Всесвітня організація охорони здоров ‘я
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Історія Це найбільша міжнародна, медична організація. Основною метою її діяльності є досягнення всіма народами можливо вищого рівня здоров'я. У статуті ВООЗ уперше на міжнародному рівні було проголошене право кожної людини на здоров'я, затверджений принцип відповідальності урядів за здоров'я своїх народів, а також зазначено нерозривний зв'язок здоров'я з міжнародною безпекою і зміцненням науки. Всесвітня організація охорони здоров'я була створена після другої світової війни, коли в політичному і соціально-економічному житті країн світу відбулися великі зміни. Стало можливо сконцентрувати зусилля на відновлення ушкоджених війною служб і забезпечити необхідною терміновою допомогою народи, яким війна завдала шкоди чи руйнувань. Це зажадало створення міжнародного єдиного центру охорони здоров'я. У зв'язку з цим у 1946 році в Нью-Йорку за рішенням Економічної і Соціальної ради при ООН була скликана міжнародна конференція по охороні здоров'я, у якій брали участь делегати з 51 країни, а також представники міжнародних організацій, у т.ч. Міжнародного бюро суспільної гігієни, Міжнародного Червоного Хреста, Міжнародного бюро праці й ін. На конференції був розроблений Статут ВООЗ, що набрав сили 7 квітня 1948 року. Цей день щорічно відзначається як Всесвітній день здоров'я. Всесвітня організація охорони здоров'я - це одна з найбільш широких по складу спеціалізованих установ ООН До складу ВООЗ входить 193 країни.
СТРУКТУРА ВООЗ Вищим Органом ВООЗ є Всесвітня асамблея охорони здоров'я, що складається з Делегатів, що представляють держави — члени ВООЗ. Від кожної країни виділяється не більш 3-х делегатів, один із яких є главою делегації. Делегати, як правило, є співробітниками відомства охорони здоров'я своєї країни. Вони повинні мати високу кваліфікацію і спеціальні знання в області охорони здоров'я. Звичайно делегатів супроводжують радники, експерти і технічний персонал. Чергові сесії Асамблеї скликаються щорічно. Асамблея визначає напрямки роботи ВООЗ, розглядаються і затверджуються перспективні і річні плани робіт, бюджет, питання прийому нових членів і позбавлення права голосу, призначається генеральний директор ВООЗ, розглядаються питання співробітництва з іншими організаціями, установлюються санітарні карантинні вимоги, правила-стандарти у відношенні нешкідливості, чистоти і сили біологічних і фармацевтичних продуктів, що мають місце в міжнародній торгівлі. Крім того, Асамблея ВООЗ розглядає рекомендації Генеральної Асамблеї, Економічної і Соціальної рад і Ради Безпеки ООН з питань охорони здоров'я і представляє їм доповіді про міри, прийняті ВООЗ з метою здійснення цих рекомендацій. Між сесіями Асамблеї вищим органом ВООЗ є Виконком, що збирається на чергові сесії 2 рази в рік. Виконком складається з 30 членів — представників держав, що обираються на 3 роки. Щорічно його склад обновляється на 1/3. Однак, представники нашої країни, США, Великобританії, Франції і Китаю переобираються постійно, але з річною перервою кожні 3 роки. Виконкомом розглядається програма і бюджет організації, адміністративні і юридичні питання, зв'язані з діяльністю ВООЗ, заслуховуються доповіді комітету експертів і дослідницьких груп, проводить у життя рішення Асамблеї і готує для неї рекомендації. Виконкому надане право вживати надзвичайних заходів у випадках, що не терпить зволікання (при виникненні епідемій, стихійному лиху і т.д.).
Центральний адміністративний орган ВООЗ — це Секретаріат, очолюваний генеральним директором, що обирається Асамблеєю терміном на 5 років по представленню Виконкому. Штаб-квартира секретаріату знаходиться в Женеві. Генеральний директор виконує всі доручення Асамблеї і Виконкому, щорічно представляє Асамблеї звіти про роботу організації, керує повсякденною діяльністю апарата, що складає секретаріат. Частина відділів секретаріату ВООЗ об'єднана у 5 груп: відділ гігієни навколишнього середовища і відділ санітарної статистики; відділ зміцнення служб охорони здоров'я й охорони здоров'я родини; відділ неінфекційних хвороб, розвитку кадрів охорони здоров'я і лікарських засобів; відділ адміністративного керівництва і персоналу; відділ бюджету і фінансів. Щоб краще враховувати місцеві умови і надавати державам допомогу, приймаючи до уваги їхні особливі, специфічні для даної країни нестатки в питаннях охорони здоров'я, у рамках ВООЗ створено 6 регіональних організацій. Кожна така організація має регіональний комітет, що складається з представників держав — членів ВООЗ, що входять у даний географічний район. Виконавчими органами цих організацій є регіональні бюро. В даний час існують наступні регіональні організації: Європейська, бюро в Копенгагені (Данія); Африканська, бюро в Браззавілі (Конго); Східно-Середземноморська, бюро в Олександрії (АРІ); Південно-Східна Азія, бюро в Делі (Індія); Західна частина Тихого океану, бюро в Манілі (Філіппіни); Американська, бюро у Вашингтоні (США).
