X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Розвиток тимчасових і постійних зубів

Завантажити презентацію

Розвиток тимчасових і постійних зубів

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Розвиток тимчасових і постійних зубів. Причини, що впливають на формування і мінералізацію твердих зубів. Гомеостаз зуба після прорізування. Резистентність емалі зуба до каріозного ушкодження. Вплив на процеси формування, мінералізації та дозрівання емалі з метою профілактики карієсу. Одеський Державний Медичний Університет Кафедра стоматології дитячого віку Проф. Дєньга О.В.

Слайд 2

Розвиток тимчасових і постійних зубів. Розвиток зубів - процес складний і тривалий. Починається в ембріональний період і закінчується в 18-20 років У розвитку як тимчасових так і постійних зубів розрізняють 3 етапи: -Закладка і утворення зубних зачатків -Диференціювання зубних зачатків - Гістогенез твердих тканин зуба

Слайд 3

Ембріональний етап розвитку Розвиток ротової порожнини починається з утворення на головному кінці зародка заглиблення эктодермы, називаного ротовою впадиною. На 3-му тижні ротоглоточна мембрана проривається і передня кишка починає сполучатися через ротову впадину із зовнішнім середовищем Розвиток тимчасових і постійних зубів.

Слайд 4

Ембріональний етап розвитку Наприкінці 1- го місяця з елементів зябрової дуги утворяться 5 бугрів (лобовий, 2- верхньощелепових і 2 нижньощелепових), які обмежують ротову впадину. Надалі нижньощелепові відростки зближуються й зростаються. Верхньочелюстні відростки зростаються з нижньочелюстними в бічних відділах, утворюючи щоки і бічні ділянки верхньої щелепи та верхньої губи. Розвиток тимчасових і постійних зубів.

Слайд 5

Ембріональний етап розвитку У простір між ними опускається кінець лобового відростка, середня частина якого утворить перегородку носа і середню частину верхньої губи. Формування обличчя і зрощення утворюючих його відростків закінчується до 7- го тижня внутрішньоутробного розвитку. Порушення процесу зрощення в цей період веде до утворення вроджених вад. Розвиток тимчасових і постійних зубів.

Слайд 6

Ембріональний етап розвитку Наприкінці 2-го місяці відбувається розвиток остаточного піднебіння. Воно утвориться із пластинчастих виростів - піднебінних відростків, які йдуть назустріч один одному і зливаються по середній лінії між собою та з зверху носовою перегородкою, що опускається. Задні частини піднебінних відростків при злитті утворять м'яке піднебіння і язичок. Розвиток тимчасових і постійних зубів.

Слайд 7

Розвиток зубів На 6-7- му тижні у ембріона уздовж верхнього і нижнього країв первинної ротової щілини з'являється стовщення багатошарового плоского епітелію. Цей епітелій, вростаючи в підлягаючу мезенхіму, утворить зубну пластинку, що росте в глибину і приймає вертикальне положення. Розвиток тимчасових і постійних зубів.

Слайд 8

Розвиток зубів По краю зубної пластинки з'являються колбовидні розростання епітелію, які набувають вид ковпачків, що носять назву емалевих органів. У кожній щелепі виникає по 10 таких розростань, відповідно числу майбутніх молочних зубів. Утворення коронок молочних зубів починається наприкінці 5-го м-цю ембріонального розвитку спочатку у медіальних різців, а потім у дистально розташованих зубних зачатків Розвиток тимчасових і постійних зубів.

Слайд 9

Розвиток зубів Прорізування тимчасового зуба починається в тій стадії його розвитку, коли закінчено утворення коронки і сформована частина кореня. Закладка постійних зубів починається на 5 м-ці внутрішньоутробного розвитку після закладки тимчасових зубів. За зародком останнього молочного зуба розвивається зарадок першого постійного зуба. Розвиток тимчасових і постійних зубів.

Слайд 10

У розвитку зубів можна виділити декілька періодів. Для тимчасових зубів: 1. Внутрішньоутробний і внутрішньощелепний розвиток 2. Прорізування 3. Ріст і формування коренів 4. Резорбція коренів Розвиток тимчасових і постійних зубів.

Слайд 11

У розвитку зубів можна виділити кілька періодів. Для постійних зубів: 1. Внутрішньоутробний і внутрішньощелепний розвиток 2. Прорізування 3. Ріст коренів і формування періодонту Розвиток тимчасових і постійних зубів.

