність дитини до навчання у школі

Завантажити презентацію

Готовність дитини до навчання у школі

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Готовність дитини до навчання у школі Методики визначення готовності дитини до школи

Слайд 2

План заняття 1. Теоретичний матеріал. Поняття готовності дитини до навчання в школі. Складові готовності до школи. 2. Методики визначення готовності дитини до школи: тест Керна-Йірасека графічний диктант інші методики

Слайд 3

Вступ до школи - важливий момент в житті дитини і її батьків. Чим краще дитина буде підготовлена до школи психологічно, емоційно і інтелектуально, тим упевненіше вона себе відчуватиме, тим легше у неї пройде адаптаційний період в початковій школі

Слайд 4

Готовність дитини до школи – це необхідний і достатній рівень психологічного розвитку дитини для засвоєння шкільної програми в умовах навчання в колективі однолітків. Виділяють 3 аспекти (складові) готовності до школи: особистісний інтелектуальний соціально-психологічний

Слайд 5

Особистісний аспект готовності до школи – це готовність до прийняття нової соціальної позиції – позиції школяра (учня), який має певне коло прав та обов’язків. Особистісна готовність містить 2 компоненти: мотиваційна сфера емоційна сфера бажання вчитися, зменшення імпульсивності, ставлення до школи і навчання контроль емоцій як до серйозної діяльності і можливість тривалий час (формується поступово) виконувати не дуже привабливе завдання

Слайд 6

Інтелектуальний компонент готовності до навчання дітей в школі - це певний рівень інтелектуального розвитку, що забезпечує здатність дитини розуміти і вирішувати учбові задачі. Інтелектуальна готовність припускає наявність у дитини кругозору, запасу конкретних знань, розвитку певного рівня уваги, мислення, пам'яті, сприйняття, уяви, а також мови і сенсомоторної координації.

Слайд 7

Соціально-психологічний аспект готовності дитини до школи – це потреба дитини в спілкуванні з однолітками й уміння підпорядковувати своє поводження законам дитячих груп, а також здатність виконувати роль учня в ситуації навчання.

Слайд 8

Методики визначення готовності дитини до школи

Слайд 9

1. Тест А.Керна - Я.Йірасека Даний тест був запропонований Ярославом Йірасеком як модифікація існуючої методики Артура Керна і отримав об'єднану назву. У 1978 р. графічний тест Керна-Йірасека вперше опублікований російською мовою, проте масове застосування отримав лише через 6-10 років. Виняткова простота тестування, максимальна доступність зробили його улюбленим інструментом не тільки серед психологів, але і вчителів, і навіть вихователів дитячих садків.

Слайд 10

Тест А. Керна і Я. Йірасека дає уявлення про рівень загального розвитку дитини, її окомір, просторову орієнтацію, здібність до наслідування, а також про ступень розвитку складнокоординованих дій руки, розвиток моторики. Все це необхідно для успішного навчання у школі.

Слайд 11

Тест містить 3 завдання, що пропонується виконати дітям: Малювання фігури людини (чоловіка). Копіювання письмових літер. Копіювання з трафарету 10 крапок.

Слайд 12

Умови проведення тестування Тестування дітей можна проводити індивідуально або в групі. Важливо, щоб за кожним столом чи партою сиділа лише одна дитина. Кожній дитині дається чистий аркуш паперу (нелінований). Олівець слід покласти перед дитиною на середину столу, щоб визначити якою рукою дитина візьме цей олівець. Час на виконання кожного завдання не обмежений, не квапите дитину, хай вона покаже все, на що здатна.

Слайд 13

Заздалегідь готуються 2 картки (7-8 см х 13-14 см): 1) На першій карточці фломастером пишеться фраза “Я хочу чай” (“Він їв суп”); (розмір букв - 1 см, перша буква – 1,5 см).

Слайд 14

2) На другій карточці зображують 10 крапок (відстань між крапками – 1 см. діаметр крапок - 2 мм) Приготувати аркуш паперу. Одна сторона – чиста. Зворотна поділена навпіл горизонтальною лінією.

Слайд 15

Процедура тестування На кожну дитину заповнюється аркуш, який включає наступні дані: Ім'я і прізвище дитини.......................................... Вік: ............. років ................ міс. Дата народження.................................................. Дата дослідження................................................. Адреса батьків......................................................

Слайд 16

Завдання 1. Намалювати фігуру людини (чоловіка) Мета: визначити певні інтелектуальні та психомоторні здібності. Хід проведення. Дитині пропонується аркуш паперу і простий олівець. Експериментатор просить дитину намалювати людину (чоловіка). Допомога не надається, можна заохочувати дитину, якщо вона не наважується розпочати малювання. Намальоване зображення людини оцінюється, визначається рівень розвитку психомоторики та готовності до шкільного навчання. Інструкція для дитини: «Намалюй, будь ласка, людину (чоловіка, дядька) так, як ти вмієш». ! Після закінчення малювання, слід перегорнути аркуш.

