Сонцезахисні засоби
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
До електромагнітних хвиль відносяться: радіохвилі; інфрачервоні промені; видиме світло; ультрафіолетові хвилі; рентгенівські, гамма- і космічні промені.
Ультрафіолетові промені типу С (до 280 нм) найпотужніші. Їх випромінювання вважається найбільш жорстким і небезпечним, оскільки вони краще поглинаються біологічними молекулами. На щастя, озоновий шар перешкоджає попаданню цих променів на Землю. Нам дістаються лише ультрафіолетові промені типу А і В, видимі промені і інфрачервоні.
Ультрафіолетові промені типу В (від 290 до 320 нм) найактивніші з цих двох видів ультрафіолетових променів. Вони проникають в епідерміс. Ультрафіолетові промені типу В представляють найбільшу небезпеку для шкіри. Пам'ятаєте свої сонячні опіки? Люди грамотні називають їх еритемами і попереджають нас, що утворення сонячних опіків сповна реально може привести до розвитку раку шкіри у людей, що входять до так званої групи ризику.
Ультрафіолетові промені типу А (від 320 до 400 нм) Але недавно вчені з'ясували, що ці промені можуть викликати алергічну реакцію. Також виявилось, що вони мають властивість накопичуватися у верхніх шарах шкіри, виявляючись лише через якийсь час. Багатократна дія цих променів на шкіру завдає їй невиправної шкоди, прискорюючи процес старіння. В цілому ультрафіолетові промені типа А посилюють негативну дію ультрафіолетових променів В. не такі потужні. Проте вони проникають крізь шкіру набагато глибше за промені типу В і навіть впливають на дерму. Довгий час ультрафіолетові промені типа А вважалися нешкідливими.
Ультрафіолетові промені сприяють виробленню організмом життєво необхідного нам вітаміну D, Прискорюють процеси обміну речовин, сприятливо впливають на загальний стан, стабілізують і активізують захисні сили організму.
Надмірне УФ - опромінення спричиняє ушкодження шкіри, яке можна розділити на гостре і хронічне. До гострих побічних ефектів відносяться: загар, потовщення шкіри і сонячний опік.
Негайний загар викликається довгохвильовими УФ-А променями і є результатом фотоокислювального потемніння і перерозподілу пігменту меланіну в епідермальних клітках, який вони отримують від меланоцитів. Негайний загар виявляється протягом двох годин після УФ-опромінення і не володіє захистом від сонячного опіку.
Сповільнений загар виявляється через декілька годин або днів після дії в основному УФ-В променів. в результаті УФ-пошкодження певних ділянок генома, відповідальних за метаболізм меланіну, активізується фермент тирозиназа. Це призводить до посилення продукції меланіну, збільшення розмірів меланоцитів, подовження відростків (дендриту) і підвищення їх розгалуженості.
Потовщення шкіри це не лише результат пошкодження, але і захисна реакція, яка виявляється через декілька годин або днів після дії УФ-В променів і зберігається місяцями. Посилений поділ базальних клітин і підвищення зчеплення корнеоцитів призводить до потовщення рогового шару епідермісу, який є першою перешкодою на шляху УФ-променів
Сонячний опік що він включає утворення і викид цитокінів і медіаторів запалення з клітин епідермісу і дерми. Почервоніння, біль, набряк і навіть утворення пухирів можуть виявлятися протягом декількох годин і днів після дії УФ-променів, особливо спектру В. Найнебезпечнішими є промені з довжиною хвилі 300 нм. це реакція шкіри на пошкодження, а також свого роду захисна реакція доведено,
Дослідження in vitro УФ здатний нанести пошкодження цілому ряду життєво важливих компонентів шкіри, що може бути легко вивчене в дослідах in vitro на наступних об'єктах: Органели клітин ушкоджуються під дією УФ і знижують свою функціональну активність. Наприклад, УФ руйнує мітохондрії, що веде до збоїв у відтворенні енергії і дисбалансу клітинного гомеостазу. Білки під впливом УФ можуть міняти структуру, що призводить до втрати їх ферментативної активності, необхідної для виконання різного роду функцій, і порушення клітинної регуляції.
Дослідження in vitro УФ здатний нанести пошкодження цілому ряду життєво важливих компонентів шкіри, що може бути легко вивчене в дослідах in vitro на наступних об'єктах: Ліпіди при дії УФ піддаються перекисному окисленні, що не лише порушує їх нормальне функціонування, але і може викликати вторинні пошкодження у функціональних білках і ДНК. Дезоксирибонуклеїнова кислота (ДНК) може отримати пошкодження або при безпосередній дії УФ-В, або побічно - вільними радикалами, що генеруються УФ-А.