Слайд 12

З у б и У немовляти в кожній щелепі залягає 18 фолікулів (10 тимчасових і 8 постійних) різної стадії формування та мінералізації Рентгенологічно фолікул зуба виявляється у вигляді вогнища розрідження круглої форми із чітко вираженим обідком кортикальної пластинки по периферії. З початку розвитку шійки зуба фолікул починає витягутись в напрямку до краю альвеолярного відростка Паралельно утворенню кореня йде утворення межальвеолярної перегородки і пародонту Розвиток тимчасових і постійних зубів.

Слайд 13

Прорізування зубів Ознакою правильного прорізування є парне прорізування симетричних зубів у певній послідовності - спочатку на нижній щелепі, а потім на верхній у відповідний термін Виключення становить lV і іноді 11 зуби Існує багато теорій прорізування зубів: - виштовхування зуба зростаючим коренем і лункою, що розвивається - пульпарна - сифонна - гормональна Розвиток тимчасових і постійних зубів.

Слайд 14

Строки прорізування зубів Прорізування починається з утворення на яснах нижньої щелепи щільних выбухань - горбків На 6-8 місяці на поверхні з'являються ріжучі краї 2- х центральних різців. Спочатку нижньої щелепи, потім - верхньої Далі прорізуються бічні різці верхньої щелепи До першого року життя дитина повинна мати 8 зубів Після невеликої перерви в 2-3 місяця прорізуються перші тимчасові моляри, за ними ікла і останніми - другі моляри Розвиток тимчасових і постійних зубів.

Слайд 15

Строки прорізування, формування і розсмоктування тимчасових зубів Зуб Початок мінералізації ( внутрішньоутробний період), міс. Строки прорізу-вання, міс Кінець формування, рік Початок розсмоктува-ння, рік І 4.5 6- 8-й До 2-му З 5-го ІІ 4.5 8- 12-й До 2-му З 6-го ІY 7.5 12- 16-й До 4-му З 7-го ІІІ 7.5 16- 20-й До 5-му З 8-го Y 7.5 20- 30-й До 4-му З 7-го

Слайд 16

Анатомо-фізіологічні особливості розвитку зубів у віковому аспекті. Формування кореня тимчасових зубів У процесі формування кореня прийнято розрізняти 2 стадії: несформованої верхівки і незакритої верхівки В 1- й стадії стінки кореня тонкі і йдуть паралельно одна одній. В 2- й стадії спостерігається незакриття верхівки у кореня, що закінчує своє формування.

Слайд 17

Розсмоктування коренів тимчасових зубів У нормі процеси прорізування і розсмоктування повністю врівноважені, але іноді спостерігаються відхилення. Прискорення розсмоктування спостерігається в зубах з мертвою пульпою, після хронічної травми, при наявності пухлини. Уповільнена резорбція - при відсутності зачатків постійних зубів Розсмоктування коренів тимчасових зубів необхідно враховувати при лікуванні пульпіту, периодонтиту, видаленні зубів і ортодонтичномулікування. Лікування зубів з резорбованими коренями має свою специфіку. Анатомо-фізіологічні особливості розвитку зубів у віковому аспекті.

Слайд 18

Строки прорізування постійних зубів Час прорізування постійних зубів збігається з періодом випадання тимчасових зубів Прорізування постійних зубів починається з 1- го моляра в 6- літньому віці. В 12-13 рокам всі тимчасові зуби заміняються постійними Велике практичне значення має період росту корінь і формування периодонта. При аналізі рентгенограм постійних зубів доцільно в процесі формування верхівкових відділів кореня виділяти 2 стадії - першу (несформованої верхівки) і другу (незакритої верхівки) Анатомо-фізіологічні особливості розвитку зубів у віковому аспекті.