Слайд 17

Завдання 2. «Копіювання письмових літер» Мета: оцінювання здібності до наслідування і витонченої координації рухів. Матеріал: ручка або олівець, бланк, на якому написані слова "Я хочу чай“. Інструкція для дитини: 1) На цієї карточці щось написано. Ти ще не вмієш писати, тому спробуй намалювати таке саме у верхньої частині аркушу. або (якщо дитина вміє писати) 2) Подивися, тут щось написано. Гарненько придивися, як це написано і напиши теж сам у верхньої частині аркушу.

Слайд 18

Завдання 3. Копіювання з трафарету 10 крапок. Мета: дослідження зорово-моторної координації та вираженості витонченої координації рухів. Обладнання: Бланк тесту, ручка або олівець. Методика проведення: Дитині пропонують намалювати такі самі крапки, як на зразку. Інструкція для дорослого: Покажіть дитині малюнок і зачитайте інструкцію. Інструкція для дитини: Тут намальовані точки. Спробуй намалювати їх так само в нижній частині аркушу.

Слайд 19

Обробка і оцінка результатів

Слайд 20

Зразок виконання завдання 1: 1 2 3 4 5

Слайд 21

Оцінка результатів завдання 1: Кожне завдання оцінюється за 5-бальною шкалою, при чому, 1 бал – найкраща оцінка, 5 балів – найгірша. 1 бал - у намальованої фігури є голова, тулуб, кінцівки. Голову з тулубом з’єднає шия (вона має бути не більше, ніж тулуб). На голові мають бути волосся (можливо, капелюх або шапка), вуха. На обличчі - очі, ніс, рот. Верхні кінцівки мають закінчуватися кистю з п'ятьма пальцями. Мають бути присутніми деталі чоловічого одягу.

Слайд 22

2 бали - виконання всіх вимог, як при оцінці в 1 бал. Можлива відсутність трьох деталей - шия, волосся, один палець руки, - але не має бути відсутньою яка-небудь частина обличчя. 3 бали - у фігури на малюнку є голова, тулуб, руки, ноги, які намальовані двома лініями (об’єм). Відсутні шия, вуха, волосся, одяг, пальці на руках, ступні ніг. 4 бали - примітивний малюнок голови, тулуба з кінцівками. Кожна кінцівка (достатньо лише однієї пари) зображена однією лінією. 5 балів - відсутнє ясне зображення тулуба, рук і ніг. Карлючки.

Слайд 23

Слайд 24

Зразок виконання завдання 2:

Слайд 25

Оцінка результатів завдання 2: 1 бал — імітація, яку можна прочитати. Літери можуть бути більшими у 2 рази, ніж ті, що на зразку (але не більше). Літери утворюють три слова. Речення відхилене від горизонтальної лінії не більше, ніж на 30 градусів; 2 бали — речення можна прочитати. Розмір літер і дотримання горизонтальної лінії не враховуються; 3 бали — помітне розділення напису як мінімум на дві частини. Можна зрозуміти хоча б чотири літери зі зразка; 4 бали — із зразком співпадають хоча б дві літери. Відтворений зразок все ще утворює рядок напису; 5 балів — карлючки.

Слайд 26

Зразок виконання завдання 3: 1 2 3 4 5

Слайд 27

Оцінка результатів завдання 3: 1 бал — докладне відтворення зразка. Одна точка може виходити за межі стовпчика або рядка. Допустиме зменшення зразка — не більше, ніж у півтора рази ; 2 бали — кількість і розміщення точок повинні відповідати зразкові. Не більше, ніж три точки можуть бути відхилені на 0,5 ширини пробілу між рядками чи стовпчиками ; 3 бали — малюнок в цілому відповідає зразкові, не відхиляючись по висоті і ширині більше, ніж у два рази. Кількість точок може не відповідати зразкові, але їх має бути не більше 20 і не менше 7 ; 4 бали — контур рисунка не відповідає зразкові, але все ж складається з точок. Розміри і кількість точок на рисунку можна не враховувати. Інші зображення, наприклад, лінії, не допускаються. ; 5 балів — карлючки.

Слайд 28

Після оцінки кожного завдання всі бали підсумовуються. Якщо дитина набрала в сумі по всіх трьох завданнях: 3-6 балів - у неї високий рівень готовності до школи; 7-9 балів - середній рівень; 10-15 балів - низький рівень готовності. Дитина потребує додаткової зустрічі з психологом для обстеження інтелекту і психічного розвитку.

