Природоохоронні об'єкти Рівненщини
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Природоохоронні об’єкти Рівненщини Автор презентації Мельник Ярина Вікторівна вчитель початкових класів ЗОШ І-ІІІ ступенів №3 м. Дубна Рівненської області
Природно-заповідний фонд Рівненської області 181,2 гектара земель Рівненщини віднесені до природно-заповідного фонду. 64,9 тисячі гектарів із цієї площі займають об’єкти природно-заповідного фонду загальнодержавного значення. Їх налічується 27. Решту площі займають природоохоронні об’єкти місцевого значення. Їх в області 279.
Рівненський природний заповідник - другий за величиною в Україні. Його площа понад 42 тисяч гектарів, а територія розміщена в 4 районах Рівненської області - Володимирецькому, Сарненському, Рокитнівському і Дубровицькому. Створений заповідник був у 1999 році.
Відділення Рівненського природного заповідника Ландшафтний заказник “Білоозерський” Ботанічний заказник “ Сира Погоня” Загальнозоологічний заказник “ Перебродівський” Гідрологічний заказник “ Сомине”
Ландшафтний заказник “ Білоозерський” «Білоозерська» ділянка відзначається різноманіттям болотних комплексів. У долині річки Березини виявлена майже вся гамма болотних рослинних угруповань українського Полісся. Підвищені елементи рельєфу займають соснові ліси зеленомохові та чорницеві, ще вищі — лишайникові, а знижені — заболочені ліси з багном болотним та молінією.
Озеро Біле Біле озеро по праву називають перлиною Українського Полісся. Біле озеро живиться підземними джерелами, єдине в Україні з підвищеним вмістом гліцерину у воді, через що вона має надзвичайні цілющі властивості. В районі Білого озера є рідкісні й цікаві рослини. Це лікопадієла заплавна, цмін піщаний, росичка круглолиста, коручка болотна — поліська орхідея з дуже красивою квіткою. З тварин зустрічаються вовк, лисиця, вужі, ящірки. На берегах озера гніздяться дикі качки, гуси, живуть бобри та ондатри.
Ботанічний заказник “ Сира Погоня” Площа-понад 13000 га. Сухі соснові бори на піщаних дюнах із сірими подушками лишайників, берізки, подекуди - дубки. Підлісок: крушина, лохина, багно. Зрідка зустрічається рододендрон жовтий. Сира Погоня схожа до Прибалтики. Між горбами червоніє журавлина звичайна і журавлина дрібноплода, яка занесена до Червоної книги України разом з швейхцерією болотною. Саме тут знайдено рідкісну хамедафну чашкову (мирт болотний), росичку середню (теж в Червоній книзі).
Водно-болотний масив міжнародного значення– єдиний в Україні, що зберіг свій природний стан... У лісах зустрічаються рідкісні плауни - колючий та сплюснутий. Серед трав'яного покриву зустрічаються орхідеї - коручка широколиста та пальчатокорінник м’ясочервоний, занесені до Червоної книги. Тут мешкають рідкісні і зникаючі види тварин. Саме в «Перебродівському» 10 видів птахів, що занесені до Червоної книги України. Є відомості, що тут бачили і скопу - водяного орла, яких на Україні залишилося декілька пар. Загальнозоологічний заказник “ Перебродівське”
Гідрологічний заказник “ Сомине” Відділення «Сомино» розташоване у Сарненському районі, поблизу Клесова. Площа - 6483 га. Ділянка «Сомине» за характером рослинного покриву має основні риси Західного Полісся. Це велика ділянка перехідних боліт, збережена у природному стані. Масив Сомине — одна з найбагатших у флористичному відношенні ділянок заповідника. Тут росте багато рідкісних болотних видів рослин, поширені реліктові види — верба лапландська, осока тонкокореневищна.
Озеро Сомине Найкрасивішим куточком відділення є озеро Сомино. Майже 60 га займає його водна площа. Вода чиста, прозора. Місцями зустрічається латаття сніжно-біле, глечики жовті. З усіх боків озеро оточують заболочені ліси - вільшаники, березняки. Тут водяться бобри, яких можна спостерігати за роботою. Гідрологічний комплекс озера відіграє велику роль, він регулює рівень ґрунтових вод прилеглих територій. Це одне з небагатьох типових боліт Західного Полісся, що збереглися в природному стані.
Заказники загальнодержавного значення Однією з найбільш розповсюджених в Україні форм заповідних об'єктів є заказники. Це ділянки територій чи акваторій, на яких протягом ряду років (або постійно) в певні сезони або цілий рік охороняються деякі види рослин чи тварин, або частина природного комплексу. Тут дозволяється обмежена господарська діяльність, яка не причиняє збитків об'єкту або комплексу, що охороняється. Дозволяється відвідування заказників туристами, екскурсантами та іншими особами.