Слайд 19

Строки формування і прорізування постійних зубів Зуб Строки закладки фолікула Початок мінералі- зації Закінчення формування емалі, рік Строки прорізування, рік Строки формування коренів, рік 1-й 8-й місяць внутріш-ньоутробного развитку 6-й місяць 4-5 6-8-й 10-й 2-й Те ж 9-й 4-5 8-9-й 10-й 3-й Те ж 6-й 6-7 10-11-й 13-й 4-й 2 роки 2,5 м-ця 5-6 9-10-й 12-й

Слайд 20

Строки формування і прорізування постійних зубів Зуб Строки закладки фолікула Початок мінералі- зації Закінчення формування емалі, рік Строки прорізування, рік Строки формування коренів, рік 5-й 3 роки 6-й місяць 6-7 11-12-й 12-й 6-й 5-й місяць внутрішньоутробного розвитку 9-й місяць внутрішньоутробного розвитку 2-3 6-й 10-й 7-й 3 роки 3.5 роки 7-8 12-13-й 15-й 8-й 5 років 8-й рік Після 18-20 Різні Не обмежені

Слайд 21

Розвиток тимчасових і постійних зубів. Розрізняють тимчасовий, змінний і постійний п р и к у с Тимчасовий прикус представлений 20 зубами, які відрізняються від постійних розміром, формою та кольором Змінний прикус характеризується наявністю одночасно тимчасових і постійних зубів Постійний прикус включає 32 зуба

Слайд 22

Анатомічні особливості тимчасових зубів У тимчасовому прикусі - відсутні премоляри Різці тимчасових зубів більш опуклі ніж постійні. На піднебінній поверхні відсутні борозни. Ознаки кута чітко виражені. Коронки різців нижньої щелепи менші, корінь плаский Ікла - на верхній щелепі коротше постійного і мають опуклі поверхні. На ріжучому краї гострий зубець і на піднебінній поверхні - виражені горбки. Корінь округлої форми з вигнутою верхівкою

Слайд 23

Перші моляри на верхній щелепі - коронки мають опуклі форми і коротше постійних. На жувальній поверхні є 2 бугри. На верхній щелепі 1- й моляр має 3 широко розбіжні корені із широкими верхівковими отворами. На нижній щелепі моляр має 4 бугри на жувальній поверхні, має 2 сильно розбіжні корені Другі моляри - на верхній щелепі характерна косокутна форма коронки та виражена емалева складка. На нижній щелепі - на жувальній поверхні 5 горбків: 3 - по щічному краю, а 2 - по язичному. Анатомічні особливості тимчасових зубів

Слайд 24

Центральні різці верхньої щелепи більше бічних. Вестибулярна поверхня опукла, язична поверхня має трикутну форму, серединна і бічна стінки опуклі трикутної форми. Добре виражені ознаки кривизни і кута. Корінь відхилений у заднєбоковом напрямку. Бічні різці верхньої щелепи - вестибулярна поверхня опукла, язична - вгнута і має вигляд трикутника. Корінь здавлений з боків і на розрізі овальної форми. Добре виражені ознаки кривизни і кута. Анатомічні особливості постійних зубів

Слайд 25

Різці нижньої щелепи значно менше різців верхньої щелепи. Коронки витягнуті у вертикальному напрямку, губна поверхня різко опукла, язична - вознута у вертикальному напрямку. Приналежність їх до тієї або іншої сторони визначається по борозенці на корені, що проявляється на латеральній поверхні. Бічні різці верхньої щелепи - вестибулярна поверхня опукла, язична - вгнута і має вигляд трикутника. Корінь здавлений з боків і на розрізі овальної форми. Добре виражені ознаки кривизни та кута. Анатомічні особливості постійних зубів

Слайд 26

Ікла верхньої щелепи мають конусоподібну форму і є найбільш розвиненими. Ріжучий край складається із двох збіжних під кутом відрізків, утворюючи бугор. Губна поверхня опукла і розділена нерізко вираженим валиком.Язична поверхня опукла і розділена валиком на 2 фасетки. Корінь добре розвинений, конусоподібної форми, стислий з боків. Ікла нижньої щелепи - трохи менше, але за формою мало відрізняються. Анатомічні особливості постійних зубів

Слайд 27

Перший премоляр верхньої щелепи - коронка прямокутної форми, язична поверхня менше щічної. Щічна поверхня опукла, переходить у бічні, утворюючи закруглені кути. На жувальній поверхні 2 бугри, між якими розташовується фісура. Корінь сплощений у передньо-задньому напрямку.У верхівки кореня- розщеплення на 2 самостійних корені - щічний і язичний. Другий премоляр верхньої щелепи - трохи меншого розміру. На жувальній поверхні 2 бугри однакової величини. Корінь один, має конусоподібну, сплощену форму. Анатомічні особливості постійних зубів