Меланоцити Меланоцити - спеціальні клітини, які виробляють меланін, що надає шкірі коричневий відтінок. Меланоцити розташовані серед клітин базального шару і утворюють довгі пальчикові відростки – дендрити. Під дією УФ-випромінювання в меланосомах активізується синтез і накопичення меланіну
При складанні рецептури сонцезахисного засобу слід враховувати, що він повинен виконувати щонайменше дві функції: 1) «заслоняти» шкіру від дії УФ-променів; 2) підвищувати опірність шкіри, допомагаючи знешкоджувати вільні радикали і швидше відновлюватися.
Як екрануючі агенти застосовуються головним чином інертні неорганічні сполуки (оксид цинку, оксид титану тощо). Як фільтри використовуються органічні сполуки: похідні пара-амінобензойної, антранілової, саліцилової, коричної кислот, бензофенолу, камфори і ін. Фільтри поглинають сонячну енергію і перетворюють її на інші види енергії (наприклад, в теплову). Компоненти, що виконують функцію «щита», можуть відображати (екрани) або поглинати (фільтри) світлові промені.
Сонцезахисний фактор SPF = це відношення часу, необхідного для появи мінімальної еритеми (почервоніння шкіри) на захищеній шкірі, до часу, необхідного для появи мінімальної еритеми на незахищеній шкірі. (Тобто в скільки разів довше Ваша шкіра не почервоніє.)
Сонцезахисний фактор Тому параметр СПФ вказує на міру захисту саме від UVB випромінювання. Сонцезахисні засоби із СПФ 15 захищають від 93% UVB випромінювання, СПФ 30 більш ніж від 97%. Але тут необхідно уточнити, що лабораторні дослідження рівня захисту (по стандартах FDA) передбачають нанесення 2 міліграми УФ фільтру на квадратний сантиметр. У реальному житті ж товщина нанесення УФ фільтру на шкіру складає близько 0,5-1 міліграма на квадратний сантиметр, що природно знижує ефективність УФ захисту.
Сонцезахисний фактор Більшість фільтрів володіють захистом лише від коротких променів UVA. Захист від довгих променів UVA забезпечують Avobenzone (Parsol 1789), Mexoryl SX і фізичні фільтри. Mexoryl SX також забезпечує захист від UVB променів. Захисні властивості фізичних фільтрів залежать від розміру їх частинок: чим дрібніша частинка, тим більший захист від UVB променів і менший від UVА променів. (Але чим менші частинки, тим менше санскрін залишає слідів на шкірі )
Водостійкість санскріну визначається як здатність зберігати первинний СПФ при потінні або знаходженні у воді. Так, якщо СПФ санскріна залишається незмінним після 40 хвилин контакту з водою, то такі санскріни називають «Water resistant», якщо 80 хвилин і більш, то це вже «waterproof».
І ще, деякі УФ фільтри, як наприклад avobenzone (Parsol 1789), втрачають частину своїх захисних властивостей коли піддаються дії світла, тоді як інші, наприклад MEXORYL-SX, світлостабільні. Дослідження In vitro показують, що звичайні санскріни можуть втрачати більш ніж половину свого СПФ після перебування протягом 1 години під штучним освітленням.
УФ-фільтри (цифри - діапазон випромінювання, що блокується) Хімічні фільтри Aminobenzoic acid and derivatives PABA 260-313 – Lisadimate (Glyceryl PABA) 264-315 – Padimate O 290-315 – Roxadimate 280-330 Anthranilates – Menthyl anthranilate 260-380
УФ-фільтри (цифри - діапазон випромінювання, що блокується) Хімічні фільтри Benzophenones – Dioxybenzone (benzophenone-8) 250-390 – Oxybenzone (benzophenone-3) 270-350 – Sulisobenzone (Eusolex 4360) (benzophenone-4) 260-375 Camphor derivatives – Benzoate-4 methylbenzylidene camphor 290-300 – Mexoryl SX 290-400
УФ-фільтри (цифри - діапазон випромінювання, що блокується) Хімічні фільтри Cinnamates – Octocrylene 250-360 – Octyl methoxycinnamate (Parsol MCX) 290-320 Dibenzoylmethanes – Avobenzone (Parsol 1789; butyl methoxydibenzoylmethane) 320-400 Salicylates – Homosalate 295-315 – Octyl salicylate 280-320 – Trolamine salicylate 260-320 Others – Phenylbenzimidazole 290-340
УФ-фільтри (цифри - діапазон випромінювання, що блокується) Фізичні фільтри Titanium dioxide 290-700 Zinc oxide 290-700
Схожі презентації
Категорії