БЮДЖЕТ ВООЗ Регулярний бюджет ВООЗ складають внески країн — членів, що нараховує 520 млн доларів. В останні роки майже половину всього бюджету Організації складали внески держав — членів Європейського регіону. США вносить у бюджет 15—17%. Велика частина цих внесків асигнується в регіони, що складають основу світу, що розвивається, і лише приблизно 6% загального бюджету ВООЗ надається в розпорядження Європейського регіонального бюро на заходи в самому регіоні. Крім того, діяльність ВООЗ фінансує також Добровільний фонд зміцнення здоров'я, заснований у 1960 році. Цей фонд складається з добровільних пожертвувань і добровільних внесків країн — членів ВООЗ. З кожним роком позабюджетні асигнування збільшуються і наближаються до величин регулярного бюджету.
ФУНКЦІЇ ВООЗ Відповідно до Статуту, ВООЗ функціонує як керівний і координуючий орган у міжнародній роботі з охорони здоров'я. ВООЗ розробляє й удосконалює міжнародні стандарти, номенклатуру і класифікації, сприяє їхньому поширенню. Крім того, ВООЗ перевіряє і проводить медичні дослідження, надає технічне сприяння урядам у зміцненні національної охорони здоров'я. ВООЗ сприяє прийняттю і виконанню міжнародних конвенцій, угод і правил в галузі охорони здоров'я.
НАПРЯМКИ ДІЯЛЬНОСТІ ВООЗ Зміцнення й удосконалювання служб охорони здоров'я. попередження і боротьба з інфекційними і неінфекційними захворюваннями. охорона й оздоровлення навколишнього середовища. охорона здоров'я матері і дитини. підготовка медичних кадрів. санітарна статистика. розвиток медико-біологічних досліджень
ПОПЕРЕДЖЕННЯ І БОРОТЬБА З ЗАХВОРЮВАННЯМИ Робота ВООЗ спрямована на створення такої системи служб охорони здоров'я, що так само сприяла б як лікуванню, так і профілактиці захворювань. Зокрема в рамках ВООЗ розроблені наступні програми: програма по боротьбі з малярією; програма по боротьбі з паразитними хворобами; програма по боротьбі із серцево-судинними захворюваннями. В даний час прийнята розширена програма імунізації дітей (ПІД), що ставить своєю метою зниження захворюваності і смертності від дифтерії, коклюшу, правця, кіру, поліомієліту і туберкульозу шляхом забезпечення імунізації проти цих хвороб усіх дітей у світі. (У країнах, що розвиваються, тільки 10% з 80 млн дітей, що щорічно народжуються, імунізуються в повному обсязі.) Крім того, у роботі ВООЗ велика увага приділяється психічним і онкологічним захворюванням, лікарській залежності, стоматології, ревматичним захворюванням, самогубствам і т.д.
ОХОРОНА Й ОЗДОРОВЛЕННЯ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА У 1978 році була розроблена загальна програма ВООЗ по зміцненню гігієни навколишнього середовища. У ній приділяється основна увага забезпеченню комунального водопостачання і видаленню відходів, визнання небезпеки навколишнього середовища, що можуть уплинути на здоров'я людини, оцінці і контролю навколишнього середовища, а також питанням поліпшення медико-санітарного стану населених пунктів. У програмі також підкреслюється необхідність боротьби з професійними захворюваннями. У більш індустріальних країнах виникають проблеми хімічного забруднення повітря, води і ґрунти промисловістю і сільським господарством. ВООЗ приділяє усе більше уваги проблемам побутового і промислового шуму, захисту від радіації.
ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я МАТЕРІ І ДИТИНИ У різних регіонах національні служби охорони материнства і дитинства носять різний характер і знаходяться на різному рівні. У розвинутих країнах смертність дітей і матерів досягла досить низького рівня, тому нові програми в цій області охорони здоров'я орієнтовані на підвищення добробуту матерів і дітей. У країнах, що розвиваються, органи охорони здоров'я прагнуть знизити смертність матерів і дітей, розвивають служби для вагітних. ВООЗ дає рекомендації з плануванню родини і належному регулюванню тимчасових проміжків між пологами, допомагає готувати персонал для роботи в області охорони здоров'я родини. Слід зазначити, що питанням охорони материнства і дитинства приділяється особлива, постійно зростаюча увага з боку різних міжнародних організацій на найвищому рівні. Причому воно концентрується, не тільки на діагностичному і лікувальному процесі, але й у не меншому ступені на соціальних аспектах здоров'я матері і дитини. Основні міжнародні документи, прийняті ООН, що захищають права дітей: — Загальна декларація прав людини - 1948 р.; —декларація прав дитини — 1959 р.; -конвенція ООН про права дитини —1989 р.; — План дій по здійсненню Всесвітньої декларації про забезпечення виживання, захисту і розвитку дітей у 90-і роки — 1990 р
ПІДГОТОВКА МЕДИЧНИХ КАДРІВ ВООЗ співробітничає з державами — членами в проведенні аналізу їхніх програм по підготовці медичних кадрів і створенні оптимальних програм по їхній підготовці. Програми ВООЗ націлені на підвищення ефективності праці кожної категорії працівників, а не тільки лікарів. Одним з головних заходів в області розвитку кадрів охорони здоров'я є програма по стипендіях. Вона призначена для зміцнення національних служб охорони здоров'я шляхом надання можливості персоналу охорони здоров'я однієї країни пройти подальшу підготовку в іншій країні. Тільки Європейське регіональне бюро розглядає щороку понад 2500 заяв на стипендії. Багато з них приходять від кандидатів, що рекомендуються органами охорони здоров'я регіону, але ще більше число складають стипендіати з інших регіонів. Регіональне бюро відповідає за розміщення їх в університетах і інших навчальних закладах. Програма ВООЗ по стипендіях сприяла підготовці великого числа лікарів, медсестер, інженерів, організаторів і інших працівників охорони здоров'я в більшості країн світу. Варто брати до уваги мовні труднощі при ухваленні рішення, де розмістити стипендіатів. Наприклад, підготовка по епідеміології і медико-санітарній статистиці зараз проводиться на англійській, французькій і російській мовах відповідно в Лондоні, Брюсселеві і Братиславі. Охорона здоров'я всіх країн має потребу в різнобічно підготовлених медичних сестрах, у тому числі у висококваліфікованих медсестрах для роботи на керівних посадах. Це зараз визнається у всіх країнах, де створені університетські й інші різних рівнів програми підготовки по сестриній справі. Ці програми спрямовані, насамперед, на підвищення статусу медсестри в загальних службах національної охорони здоров'я, а також на рішення проблем, зв'язаних із забезпеченням сестриного обслуговування і підготовкою сестриного персоналу.
САНІТАРНА СТАТИСТИКА Для розробки науково обґрунтованих планів і програм, спрямованих на поліпшення здоров'я населення і підвищення якості надання медичної допомоги ВООЗ систематично проводить узагальнення й оцінку статистичних зведень, що представляються країнами — членами ВООЗ. Так, отримані експертами ВООЗ дані («Щорічник світової санітарної статистика», 1992, Женева) дозволили зробити наступний висновок: стан здоров'я населення в цілому значно покращився; але розриви між країнами по показниках здоров'я збільшилися
РОЗВИТОК МЕДИКО-БІОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ ВООЗ велику увагу приділяє науково-дослідній роботі. Однак, оскільки у ВООЗ немає власних науково-дослідних установ, вона організує наукові дослідження шляхом конрактів з ведучими науково-дослідними установами різних країн — центрами ВООЗ, виділяючи їм кошти, а також у ряді випадків устаткування і матеріали. Для організації наукових досліджень ВООЗ створює експертно-консультативні ради, комітети експертів і дослідницькі групи. Дослідницько-експертна рада - це група видатних фахівців, які призначаються Генеральним директором за пропозицією країн — членів ВООЗ і затверджуються Виконавчим комітетом. В даний час існує близько 50 таких рад: по раку, серцево-судинним захворюванням, забрудненню атмосферного повітря, гігієні зубів, харчуванню; санітарній статистиці, радіації і т.д. Зі складу ради можуть бути утворені комітети експертів і дослідницькі групи по більш вузьких питаннях, що входить у дану галузь медицини охорони здоров'я. Значне місце в роботі ВООЗ займає видавнича діяльність. Основне періодичне і наукове видання «Бюлетень ВООЗ». У ньому висвітлюються актуальні питання медицини й організації охорони здоров'я. Значний інтерес представляє «Хроніка ВООЗ» — друкуються загальні зведення про діяльність ВООЗ; «Здоров'я світу», «Щорічник світової санітарної статистики» і ін.
Схожі презентації
Категорії