Слайд 28

Перший премоляр нижньої щелепи менше, ніж премоляри на верхній щелепі. Коронка округлої форми, на жувальній поверхні 2 бугри - щічний більше язичного. Корінь овальної форми. Другий премоляр нижньої щелепи за розмірами більшвй за перший. На жувальній поверхні 2 однакових добре розвинених бугри. Корінь конусоподібної форми, добре розвинений, має 2 канали Анатомічні особливості постійних зубів

Слайд 29

Перший моляр верхньої щелепи на жувальній поверхні має 4 бугри, відділених один від одного борозенками. Щічні бугри мають конічну форму, язичні - закруглені. Передні бугри завжди більше задніх.На передньоязиковому бугрі є аномальний (додатковий) горбок. Зуб має 3 корені: піднебінний (конусоподібний) і 2 - щічних (передній і задній).Коріння сплощені в передньозадньому напрямку Другий моляр верхньої щелепи Зустрічаються 4 варіанта:1- коронка схожа на коронку 1- го моляра, 2- коронка має форму ромба, 3- жувальна поверхня має 3 бугри (злиття передньоязикового і заднещічного бугрів), 4- коронка трикутної форми і має 3 бугри- язичний і 2 щічних. Зуб має 3 корені. Анатомічні особливості постійних зубів

Слайд 30

Третій моляр верхньої щелепи частіше має 3 бугри, але іноді 5-6, рідше -4.Має 3 канали: язичний (широкий) і 2 щічних Перший моляр нижньої щелепи - найбільший із групи молярів на нижній щелепі. На жувальній поверхні 5 бугрів: 3 щічних і 2 язичних. Коронка зуба нахилена убік порожнини рота. Зуб має 2 корені - передній і задній, вони спрощені. Анатомічні особливості постійних зубів

Слайд 31

Другий моляр нижньої щелепи менше першого. Відмінність у тім, що на жувальній поверхні 4 однакових бугри. Добре виражені ознаки кореня. Третій моляр нижньої щелепи - може бути різної форми. На жувальній поверхні 4 бугри, має 2 корені. У передньому корені 2 канали, у задньому -1 широкий канал. Анатомічні особливості постійних зубів

Слайд 32

Особливості будови тимчасових і постійних зубів у дітей, які мають значення в клініці Неповна мінералізація зубів, особливо тимчасових Значно більш тонка емаль (0,5-0,8 мм) і дентин (1-1,7 мм) тимчасових зубів Більша виразність органічної матриці емалі Виразність конфігурації рогів пульповой камери, чим створюється ще більша виразність стоншення емалі і дентину в цих ділянках

Слайд 33

У дентині більш широкі канальці, по яких каріозний процес поширюється значно швидше У тимчасових зубах слабкіше виражена здатність пульпи утворювати замісний дентин Емаль зуба в пришійковій ділянці зуба мінералізується в останню чергу (що спричиняє розвиток циркулярного карієсу) Особливості будови тимчасових і постійних зубів у дітей, які мають значення в клініці

Слайд 34

Будова і розмір фісур мають індивідуальні особливості. Будова воронкоподібне, конусоподібна, каплеподібна, поліпоподібна, з декількома рогами Розміри: глибина - від 0,25 мм до 3 мм; ширина в області дна від 0,1 до 1,2мм, а в області гирл - 0,006 - 1,5 мм Особливості будови тимчасових і постійних зубів у дітей, які мають значення в клініці

Слайд 35

Причини, що впливають на формування і мінералізацію твердих тканин зубів в антенатальному періоді. Генетична схильність до порушення структури зубів 2. Недостатнє надходження в організм матері мінеральних елементів 3. Захворювання матері (системні, інфекційні), що приводять до "збою" процесу формування і мінералізації зубів.

Слайд 36

Причини, що впливають на формування і мінералізацію твердих тканин зубів у дитячому віці. 1. Генетична схильність до порушення структури зубів 2. Дефіцит фтору в питній воді і їжі 3. Незбалансоване харчування 4. Зниження захисних механізмів організму, як на місцевому, так і на загальному рівні 5. Недостатня функціональна активність слинних залоз (зниження мінералізуючого потенціалу ротової рідини)

Слайд 37

Хімічний склад зуба Емаль Дентин (меньш обизвествлен) Цемент Вода- 2-3,8% Органичні речовини - 1,2-2% Неорганичні речовини - інше Вода –6-10%, Органичні речовини - 17,1-20% Неорганичні речовини -інше Вода – 30 -32%. Органичні речовини - 20-22%. Неорганичні речовини - інше