Слайд 29

Методика «Графічний диктант» (Д. Б. Ельконін) Мета: дослідження орієнтації в просторі, уміння уважно слухати і точно виконувати вказівки дорослого. Обладнення: аркуш в клітинку з нанесеними на ньому чотирма крапками. (З лівого боку кожного листа, на відстані 4 кліток від лівого краю, ставляться три крапки одна під іншої (відстань між ними по вертикалі 7 кліток). Инструкція: «Зараз ми з тобою малюватимемо різні узори. Треба постаратися, щоб вони вийшли красивими і акуратними. Для цього потрібно уважно слухати мене, я говоритиму, на скільки клітинок і в яку сторону ти повинен проводити лінію. Проводиться тільки та лінія, яку я скажу. Наступну лінію треба починати там, де закінчується попередня, не відриваючи олівця від паперу». (Слова супроводжуються кресленням ліній на аркуші або дошці.)

Слайд 30

Після цього дослідник разом з дитиною з'ясовують, де у неї права, де ліва рука, показують на зразку як проводити лінії управо і вліво. Потім починається малювання тренувального узору. 1 серія (тренувальна) «Починаємо малювати перший узор. Постав олівець на саму верхню крапку. Увага! Малюємо лінію: одна клітинка вниз. (Не відривай олівець від паперу). Тепер одна клітинка управо. Одна клітка вгору. Одна клітка направо. Одна клітка вниз. Одна клітка направо. Одна клітка вгору. Одна клітка направо. Одна клітка вниз. Далі продовжуй малювати узор сам». При диктуванні робляться достатньо тривалі паузи. На самостійне продовження узору дитині дається 1-1,5 хвилини. Під час виконання тренувального узору дослідник допомагає дитині виправляти допущені помилки. Надалі такий контроль знімається.

Слайд 31

1 серія (тренувальна) 2 серія 3 серія 4 серія

Слайд 32

2 серія (Через 1-1,5 хвилини) «Тепер постав олівець на наступну крапку. Увага! Одна клітка вгору. Одна клітка управо. Одна клітка вгору. Одна клітка управо. Одна клітка вниз. Одна клітка управо. Одна клітка вниз. Одна клітка управо. А зараз продовжуй малювати цей узор сам». 3 серія (Через 1-1,5 хвилини) «Постав олівець на наступну крапку. Увага! Три клітки вгору. Одна клітка управо. Дві клітки вниз. Одна клітка вправо. Дві клітки вгору. Одна клітка управо. Три клітки вниз. Одна клітка управо. Дві клітки вгору. Одна клітка вправо. Дві клітки вниз. Одна клітка управо. Тепер продовжуй сам».

Слайд 33

4 серія (Через 1-1,5 хвилини) «Тепер постав олівець на саму нижню крапку. Увага! Три клітки управо. Одна клітка вгору. Одна клітка вліво. Дві клітки вгору. Три клітки управо. Дві клітки вниз. Одна клітка вліво. Одна клітка вниз. Три клітки управо. Одна клітка вгору. Одна клітка вліво. Дві клітки вгору. Тепер продовжуй малювати узор сам».

Слайд 34

Аналіз результатів При аналізі результатів виконання завдання необхідно порізно оцінити дії під диктовку і правильність самостійного продовження узору. Перший показник (під диктовку) свідчить про уміння уважно слухати і чітко виконувати вказівки дорослого, не відволікаючись на сторонні подразники, другий (самостійного продовження узору) - про ступінь самостійності дитини в учбовій роботі.

Слайд 35

Результати виконання тренувального узору не оцінюються. У основних узорах окремо оцінюється виконання диктанту і самостійне малювання: 4 бали - точне відтворення узору (нерівність лінії, «грязь» не враховуються); 3 бали - відтворення, що містить помилку в одній лінії; 2 бали - відтворення, що містить декілька помилок; 1 бал - відтворення, в якому є лише схожість окремих елементів з узором; 0 балів - відсутність схожості.

Слайд 36

За самостійне виконання завдання оцінка йде за кожну шкалу. Таким чином, дитина отримує 2 оцінки за кожний узор, що коливається від 0 до 4 балів.

Слайд 37

Для дослідження готовності дитини до навчання в школі можна використовувати ще й наступні методики: Діагностика уваги Тест “Коректурна проба” - визначення рівня розподілу, продуктивності та стійкості уваги, довільної регуляції поведінки, втомлення, виснаження (астенічність дитини). Діагностика пам’яті Тест "Запам'ятай 10 слів“- дослідження стану слухової вербальної пам'яті (варіант тесту З.М.Істоміної). Тест «Впізнавання фігур» - діагностування стану зорової пам'яті (варіант тесту Бернштейна).

Слайд 38

Діагностика мислення та зв’язного мовлення Тест “Сюжетний малюнок” - визначення розуміння змісту сюжетних малюнків, вміння складати логічну розповідь. Діагностика невербального інтелекту Тест Равена (дитячий)

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Психологія