Зоологічний заказник "Брище" У Березнівському районі на площі 100 га з метою охорони бобрів у 1964 році було створено зоологічний заказник. Рослинний покрив заказника типовий для Західного Полісся. Переважає заплавна рослинність. Рельєф дуже нерівний, часто чергуються горби та западини, заповнені водою. В лісі знайдено рідкісні для України види - комонник малий, борідник Прейса, астрагал пісковий. Бобри в цих чудових умовах добре розмножилися і згодом переселилися вниз по річці. В зв'язку з цим межі заказника довелось розширити.
Ботанічний заказник “ Вишнева гора” Розташований в Рівненському районі біля селища Городок. Площа 97 га. Являє собою крейдяну гору на правому березі р. Устя, де зростає близько 100 рідкісних степових рослин. Це крайня північно-західна ділянка степу України. На південних схилах гори рослинний покрив змінюється з висотою гори. На території гори відкрито стоянку стародавньої людини. Територією заказника проходить екологічна стежка для вивчення природи рідного краю школярами.
Лісовий заказник “Висоцький” Лісовий загальнодержавний заказник «Висоцький» створено в 1984 році у заплаві Горині. Ділянку вікової заплавної діброви видно здалеку. З рослин у заказнику зустрічаються вербозілля, чистець болотний, вероніка довголиста. З лісових видів зосередилися яглиця, копитняк. На старих дубах гніздяться білі чаплі – окраса поліських ландшафтів. В дуплах дерев знаходить собі притулок пугач – крупна сова, занесена до Червоної книги України. Є кілька поселень бобрів, ондатри. Заповідна ділянка живе своїм життям. Воно складне і розмаїте і все у ньому взаємопов’язане.
Гідрологічний заказник “ Острівський” Розташований в Зарічненському районі, включає в себе три мальовничих озера: Велике, Середнє та Хоромне з приозерними лісами та болотами. Вода в озерах м'яка, прозора, маломінералізована. Тому в прибережній смузі майже немає рослинності. Лише де-не-де височать стебла очерету та куги озерної, зрідка можна натрапити на невеликі вкраплини латаття сніжно-білого. Місцями піднімається над водою китицеподібне суцвіття стрілолисту, або частухи - водяного подорожника. Під наметом дерев зарості чорниці, яка домінує тут цілковито.
Гідрологічний заказник “ Дібрівський” Розкинувся у мальовничій долині річки Стир на площі 873 га у Зарічненському районі. Він найбільш віддалений від обласного центру. Окрасою заказника є два озера: Біле та Чорне. Прозора, чиста, як ранішня роса, вода Білого озера контрастує з коричневою від торфу водою озера Чорне. Заказник цікавий ще й тим, що тут зростає рідкісна темна береза, старі вільхові ліси, що чергуються із сфагновими болотами. Серед вільшняків трапляється висока рослина з білими зонтиковими суцвіттями - цикута (дуже отруйна) та світло-жовті квіти розрив-трави.
Пам'ятки природи загальнодержавного значення До пам'яток природи загальнодержавного значення відносяться природні об'єкти, що мають особливу цінність і є унікальними або типовими для країни. Беруться під охорону для збереження в природному стані в наукових, культурно-освітніх та естетичних цілях. В залежності від характеру, походження та необхідного режиму охорони державні пам'ятки природи поділяються на комплексні, ботанічні, зоологічні, гідрологічні та геологічні.
На Рівненщині функціонує 8 пам'яток природи загальнодержавного значення: урочище "Хвороща", "Олександрівка", "Велике Почаївське озеро", урочище„Теремно", "Острожчин", "Нетреба", "Юзефінова дача", "Озеро Стрільське".
“ Юзефінова дача” Територія ботанічної пам'ятки природи - "Юзефінової дачі" дуже мальовнича. Це - залишки колишньої садиби, де збереглося чимало старих дерев. Група дубів має 500-700 років. Одному дубу більше 1000 років, декілька ялин, вік яких перевищує 100 років. Тут росте сосна веймутова та чорна. Серед високопродуктивних дубових насаджень нерідко трапляються 300-400-річні дерева. Між ними - ліщина, яка сягає 8 м висоти.
“ Олександрівка” Пам'ятка природи "Олександрівка" за типом зоологічна. Пам’ятка знаходиться на північно-східному схилі пагорба Повчанської структурно-горбистої височини. Єдине в Дубенському районі насадження дуба віком понад 160 років ( окремі екземпляри мають вік 220-250 років). Площа-14 га. Діброву обрали місцем гніздування багато видів птахів.
При створенні презентації використано інтернет-ресурси http://uk.wikipedia.org/wiki/Рівненський_природний_заповідник yunilibr.rv.ua/index.php?option=com_content&task=view.. www.ogo.rv.ua/rivnenschina/tourizm/miracle
Схожі презентації
Категорії