Слайд 38

Ламеллы и эмалевые пучки в поляризационном микроскопе Спиралеобразный ход призм

Слайд 39

Емаль зуба Неорганічні речовини Кальцій - 37,8% Фосфор -17,7%, Магній -0,45%, Фтор - від слідів до 1%. Мінеральні речовини представлені у вигляді з'єднань - апатитів з перевагою гидроксіапатитів (до 75%). Інші апатити перебувають у наступному співвідношенні: карбонатапатит - 19%, хлорапатит -4,4%, фторапатит -0,66%, карбонат кальцію 1,33%, вуглекислий магній - 1,6%. Найбільше мінералізованим є поверхневий шар емалі. Зміст в ньому кальцію та фосфору значно вище.

Слайд 40

Емаль зуба У різні вікові періоди після прорізування зуба спостерігається нерівномірний розподіл хімічних елементів у різних прошарках емалі. В 12-13 років найбільша кількість мінералів у поверхневому шарі емалі, найменша - області емалево-дентинного кордону.

Слайд 41

Схема взаимодействия белка эмали с кальцием и образования трезмерной матрицы эмали: А – связь белка с гидроксиапатитом через кальциевый мостик; Б – связь белка через Са гидроксиапатита.

Слайд 42

Функциональная модель строения эмали: 1-ЭДТА, НСІ-нерастворимый белок; 2-Са – связывающий белок; 3-ионы кальция; 4-фосфолипиды; 5-гидроксиапатит.

Слайд 43

Распределение зон (А,В,С,Д,Е,F) в кариозном участке эмали Распределение зон (1,2,3,4,5) в кариозном участке эмали

Слайд 44

Подповерхностная деминерализация на микрорентгенограме шлифа зуба Ранняя стадия деминерализации эмали при кариесе в стадии пятна размером менее 2 мм2 Конусообразная деминерализация эмали при кариесе в стадии пятна размером 3 мм2 (а) и 4 мм2 (Б)

Слайд 45

Процесс кислотообразования на поверхности эмали при взаимодействии кариесогенных бактерий с углеводами (по Ch. Moutoun, 1993)

Слайд 46

Слайд 47

Дентин Неорганічні речовини Твердість дентину набагато нижче емалі. Основний мінерал - гідроксиапатит На 2- м місці карбонат кальцію і фторид кальцію. Набагато менше інших з'єднань.

Слайд 48

Дентин Органічні речовини (майже 20% від всієї маси) Білки Жири Полісахариди Цитрати Амінокислотний склад білків типовий для колагена: великий вміст гліцину, проліну, оксипроліну і відсутність сірковмісних амінокислот.

Слайд 49

Особливості структури і фізіології зуба 1.     Високий ступінь мінералізації. 2.     Проникність емалі для неорганічних і органічних речовин і здатність до мінералізації, демінералізації і ремінералізації Ці моменти важливі для розуміння механізмів виникнення карієсу і забезпечення заходів щодо профілактики патології твердих тканин зуба.

Слайд 50

Мінералізація - проникнення в емаль мінеральних компонентів у процесі ентогенеза зубів До прорізування це заміщення органічних структур кристалами гидроксиапатитів у процесі дозрівання матриці кості або емалі зубів Після прорізування це заповнення вакансій у кристалічних гратах гідроксіапатита кальцієм і фосфатами Развиток зуба

Слайд 51

Демінералізація - активний - "вихід" основних мінеральних компонентів- кальцію і фосфору - із кристалічних структур зубів під впливом несприятливого впливу зовнішніх факторів (ендогенних і екзогенних), що приводить до  зниження резистентності емалі і збільшення її проникності Карієс зубів

Слайд 52

Ремінералізація - заповнення порожніх осередків кристалічних структур кості і зубів, що утворилися внаслідок патологічного "виходу" мінеральних компонентів - кальцію і фосфору. У ремінерализації беруть участь кальцій, фосфати, фтор. Пов'язана з активним насиченням емалі мінералами при проведенні шточної мінералізації Профілактика карієсу

Слайд 53

Проникність емалі Одним з найважливіших моментів фізіології зуба є проникність тканин зуба - здатність пропускати речовини через емалевий кордон у двох напрямках: у зуб і із зуба. Якщо в емаль зуба з зовні надходять мінеральні компоненти з наступним розподілом їх між клітиною і середовищем, то це позитивна сторона проникності за рахунок якої здійснюється 2 головних акти -мінералізація і ремінералізація.

Слайд 54

У розвитку карієсу порушення проникності є одним із провідних механізмів В емаль зуба постійно надходять речовини. Визначені 2 шляхи: зі слини і з пульпи. На рівень проникності емалі впливають різні фактори: вік, кислотність ротової рідини, почавшийся каріозний процес. Проникність емалі

Слайд 55

На проникність емалі активно впливає слина (ротова рідина) і залежить це від її складу і властивостей (насиченість мінералами, рН і ін.). В емаль зуба здатні проникати багато речовин органічного і неорганічного походження, як у вигляді іонів, так і у вигляді малекул. Емаль зуба може бути проникна і для високомолекулярних з'єднань. Це вказує на можливість проникнення мікроорганізмів через емаль із наступним впливом на розвиток каріозного процесу. Проникність емалі

Слайд 56

Найбільший інтерес відносно впливу на проникність представляє вивчення механізму надходження в емаль кальцію, фосфатів і фтору. Одним з головних механізмів надходження мінеральних компонентів у зуб є різниця в осмотичному тиску, що на поверхні вище, ніж в емалевій рідині. Іони, що проникли, здатні включатися в кристалічні ґрати емалі, тим самим зміцнюючи її і підвищуючи резистентність до несприятливих зовнішніх впливів. Для кальцію і фосфатів характерно дифузійне проникнення та розподіл по всій глибині емалі. Фтор локалізується в поверхневих шарах емалі. Проникність емалі

Слайд 57

Мінералізація зубів Мінералізація зубів починається ще до прорізування їх і потім триває все життя, і означає заміщення води і органічних сполук кристалами гідроксіапатитів. Молочні та постійні зуби, що прорізуються, мінералізовані тільки на половину - порожні осередки ГАП- мінералізація ще триває довго за рахунок мінеральних компонентів з поза. Інтенсивна мінералізація тканин зуба триває перші три роки після прорізування, потім темпи мінералізації можуть змінюватися залежно від різних ендо- і екзогенних факторів. Зміст мінеральних компонентів в емалі в міру дорослішання збільшується й до 18 років емаль зуба вважається зрілою, тобто в гідроксіапатиті всі осередки заповнені мінералами.

Слайд 58

Для емалі зрілого зуба характерна більша щільність кристалічних ґрат, велика кількість фторапатитних кристалів, які менш розчинні в кислотах ніж гідроксіапатити. Однак навіть після того, як зуби досягли стану "зрілості" з погляду змісту в них мінеральних компонентів, процеси мінералізації і демінералізації тривають. І від того, які процеси починають переважати, залежить стан зубів. Превалювання процесів демінералізації характерно не тільки під час розвитку каріозного процесу, але і у так звані "критичні" періоди розвитку зуба, обумовлені як внутрішніми, так і зовнішніми факторами. Мінералізація зубів

Слайд 59

Основна частина мінеральних компонентів попадає в емаль зубів, що прорізуються, зі слини. Основними мінеральними компонентами, що беруть участь у мінералізації є кальцій і фосфор. Головною умовою, при якій здійснюється процес мінералізації, є перенасичення слини іонами кальцію та фосфатами У середньому кількість кальцію в слині становить 0.04-0,08 г/л, у карієсрезистентних осіб зміст його в середньому 0,0459г/л Кількість неорганічного фосфору в слині коливається від 0,06 до 0,24 г/л. У карієсрезистентних людей - у середньому скадає 0,19 г/л Мінералізація зубів

Слайд 60

Висока варіабельність змісту кальцію і фосфору в слині відбивається на процесах мінералізації. Позитивний баланс здійснюється при постійному надлишковому вмісту кальцію та фосфору в слині напротязі доби. Останнє дуже важливо для підтримки гомеостазу зубних тканин і здійснення фізико-хімічного oбміну в емалі. Порушення мінерального обміну в порожнині рота дітей сприяє розвитку карієсу і обумовлено різними причинами. Спостереження показують, що у дітей з активним каріозним процесом відзначається зниження швидкості слиновиділення, зниження рН і буферних властивостей слини. Мінералізація зубів

Слайд 61

Схема диминерализации и реминерализации эмали зубов в начальной стадии кариеса.

Слайд 62

Резистентність емалі Резистентність емалі зубів - здатність чинити опору каріозному ураженню і залежить від кислотостійкості емалі По індивідуальними показниками захворюваності карієсом дітей можна розділити на карієсрезистентних і карієссприйнятливих. Карієсрезистентність залежить від ступеня мінералізації емалі і обумовлена: - генетичною стійкістю - мінералізуючою функцією ротової рідини - гігієнічним станом порожнини рота - загальною резистентністю організму

Слайд 63

Генетична стійкість - передана від батьків "повноцінність" гідроксиапатитів емалі Мінералізуюча функція ротової рідини - перенасиченість слини іонами кальцію і фосфатами Гігієнічний стан порожнини рота - постійне видалення зубного нальоту виключає кислоторозчинюючу дія мікроорганізмів на емаль Загальна і місцева резистентність (імунітет) - забезпечує збереження оптимального мікробіоценозу ротової порожнини з перевагою сапрофітної мікрофлори Резистентність емалі

Слайд 64

Початкові етапи каріозного процесу в емалі пов'язані з її демінералізацією Демінералізація є результатом впливу на поверхню зуба органічних кислот, які продукують мікроби зубної бляшки, з наступним розчиненням емалі і підвищенням її проникності Однак демінералізуючя дія кислот на зубні тканини є вже заключним етапом результативного впливу цілого ряду карієсогенних факторів і захисних механізмів порожнини рота. Резистентність емалі

Слайд 65

Вплив на процеси формування, мінералізації і дозрівання емалі з метою профілактики карієсу Апатити є найпоширенішою формою мінеральної фази твердих тканин тварин і людини. Склад апатитів "мінералізованих" тканин, як у нормі, так і при наявності патології може коливатися в досить значних межах. Головний апатит зуба - гідроксиапатит. Склад "ідеального" гидроксиапатита зуба відповідає формулі Са10(РО4)6(ВІН)2, тобто ГАП містить 10 молекул кальцію з молярним співвідношенням Са/Р, рівним 1,67. Однак у природі зустрічаються гідроксиапатити з відношенням Са/Р від 1,33 до 2,0.

Слайд 66

Причин такого явища може бути декілька: Одна із причин - заміщення в молекулі гидроксиапатита Са на Сr, Ba, Mg, фтор або інший елемент із близькими властивостями (ізоморфне заміщення). Перші 3 елементи - знижують резистентність кристалів емалі; включення фтору- підвищує Звичайно катіони (Mg+, K+, Na+) витісняють кальцій, багатовалентні іони (карбонат, цитрат) - фосфат, а фтор - гідроксил. . Вплив на процеси формування, мінералізації і дозрівання емалі з метою профілактики карієсу

Слайд 67

Важливе практичне значення має реакція ізоморфного заміщення гідроксилу фтором, що часто відбувається в гідроксиапатитах Са10(РО4)6(ОН)2+F Са10(РО4)6F(ОН)+(ОН). У результаті цієї реакції з гидроксиапатита утвориться гідроксифторапатит. Це з'єднання має значно більшу резистентність до розчинення ніж гидроксиапатит. Фторапатит існує в зубах у природному виді, однак частіше утворюється за рахунок ізоморфного заміщення( гідроксилу), а також шляхом заповнення вакансій у кристалах. Вплив на процеси формування, мінералізації і дозрівання емалі з метою профілактики карієсу

Слайд 68

Фтор ніколи не витісняє кальцій з ГАП! Однак при великій концентрації фторидів процес йде аналогічно розкладанню подвійної солі з утворенням токсичного з'єднання СаF2 і вивільненням іонів фосфату. 20 NaF + Са10(РО4)6(ОН)2 →Са F 2+ 6 Na3РО4 + 2 NaОН   (флюороз) . Вплив на процеси формування, мінералізації і дозрівання емалі з метою профілактики карієсу

Слайд 69

Іншою причиною зміни складу гидроксиапатиту є наявність вакантних місць у кристалічних ґратах гідроксиапатитів Суть цього явища полягає в наявності вільного місця у вузлі кристалічних ґрат, що повинен займати один з іонів. Сталість співвідношення Са/Р у емалі в усі строки після прорізування зуба свідчить про високу кореляційну залежність між процесами накопичування цією тканиною кальцію і фосфору. Вплив на процеси формування, мінералізації і дозрівання емалі з метою профілактики карієсу

Слайд 70

Структура мицеллы слюны

Слайд 71

Строение мицеллы при повышении концентрации электролитных компонентов

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Медицина